Jump to content

Tanrı kavramı

Recommended Posts

>>> Bügün Mit-oloji denilen ve yunan döneminde rayından çıkartılan ve dejenere edilen anlatıların temel kaynağı Kozmolojidir.

Bizde aynısını söyledik tam olarak burad hemde.. Senin kozmik bilgi dediğin şey, yıldızlara bakarak güneşin doğacağını tespit etmekle başlayıp, yağmur mevsiminin geldiğini bilmekten ibaretti. İşte o kozmik bilgi denen ve bundan ibaret olan şey, falcılığın kapısını açtı. Bu da tanrıcılığın ve taa buralara kadar geldi olay..

Senin martavalın, kusura bakma ama cidden bir martaval bu, kozmik bigli dediğin ve kozmik kaynaklı çookk derin bir bilginin var olduğu iddian.. Olmasını bende isterdim, ama yok.. Böyle bir bilgi olmadı, hala da yok..

Dayak atmadan eminmisin diye sorayım anibal. Sonra ağlama bak.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 124
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=18835&st=60

Buradan başla okumaya, sonra da yazarsın.. Ne zamandır kendi kendini döven birini izlemiyorduk..

Anibal benim söylemimle senin verdiğin link arasında ne bağlantı var. ?

Dikkat edersen Mit-oloji konu. !

başlıkta konuyla ilgili bir yazı göremedim.

Sitelerde Paylaş

Ne diyoruz? İnsanlar bilgi olarka öncelikle takvime ihtiyaç duydular.. Neden, ne zaman, tarımın başlaması ile birlikte. Takvimi nerden bulacaklar? Daha sayıları bile keşfetmemiş olan insanlık için, en makul yol, en basit yol, yıldızlardan faydalanmaktı ve öyle yaptılar.

İşte senin kozmik bilginin hepsi bundan ibaret, tenebris.. Bu elbette, yıldızların ne olduğunu bile bilmeyen insanlığın elinde, flacılığa

müneccimliğe, derken tanrıcılık ve dinlere dönüşüp gitti..

İşte hepsi bundan ibaret tenebris..

Sitelerde Paylaş
Ne diyoruz? İnsanlar bilgi olarka öncelikle takvime ihtiyaç duydular.. Neden, ne zaman, tarımın başlaması ile birlikte. Takvimi nerden bulacaklar? Daha sayıları bile keşfetmemiş olan insanlık için, en makul yol, en basit yol, yıldızlardan faydalanmaktı ve öyle yaptılar.

İşte senin kozmik bilginin hepsi bundan ibaret, tenebris.. Bu elbette, yıldızların ne olduğunu bile bilmeyen insanlığın elinde, flacılığa

müneccimliğe, derken tanrıcılık ve dinlere dönüşüp gitti..

İşte hepsi bundan ibaret tenebris..

Peki anibal sen dayak yemekten bıkmayacaksın ,

Çıplak gözle hangi gezegenler görülür. ?

Buna cevap yaz konuya gireyim. Batının sahte bilimi çöpe gitsin artık.

Sitelerde Paylaş
Ne farkeder? Kaçını görüyor olursan ol..

Şimdi eminim diyeceksin ki, ahanda bilmem hangi devirde, adamlar 9 gezegen çizmiş, hatta 12 gezegen çizmiş.. Nerden bilmiş?

Neyse, müneccimlik yapmayalım.. Dilediğin sayıyı kullan, özgürsün..

Anibal bu bilimsellik olmaz. önce insan gözü ile tespit edilen gezegenler kaç tanedir onu ortaya koyucaz sonra modern kozmolojinin ulaştığı bilgi ile eski zamandan kalma bilgiyi karşılaştırıcaz.

Öyle kaçmak yok.

Sen bilim insanı olarak çıplak gözle tespit edebileceğimiz gezegenleri belirt ki , forumda yazılı kanıtım olsun. Sonra kuran gibi başlıyorsun dualist söylemlere.

