Jump to content

Şizofrenin Zeka İle İlgisi Var mı?..

Recommended Posts

:)

Otistikler.

Aşırı hızlı bir otoban kenarında durup her bir arabanın ortalama hızını ve aynı anda görme alanı içerisinde kaç araba olduğunu ve hatta her birinin marka model motor gücü v.s. bilgilerini şipşak anlatabilirken...

Karşıya geçmek için üst geçidi kullanmayı akıl edemeyen...

Bu yüzden de ebeveynleri ve kardeşleri tarafından sürekli elinden tutulan...

Bir gün annesinin kısa bir dalgınlığı sonucu otobandan karşıya yürüyerek geçmeye kalkan...

Sonunda ölümünü izlemek zorunda kaldığım...

Bir otistik hatırlıyorum.

:(

Zeka neydi ki? :D

Sitelerde Paylaş

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eizofreni

yukardaki linkte tanımı ve belirtileri var.Ben zeka ile şizofreni arasında "şizofreni olan zeki olur ya da şizofreni olan zeki olmaz" şeklinde bir bağlantı görmüyorum.Şizofreni hastası anladığım kadarıyla zeki de olabilir,zeki olmayan birisi de olabilir. Kişilerin zekasıyla şizofreni arasında bir bağlantıdan söz edilecekse bu bağlantı kişinin ,zekası üzerine kurulu şizofreni belirtileri göstermesidir.Ama yine de bu belirtileri göstermesi gerekir.

zeka : http://tr.wikipedia.org/wiki/Zeka

tarihinde gercekisim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla Paranoid Şizofreni pek bir tehlikelidir uzak durulmalıdır. Önyargımdan ya da cehaletimden olabilir bilemem.

Yakından tanıdığım bir paranoid şizofren [bu tanı profesyonellere aittir ve bu tanı neticesinde yıllardır tedavi görmektedir] üzerinde istemeden yaptığım gözleme dayanarak söyleyebilirim ki:

1. Her an köklü fikirlerinde değişebilirler.

Bi gün müslüman, bi gün ateist, bigün hıristiyan olarak görebilirsiniz.

Bir gün dost canlısı, ertesi gün buz gibi soğuk, bi başka gün düşman kesiliverirler.

2. Bir şekilde kendisini bir başka kişi olarak görme eğilimi vardır.

Bu konuda genellikle kararlı bir tavır sergilerler. Ben peygamberim diyorsa yıllarca bunda ısrar eder. Ben Einstein'ın yaşayan ruhuyum diyorsa öyle kalır.

3. Karşısındakine zarar verebilir. Sizi o an örneğin "deccal" ya da "şeytan" olarak görüyor olabilir. Sizi gerçekte seviyor dahi olsa kendi gerçekliğinde siz kötüsünüzdür. Aksini ispat edemezsiniz.

4. Saplantılıdırlar.

Birşeye bağlandıysa ömrü billah kurtaramazsınız ondan. Bişeye kara dediyse kırk dereden su getirseniz ak dedirtemezsiniz.

5. Aşırı kuşkucudurlar.

Hiç bir konuda sabit bir fikir ya da görüşleri olmaz, (saplantırları hariç).

6. Aşırı güvensizdirler.

E bu da paranoidin etkisi zaten. Adam karısına bile asla tam olarak güvenmez. Hatta kimi zaman onu şeytan görüp (kafasındaki kötü imge her neyse) zarar verebilir.

7. Kroniktir.

Ömrü billah kurtulamaz kişi bu illetten.

8. Zekayla hiç bir ilgisi yoktur.

Hörmetle.

Sitelerde Paylaş

bir dine inanan insanda aslinda bir cesit sizofrenidir.

calisir kazandigi paranin gormedigi hissetmedigi bir varlik tarafindan verildigini sanir.

her yaptigi hareketi gormedigi duymadigi bir varlik icin yapar ve o varliktan hareketlerinin karsiliginda bir mukafat bekler ki bu gune kadar hic bir kisinin tanri icin yaptigi seyden bir mukafat aldigi gorulmemis ve ispatlanmamisken.

kotu bir sey yaptigi zaman seytan adli bir varligin gelerek onun kulagina fisildadigini ve o yuzden kotuluk yaptigini sanirlar.

bazi insanlar dua ederek gorulmeyen duyulmayan bir varliktan yardim ister ve bu yardimin gerceklesecegine inanir ornek ::

A takimin B takimiyla yaptigi mac oncesi taraftarlar takimi icin dua eder kazanirsa gorulmeyen varligin yardim ettigini dusunurler hatta golu atan forvet bile golu attiktan sonra goge bakarak golu tanrinin attirdigini sanir.

maci kaybedene gelince demekki takimimiz cok calismamamiski gorunmeyen varlik kazanmasi icin yardim etmedi diye dusunur.

cocuklarini gorunmeyen varligin bir armagan olarak verdigini dusunurler.

gorunmeyen varligin kendilerine gorunmeyen bir ruh verdigini ve bu gorunmeyen ruhun insanin dusuncelerini kisiligini olusturdugunu dusunurler ve oldukten sonra bu ruh denen valik iyiyse gorulmeden varlik tarafindan odullendirilecegine inanirlar.

valla bakiyorum isin asli sizofreni hastaligi cok buyuk bir akil hastaligi degil din inanirlarinin yaninda...

Sitelerde Paylaş
Bildiğim kadarıyla Paranoid Şizofreni pek bir tehlikelidir uzak durulmalıdır. Önyargımdan ya da cehaletimden olabilir bilemem.

Yakından tanıdığım bir paranoid şizofren [bu tanı profesyonellere aittir ve bu tanı neticesinde yıllardır tedavi görmektedir] üzerinde istemeden yaptığım gözleme dayanarak söyleyebilirim ki:

1. Her an köklü fikirlerinde değişebilirler.

Bi gün müslüman, bi gün ateist, bigün hıristiyan olarak görebilirsiniz.

Bir gün dost canlısı, ertesi gün buz gibi soğuk, bi başka gün düşman kesiliverirler.

2. Bir şekilde kendisini bir başka kişi olarak görme eğilimi vardır.

Bu konuda genellikle kararlı bir tavır sergilerler. Ben peygamberim diyorsa yıllarca bunda ısrar eder. Ben Einstein'ın yaşayan ruhuyum diyorsa öyle kalır.

3. Karşısındakine zarar verebilir. Sizi o an örneğin "deccal" ya da "şeytan" olarak görüyor olabilir. Sizi gerçekte seviyor dahi olsa kendi gerçekliğinde siz kötüsünüzdür. Aksini ispat edemezsiniz.

4. Saplantılıdırlar.

Birşeye bağlandıysa ömrü billah kurtaramazsınız ondan. Bişeye kara dediyse kırk dereden su getirseniz ak dedirtemezsiniz.

5. Aşırı kuşkucudurlar.

Hiç bir konuda sabit bir fikir ya da görüşleri olmaz, (saplantırları hariç).

6. Aşırı güvensizdirler.

E bu da paranoidin etkisi zaten. Adam karısına bile asla tam olarak güvenmez. Hatta kimi zaman onu şeytan görüp (kafasındaki kötü imge her neyse) zarar verebilir.

7. Kroniktir.

Ömrü billah kurtulamaz kişi bu illetten.

8. Zekayla hiç bir ilgisi yoktur.

Hörmetle.

Çok fazla tipik olmamış. Atipik durumda olabilir.Sonuçta izole bozukluk olmak gibi zorunluluk yok. Konuyu uzmanlarına bırakmak gerek ICD de bir yer bulunur mutlaka

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...