Jump to content

İslam'da Araplaşma sorunu

Recommended Posts

9/97 El a'rabü eşeddü küfrav ve nifakav ve ecderu ella ya'lemu hudude ma enzelellahü ala rasulih* vallahü alımün hakım

9:97 Araplar küfürde ve ikilikte şidetli ve ileri gider bilmeme/tanımamada resule allahın indirdiklerinin hududunu allah alim ve hakimdir.

Şüphesiz ki Muhammed'e inenler en çok Arapların geleneklerini ve onların alışkanlıklarını ve onların düşünce sistemlerini eleştiriyordu.Ve bu da onları daha inkarcı ve ikiyüzlü yapmış ve resule inenleri tanımamışlardır.

İslam'ın Araplaşma ve Araplaştırma sorunu bu dinin mantığını çökertmiş emeviler ve Muhammed'in ölümüyle İslam Arap emperyalizmine çevrilmiştir.Hatta kendisi hayattayken bu konuda çok reflexle karşılaşmıştır.

Lakin Ruh'u yani mantığı almadan Arabizm ve araplaştırılmış İslam'ın içine düşülmek kaçınılmazdır.

Selam.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 250
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim de islamdan cikmamdaki etkin sebeplerden bir tanesidir bu araplasma olayi.

Ibadet ederken olsun, ibadete hazirlik olsun, etik kurallari olsun, her seyiyle arap kültürünü asilayan bir din. Zaten dinler olustuklari kültürü yansitmaz mi ?

Sitelerde Paylaş

Emperyalizm'den ya da diğer hegemonyalardan yakınıyorsunuz değil mi?

El-Cevap:Evet

Lakin neden onlara hayranlık besleyip onların hayat düzenlerinde kullandıkları her türlü objeyi ya da düşünceyi,hayatlarınıza

dahil ediyorsunuz.

Bunun şu an karşı çıktığınız durumla ne farkı var...

Umarım Amerikan ya da İngiliz proleteryası yaptı mı iyi yapıyor gibi bir cevab vermezsiniz.

Vesselam.

Sitelerde Paylaş
Emperyalizm'den ya da diğer hegemonyalardan yakınıyorsunuz değil mi?

El-Cevap:Evet

Lakin neden onlara hayranlık besleyip onların hayat düzenlerinde kullandıkları her türlü objeyi ya da düşünceyi,hayatlarınıza

dahil ediyorsunuz.

Bunun şu an karşı çıktığınız durumla ne farkı var...

Umarım Amerikan ya da İngiliz proleteryası yaptı mı iyi yapıyor gibi bir cevab vermezsiniz.

Vesselam.

bılıyosunki batı geçirdiği toplumsal aşamalardan sonra hayatın her kademesınde rasyonel yönde düşünmeyı ilke edındi ve bu da onların çağdaş medenıyete bızden daha kolay ulaşmalarına olanak sağladı....yanı anlıyacağın ılkel arap dını ıle kıyaslanamaz bıle!!

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
islam ortaya evrensel ne koyabilmiştir ki?

islam eşittir araplık. ;)

Bugün orta asyadaki ülkelere sorduğunda AH Osmanlı!!! diyorlar. Hala Osmanlının adeletini sayıklıyorlar. Amerikan emperyalizmi olsun günümüzün modern çağdaş dünyası olsun dünyaya kin ve nefret tohumları ekmekten başka birşey beceremediler. Şu bir hakikat ki İslam bundan önceki 13 asra hükmetmiş, 3 kıtada 72 milletten insanı bir arada tutmuş, Bugün süper güçlerin süper ordularla getiremediği barışı bir taburla sağlamış, bugün çatışmalardan yanına yaklaşılamayan Kudüs 400 Yıl boyunca çatışma görememiş, kargaşa görmemiş, kültürler arası diyaloğu mufaza etmiş bir dinin, evrensel peygamberinin ümmeti olmaktan gurur duyuyoruz.

Ayrıca Araplaşma sorunu yok islamda, zaten İslam arap kültürünü red etmiş, siyanı beyeza üstünlüğünü kabul etmemiş, Zaten 600 yıl boyunca Araplar bizim hegamonyamız, bizim bayrağımız altında yaşamışlardır. Arapçanın müslümanların resmi dili olmasını yadırgayacağınıza Türkçe neden dünya dili olamadı bunun tartışmasını yaparsanız daha doğru olur. Onu da biz yapıyoruz, Türkçe olimpiyatları düzenleniyor, Diğer dünya ülkelerinde eğitim kurumları açılıyor, merak etmeyin siz konuşuncaya kadar bütün meseleleri halledeceğiz. Eğitim Eğitim diyorsunuz onu da Müslümanlar yapıyor bu ülkede anlamadım ki? Ateizmin şu ülkede dikili ağacı var mı çok merak ediyorum.

