Jump to content

İslam neden hep yanlış anlaşılır?

Recommended Posts

İfade ettiğiniz bakış açısının sebeplerini baştan sona elimden geldiği kadar anlattığımı düşünüyorum.Yani sosyal bilimlere göre.Sosyal bilimlerde fen bilimlerinde olduğu gibi somut sebepler getiremezsiniz.Çünkü konu somut değil.Bunun için herkesin anlayışı değişik olacak elbette..Ancak bu değişik anlayışların bir bütünün parçalarını oluşturduğunu kabullenemiyorsunuz? Diğer mesajımda ilk müslümanları ele alırken söyledim.O dönem önemli oranda müçtehit çıkmış ve hepsi de bazı konularda değişik düşünmüşlerdir.Sizin deyişinizle bazılarının evet dediği bir şeye diğeri hayır diyebilmiştir.Ama hepsinin de kabullendiği bir şey vardı.Bu değişik görüşler,gerçek bilgiye giden sadece yolları farklı birer görüşlerdi.

Bu farklı görüşlerin kavga sebebi olması işte islamın yanlış anlaşılmasını hızlandırmıştır.Başta doğruya giden bir yol görevi gören bu düşünceler zamanla bazı insanların kutsanması,bazılarının beceriksizliği sebebiyle ayrılmanın sebebi oldular.Burada amaç çok önemli.Bugün sizinle burada gayet kolay anlaşabileceğimiz bu konunun da hala bulanık duruyor olmasında etkili olan da işte niyetlerimizdir.Siz en ufak bir eksik anlayışı bu dinin yanlışlığına kanıt olarak getiriyorken ben,bu eksik anlayışların dine sonradan etkilendiğine inanıyorum.Bu anlayışların kökenie inerek bulandırmazdan çözüme kavuşturmak istiyorum.Ve bu hep de böyle devam edecek.Çünkü ikimiz de bu gibi bir konuda katı ikişer müminiz.Siz bunun kesin yanlış bir öğreti olduğuna iman etmişken ben,kesin doğru olduğuna iman etmişim.Ben islam müçtehidlerinin dini kendi çıkarlarına göre kullananlarla devamlı mücadele içinde olduklarını gerçek islamın ise bu müçtehidlerin anlattıklarının olduğunu söylerken siz bu müçtehdilerin bir konudaki anlaşmazlıklarının bir kavgadan ibaret olduğunu ve bundan dolayı bir bütünlükten bahsedilmeyeceğini söylemektesiniz.

Bütünlüğü bir homojenlik olarak görmemek gerek.Tek bir ses değil de tüm farklı seslerden çıkan ortak nokta olarak görmek gerekiyor.Biz böyle göreceğiz.Çünkü biz bu dünyanın bir ferdiyiz.Ve siz böyle bakmayacaksınız.Çünkü bu dünyanın dışında hatta bu dünyanın zararlı olduğuna inanmış birisiniz.Sorun burada düğümleniyor işte...Burada yapacağımız sanırım yeni bir ortak dünya insanlığın ortak dinini oluşturmak..Farklı görüşlerimizde birbirimizi mazur görmek ve aynı görüşlerde birbirimize güç vererek daha doğrusuna ulaşmak.Çünkü katı din inançları olmazsa aklın yolu birdir.Bunu biliyorum.Biliyorum ki şu tartıştığımız karşı olduğumuz bir dinin değil de dünyanın başka bir bölgesindeki bazı insanların dini olsaydı tartışmamız farklı mecrada yürüyebilirdi.

Oysa ben islamın bir kimlik dini olmadığını düşünüyorum.Birileri beni bu konuda katıksız kafir görse bile ben islamın "insanların ortak vicdanların sesi" olduğunu düşünüyorum.Çünkü bu sesi sağlamayan ve belirli bir kimlikle oluşmuş bir öğretinin evrensel,insani olması mümkün değildir.Eğer islamı böyle bir gerçek ışığında tartışmazsak bunun sonuca götürecek bir tartışma olmayacağı da ortadadır.Bunun için buraya gelene kadar gösterdiğiniz hassasiyet ve iyi niyetinizden dolayı teşekkür ediyorum.Sizin oanyınızı almadan çekilmek istemem ama bu noktadan sonra bu başlıkta düşünce ufkumu genişletecek mesajların gelebileceğini sanmadığımı söylemek istiyorum.Siz de uygun görüyorsanız diğer başlıkta artık devam edebiliriz.Neticede diğer başlıkta ideolojinin etkin olmadığı bir kavram tartışılıyor.Her ne kadar tezimin tanrısı içindeyse de deizm ve panteizmin tanrısı da içine girebilen bir konu..Ve belki orası bu forumun en önemli konusu..Oradan devam ederiz..

