Jump to content

MUHAMMED' İN DOKTORLUĞU

Recommended Posts

Tükürükle Tedavi:

Muhammed'in birçoklarını tükürükle tedavi ettiği anlatılır. Böyle tedavi ettikleri arasında, damadı Ali'de bulunmakta:

Muhammed: Ali nerede?

Sahabe: Gözleri ağrıyor.

Muhammed: Bana gelsin!

Bu konuşmadan sonra Ali Muhammed'e gelir. Ve Muhammed, Ali'nin gözlerine tükürür; tedavi eder. Hadiste, aynen şu anlamdaki sözler yer alır:

"Peygamber Ali'nin gözlerine tükürdü ve gözler hemen orada iyileşti. Öylesine ki , gözlerde hiç ağrı bulunmamış gibiydi." (Bkz. Buhari, e's -Sahih, kitabu'l-Cihad/102,143)

Üfürükle Tedavi:

Hadislerde pek çok örnek verilir. Ve iki türü vardır: Tükürüksüz üfürük, tükürüklü üfürük.

Tükürüksüz üfürük:

Hadislere göre Muhammed, bu yöntemle kırıkları, yaraları, kılıç yaralarını bile tedavi ediyord u. Yani okuyup üfleyerek:

Ekva oğlu Seleme Hayber'de bacağından vurulur. Muhammed'e gelir. Muhammed üç nefes eder, yani okuyup "üç kez üfürür" Selem'nin sorunu, ağrısı, acısı kalmamıştır. ." (Bkz. Buhari, e's -Sahih, kitabu'l- Meğazi/38)

Tükürüklü üfürük

Ali'nin gözlerinin tedavisinde görüldüğü gibi pek çok olayda bu yöntem uygulanırdı. İlkel insanlarda bu tedavi yöntemi çok geçerli ve yaygındır. Prof. Dr. Veyis Örnek şunları yazar:

"Tükürük /ilkellerde) hastalık tedavisinde kullanılır. Tüküren kimsenin mistik ve majik gücünü, karşısındakine geçirdiğine inanılır. Ayrıca nazar inancının yaygın olduğu yerlerde, kötülüğü uzaklaştırıcı pratiklerde kullanılır." (Etnoloji Sözlüğü)

Üfürükle Tedavinin alanına giren hastalıklar:

Yukarıda da belirtildiği gibi hadislerde, bu tedavi yönteminin pek çok olayda kullanıldığı anlatılır.

"Nazar"a ( göz değmesine) karşı üfürük:

Yüzünde sarılık belirtisi görülen kız görür Muhammed. Ve hemen buyurur:

-"Bu kızcağızı okutup üfletin. Çünkü buna göz değmiştir." (Bkz. Buhari, e's -Sahih, kitabu't -Tıbb/35, Tecrid, hadis no:1933)

Muhammed'in karılarından Aişe anlatıyor:

"Peygamber, göz değmesine karşı okuyup üfürmeyi buyurmuştur." (Bkz. Buhari, e's -Sahih, Kitabu't -Tıbb/35, Tecrid, hadis no:1932)

Yılan, akrep, böcek sokmalarında üfürük:

Malik Oğlu Enes anlatıyor :

-"Peygamber, böcek, akrep, yılan zehirlenmelerinde ve kulak ağrısında tedavi için okuyup üflemeye izin verdi." ." (Bkz. Buhari, e's -Sahih, kitabu't -Tıbb/26; Teçrid, hadis no:1929) Aynı şeyi Aişe'de anlatıyor.

Üfürükle tedavi ücreti ve Muhammed'in payı:

Hadiste anlatıldığına göre : Ebu Said ve Peygamberin öteki arkadaşlarından bir kalabalık , bir kesim yeri ele geçirmek için yola çıkar. Yolları bir kabileye düşer. Kabile başkanını akrep sokmuştur. "Peygamberin arkadaşları"na başvurulur. Tedavi için bir şey bilen olup olmadığı sorulur. Bu Said Hudri atılıp başkanı tedavi edebileceğini söyler. Ücret pazarlığından sonra tedaviye girişir. Fatiha suresini okuyup üfürür. Başkan kurtulmuştur. Ücret: Bir sürü koyun.Yani akrep zehirini okumayla, üfürükle tedavinin karşılığı. Bu arada, sürünün Ebu Said ve arkadaşları arasında bölüştürülmesi sözkonusu olunca sorun çıkar. Çözüm için "peygamber"e götürülür konu. Olay ve tedavi anlatılır. Alınan ücret de... Bunun üzerine Muhammed'in verdiği karşılık şu olur:

-"Çok iyi etmişsiniz (bu tedavi ve ücret işinde.) Koyunları şimdi paylaştırın ve benim payımı da ayırın..."