Sitelerde Paylaş

>>> Anibal bu bilimsellik olmaz. önce insan gözü ile tespit edilen gezegenler kaç tanedir onu ortaya koyucaz sonra modern kozmolojinin ulaştığı bilgi ile eski zamandan kalma bilgiyi karşılaştırıcaz.

İnsan gözü 6. kadirden daha parlak olan gökcisimlerini görebilir. Çözünürlüğü ise 1 derece civarındadır. Bu durumda, hava durumuna, bulunduğun yere, ay vs. durumuna bağlı olarak, Mercury, Venus, Mars, Jupiter, Saturn gibi demirbaş gezegenleri hemen her zaman, Uranus ve Vesta gibi bazı gökcisimlerini yer yer, eğer iyi bakabilirsen (Galilei gibi) Jupiter'in aylarını da nadiren görebilirsin.. Eğer sistematik bir çalışma yaparsan, gökyüzünde 13-14 "gezegen" görmen olasıdır, yaşadığın yer ve döneme göre.. Hoş, sen gezegen dersin, o ise bir göktaşı, kuyruklu yıldız vs. olabilir, o ayrı mesele.. Bunların cidden gezegen mi, başak bir şey mi olduğu ise, teleskop ile anlaşılır.. Senin için, gezen her yıldız gezegen ise, göktaşıda, kuyruğu belirsiz kalan kuyruklu yıldızda bir gezegen olacaktır.. Bunlar başka şeyler olduğu, ancak teleskop ile anlaşılabilmiştir..

Sitelerde Paylaş
>>> Anibal bu bilimsellik olmaz. önce insan gözü ile tespit edilen gezegenler kaç tanedir onu ortaya koyucaz sonra modern kozmolojinin ulaştığı bilgi ile eski zamandan kalma bilgiyi karşılaştırıcaz.

İnsan gözü 6. kadirden daha parlak olan gökcisimlerini görebilir. Çözünürlüğü ise 1 derece civarındadır. Bu durumda, hava durumuna, bulunduğun yere, ay vs. durumuna bağlı olarak, Mercury, Venus, Mars, Jupiter, Saturn gibi demirbaş gezegenleri hemen her zaman, Uranus ve Vesta gibi bazı gökcisimlerini yer yer, eğer iyi bakabilirsen (Galilei gibi) Jupiter'in aylarını da nadiren görebilirsin.. Eğer sistematik bir çalışma yaparsan, gökyüzünde 13-14 "gezegen" görmen olasıdır, yaşadığın yer ve döneme göre.. Hoş, sen gezegen dersin, o ise bir göktaşı, kuyruklu yıldız vs. olabilir, o ayrı mesele.. Bunların cidden gezegen mi, başak bir şey mi olduğu ise, teleskop ile anlaşılır.. Senin için, gezen her yıldız gezegen ise, göktaşıda, kuyruğu belirsiz kalan kuyruklu yıldızda bir gezegen olacaktır.. Bunlar başka şeyler olduğu, ancak teleskop ile anlaşılabilmiştir..

Sen benim ne yazacağımı boşver

Anibal vermiş olduğun bilgiler için centilmenlik gereği sana düzeltme hakkını kullanmanı öneriyorum.

Çünkü Patrick Moore ( Gezegenler Kılavuzu) seni doğrulamıyor.

Soruyu tekrarlıyorum ;

Çıplak gözle görülebilen Gezegenler hangileridir. ?

Okuyucuya kafa karıştırmayacak şekilde listele.

tarihinde Neferkamin Anu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Eh, listeledik ya, daha ne istiyorsun ki? Okuman yoksa, askerde öğretirler :)

Ahh anibal ahhh , dayak yemekten bıkmadın bende dövmekten.

Dünya üzerinden çıplak gözle görülebilen gezegenler : merkür, venüs,mars,jüpiter ve satürn.

Yani 5 tane.