Sitelerde Paylaş

>>> Ancak bu değişik anlayışların bir bütünün parçalarını oluşturduğunu kabullenemiyorsunuz?

Bunun böyle olması zaten tartışmanın ta kenidis. Benim bu sözlerden çıkardığım sonuç şu:

>>> Bu farklı görüşlerin kavga sebebi olması işte islamın yanlış anlaşılmasını hızlandırmıştır.

Yukardaki yorumlardan sonra artık bunu söyleyemezsiniz sn. Özedönüş.. Onlarda islamı doğru anlamış ve uygulamıştır, kendi buldukları bütünlüğe göre..

>>> Bütünlüğü bir homojenlik olarak görmemek gerek.Tek bir ses değil de tüm farklı seslerden çıkan ortak nokta olarak görmek gerekiyor.Biz böyle göreceğiz.Çünkü biz bu dünyanın bir ferdiyiz.Ve siz böyle bakmayacaksınız.

İşte, eğer bunu diyorsanız, Taliban'a bunlar islamı yanlış biliyor diyemezsiniz. Genel olarak hiç bir fraksiyona bunu söyleyemezsiniz..

>>> Birileri beni bu konuda katıksız kafir görse bile ben islamın "insanların ortak vicdanların sesi" olduğunu düşünüyorum.Çünkü bu sesi sağlamayan ve belirli bir kimlikle oluşmuş bir öğretinin evrensel,insani olması mümkün değildir.

İyide, bunun nedne böyle olduğunu çıkarıyorsunuz ki? Siz, önce islamın evrensel ve islami olduğunu önkabul olarak alıp, buna göre diğerlerine gidiyorsunuz. Oysa, yapmanız gereken islamın öğretisine bakıp, bunun evrensel olup olamayacağına bakmak olmalı, doğru mu? Eğer öbür şekilde yapıyorsanız, siz islamı aramıyor, kafanzıdaki bir öğretiyi islam diye ortaya koymaya çalışıyorsunuz ki, bu bir şirktir.. Kısaca sizin böyle düşünerek bir mürted olduğunuz baki olur ancak..

Sitelerde Paylaş
Siz, önce islamın evrensel ve islami olduğunu önkabul olarak alıp, buna göre diğerlerine gidiyorsunuz. Oysa, yapmanız gereken islamın öğretisine bakıp, bunun evrensel olup olamayacağına bakmak olmalı, doğru mu? Eğer öbür şekilde yapıyorsanız, siz islamı aramıyor, kafanzıdaki bir öğretiyi islam diye ortaya koymaya çalışıyorsunuz ki, bu bir şirktir.. Kısaca sizin böyle düşünerek bir mürted olduğunuz baki olur ancak..

Bu konuda bilimsel tarafsızlık bağlamında düşünsek bir ön kabul halinde olduğum doğru.Özellikle bu dünyanın dışında biri ile yapacağım bir tartışmanın ön kabul ile başlaması yanlış.Fakat bu ön kabule bizi götüren de sanırım,dışarıdan gelen eleştirilere devamlı cevap niteliğinde olmasından kaynaklanıyor.Fakat iiçinde bulunduğum bu dünyanın bir ferdi olmaya zorlayan ve gerektiğinde ön kabul halinde yaşmama sebep olan bazı bilgilerimiz de var.Mesela çözemediğim bir konuda genelde kendimi eksik görürüm,bunun konunun eksikliğine bağlamıyorum.Çünkü ben Tanrı değilim.

Eğer aynı şeyi başka dinler için de düşünmüyorsunuz diyorsanız o da beni ilgilendirmiyor.Neticede bulunduğum dünya beni mutlu ediyor ve kimseye karşı kin de sokmuyor.Bu evrenin sonucunun kimliksel dinlerle olmayacağını düşünür ve her dinden de iyi olanların evrenlsel bilincin pozitiv kontrolunda olacaklarını düşünürüm.Buna rağmen hala ben mürtedin tekiysem varsın olayım.

tarihinde 0zedonus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Neticede bulunduğum dünya beni mutlu ediyor ve kimseye karşı kin de sokmuyor.

