Jump to content

Şizofrenin Zeka İle İlgisi Var mı?..

Recommended Posts

Tanıdığım bazı şizofreni yani çok kişilikli insanlar normal insanlara göre çok zekiler.. Bunun şizofreni hastalığı ile ilgisi var mı yoksa bu kişiler doğuştan mı böyle veya çok zeki oldukları için mi sürekli kişilik değiştiriyorlar gerçekten merak ediyorum.. Konu hakkında bilsi olanlardan bildiklerini paylaşmalarını rica ederim..

Sitelerde Paylaş

Sevgili Cemil

Ben çevremde şizofrenlerle çok takılma şansına eriştim.

Daha doğrusu istemesemde denk geldim.

Birde şizofren olup olmadıkları konusunda birşey dememde çok aptalca aslında!

Ama ağır psikolojik sorunları olanlar tanıdım desem yeridir.

Fakat tanışma sansına eriştiğim, bu tiplerde gözlemlediklerimi aşağıya aktarıyorum.

Kararı uzmanlar versin. Bana şizofreni belirtileri gibi geliyor!

Ben zekisine rastlamadım!

Herşeyden şüphelenen,

Kimseye güvenmeyen,

Devamlı olarak takip edildikleri hislerine kapılan,

Olayları abartarak anlatan,

Hayata aşırı olumsuz bakan,

Kendilerine yardım eden babası, annesi en yakınıda olsa ondan şüphelenen,

Bir takım gizli güçlerden veya istihbarat ve benzeri konularda acayip muhabbetler açan,

Psikotik tipler bence...

Birde her psikoljik rahatsızlığı olan şizofren değildir.

Psikolojide çok çeşitli tespitler var.

Bizim toplumda ilginç gördükleri elemana hemen şizofren derler.

Bunu diyenlerde ayrı bir hastalık sahibi olsa gerek:)

Kişilik değiştirmeleri bana sorarsan rahatsızlıkları ile alakalı. Zeka ile alakalı olmadığını düşünüyorum.

Uzman arkadaşlar varsa bizi bilgilendirmeleri çok iyi olur.

Zekileri varsa ben tecrübelerimden tanık olmadığımı söylemek istiyorum.

Saygılar

tarihinde Procroustes tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sanırım şizofren hastalıkları 13 15 yaşları arasında belirtilerini göstermeye başlıyor. beyindeki kimyasal maddelerin eksilmesi ile meydana gelen kronik bir hastalık(yanılıyor olabilirim) kalıtımsal bir yatkınlığıda var..

Sitelerde Paylaş
Tanıdığım bazı şizofreni yani çok kişilikli insanlar normal insanlara göre çok zekiler.. Bunun şizofreni hastalığı ile ilgisi var mı yoksa bu kişiler doğuştan mı böyle veya çok zeki oldukları için mi sürekli kişilik değiştiriyorlar gerçekten merak ediyorum.. Konu hakkında bilsi olanlardan bildiklerini paylaşmalarını rica ederim..

Şizofrenli hastalar gerçekten çok zeki insan gibi görünürler..

Ama öyle midirler?

Değillerdir!

Yüzeyel olarak öyle görünürler.

Şizofrenin korkunç bir akıl hastalığıdır..

Demans hızla yerleşir..

Şizofreni ile zekanın en ufak bir ilişkisi yoktur...

HACI

Sitelerde Paylaş
sanırım şizofren hastalıkları 13 15 yaşları arasında belirtilerini göstermeye başlıyor. beyindeki kimyasal maddelerin eksilmesi ile meydana gelen kronik bir hastalık(yanılıyor olabilirim) kalıtımsal bir yatkınlığıda var..

Sizofren gibi ağır psikolojik hastalıklarda genetik geçiş çok fazladır.

