Jump to content

Kur'an Mushafları Arasındaki Farklar

Recommended Posts

Ya sizin kabul etmediğiniz değerler sizi bu kadar neden tedirgin eder anlamıyorum.Madem inanmıyorsunuz.İnanmadığınız şey hakkında kim ne derse desin size ne siz varsa ateistliğinizle ilgili deersiz değerlerinizi anlatın. Hem inanmamak hem de ianamadığınız şey hakkında yorum yapmak size mi kalmış..Bunu düşünecek olan siz değil bu değerlere inanalardır.Çünkü siz toptan zaten kabul etmiyorsunuz. Yoksa kabul etmeye mi niyetlisiniz ne çaktırmadan yada huzursuzluk mu veriyor size Peygamber, kutsal Kitap ve Allah'ın varlığı sizlere..Bunlar varsa sizi ilgilendirmez.zira zise göre yok.. Yoksa da niye olmayan şey hakkında bu kadar zahmet çekiyorsunuz.

Daha once de soyledim birşeyi bilmeden yorum yapmak yanlıştır. Enazından inandığınız şeylerin ne olduğunu bilerek konuşuyoruz. Yinede en zevkli kısmı ona muhtaç olanların önünde inançlarını açıp tüm çürüklüğünü ortaya dökmektir.

Senin dinini senden daha iyi biliyorlar diye gocunma. Burada demagoji sanatına yeni eklemeler yapacağına git dinini öğren, sonrası zaten kendiliğinden gelir :D

Sitelerde Paylaş
Burada demagoji sanatına yeni eklemeler yapacağına git dinini öğren, sonrası zaten kendiliğinden gelir :D

Ya sen eklenti olduğu için benim yazdıklarım da eklenti mi oluyor?? Her şeyi kendin gibi eklenti olarak görme hastalığından vaz geç Yukarıdaki yazının neresi alıntı..Ki alıntı olması seni niye gocunduruyor ki, doğru her zaman doğrudur.Doğru da alıntı ile aktarılır. Nice bilimsel kitaplar vardır içleri hep alıntılarla doludur. zaten bilimlerin hepsi de tabiattan alıntı değil mi. Tıp meslea insan anotomisinin incelenmesi ile alıntılanmıştır.Şimdi bunların hepsi size göre gereksiz öyle mi?

Sitelerde Paylaş
Ya sen eklenti olduğu için benim yazdıklarım da eklenti mi oluyor?? Her şeyi kendin gibi eklenti olarak görme hastalığından vaz geç Yukarıdaki yazının neresi alıntı..Ki alıntı olması seni niye gocunduruyor ki, doğru her zaman doğrudur.Doğru da alıntı ile aktarılır. Nice bilimsel kitaplar vardır içleri hep alıntılarla doludur. zaten bilimlerin hepsi de tabiattan alıntı değil mi. Tıp meslea insan anotomisinin incelenmesi ile alıntılanmıştır.Şimdi bunların hepsi size göre gereksiz öyle mi?

Sen bahsetmeden önce yaptığın demagojinin bile alıntı olduğunu bilmiyodum. Eklenti yapma derken gereksiz yazma, demagojiyle yer kaplama demek istemiştim ama bakıyorum ayni hamam ayni tas devam. Yazdıklarından çok rahatça kendi inandıklarını bile bilmediğin anlaşılıyor, bu yüzüne vurulunca da kişisel saldırılara geçiyorsun. Bence fazla garip değil ama yinede biraz daha etik olmak adına önce mask ve gündüzalp gibi bilgi birikimi edin, sonra gelip tartışmaya başla, fikirlerini söyle. Eğer birşey bilmiyorsan gereksiz yer işgal edip 'yok siz öylesiniz yok böylesiniz yok benim dinimden sana ne, yok o benim cici peygamberim sen onu niye şey ettin yok sen benim cici allahıma niye şey dedin, benim allahım var senin yok diye kıskanıyosun dimi? dokunma allahıma kırarsın' tarzı çocuksal muhabbetlere girme. Ha bence alıntı yapmanda bir sorun yok, istediğin kadar yap, hatta mümkünse en saygın hocaların görüşlerini getir. Diğerlerini bilmem ama ben bayılırım, hem bilmediğimi öğrenirim hem de egzersiz olur. :D Haydi çocuğum selametle