Zaten sorunda burada başlıyor.. Yılan size dokunmuyor ya, bin yaşasın..

Peki siz şunu okudunuz mu:

Genç kızın ise komşuları tarafından evden, kocası ya da babası olmayan bir erkekle sokağa çıktığı söyleniyor. Şeriat kurallarına göre kıbaç cezası gerektiren bir suç...

Allah böyle diyor diyerek, gencecik bir insanı mahallenin ortasında kırbaçlayan bu zihniyetin, islam denen şey sayesinde varolduğu gerçeği sabitken, bir insan olarak vicdanınız rahat ediyor mu?

Evet, ediyor, söylemişsiniz işte: Neticede bulunduğum dünya beni mutlu ediyor...

Bu hal sizi afyonlayıp, sıra size (yada torununuza) gelen kadar, sahte mutluluk içinde yaşayacaksınız. Buyrun iyi mutluluklar..

Ama bizim insan yüreğimiz, maalesef, bunlar yaşanırken hala daha o iğrenç bedevi öğretisinin böyle aklanmasını kabul edemiyor. İşte aramızdaki farkta bu sn. özedönüş..

Bu "amanda islam evrenseldir de.." lafı, ancak insanların gerçeği görmesine set çeken bir düsturdan ibarettir. Ve bu ayak oyununa uyan herkeste, tarihe karşı mesul olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Öncellikle bir yanlış anlamayı düzeltmek durumundayım.Benim içinde bulunduğumu düşündüğüm dünyanın beni mutlu ettiğine inanmam,onun yegane görevinin mutlu etme,insanları düzeltme,çıkar kavgalarının önüne geçme gibi konulrda başarılı olduğundandır.Bu ifadem asla ve asla sözde bu inancı bahane ederek,insanların temel haklarına tecavüz eden uygulamalara karşı sessiz olmak anlamına gelmez.Eğer gerçekten ben rahat bir yaşam ve sorumsuz bir dünya düşünseydim,bu platformlara girmezdim bile..Hele hele çarpık olarak düşündüğümüz dini anlayışlara karşı da çıkmazdık.

Hayatımdaki islam ile hayatınızdaki islamın aynı islam olmadığı kesin.Sizin islama bakış açınız eksiklikleri bahane ederek kötü olduğudur,benim ise bakışım,bu eksikliklerin kendisinden kaynaklanmdığıdır.Bunun için siz bu öğretinin bizzat yok olmasını siterken ben aslına dönmesini istiyorum.Öyle görülüyor ki insanlığa zararlı bir din anlayışının var olduğu konusunda hem fikiriz.Bu fikirle mücadele edilmesi gerektiği konusunda da..Ama benim islam diye adlandırdığıma siz insanlık diyorsunuz.İnanın farkımız bu..

İkimiz de yanılıyor olabiliriz ve ikimiz de doğru düşünüyor olabiliriz.Veya birimiz doğru olabilir.Ama önemli olan karşı çıktıklarımızın ne olduğu ve muhatabımızın neyi söylemek istediğidir.O sözlerini ettiğin insanların eline yönetim geçse sizi sadece öldürür ama beni derilerimi soyarak öldürürler.(ibni arabi,sühreverdi örneği)Bunun farkındayım.Ama onların islamı benim islamım değil diyorum.Onlara karşı yeterli derecede dayanağım da var.

Sitelerde Paylaş

>>> Bu ifadem asla ve asla sözde bu inancı bahane ederek,insanların temel haklarına tecavüz eden uygulamalara karşı sessiz olmak anlamına gelmez.

Sn. Özedönüş, dinlerin insanlığa huzur, barış, mutluluk vs. getirdiği bir palavradan ibarettir. BUnları getiren, maalesef: PARA olmuştur hep.. Paran varsa, hepsi vardır.. En azından yahu uyuklmaışım abdestim kaçmış mıdır paranoyası bile dinin kendi başına bir stres kaynağı olmasına yeter..