Sizin bütün meseleniz inançlar, Arkadaşlar inançları kaldırabileceğinizi mi düşünüyorsunuz, Eğer böyle birşeyi düşünüyorsanız tarihi hadiseler göstermiştir ki bu çok zor Hatta imkansız... diğer bir husus hep dinleri eleştiriyorsunuz, siz çok doğruysanız doğrularınızı savunun dinleri eleştireceğinize...

Sitelerde Paylaş
Bugün orta asyadaki ülkelere sorduğunda AH Osmanlı!!! diyorlar. Hala Osmanlının adeletini sayıklıyorlar. Amerikan emperyalizmi olsun günümüzün modern çağdaş dünyası olsun dünyaya kin ve nefret tohumları ekmekten başka birşey beceremediler. Şu bir hakikat ki İslam bundan önceki 13 asra hükmetmiş, 3 kıtada 72 milletten insanı bir arada tutmuş, Bugün süper güçlerin süper ordularla getiremediği barışı bir taburla sağlamış, bugün çatışmalardan yanına yaklaşılamayan Kudüs 400 Yıl boyunca çatışma görememiş, kargaşa görmemiş, kültürler arası diyaloğu mufaza etmiş bir dinin, evrensel peygamberinin ümmeti olmaktan gurur duyuyoruz.

Ayrıca Araplaşma sorunu yok islamda, zaten İslam arap kültürünü red etmiş, siyanı beyeza üstünlüğünü kabul etmemiş, Zaten 600 yıl boyunca Araplar bizim hegamonyamız, bizim bayrağımız altında yaşamışlardır. Arapçanın müslümanların resmi dili olmasını yadırgayacağınıza Türkçe neden dünya dili olamadı bunun tartışmasını yaparsanız daha doğru olur. Onu da biz yapıyoruz, Türkçe olimpiyatları düzenleniyor, Diğer dünya ülkelerinde eğitim kurumları açılıyor, merak etmeyin siz konuşuncaya kadar bütün meseleleri halledeceğiz. Eğitim Eğitim diyorsunuz onu da Müslümanlar yapıyor bu ülkede anlamadım ki? Ateizmin şu ülkede dikili ağacı var mı çok merak ediyorum.

Sizin bütün meseleniz inançlar, Arkadaşlar inançları kaldırabileceğinizi mi düşünüyorsunuz, Eğer böyle birşeyi düşünüyorsanız tarihi hadiseler göstermiştir ki bu çok zor Hatta imkansız... diğer bir husus hep dinleri eleştiriyorsunuz, siz çok doğruysanız doğrularınızı savunun dinleri eleştireceğinize...

kimden öğrendin bunları?

bunlar külliyen yalan zira.

o tarih yalancı tarih.

sen şimdi türklerin seve seve müslüman olduklarını da zannediyorsundur.

sizin türkçe olimpiyatlarınızın nelere hizmet ettiğini çok iyi biliyoruz biz.

Sitelerde Paylaş
kimden öğrendin bunları?

bunlar külliyen yalan zira.

o tarih yalancı tarih.

sen şimdi türklerin seve seve müslüman olduklarını da zannediyorsundur.

sizin türkçe olimpiyatlarınızın nelere hizmet ettiğini çok iyi biliyoruz biz.

Delilleri olan tarih yalancı delili olmayan gerçek, nerden biliyorsun tarihçimisin. Eğer tarihçiysen bir anlamı vardır söylediklerinin, yok değilsen google tarihçiliği geçerli değil dünyada... Git bu soruları başta Türk Tarih Kurumu olmak üzere araştır ve eğer bir üniversitede okuyorsanda hocalarına fikir alışverişi yap. Evet bizim nerelere hizmet ettiğimiz belli. O Yüzden bu halk bizi seviyor ve destekliyor...