Sitelerde Paylaş

Bu konu Akıl Oyunları filminden sonra bahsedilyor halk arasında. Ama şizofrenler dugusal olarak donuk kimselerdir. İlgi alanları çok azdır ama bazı noktalarda saplantı derecesinde bilgileri vardır örneğin Futbol hakkında A-Z herşeyi bilmek benzeri. Nash de bunlardan biri ve bu yönüyle hiç kimsenin bilmediği aşırı bilgilerden dolayı marjinal gözükebilirler halbüki zihinleri kısırdır.

Sitelerde Paylaş

Benim tanıdığım kişiler Procroutes'in yazdığı niteliklere sahip değiller.. İçine kapanıklar denilebilir ama öyle abartılacak veya kimseye güvenmeyecek seviyede değil.. Sürekli takip edildikleri hissine kapıldıklarını da hiç görmedim çünkü çok sık beraber olduğum insanlar.. Sadece çok kolay fikir değiştiriyorlar birgün bakıyorsunuz müslüman oluyorlar ertesi hafta ateist oluyorlar bir gün sağcı bir gün solcu bir gün liberal bir gün komünist oluyorlar yani tutarlı bir hayat görüşleri yok ama kesinlikle çok zekiler... Bir konu ile ilgili gereksiz bilgiden ziyade o konu ile ilgili kimsenin aklına gelmeyecek yorumlar yapabiliyorlar bu beni şaşırtıyor gerçekten..

Sitelerde Paylaş
Benim tanıdığım kişiler Procroutes'in yazdığı niteliklere sahip değiller.. İçine kapanıklar denilebilir ama öyle abartılacak veya kimseye güvenmeyecek seviyede değil.. Sürekli takip edildikleri hissine kapıldıklarını da hiç görmedim çünkü çok sık beraber olduğum insanlar.. Sadece çok kolay fikir değiştiriyorlar birgün bakıyorsunuz müslüman oluyorlar ertesi hafta ateist oluyorlar bir gün sağcı bir gün solcu bir gün liberal bir gün komünist oluyorlar yani tutarlı bir hayat görüşleri yok ama kesinlikle çok zekiler... Bir konu ile ilgili gereksiz bilgiden ziyade o konu ile ilgili kimsenin aklına gelmeyecek yorumlar yapabiliyorlar bu beni şaşırtıyor gerçekten..

Sen Turkiyedeki normal bir vatandasi tarif etmissin be gurban. Ona sizofreni denmez , ona nabza gore serbet veren denir. Konusulacak insanlar degillerdir o tur insanlar.

Sitelerde Paylaş

O zaman tespit baştan hatalı!

Arkadaşların ilginçmiş birader!

Bu arkadaşlarla kaç yıldır tanışıyorsun?

Kimse bu kadar seri değişemez:)

Bunlar Kutsalyaratık'ın dediği gibi her ipe oynayan cambazlar olabilir!

Dikkatli ol bence!

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Yok öyle kötü niyetli insanlar değiller.. Bu düşünce değiştirmelerinin kendilerine maddi olarak hiçbir artısı falan yok ben çok iyi biliyorum.. Zaten öyle nabza göre şerbet verenler haftalık fikir değiştirmezler dönem dönem din, düşünce değiştirirler.. Dincilik mi yükseliyor dinci olular, Atatürkçülük mü revaçta Atatürkçü olurlar o tipleri bilirim bunlar öyle değil hatta tam aksine dincilik mi yükseliyor Atatürkçü olurlar Atatürkçülük mü yükseliyor dindar müslüman olular.. Kesinlikle menfaat için düşünce değiştirmiyorlar ki ben özel hayatlarını iyi bildiğimden bundan hiçbir menfaatleri olmadığını aksine zararları olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim sizlere... Ben bu kişileri yaklaşık 3 yıldır tanıyorum adamları çözemedim gitti.. Ben bunlar kesin şizofreni diye düşünüyordum ama burdan öğrendiğim kadarıyla değillermiş...