>>> Ama önemli olan karşı çıktıklarımızın ne olduğu ve muhatabımızın neyi söylemek istediğidir

Ben sizin ne söylemek istediğinizi anlıyorum. Ama siz, söylediğiniz şeyin yanlış olduğunu anlamıyorsunuz. Onların islamı sizin islmaınız olmayabilir, ama bu onların islamı gayet dorğu şekilde yşadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Dinlerin kökeninin araştırsak çıkış amaçlarının ne olduğunu daha farklı bir şekilde anlayabiliriz. Bu din öğretilerinin kutsal addedilmesi elbette bazı çıkar gruplarının rant sağlamasına sebep olabilmiştir. Ancak dinlerin genel olarak böyle bir anlayışla çıktıkları söylenemez. En azından bunun için ta ilk kaynaklardan ve ilk nesillerden örnekler verilmelidir. Mesela Kurana bakalım. Kur’an boyuna paylaşmaktan, bölüşmekten, karşılıksız vermekten, zekâttan, infaktan bahsediyor. Üç beş sayfa geçmiyor ki bir yoksulun, kölenin, hakkı yenenin, zulme uğrayanın, özürlünün, dulun, yetimin hakkından bahsetmesin. Ebu Lehep ele alınırken "Ebu Lehebin elleri kurusun "denmiş.Birçoğu bunu gerçek anlamda sanmış.Oysa Allahın eli nasıl mecaz ise bu da mecazdır.Asıl eleştirilen Ebu Lehebin gücü, iktidarı ve çıkar üzerine kurulu düzenidir.

Sana neyi karşılıksız vereceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaç fazlası her şeyi." (Bakara; 2/215).Bu mu para? Şimdi, böylesi bir kitaptan yığmak, biriktirmek, kendine yontmak, rant, bencillik vb. Kur'an'ın duymak bile istemediği hırslara dayanan bir paracılık veya modern anlamıyla kapitalizm çıkarmak mümkün mü?

Ganimetlerin savaş dönemlerinin ürünü olmasından dolayı, düşmana karşı güc için gerekli olması gibi konularına girmeyi düşünmüyorum. Buna tarihsel materyalizm bakışıyla baktığınızda yanlış sonuca gidersiniz. Tarihsel materyalizme göre: bütün tarihsel ve toplumsal olayların belirleyici nedeni ve temeli ekonomik olaylardır. Evet ekonomik gerekçelerden ötürü belli başlı tarihe not düşülmüş olaylar gerçekleşmiştir ama islamiyet açısında ekonomi bir neden değil, bir sonuçtur. .

Peygamber ya da sahabeler İslam devriminden sonra belli bir ekonomik ve sosyal güce ulaşmışlardır mutlaka, ama bunlar asla neden değildir; olamaz. İslamiyet’in tüm diğer toplumsal hareketlerden temel farklarından biri de budur. İslamiyet’te amaç kendini feda etmektir, başkalarını kendi çıkarlarına feda etmek değil…

Bu arada konudan koptuk sanırım.Konu yanlış anlaşılma sebepleriydi sanırım.gerçi konu da çok geniş yani..

Verdiğiniz abdest örneği ise tamamen bilinçsiz insanların İslamı yaşama biçimlerine bir örnektir. İslamda ibadetlerin ne anlam ifade ettiğini hayatına geçirmiş insanlarda strese girmek bir yana stresten kurtulma olur. Ama din işlevini bir birey üzerinde getirmediği zaman ortaya çıkacak sorunlar vardır. İşte verdiğiniz örnek en basit örneklerden birisidir.

“Onların islamı benim islamım” kavramını genişletebiliriz. Size islamın benim için bir aidiyetlik değil bir intisap(bağlılık) anlamını ifade ettiğini söylemiştim. Bu bir dünyayı anlama biçimidir. Siz buna günümüzde insanlık da diyorsunuz. Bugün hangi kavrama bakarsanız bakın değişik tanımlamalarla karşılaşacaksınız. Demokrasinin mesela kaç tanımı var şu an?

O bahsettiğiniz insanların kendilerini Müslüman tanıtmasını Amerikanın demokrasi için ıraka girdiği şeklinde anlıyorum.gerçkten ikisi de böyle bir tanımlamaya sahiptir ve göz boyamıyorlar.Ama gerçekleri araştıran ve bu iki klavramı tahkik edenler acaba bunların ulaştığı tanıma mı ulaşıyor?Önemli olan bu…

Talibanı da böyle anlamak gerek. Orada uygulanmakta olan anlayışın islam’la bir alakası yok. Bu İslam, onların İslamı değil. Onlar üzerinden gördüğünüz İslam ise Emevi İslamıdır. Bu dini Kılıç zoru ile benimseyenlerin İslamıdır. İslam dinini intikam ve kin üzerine oturtan, talan ve soygunlara alet eden, bağnaz ve yobazlık üzerine kurulu olan ve akıttığı kana bir türlü doymayan İslam, bizim ve peyamberlerin İslamı değildir ve olamaz.