Sitelerde Paylaş

osmanlı dönemınde arap kültürünün asımılasyonuna uğrayan türkçe yuzyılarca gelışemedikı dunya dili olsun!!!!!!!!ne sanat ne bilim ne kültür hiç bırşeyde ılerleyemedık bu ilkel din yüzünden..nurcu zihnıyetı bır ıhanettır buı ülkeye bahsettığın abuk okullarda eğitim dili türkçe değil ıngılızcedır sen de bılıyorsun.nurculuk amerıkanın yönlendırmesı ıle hareket eder.ıslam arap kültürü değildır demek için sudan ı turkıye ıle kıyaslamak gerekır zaten!'!!!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş
Şüphesiz ki Muhammed'e inenler en çok Arapların geleneklerini ve onların alışkanlıklarını ve onların düşünce sistemlerini eleştiriyordu.

Filozof yaşadığı toplumu eleştirir gayet normal. Örneğin Hz. Muhammed'in mensup olduğu kureyş kabilesi aynı zamanda Müslümanların en çok savaştığı kabiledir, çok hoş.

Sitelerde Paylaş
Delilleri olan tarih yalancı delili olmayan gerçek, nerden biliyorsun tarihçimisin. Eğer tarihçiysen bir anlamı vardır söylediklerinin, yok değilsen google tarihçiliği geçerli değil dünyada... Git bu soruları başta Türk Tarih Kurumu olmak üzere araştır ve eğer bir üniversitede okuyorsanda hocalarına fikir alışverişi yap. Evet bizim nerelere hizmet ettiğimiz belli. O Yüzden bu halk bizi seviyor ve destekliyor...

ooo, sana büyük ortadoğu projesi desem yardımcı olmuş sayılır mıyım?

o mavallar senin dediğin gibi cahil halka söker.

onlar stvde ayna izleyip

aman da fethullahçılar ne güzel şeyler yapıyorlar,

allah razı olsun derler.

ben o işlerin arkasında neler döndüğünü gayet iyi biliyorum.

Sitelerde Paylaş

İslama büyük hizmetler vermesine rağmen sadece türkçe kitap okuduğu için ölüm cezasına çarptırılan ofşin araplaşma sorununun en büyük örneğidir.

tarihinde BooKLeSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
osmanlı dönemınde arap kültürünün asımılasyonuna uğrayan türkçe yuzyılarca gelışemedikı dunya dili olsun!!!!!!!!ne sanat ne bilim ne kültür hiç bırşeyde ılerleyemedık bu ilkel din yüzünden..nurcu zihnıyetı bır ıhanettır buı ülkeye bahsettığın abuk okullarda eğitim dili türkçe değil ıngılızcedır sen de bılıyorsun.nurculuk amerıkanın yönlendırmesı ıle hareket eder.ıslam arap kültürü değildır demek için sudan ı turkıye ıle kıyaslamak gerekır zaten!'!!!!!!!!!!

Madem bu kadar cahil bir topluluktu osmanlı, avrupada kütüphanede kitap okuyanların ayaklarına kitabı çalmasın diye zincir vurdukları zamanda islam kütüphanelerindeki kitaplar, binlerceydi! bu dönemde akla hayale gelmeyecek derecede kitap vardı. bilakis islamın bilimi reddetmesi akla aykırı bir kere neden aykırı, bir kere kitap inmiş bir toplum nasıl kitaba ve bilime karşı olsun, 2. si okumak ilk ayettir,3.süde hiçbir islam aliminin fetvasında teknolojiye karşı tavır yoktur. bunu nerden uydurursunuz bilmem, ben hep Alimlerimizden şunları duyarım, bizde üretmeliyiz, bak dünyada bir ilim seferberliği var bizde bu yarışta olmalıyız çünkü Allah hayırda yarışmamızı emrediyor, falan gibi teşvik edici cümleler duyuyoruz.

Osmanlı kültürüne gelince, asimilasyon gibi birşeyin olduğu falan yok, Türkçe aslında gelişmiş bir dil faka malesef civata üretir gibi son yıllarda kelime üretildi! üretilse neyse, arapçadan gelen kelimeler kaldırıldı! Peki ingilizceden dilimize giren binlerce kelimeyi ne yapacağız??? he, yani dilin akışını zamana bırakmamız lazım, bakalım gelişmesini nasıl tamamlıyor, o araplardan geldi bu bilmem kimlerden geldi dersek olmaz. hem dil bize Atalarımızın mirası, bı mirası red etme gibi bir lüksümüz mü var? Madem Türkçe konuşmak istemiyorsun, gidersin hangi dili konuşmak istiyorsan o ülkeye, bu millete de burada karın ağrısı olmazsın.

O Eğitim kurumlarına gitmiş gibi konuşuyorsun, nerden biliyorsun eğitim dilinin ingilizce olduğunu? birileri sizi fena doldurmuş diyorum da inanmıyorsunuz bana...