( Bkz. Buhari, e 's -Sahih, Kitabu't -Tıbb/39; Tecrid, hadis no:1031; Müslim, e 's- Sahih, Kitabu's-Selam/65-66, hadis no.2201)

Sitelerde Paylaş
birazdan bir müslüman gelip isa yapınca inanıyorsunuz ama diyecek bu forumdada hep aynı şeyler oluyor.

Sevgili FEANOR ARKADAS.

Teplkiler zaten bildiginiz gibi,her görüsten var.Fakat ginede Israr edenler var.

Bakin siz aklinizla bunu bula biliyorsunuz,böyle seylerin tepki doguracagini.

Fakat böyle seyler yazipta (Bilmeden,Farkinda olmadan) yazanlar,daha neyin Hakeret ,neyin dogru olmadigini bilmeden,burda suursuzca hareket edebiliyorlar.

Sanal Allemde kolay dir:kendini bilgin Okumus,görgülü ve bilhassa 28 Yasinda Güzel bir kiz yapmak vs.

Kendi Hz.Isalarinin burda Hastalari iyilestirdigine karsi 10 Sayfa yazip ,Hava atilar ve de atmaya Devam ediyorlar.

Eger bütün Hiristiyan lar sizin gibiyse:Ben Insan degilim.Her Milletin bir Cürügü cikkar.Kimi Cürük üstdüzeyde bicakla kesip alindaktan sonra ,Meyva yenebilir.Kimileri de Fos olmustur ve cöpe atilir.

Not.ben de 25 Yasimda Tarikakan tipinde bir Erkegim.Meslegim Avukatlik,Almanayadayaim ve Hiristiyan Sempazitaniyim.

Ne demek istedegimi cogu kimsenin anladigini saniyorum.(Kendime Taraftar toplamak istiyorum,bilhassa Kadinlari)

Yok Cift Cinsiyetliyimi desydim acaba.!!

Dinlere Saygim sonsuz,kimseyle Allay etmem ve gülmem,Ahlaksizliktir benim icin.Tabi Ahlak ve Akil herkeze Mahsus degildir.

Saygilar.

tarihinde Dimension tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
birazdan bir müslüman gelip isa yapınca inanıyorsunuz ama diyecek bu forumdada hep aynı şeyler oluyor.

Olacak tabi.

Ne demiş İsa: gözündeki merteği görmez, başkasının gözündeki çöple uğraşır."

Gerçi Murtimuro Hristiyan olmadığını söylese de Cutie ile paslaşmalarından dolayı bu yanıtı hakediyorlar.

Muhammed'in doktorluk konusunda hocası İsa'dır. İsa'yı taklit etmiştir.

İkisi de cincidir.

Var mı İsa'nın bilimsel bir metod örneği?

Sitelerde Paylaş
Olacak tabi.

Ne demiş İsa: gözündeki merteği görmez, başkasının gözündeki çöple uğraşır."

Gerçi Murtimuro Hristiyan olmadığını söylese de Cutie ile paslaşmalarından dolayı bu yanıtı hakediyorlar.

Muhammed'in doktorluk konusunda hocası İsa'dır. İsa'yı taklit etmiştir.

İkisi de cincidir.

Var mı İsa'nın bilimsel bir metod örneği?

Evet Pante Arkadas.Yangina Körükle gidiliyor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Aa ama arkadaşlar olur mu, o koskoca peygamber, onun tükürüğü her türlü hastalığa şifadır.Onunkisi öyle senin benim tükürüğüme benzemez :lol: :P

Çok ayıp, taş olursunuz, taş :rolleyes::lol:;)

tarihinde antiyobaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bundan sonra gözü ağrıyan bir müslüman görürsem yüzüne tükürecem

yuzune degil gozune tukurmen gerekmiyor mu???

imdi olay sudur,goz icinde bir sivi vardir gozu islak tutarak gozun hareketlerini kolaylikla yapmasini saglar,goz kuru oldugu zamanlarda goz de agri,yanma vs sikayetler olabilir,bu durumda gunumuzde eczaneden suni gozyaslari temin edersiniz(tears naturel vs),kullanirsiniz ve sikayetleriniz kaybolour,iste Muhammed bunu anladigi icin Ali'nin gozune tukurmustur,goz tekrar islakligia kavusunca agri sizi kaybolmustur.