tarihinde 0zedonus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>>> Ancak dinlerin genel olarak böyle bir anlayışla çıktıkları söylenemez. En azından bunun için ta ilk kaynaklardan ve ilk nesillerden örnekler verilmelidir. Mesela Kurana bakalım. Kur’an boyuna paylaşmaktan, bölüşmekten, karşılıksız vermekten, zekâttan, infaktan bahsediyor.

Tam terisne sn. özedönüş, kuranda dahil dinler tam olarak böyle bir anlayıştan bahsederler..

Uzatmamak için kısaca yazayım.. İslamın başarısındaki etmenler, yahduiliğin vs. başarısındaki etmenlere paralellik gösterir. Zekat, infak, bölüşmek vs. zayıf olan cemaatin birbirine muhtaç olarak kalması ve böylece dirliğinin cemmatin kendine bağlı olmasını sağlamak için ortaya konmuş düzenlerdir. Yani, zekat ve paylaşım sayesinde, topluluk birbirine muhtaç olacak, bu yüzden de kimse topluluğu terk etmeyi göze alamayacaktır. Bu da, onların idaresini gerçeklşitren ve bundan nemalanan lideri daha vazgeçlimez yapacak, onun sözüne koşulsuz uyulmasını sağlayacaktır.

Bunun açık örneklerini bugün AKP'nin buzdolabı ve kömür dağıtma stratejilerinde görüyoruz. Tarih boyu defaten uygulanmış ve başarılı olmuş bir siyasettir.

>>> Orada uygulanmakta olan anlayışın islam’la bir alakası yok.

Tam tersine sn. özedönüş.. İslam bütünü içinde talibanın uygulamaları mevcuttur, ayetler ve hadislerle desteklenmektedir. Kısaca, onlar islamı bilfiil yaşamaktadır.. Buyurn, aksini gösteren bir delil getirin öyle değilse..

>>> İslam dinini intikam ve kin üzerine oturtan, talan ve soygunlara alet eden, bağnaz ve yobazlık üzerine kurulu olan ve akıttığı kana bir türlü doymayan İslam, bizim ve peyamberlerin İslamı değildir ve olamaz.

İslam dini bizzat bunun ta kendisidir sn. özedönüş: Talan, kin, nefret ve intikam.. Bunun en açık örneği, kureyza vakasıdır. Adamı öldürüp, karısını meşin çadıra atmaktan daha büyük bir talan, bir kin, bir nefret olabilir mi?

Siz, islamın gerçeğini görmektense, kendi gerçeğinizi islam gibi göstermeye çalışıyorsunuz sadece..

Sitelerde Paylaş

Birkaç hafta görünmeme kararım var.Ama sonraları bu ayları da bulabilir.Sabah sabah okudğum hakaret küfür burada sağlıklı paylaşım yapılamayacağını tam öğrenmiş oluyorum.Zaten bunun için sadece hodri meydanda yazıyordum.Kaliteli bir paylaşım yaptığımza inandığım için bir gün döndüğüm zaman da aynı yerden devam edebilmek için her iki konunun da kilitli kalmasının daha faydalı olacağına inanıyorum..

Sn anibal,benim psikolojimi anlayabileceğini umuyorum.Zerre kadar kimseye kinim yok.Ama bu kadarını artık kaldıramıyorum.Yoksa tek taraflı kaldırmak hiç istediğim bir metod değildi.Onun için özür de diliyorum.Ama artık gerilimli mesajları kadıracak bir psikolojim kalmamıştır.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

7 Nisanda ara verdiğimiz bu tartışmaya kaldığımız yerden devam edebiliriz.Sabahleyin sn anibalin hatırlatmasına kadar unutmuştum bile.Sabah pek taraftar olmadığımı söylemişsem de yine hodri meydanın en faydalı bölüm olduğu açıkça belli oluyor.

Konuya gelince;herkesin bir islamı var gibi gözküyor.Kimi en kötü gördüğü şeylere islam adını takmış kimi ise en güzel gördüğü şeylere.İşte sorun,ikisinin de dediği gibi mi olduğu.Bu tartışma işte bunun için yapılmaktadır.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...