Jump to content

Bilinç evrimleşir mi?

Recommended Posts

Bilincin evrimleşmesi için ölümden sonra devam etmesi gerekir. Bununla ilgili elimizde bilgi olmadığına göre nasıl evrimleşir diyelim?

Toplumların bilinç değişimini evrim olarak adlandırırsan o zaman evrimleşir denebilir. Ama evrimleşir yerine insanlığın gelişimi ve değişimi demek daha doğru olur sanırım.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bilincin ne olduğu konusu henüz müphemdir. tanımlanmış değil.

ama genel olarak ''bilen canlıdan'' dan farklı olarak ''bildiğini bilen'' anlamını çağrıştırır.

evrimsel açıdan cinsimiz önceleri sadece ''biliyordu''. şimdi ise hem biliyor, ''hem de bildiğini biliyor''

bu evrilme daha üst düzeye çıkabilir.

yaşanan evrilme süreci bunun daha ileri düzeye gideceğinin açık kanıtıdır.

bu açıdan evet.

bilinç de evrilir.

Sitelerde Paylaş

İnsan bilincinin kendisi soyut bir şeydir ama.

Bedenden ve sinir sisteminden soyutlanamaz.

Beden ve sinir sisteminin gelişmesi evrim süreçlerinden geçerek şimdiki seviyesine ulaşmış olduğu düşünülürse, Evrim tüm canlılarda geçerliliğini sürdürdüğü için,

Beden ve sinir sistemimizin evrim geçirmesinin önü açıktır.

Ancak nasıl bir mutasyon, nasıl bir yenilik ve gelişkinlik yaratacağı konusunda şimdiden bir şey söylenemez.

Yapabileceğimiz spekülasyonlar şunlar olabilir; Eksik bulduğumuz. Belleğimiz, İşlem kapasitemiz ve işlem çeşitlerimiz artabilir. Elektromanyetik radyasyonu yayabilece ve algılayabilecek bir bedensen özelliğimiz gelişebilir, Gravitasyonu algılayacak bir duyu organı mevcut yapıya eklenebilir.

Maddenin şimdilik farkına varamadığımız farklı boyutlarını keşfedecek, fark edecek bir gelişme geçirebiliriz. Varlık, yokluk, sıfır ve sonsuz kavramlarını daha da somutlaştırabileceğimiz bir yetenek, bir düşünce programı gelişebilir. vs vs

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Beden ve sinir sisteminin gelişmesi evrim süreçlerinden geçerek şimdiki seviyesine ulaşmış olduğu düşünülürse, Evrim tüm canlılarda geçerliliğini sürdürdüğü için,

Ancak nasıl bir mutasyon, nasıl bir yenilik ve gelişkinlik yaratacağı konusunda şimdiden bir şey söylenemez.

Yapabileceğimiz spekülasyonlar şunlar olabilir; Eksik bulduğumuz. Belleğimiz, İşlem kapasitemiz ve işlem çeşitlerimiz artabilir. Elektromanyetik radyasyonu yayabilece ve algılayabilecek bir bedensen özelliğimiz gelişebilir, Gravitasyonu algılayacak bir duyu organı mevcut yapıya eklenebilir.

Maddenin şimdilik farkına varamadığımız farklı boyutlarını keşfedecek, fark edecek bir gelişme geçirebiliriz. Varlık, yokluk, sıfır ve sonsuz kavramlarını daha da somutlaştırabileceğimiz bir yetenek, bir düşünce programı gelişebilir. vs vs

Sevgili drekinci, ilginç yaklaşımlarda bulunmuşsun. Aynısı olmasa da benimde benzer düşüncelerim var.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgiler.

Bilincin içerisine bizden başka kimse giremez. Materyalist yaklaşım bilinci açıklayamaz. Çünkü içine girilebilecek bir mekanda değildir bilinç. Söz konusu olan bilimsel araçların eksikliği gibi bir sorun değildir.bilinçteki deneyimlerin bilimsel araştırma konusu yapılamamasıdır.bilinç hallerimizin bilimin objesi olamaması demektir. O yüzden materyalist yaklaşımınızı yanlış buluyorum.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Drekinci..

Epeyidir yoktun. Umarım iyisindir. Hoşgeldin.

İyiyim sevgili hacı.

Sitedeydim ama bilim forumuna zaman kalmadı bir türlü.

Sağolsun DEHA epey uğraştırdı.

