Jump to content

Epigenetik olgular

Recommended Posts

http://tr.wikipedia.org/wiki/Epigenetik

Merhaba arkadaşlar. Bu konuda derin bilgi sahibi değilim ve bilgili arkadaşların aydınlatacağını umuyorum.

Epigenez süreci fenotipik varyasyonlara neden oluyor, DNA'da ise değişime neden olmuyor deniyor. Epigenetik olgular bu açıdan evrimsel sürecin bir parçası olarak kabul edilebilir mi? Seleksiyon ve kalıtım mekanizmasının içinde yeri var mıdır? Tek jenerasyonda edinilebilen özellikler midir? Tek jenerasyonda kazanılması lamarckian bir evrim anlayışını destekler mi? Epigenezin sınırları nelerdir? Fenotipik varyantların yanısıra ebeveynden bize neler taşıyabilir? Sosyal etkileşimler ve dış faktörlerden soyutlarsak ebeveynin ilgi alanlarını, meraklarını, yeteneklerini bize taşıyabilir mi?

Sadece soru sorduğum ve katkı koyamadığım için özür dilerim, ben de bilgilenmek için soruyorum gerçekten.

Sitelerde Paylaş

Alıntı:

Çok hücreli bir organizmada; örneğin bir karaciğer hücresi ile bir kas hücresi, tamamen aynı genotipi paylaşırlarken, nasıl olur da, apayrı – yine de stabil – gen ifade profillerine ve de farklı ve bağımsız hücre fonksiyonlarına sahip olabilmektedirler?

????

Sitelerde Paylaş
Alıntı:

Çok hücreli bir organizmada; örneğin bir karaciğer hücresi ile bir kas hücresi, tamamen aynı genotipi paylaşırlarken, nasıl olur da, apayrı – yine de stabil – gen ifade profillerine ve de farklı ve bağımsız hücre fonksiyonlarına sahip olabilmektedirler?

????

Her hücrede 25 bin genden, hücrenin işlevlerine göre, yalnız birkaç bini etkindir. Diğerleri irreversible olarak süprese edilmişlerdir.

Yani örneğin bir karaciğer hücresi artık hiç bir zaman bir sinir hücresine dönüşemez.

Sitelerde Paylaş
Alıntı:

????

özelleşmiş oldukları için olabilir mi ?

mesela kas hücrelerinde enerjiye daha çok ihtiyaç olduğu için mitokondri sayısının fazla olması gibi

Ve bunun avantajlı olduğu için seçilmiş evrilmiş olmasından olabilir mi ?

volvox araştırmaya değer bu konuda sana fikir verebilir

http://tr.wikipedia.org/wiki/Volvox

kök hücre diye bir şey duydun mu ?

nasıl olurda kök hücreler bütün organlara ve yapılara dönüşebilmekte ?

Sitelerde Paylaş
Tek hücrelilerin bir araya geldiği kolonilerden volvoks incelenmeli. Daha sonra ilerleyişin mekanizması daha açık görülebilir. Sanki hücreler birbirine tutunmak zorunda oldukları için mecburen bir arada bir yapı oluşturmak zorunda kalıyorlar. Eğer bir araya geliyor iseler birbirlerini tanıyorlar enzim sistemindeki anahtar kilit mekanizmasını zamanla zorunluluk ve doğal bir sonuç olarak kuruyorlar. Enzim substrat ilişkisi de bir uyum. Bir proteinin bir besini yıkmak için ona bağlanması. Aslında onu yıkmak için bağlanmıyor. Yıkmayı öğrenmiş, onun için her karşılaşmalarında yıkım oluyor.

aynı dk da yazmışız bunun sana bir fikir vermesi gerekir

Sitelerde Paylaş
özelleşmiş oldukları için olabilir mi ?

mesela kas hücrelerinde enerjiye daha çok ihtiyaç olduğu için mitokondri sayısının fazla olması gibi

Ve bunun avantajlı olduğu için seçilmiş evrilmiş olmasından olabilir mi ?

volvox araştırmaya değer bu konuda sana fikir verebilir

http://tr.wikipedia.org/wiki/Volvox

kök hücre diye bir şey duydun mu ?

nasıl olurda kök hücreler bütün organlara ve yapılara dönüşebilmekte ?

Az önce be de bir konuya volvoks örneğini verdim. :)

Bence üzüm üzüme babaka kararır olayını çok basite alınmamalıyız. Bir arada olan ilk hücreler birbirlerine benzemeyi sürdürüyorlar.

Benim fikrim sonra yeterli büyüme sağlanıyor dış baskı ya da gereksinimler bir arada bulunan hücrelerin oluşturduğu dokunun sınırlarını çiziyor. Ve artık isteslerde bu büyüme gerçekleşemiyor diğer hormonlar ya vücut içi enzimler karaciğer büyümesine dur diyor, sonra yanında başka bir doku gelişiyor olabilir.

Sitelerde Paylaş

Mesela kanser denilen şey bence çook eskiden ki bu organize olurken müthiş miktarlarda rastlanan bu orantısız hücre bölünmelerinin kendisi. Yani şimdi gördüğümüz kanser aslında bir tür iz, eskinin tozu, ip ucu.

Şimdi o kontrol altına alınmış ama arada yine bazen kontrolden çıkıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...