Sitelerde Paylaş

Cemil milyarlarca insan var illa bunlarla mı takılacaksın?

İnsanlar fikir ve inançlarını değiştirir ama böyle sık olması çok normal değil!

Bence zaman içerisinde belli tutarlılıklarla fikir ve inanç değiştirilir!

Sen çevreni irdele ve daha sağlam elemanlar bul bence!

Böyle adamlar insanın psikolojisini bozar!

Ben bu tiplere rastlamadım değil ama böyle seri olanlarınıda ilk kez duydum!

Tutarlı olmadıkları açık!

Dediğim gibi milyarlarca insan var bunların içinde uyumlu ve tutarlı olan insan sayısıda hayli fazladır!

Tutarlı ve uyumlu olabileceğin insanlara yönel derim.

Saygılar

tarihinde Procroustes tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu tarz rahatsızlıkların tanısınını sen koyamazsın. Zaten konunun uzmanları bile ayrıntılı incelemeden sonra koyar. Ama söylediğin şekilde olan ve karşındaki kimseye illahlah dedirten kişilik bozuklukları var.

Sitelerde Paylaş
Şizofrenli hastalar gerçekten çok zeki insan gibi görünürler..

Ama öyle midirler?

Değillerdir!

Yüzeyel olarak öyle görünürler.

Şizofrenin korkunç bir akıl hastalığıdır..

Demans hızla yerleşir..

Şizofreni ile zekanın en ufak bir ilişkisi yoktur...

HACI

Sayın Hacı çok güzel belirtmiş Şizofreni ile zeka arasında pozitif bir korelasyon kuramazsınız. Zeka şizofreni olmaya etken değildir. Çoğunlukla 18-25 yaşları arsında görülür. Erkeklerde görülme sıklığı kızlarda görülme sıklığına oranla daha yüksektir. Üç tipi vardır. Paranoid tip. Katatonik tip. Darmadağın Tip.

Bu kadarını bilin yeter millete tanı koymaya çalışmayın.

Aslında bir not düşecek olursam. Çok zekiler şizofren oluyormuş düşüncesi bir ön yargı yada yaygın bir yanlış inanç. Tıpkı şeye bezziyor. Otistik çocuklarla ilgili izledikleri filimlerin etkisiyle otistik çocukların çok zeki olduklarını sanma gibi bir şey. Ama halbuki gerçekte çok az otistik çocukta bu durum görülür. Hatta bu durm tartışmalıdır. EVET BURDAN İTİRAF EDİYORUM ÇOĞU OTİSTİK GERİ ZEKALIDIR. VE ERKEK ÇOCUKLARDA GÖRÜLE SIKLIĞI DAHA FAZLADIR KIZ ÇOCUKLARINA ORANLA. Sakın otisti bir çocuğumuz olsun felan demeyin. Sonra pişman olursunuz. Küçükken çok şirindirler tıpkı Downlu çocuklar gibi ama büyüdükçe gerçek ortaya çıkar.

Sitelerde Paylaş

NG de savantlar hakkında güzel bir belgesel vardı. Çok özel yeteneği olan otistikler. Ama bunların özel yetenekleri dışında sınırlı kapasiteleri vardır hatta normal popülasyondan daha yeteneksizdirler. Zeka tek başına açıklanamaz sosyal iletşim yetenekleri adaptasyon yetenekleri, yeni durum karşısında çözüm bulma gibi

tarihinde synapsis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet bahsetiğinz şey idiot savan özellik kişinin IQ su normol populasyonun altında olmasına karşın belirli bir alanda üst düzey bir performans gösterirler. Ama bu onların çok yüksek IQya sahip olduklarını göstermez. öyle biri tanımıştım. Çalıştığı otistik çocukta böyle bir özellik olduğunusanıyordu. Burdan hareketle IQsunun çok yüksek olduğunu sanıyordu. Fakat ne yazık ki ikiside yoktu çocukta.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...