Bir zamanlar seninle tartıştığımız, Sosyalizm, komünizm, kapitalizm meselelerine daldık. Birbirimizi epeyce gerdik. İyi ki sen de dahil olmadın o tatsız tuzsuz tartışmalara.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
bilinçteki deneyimlerin bilimsel araştırma konusu yapılamamasıdır.bilinç hallerimizin bilimin objesi olamaması demektir. O yüzden materyalist yaklaşımınızı yanlış buluyorum.

Bilinçteki deneyimler öznel olabilir. Ama, bilimin objesi niçin olmasın?

Ağrı duyusu özneldir. Ama hasta gelip ağrısını doktora anlattığı zaman o da gerekli muayeneleri yaparak, gerekli başka sorular sorarak hastalık tanısı koyup hastalığı iyileştirici ve ağrıyı dindirici tedaviyi yapar. Veya, üzüntü, sıkıntı, bilinçe ait hastalıklı duygulanımlara ait her belirti, başkası için objektiflik içerir. Hiçbir zaman baş ağrısı çekmemiş, nasıl bir ağrı olduğunu bilmemiş bir doktor başarı ile hastasını tedavi edebilir. Hatta insan kendi düşüncesini ve duygulanımlarını bile masaya yatırıp onu objektif konuma getirebilir.

Deneyimler bilimsel araştırma konusu yapılmazsa bilim gelişmez. Hatta deneyim bile deneyim olmaktan çıkar. Bir problemin nasıl çözüldüğünü çözen insan; çözümü objektif hale getirmiştir. Ki başkalarına aktarabilsin. Deneyimler başkalarına anlatılıp aktarılabildiğine göre, bilimin objesi olabiliyo.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
İyiyim sevgili hacı.

Sitedeydim ama bilim forumuna zaman kalmadı bir türlü.

Sağolsun DEHA epey uğraştırdı.

Bir zamanlar seninle tartıştığımız, Sosyalizm, komünizm, kapitalizm meselelerine daldık. Birbirimizi epeyce gerdik. İyi ki sen de dahil olmadın o tatsız tuzsuz tartışmalara.

Sevgiler.

O tür tartışmalar beni artık sarmıyor sevgili Drekinci...

Hepsi sonunda kırıcı oluyor ve bir sonuca ulaşılamıyor.

Ben dersimi aldım ve bir sonuca ulaşma olanağı olmayan tartışmalardan uzak durmaya çalışıyorum.

Tabii bu tümüyle mümkün olmuyor.

En son örneği Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı konusu.

Sonuca varılması olanaksız bir konu..

Sitelerde Paylaş

İlgilenenler için şu kitabı önerebilirim;

k4540390tw7.jpg

"Beynimiz, hazır, bitmiş bir şekilde gökten düşmedi. Bakınca anlaşılıyor bu. Beynimiz yaklaşık bir milyon yıl önce, yavaş yavaş kendi varlığının bilincine varmaya başlarken, en azından 1 milyar yaşındaydı. Öznenin yaşantısında ilk kez dünyanın bir tür izdüşümü, bir tür kopyası ya da imgesi ortaya çıktığında, bu imgenin neye benzeyeceği konusundaki kararlar evrimce çoktan alınmıştı... Her halükârda bunlar biyolojik kararlardı..."

Yazar: Hoimar von Ditfurth / 543 sayfa Dil: Türkçe

http://www.pandora.com.tr/urun.aspx?id=156427

Sitelerde Paylaş
O kitabı birde kendin okusaydın evvela, pek iyi olacaktı da..

Adam beynin evrimini anlatıyor, sen neden bahsediyorsun, farkında mısın?

Pardon, ben dindar bir yayından çıkan kitapları önermeliyim değil mi? Yahu burası bilim forumu demişsiniz, dini konular buradan uzak tutulacak demişsiniz... Bende böyle bir kitab önerdim, kötü mü ettim? Ayrıca ben bu kitab'ı okudum; ama okumuş olmam, evrimi kabul edeceğim demek değildir.

Selâm.

Sitelerde Paylaş
Pardon, ben dindar bir yayından çıkan kitapları önermeliyim değil mi? Yahu burası bilim forumu demişsiniz, dini konular buradan uzak tutulacak demişsiniz... Bende böyle bir kitab önerdim, kötü mü ettim? Ayrıca ben bu kitab'ı okudum; ama okumuş olmam, evrimi kabul edeceğim demek değildir.

Selâm.

Beynin evrimi ile bilincin evrimi arasında ne alaka var?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...