Bu 1400 yil onceeee diye baslayan mucizecilere ithaf olsun !!

Sitelerde Paylaş
Eger bütün Hiristiyan lar sizin gibiyse:Ben Insan degilim.Her Milletin bir Cürügü cikkar.Kimi Cürük üstdüzeyde bicakla kesip alindaktan sonra ,Meyva yenebilir.Kimileri de Fos olmustur ve cöpe atilir.

Dimension senin derdin ne?? Surekli bizim hakkimizda heryerde dedikodu yapiyorsun? Chatte bilmem ne,hep cutie ve murtimuro hakkinda konusuyormusun..Kisisel problemin mi var senin?Her baslikta konuya degil bize yaziyorsun.

Ben hristiyan degilim.Bizim uzerimizden hristiyanlara hakaret etmek icin firsat kollama..Bir fikrini gormedik,surekli cutieye murtiye yaziyorsun.Sana hesap vermek,aciklama yapmak zorunda da degilim.Biraz sagi solu birak kendi isine bak.Her basliga girip sabote etme,konuya iliskin yazilar yaz

Istedigim dine yakin istedigime uzak olurum,bu sadece beni ilgilendirir.Curukte sensin.

tarihinde Cutie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben hristiyan degilim.Bizim uzerimizden hristiyanlara hakaret etmek icin firsat kollama.

Murti'den sonra Cutie de Hristiyan olmadığını ilan etmiştir.

Darısı İslamcıların başına.

Gün gelecek insanların çoğu "Ben Tanrıya inanıyorum, İsa-Musa-Muhammed önemli değil benim için" diyecek.

Dinlerin evrimi sürüyor.

Sitelerde Paylaş
Dimension senin derdin ne?? Surekli bizim hakkimizda heryerde dedikodu yapiyorsun? Chatte bilmem ne,hep cutie ve murtimuro hakkinda konusuyormusun..Kisisel problemin mi var senin?Her baslikta konuya degil bize yaziyorsun.

Ben hristiyan degilim.Bizim uzerimizden hristiyanlara hakaret etmek icin firsat kollama..Bir fikrini gormedik,surekli cutieye murtiye yaziyorsun.Sana hesap vermek,aciklama yapmak zorunda da degilim.Biraz sagi solu birak kendi isine bak.Her basliga girip sabote etme,konuya iliskin yazilar yaz

Istedigim dine yakin istedigime uzak olurum,bu sadece beni ilgilendirir.Curukte sensin.

Benim sizinle bir derdim yok.Sadece sizinle dertleri olanlardan biriyim.

bir cok kimse sizi konusup elestiri yapiyorsa bende tabi aralarinda bir laf söyleyebilirim.

Oraya buraya saldirmayi birakin Lütfen.Yarasi olan gocunur.

Biraz ahlakli ve dürüst olun.

Ben orada Cürük meyveden bahsetmistim ..Misal vermistim.Kendinize niye alindiniz.

Ben orada size cevap vermemeistim FEANOR akadasla yazistim..Kafaniza Karpuz düsse benden bilecekseniz.

Hem ben sizin kadar saygisiz olamam,benden küfür falan beklemeyin lütfen.Sizin seviyenize inemem.

tarihinde Dimension tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunlar mistik şeyler değil mi? Hikaye de geç. Uzatmaya gerek yok. Aynı olayın benzeri Anadolu efsaneleri asdlı kitapta var. Fakat kahramanımız. battal Gazi battal gazi savaşsırasında bacağı kesilen arkadaşının bacağını yalayıp hemen yerine takmıştır ve bacak yapışmış. Arkadaşıda savaşa devam etmişti.

Değilmiydiki bunların benzerlerini yapan İsa idi

Değil miydiki bunların benzerlerini yapanın adı Musa idi.

Sallaaaaaaaaaaa :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...