Güne sistemi ile ilgili son 300 yıldaki bilgi birikimi , galileonun teleskopu geliştirmesinden sonra onsekizinci yüzyıldan itibaren ilkin 7781 de Satürn ötesinde Uranüs ve dünyayıda eklediğimiz zaman yedili bir sistem düşündüler.

19 yy. yörüngesi üzerinde güçlü çekim etkileri olduğu farkedilen Uranüs ötesinde Neptünle karşılaştılar.

İzlenen yıllarda bu yörünge düzensizliğide anlaşıldı. Astronom Pervical Lowell dünyayı heyecanlandırsada 1905-07 arasında bir bulgu elde edemedi. 1930 yılında Plüton keşfedildi.

daha sonrasını yazmayım.

Tabi burda senin süpermen olup x ışınlarınla bakıp görmeni dikkate almıyorum. :)

Sitelerde Paylaş

İlginç..

Oysa ki, 1800'lerin başlarında, Ceres, Pallas Athene, Juno ile Vesta birer gezegen olarak kitaplara geçiriliyordu.. 5 + 4 = 9 gezegen, ilginç olmaya başladı mı?

http://en.wikipedia.org/wiki/4_Vesta#Visibility

Its size and unusually bright surface make Vesta the brightest asteroid, and it is occasionally visible to the naked eye from dark (non-light polluted) skies. In May and June 2007, Vesta reached a peak magnitude of +5.4, the brightest since 1989.[33] At that time, opposition and perihelion were only a few weeks apart. It was visible in the constellations Ophiuchus and Scorpius

Sanırım şimdi daha ilginç olmuştur.. Ama bu kadarı az..

Callisto, Europa, Io, Ganymede ... Mahşerin dört atlısı gibi dört uydu, hemde jüpiterin uydusu.. Adları da güzelmiş, zira Galileo koymuş, 1610 yılında.. Teleskop daha icat edilirken, yani edilmeden önce..

Daha? Dahası çok.. Arşimet, gemileri optikle yakacak kadar optiğe hakim.. Neden bir ayna düzeneği ile daha gelişmiş bir teleskop yapamasın? Ve arşimet gökten zembille mi indi?

Arşimet neden işi gücü bırakıp teleskop amaçlı bir şey icat etsin? İşte aslolan bu.. Untumaki, devir gökten haber almanın saygın, kıymetli, sarayda özel odalara sahşip olmanın anahtarını açan bir şey olduğu dönem.. Bu dönemde, insanların çılgınlar gibi gözlem araçları yaptıkları bilinen bir şey.. Ama bunlar ne kadar etkin oldu, bu pek bilinmez.. Ne zamanki, kilise müneccmiliği ambargosuna aldı, o zamana kadar bu böyle sürer.

Ve gezegen tanımını sen yapıyorsun.. 2000 yıl önce, bir mısırlı kendi gezegen tanımına sahip olup, senin malum 5 gezegenini o tanıma katarak kendinikleri de ekleyip, 18 bulmuş, bunu da piramit duvarına koymuşta olabilir. Bu hiç bir şeyi değiştirmez degas..

Sitelerde Paylaş

Anibal , karşılıklı hala anlaşamadık.

Çıplak gözle görülen gezegenler tespitlidir. Mısır ,sümer ayrı konu onu ben yazıcam sen net olarak çıplak gözü ifade et, okuyucu net bilgi sahibi olsun. Yoksa ben tarihsel olarak hangi gezegen ne zaman bulundu yazarım.

Önce çıplak güzün gördüğü gezegenleri tespit edicezki , sonra eski bilgileri yorumluyacaz. Bilimin tespiti benim yukarıda yazdığımdır.

Bilime itirazın varmı. ?

Kaynakçayıda verdim. Gezegenler Kılavuzu.

Cevap ?

Sitelerde Paylaş

Anlaşamadığımızda anlaşıyoruz bak ne güzel..