Sitelerde Paylaş
Sen bahsetmeden önce yaptığın demagojinin bile alıntı olduğunu bilmiyodum. Eklenti yapma derken gereksiz yazma, demagojiyle yer kaplama demek istemiştim ama bakıyorum ayni hamam ayni tas devam. Yazdıklarından çok rahatça kendi inandıklarını bile bilmediğin anlaşılıyor, bu yüzüne vurulunca da kişisel saldırılara geçiyorsun. Bence fazla garip değil ama yinede biraz daha etik olmak adına önce mask ve gündüzalp gibi bilgi birikimi edin, sonra gelip tartışmaya başla, fikirlerini söyle. Eğer birşey bilmiyorsan gereksiz yer işgal edip 'yok siz öylesiniz yok böylesiniz yok benim dinimden sana ne, yok o benim cici peygamberim sen onu niye şey ettin yok sen benim cici allahıma niye şey dedin, benim allahım var senin yok diye kıskanıyosun dimi? dokunma allahıma kırarsın' tarzı çocuksal muhabbetlere girme. Ha bence alıntı yapmanda bir sorun yok, istediğin kadar yap, hatta mümkünse en saygın hocaların görüşlerini getir. Diğerlerini bilmem ama ben bayılırım, hem bilmediğimi öğrenirim hem de egzersiz olur. :D Haydi çocuğum selametle

Ne alaka..Hadi veledim hadi..

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Selam,

öncelikle düsünceleriniz ve sözleriniz icin tesekürler.

39:18 Onlar ki sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar. Onlar, ALLAH'ın yol gösterdiği kimselerdir. Onlar akıl sahipleridir.

Cogu kisi baskasinin hatalarini görebiliyor ve bunlari cok net bir sekilde ortaya da koyabliyorlar, malesef is kendi hatalarina geldimiydi, körlesiyor.

A pari B partinin, B parti de A partinin hatasini görebiliyor...

Kuranin Musahflarinin farkli olmasini tespit etmeniz güzel. Bu farklar nerden kaynaklaniyor? Ha 7 olmasi veya 100 degisik musahf ne fark eder?

15:9 Kuşkusuz zikri (mesajı) biz, evet biz indirdik ve onu koruyacak da elbette yine biziz.

Bu ayetle ve degisik musahflar olmasinda bence celiski yok. Bir seyin orjinalini korumak icin, illa tüm digerlerini yok ederek mi korunmasimi gerekir?

Kuranda Allah Kurandan bahs ediyrsa, gönderdig kurandan bahs ediyor. Baskalarinin iddada bulundugu Kurandan degil.

Bu nedenle 19. mucizesi imanlıları veya kuranda ayetleri sayıp aklınca birşeyler bulan ömer çelakıl'ın Kuran şifreleri kitabı hiçbir değer arzetmemektedir. Çünkü akıllarınca buldukları kuran şifreleri diğer mushaflara uymamaktadır

19 mucizesinin de, tek bir musahfa uydug da bize neyi belirtiyor acaba?

Celakilin Kuran sifrelerininde Incilin ve Moby dick sifrelerinden farki yok. Ama 19 sifresi bu konuda farkli. Kuran iki ayetin sonradan eklendigni bile gösteriyor.....

Kurandaki Matamatiksel codla, tek bir musahf ve ayet numaralamasi dogru oldugu ortaya cikiyor...

http://www.submission.org/quran/warsh.html

Geleneksel Islama yöneltigniz suclamalar, size su soru akliniza hic getirmedimi "neden tüm celiskiler ve mantiksizliklar hep hadislerden ve sünnetlerden cikiyor?"

