Jump to content

İslamın Geri Kalmasının Sebepleri ?

Recommended Posts

İslam ülkeleri, islama inandıkları için geri kalmaktan çok, geri kaldıkları için hala islama inanıyorlar bence. Sefaletin ve sömürünün olduğu, feodal kalıntıların tasfiye edilmediği, dünyevi eşitsizlikler karşısında ezilen adamların karılarından hınçlarını aldıkları yerde mutluluk arayışının başka dünyalara yönelimi de söz konusu olacaktır. İslam, Arap toplumunda üretim tarzı bakımından bir ilerleme yaşanmasıyla ortaya çıkmıştır. İslamla birlikte bedeviler merkezi iktidarı güçlendirmiş, aşiretlerin birliğini sağlamış, ümmet oluşturmuş, fetih denen işgallerle başka halkları yağmaya girişmiş, ticreti ve mirası düzenlemiş, mülkiyet ilişkileri ve hukuku şekillendirmiştir. Daha üst bir üretim tarzına(köleci toplumdan feodal topluma) geçiş elbette toplumu olumlu yönde etkilemiş, inanç temelinde kabileler arasında birliğin sağlanmasıyla birlikte çıkılan fetihlerde başka halkların gerek serveti gerekse bilimi yağmalanmış ve bu yükselişin üst yapısal ifadesi olan islam da topluma iyice yerleşerek kökleşmiştir. Katı şekilde gelenekselleşmiş inanç ve kültürler değişime kapalı olurlar. Daha üst bir üretim tarzına(kapitalizme) geçiş karşısında islam muhafazakar davranarak müslüman ülkelerin geride kalmalarına sebep olmuştur.

Dinler, tarihin bir kesitinde toplumsal bir ilerlemenin üst yapısı olarak doğar ve yaygınlaşırlar ama sonraki ilerlemeler karşında engel teşkil ederler. Artık ilerleme denen şey dine rağmen yapılan birşey halini alır. İslamın toplumun herşeyine burnunu sokması ve baskıcı olması sebebiyle onun etkisinden sıyrılmak ve ileriye rahatça gidebilmek zorlaştığı için müslüman ülkeler geri kalmıştır.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İslam ülkeleri, islama inandıkları için geri kalmaktan çok, geri kaldıkları için hala islama inanıyorlar bence.

İslamın etkisi bundan da vahim maalesef...

"Külli irade cüzi irade". Insanın iradesi yani cüzi irade, ne kadar bağımsız olduğu vurgulanırsa vurgulansın külli iradeye tabii olduğu görüşü bu geriliğin sebeplerinden biri, belki de neden bir islami rönesans yaşanamadığının açıklamasında yer alabilecek temel düşüncedir.

Nedir rönesans? Arzu eden açar internette öğrenir...

"Külli irade cüzi irade" nin toplumda yaptığı tahribat konusunda Serif Mardin'in makalelerine başvurulabilir....

Konuyu kısa kesiyorum...

Sitelerde Paylaş

İslamın geri kalmasının sebebi...

Tüm inananlaın çalışıp gelişmek yerine kuran da herşey var dayatmasına kendilerini kaptırmalarıdır...

Bu yüzden kimse kalkıpta yeni üretmemekte var olan saçmalıkların üzerine düzen tutturmaya çalışmaktır...

Halbuki kuran kendisine hayrı olmayan boş bir yazı bütünüdür...

SAYGILAR...

Sitelerde Paylaş
İslamın geri kalmasının sebebi...

Tüm inananlaın çalışıp gelişmek yerine kuran da herşey var dayatmasına kendilerini kaptırmalarıdır...

Bu yüzden kimse kalkıpta yeni üretmemekte var olan saçmalıkların üzerine düzen tutturmaya çalışmaktır...

Halbuki kuran kendisine hayrı olmayan boş bir yazı bütünüdür...

SAYGILAR...

Halbuki kuran alemlere rahmettir.

Ama kurana inanıyoruz diyenler, cennet sevdası ya da cehennem korkusu yüzünden gelenek dinine bulaşmış ve gerçek kuranla muhatap olmayı becerememiş insanlardır...

Kuran bu dediklerini ister, yeryüzü yan gelip yatma yeri değildir der.

Hiçbir peygamberin kafasına gökten bir dilim ekmek bile düşmemiştir ;)

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
berguzar abla...

Az önce buna benzer bir konu içerisinde platformda yazışmıştık seninle...

Başa dönmek istemiyorum...

Umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir...

Neden geri kalındığı konusunda...

SAYGILAR...

Orda o konuya devam edeceğizdir ;)

Ben senin ne dediğini çok iyi anlıyorum, umarım sende beni anlıyorsundur...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

islamın geri kalmasını sebeplerinden birisi büyük balığın küçük balığı yutmasıdır.

hem islam devleti, hemde bir nevi devamı olan osmanlı devleti yağma, ganimet ve savaş gelirleriyle ayakta durmaktaydı. anlayacağımız emperyalist devletlerdi. ancak daha büyük emperyalist devletler, evrimlerini tamamlayarak, yağma ve ganimet kültürünü modernize etmişlerdir, böylece diğer emperyalistlere yaşama hakkı tanımamak için uğraş vermişlerdir. bu uğraşlar osmanlıyı tarihe gömmüş, iki tane de dünya savaşı çıkarmıştır.

böylece osmanlı sömüren saflarından, sömürülen saflarına geçerek, 3. dünya ülkesi olmaya başlamıştır.

elbette başka nedenlerde var; bu sadece makro düzeyde bir çıkarımdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...