>>> Çıplak gözle görülen gezegenler tespitlidir.

Biraderim, gezegen denen şeyin tarifini yapan sensin.. En son yapılan gezegen tarifine uyan şeylerin gökteki sayısı, 5.. Ama bu 1000 sene evvel, dağın tepesine tünemiş bir kahin için, gezegen tanımının aynı olduğu demek değildir. O kendi gezegen tanımıyla, çok parlayan şeyler diyerek, 32 gezegenli bir gök haritası çizebilir..

İşte bunu bir türlü anlamak istemiyorsun..

Sitelerde Paylaş
Anlaşamadığımızda anlaşıyoruz bak ne güzel..

>>> Çıplak gözle görülen gezegenler tespitlidir.

Biraderim, gezegen denen şeyin tarifini yapan sensin.. En son yapılan gezegen tarifine uyan şeylerin gökteki sayısı, 5.. Ama bu 1000 sene evvel, dağın tepesine tünemiş bir kahin için, gezegen tanımının aynı olduğu demek değildir. O kendi gezegen tanımıyla, çok parlayan şeyler diyerek, 32 gezegenli bir gök haritası çizebilir..

İşte bunu bir türlü anlamak istemiyorsun..

Sen 1000 sene önce dağın tepesine oturan kahini bana bırak daha oralara gelmedik.

Kahini savunmak benim görevim.

Şuan bir insanın çıplak gözle görebileceği gezegenlerdeyiz daha.

Net gezegen isimlerini ve sayıyı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
>>> Net gezegen isimlerini ve sayıyı bekliyorum.

Yahu kaç defa sayıcaz sana, işimiz mi yok başka?

Anibal ben sana bildiğin gezegenleri değil, çıplak gözle görülebilenleri yaz dedim. Ve sen bildiğin hepsini yazdın. Ben sana dünya üzerinden çıpkal gözle görülebilecek gezegenleri yazdım. Ve kaynakçayıda verdim. Bunda anlaşamazsak tüm yazışmalar anlamsız olur.

Tabi seni anlıyorum, tüm gezegenleri olaya dahil edip sıkıştığın yerde kuran gibi dualist söylemlere girişeceksin fakat biz buna bilim demiyoruz. Sadece kendini kandırma diyoruz.

Ben yukarıda bilim adamlarından , dünya üzerinden görülebilecek gezegenleri yazdım. Onların bile gerçekleşme durumları olduğu halde.

Bu gezegenlerin görünüp diğerlerinin görünmediğini kabut veya red ettiğini belirt ona göre konuya devam edelim. Yoksa çok anlamsız bir tartışma olacak.Yine başlayacaksın bilim bunu red etmez tam tersi güçlenir söylemine.

İşte asıl tanrı kavramı bu konudur fakat kaçak dövüşüyorsun. Nasıl dinler kaçaksa , Ortodoksin Bilimde kaçaktır.

Sitelerde Paylaş

>>> Anibal ben sana bildiğin gezegenleri değil, çıplak gözle görülebilenleri yaz dedim. Ve sen bildiğin hepsini yazdın. Ben sana dünya üzerinden çıpkal gözle görülebilecek gezegenleri yazdım. Ve kaynakçayıda verdim. Bunda anlaşamazsak tüm yazışmalar anlamsız olur.

Yahu sen okuman yazman yok mu:

İnsan gözü 6. kadirden daha parlak olan gökcisimlerini görebilir. Çözünürlüğü ise 1 derece civarındadır. Bu durumda, hava durumuna, bulunduğun yere, ay vs. durumuna bağlı olarak, Merkür, Venus, Mars, Jupiter, Saturn gibi demirbaş gezegenleri hemen her zaman, Uranus ve Vesta gibi bazı gökcisimlerini yer yer, eğer iyi bakabilirsen (Galilei gibi) Jupiter'in aylarını da nadiren görebilirsin.

Kaç kere daha yazmamız gerekecek?

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...