Jump to content

Evrim - Sık Sorulan Sorular

Recommended Posts

Ben kromozom sayısının nasıl artıp azaldığını sormak istiyorum.

Aklıma ilk gelen oluşan mutasyonların telomer oluşturması bu yolla kromozom sayısı artabilir. Bildiğim kadarı ile bazı kormozomlarda mutasyon sonucu birleşip tek bir kromozom oluşturabiliyor(bizdeki 2. kromozom gibi) buda azalmaya açıklama olabilir.Benim bu konuda bildiğim bukadar buna ek olarak kromozom sayısının artmasına ve azalmasına başka birşey sebep olabilir mi?

Birde mutasyonlar nükleotid sayısını arttırabilir/azaltabilir mi ?

Mesela ATGC şeklindeki bir diziden kopyalama sırasında daha uzun yada daha kısa bir dizi oluşabilir mi ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Arkadasim Ben Evrimden Once Sana veya senin disindaki arkadaslara Kisisel bir soru sormak istiyorum.Simdi ben Dine inanan bir insan deyilim kesinlikle.Ama Evrende bir Yaratici veya bir UStun varligin oldugu sence veya sizce cok mantikli deyilmi.Yani ben sunu demek istiyorum Din kitablarina Peygamer hikayelerine bende kesínlikle inanmiyorum AMA inanlarada saygi duyuyyorum kesinlikle.Ama benim size sorum sudur Simdi Mantikli dusunursek bir meyvenin besinin olusmasi icin Buyuk muthis bir emegin sarf eduilmesi gerek, yani once verimli toprak bulunur topragin icindeki onbinlerce Kimyasal olaylarin sartklarin olmasi gerekki TOPRAK verimli sifatini alabilsin sonra bu topraga Tohum ekmemiz gerekiyor Sonra bu Tohumun yesermisini ve adim adim Bu tohumu Sulamamaiz geerekiyor vs vs vs yani yuzlerce onbinlerce karmasik matematiksel kimyasal Biyolojik olayin gerseklesmesi sonucunda olusmasi sonucunda Ortaya bildimiz meyve veya besin cikiyor.Yani sunu demek istiyorum burda bir tesadufi olay soz konusu deyildir tamamiyle muthis bir organizasyon felaket bir kompleks yapi insan beyninin (Su anda) Tamamiyle kavrayamadigi yuzlerce olayin olusmasi sonucunda bu besinleri elde ediyoruz.Yani burda muthis bir Tasarimcilik bir Muhendislik hesaablamasi oldugu apacik ortada.

Yani bunun tesadufen havadan kafadan olusmadigida kesin Ama dincilerin anlattigi tarzda sacmaca fikirlerin dogru olmadigida kesin ozaman Dogru nedir ?

Yani sunu aciklamak istiyorum Benim mantigim benim beynim Dincilerin anlattiklarinin Hikaye oldunu Soyliyor ama Bu hikayelerinde kimseye zarari olmadini da soyliyor AMA obur taraftada benim beynim unuda soyliyor insanin canlisnin yasamin BIr hicten olusmadinida bir mantigi oldunu bir aciklamasi oldunuda soyliyor diretiyor.Yani bir dusununsene Tanri yok deniliyor tamam dediniz dogru olsun tanri olmasin Peki biz niye burdayiz biz neden dogduk neden yasiyoruz neden Olecez Neden olumden korkuyoruz.HErseyden onemlisi neden 6 miliar insan Birseye inanma ihtiyaci bir dine inanma ihtiyaci duyuyuor bakin bu konustugum cok onemli neden 6 miliar insan birseye inanma ihiaci duyuyor ?

Acaba varolan birseyler varda, insanlar bunu yanlismi yorumluyorlar yanlismi inaniyorlar ?

Benim size sorumda sudur Siz eger diyorsaniz Tanri yoktur ozaman sunu sormak istiyorum Tanri olmadini kabul ettimiz taktirde.Insanin varliginin anlami nedir nerden geliyor nerye gidecek nicin yasiyor ?Sadece sizin kisisel fikirlerinizi merak ediyorum.Umarim bana Biz bir hiciz bir bosluktan geldik bir bosluga gidiyoruz gibisine cok basit sacma imkansiz bir aciklama sunmazsiniz umarim.

Sitelerde Paylaş
Slm adim Cengiz Sizin resminizi gordumde merak ettim.Sizin bukdar guzel olabilmeniz icin Nasil bir Evrim gecirdiniz bir analtirmisiniz beni aydinlatirmisiniz.Darwin sizi tanimaliydi Evrim teorisini dahada guzellestirecekti mutlaka.´

Önce biraz kitap oku sonra gel tekrar tartışalım burada.Çünkü hakikaten emek vermeden bilgi almak çok zor.Hiç bir şey bilmeden soru sorarsan aldığın cevaplarıda anlayamazsın.