Sitelerde Paylaş
Madem bu kadar cahil bir topluluktu osmanlı, avrupada kütüphanede kitap okuyanların ayaklarına kitabı çalmasın diye zincir vurdukları zamanda islam kütüphanelerindeki kitaplar, binlerceydi! bu dönemde akla hayale gelmeyecek derecede kitap vardı. bilakis islamın bilimi reddetmesi akla aykırı bir kere neden aykırı, bir kere kitap inmiş bir toplum nasıl kitaba ve bilime karşı olsun, 2. si okumak ilk ayettir,3.süde hiçbir islam aliminin fetvasında teknolojiye karşı tavır yoktur. bunu nerden uydurursunuz bilmem, ben hep Alimlerimizden şunları duyarım, bizde üretmeliyiz, bak dünyada bir ilim seferberliği var bizde bu yarışta olmalıyız çünkü Allah hayırda yarışmamızı emrediyor, falan gibi teşvik edici cümleler duyuyoruz.

Osmanlı kültürüne gelince, asimilasyon gibi birşeyin olduğu falan yok, Türkçe aslında gelişmiş bir dil faka malesef civata üretir gibi son yıllarda kelime üretildi! üretilse neyse, arapçadan gelen kelimeler kaldırıldı! Peki ingilizceden dilimize giren binlerce kelimeyi ne yapacağız??? he, yani dilin akışını zamana bırakmamız lazım, bakalım gelişmesini nasıl tamamlıyor, o araplardan geldi bu bilmem kimlerden geldi dersek olmaz. hem dil bize Atalarımızın mirası, bı mirası red etme gibi bir lüksümüz mü var? Madem Türkçe konuşmak istemiyorsun, gidersin hangi dili konuşmak istiyorsan o ülkeye, bu millete de burada karın ağrısı olmazsın.

O Eğitim kurumlarına gitmiş gibi konuşuyorsun, nerden biliyorsun eğitim dilinin ingilizce olduğunu? birileri sizi fena doldurmuş diyorum da inanmıyorsunuz bana...

ne saçmalıyorsun be kazma sen gıt arabıstana adamı hasta etme bu ülkenın en büyük karın ağrısı siz nurcularsınız sonunuz da yakındır sen kım oluyorsun da osmanlıcayı türkçe sanıp bır de utanmadan bana türkçe konuşmak ıstemedığımı ıddıa edıyorsun hadı ordan hadııııııııııııııııııııı.merak etme bızler varolduğumuz sürece bu ülkede hep türkçe konuşulacak.senın o dedığın kutüphanelerdekı kıtapların hepsı islamı masal kıtaplarıydı tıpla ilgili olanlar da eskı yunan eserlerınden araklanmış olanlardır.sen zırcahılsın o okullarda eğitim dılı ıngılızcedır arkadaşım türkçe seçmelıdır......

Sitelerde Paylaş

Traşı kessen iyi olur goddes..Şu bozuk imla ile birde çıkıp türkçenin kritiğini yapmasan ..Forumda senin gibi imlasız yazan kimse yok farkındamısın ?

İ ler ı ü ler u ..

Hadi ordan türkçe senin elinde dokuzuncu kattan düşen harç tenekesine dönmüş :lol:

Sitelerde Paylaş
Traşı kessen iyi olur goddes..Şu bozuk imla ile birde çıkıp türkçenin kritiğini yapmasan ..Forumda senin gibi imlasız yazan kimse yok farkındamısın ?

İ ler ı ü ler u ..

Hadi ordan türkçe senin elinde dokuzuncu kattan düşen harç tenekesine dönmüş :lol:

saçmalama sana karşı kırıcı olmak ıstemıorum eskı pasangersın sanırım ama asıl ben senın ezberını bozabılırım tatlım mantıklı cevap ver yazıma hadeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Sitelerde Paylaş
saçmalama sana karşı kırıcı olmak ıstemıorum eskı pasangersın sanırım ama asıl ben senın ezberını bozabılırım tatlım mantıklı cevap ver yazıma hadeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Benim ezberimiz bozdurmak biraz zor şekerim ..

Sana daha ilk geldiğin zaman söylemiştim deistin ne idüğü belli olmayan tanrısını çok fazla muhafaza edemeyeceğini..

Ezberi bozulan sensin hemde bir iki ay içerisinde :)

Uğurlar ola şekerim..Yolun açık olsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...