Sitelerde Paylaş
henüz 16 yaşımda bi çocuk olmama ragmen şu ateistlerin gerçektende ne kadar akılsız olduğunu düşünüyorm...yaw akıl die bişe var!!

Harbiden ya, ''Evrim Teorisini'' savunan tüm bilimadamları çıldırmış olmalı!! .. Bak, sen bunu daha 16 yaşında küçük bir çocukken keşfetmişsin..

Adamlar o kadar deney/gözlem yapıyorlar.. Bilimin tüm imkanlarını seferber ediyorlar.. Ama inandıkları şu saçmalığa bakarmısın?!

Gerçekten de ''yaw akıl die bişe var'' kardeşim?!

Sitelerde Paylaş
Harbiden ya, ''Evrim Teorisini'' savunan tüm bilimadamları çıldırmış olmalı!! .. Bak, sen bunu daha 16 yaşında küçük bir çocukken keşfetmişsin..

Adamlar o kadar deney/gözlem yapıyorlar.. Bilimin tüm imkanlarını seferber ediyorlar.. Ama inandıkları şu saçmalığa bakarmısın?!

Gerçekten de ''yaw akıl die bişe var'' kardeşim?!

(Bu işe de çok alılştım ama napayım, 1000 kelimeye bedel)

398.jpg

Sitelerde Paylaş
kesinlikle.senin gibi akılsız olmadığım için şükrediyorum.şu müthiş kainat müthiş düzen kendiliğinden olmuş öylemi...?gerçekten salaksın!

Yani bu müthiş kainat, müthiş düzen. İlahi bir güç tarafından yapılmış öyle mi?

Hangisi daha muhteşem kılar acaba doğayı, evreni?

Misal bir dağın/taşın üstünde çok güzel bir resim görüyorsun.

Ali geliyor diyor ki "Bu resim Picasso tarafından yapıldı."

Veli de diyor ki "Bu resim milyarlarca yılda kendiliğinden oluştu."

Hangisi daha çok ilgini çekerdi, hiç düşündün mü?

Hangisi daha müthiş olurdu?

Senin de dediğin gibi " yaw akıl die bişe var!!"

Aslında "Akıl diye birşey var!"

Sitelerde Paylaş
henüz 16 yaşımda bi çocuk olmama ragmen şu ateistlerin gerçektende ne kadar akılsız olduğunu düşünüyorm...yaw akıl die bişe var!!

Sen yenisin buralarda galiba biraz forumu okuyup araştırıp neden bu adamlar böyle düsünüyor demen yerine önyargılı davranıyorsun.Bende 17 yaşındayım ama birçok yaşatım gibi top peşinden kız peşinde koşmak yerine sürekli yeni şeyler öğrenmeye çalıştım diğer arkdaşlarımın sahip olduğu ilgi alanlarının hiçbirinden zevk almıyom bana kitap okumak araştırmak ve düşünmek herşeyden daha çok mutlulk veriyor bu işlerin yaşla alakası yok kişilikle alakası var bence Bence sen toplumun sana aşıladığı kötü ateist önyargısını birkenara bırakarak biraz araştırmaya bak sonra kimin salak

olduğuna kendim karar verirsin.

Sitelerde Paylaş
kesinlikle.senin gibi akılsız olmadığım için şükrediyorum.şu müthiş kainat müthiş düzen kendiliğinden olmuş öylemi...?gerçekten salaksın!

Sende akıl olsa kendini akıllı sanmazsın.

Gerçekten akıllı olan ben akıllıyım demez.

Hele senden daha akıllıyım hiç demez.

Sen akıllı bile olsan ukela bir zübbesin..

Dindar olsan ne yazar..

Aman sakın ateist olma da ne olursan ol..

Sitelerde Paylaş

Kainat denen düzen içinde deprem sel, vs gibi felaketler ,sakat doğumlar, hastalıklar,, boklar vs gibi düzensizliklerde var bunlara ne diyeceğiz?Tanrınız neden hep düzenli olamıyor?

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Türlerin ortak kökeni neden evrim teorisyenleri tarafından bu kadar önemseniyor. Farklı türler ayrı kökenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Bu durum evrim teorisinin geçerliliği için ikincil düzeyde bir sorun gibi geliyor bana. Evrim kesinlikle gerçekliği şüphe götürmez bir olgudur. Hatta kendi kişisel deneyimlerimizde bile gözlenebilir. Ben 180 cm boyundayım ve on yıl önce de öyleydim ve o zamanlar benim uzun boylu oduğum söyleniyordu. Şimdi herkes orta boylu olduğumu söylüyor. Örneğin Atatürk bugün yaşasaydı Harb Okulunun sınavlarına bile alınmazdı (boyu asgari değerin bir hayli altında). Fakat sarı ırkla siyahların, beyazlarla kızıllların aynı ortak atalarının olduğu düşüncesi saçma geliyor bana. Sanki Ademle Havva austrolopitek arıyormuşuz gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...