Cünki bunlar Muahmmed Peygamberin ölümünden yaklasik 240 sene sonra kaleme alinmislar, Insan sözleridir. 100% Peygamberden oldugnu kimse kanitlayamaz. Ve olsa bile...

6:114 ALLAH'tan başka yasa koyucu mu arayayım? O ki size kitabı detaylı olarak indirmiştir. Kendilerine kitap vermiş olduklarımız onun Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. O halde kuşkulananlardan olma.

(Bu arada Kuranda celiski var oldugnu idda ediyorsaniz, 19.org forumunda yarisma var bu konuyla ilgili, katilmanizi tavsiye ederim. Celiski oldugnu ispat edebilirseniz 6000 küsür dollar sizin olabilir...)

Baris ve güven

Sitelerde Paylaş

19org ve sahibi Edip Yüksel burada yazardı Kuran kodlarını. Ama bizler onun zırvalarına cevapları en iyi şekilde verdik. Edip Yüksel in hatalarını ve çarpıtmalarını su üzerine çıkarınca kendisinden bir daha haber alınamadı..

Görürseniz selamımızı iletiniz..

O cevap beklenen başlık hala bekliyor..

http://forum.ateizm2.org/lofiversion/index.php/t665.html

http://forum.ateizm2.org/lofiversion/index.php/t829.html

Sitelerde Paylaş
19org ve sahibi Edip Yüksel burada yazardı Kuran kodlarını. Ama bizler onun zırvalarına cevapları en iyi şekilde verdik. Edip Yüksel in hatalarını ve çarpıtmalarını su üzerine çıkarınca kendisinden bir daha haber alınamadı..

http://forum.ateizm2.org/lofiversion/index.php/t665.html

http://forum.ateizm2.org/lofiversion/index.php/t829.html

eeee ben burda Kuran'da ki 19 sistemini çökelten bir yazı göremedim ?

Sitelerde Paylaş
eeee ben burda Kuran'da ki 19 sistemini çökelten bir yazı göremedim ?

dostum üzülerek görüyorum ki dininnizi bizden öğreniyorsunuz...

19 hesabı palavradır...neden? :P

çünkü kuran'daki ayet sayısı belli değildir.sure sayısı da farklıdır.buhari ve diğer bazı imamlar alinin mushafı ile ibn mesudun mushafının farklı olduğunu ve farkları yazarlar.diğer mıshaflarda da aynı şey söz konusudur.örneğin bazısında nas ve felak yoktur.buhari yazıyor bunları yalan derseniz tüm hadis kaynaklarını reddetmiş olursunuz. :blink:

bir de gene buharide geçer ömerin kuranın aslanda recm ayetinin olduğunu söyler.ama biliyoruz ki kuran da recm ayetı yoktur.

ömerin oğludu da kimsenin kuranın tamamını bilmedğini,böyle söylanmememesi gerektiğinden bahseder.kuranın bir kısmını yitirildiğinden bahseder.bu da kütübü sitte'de vardır.google a yazın kolayca bulursunuz. :blink:

örneğin kimi alime göre bir cümle bir ayetken,diğerine göre aynı kısımdaki iki cümle bir ayettir.besmelenin her sure başında olduğunu söyleyenler ve buna itiraz edenler vardır.

19 mucizesini savunan zatkar tevbe suresinde iki ayet fazlalıık olduğunu söylerler.hadi burdan yakın. :P :P

Sitelerde Paylaş

Selam,

dostum üzülerek görüyorum ki dininnizi bizden öğreniyorsunuz...

19 hesabı palavradır...neden? :P

Sen üzülme lütfen, bizlere objektiv cevap ver yeterli sayilir. Umudumuz aydinlanmaktir....

çünkü kuran'daki ayet sayısı belli değildir.sure sayısı da farklıdır.buhari ve diğer bazı imamlar alinin mushafı ile ibn mesudun mushafının farklı olduğunu ve farkları yazarlar.diğer mıshaflarda da aynı şey söz konusudur.örneğin bazısında nas ve felak yoktur.buhari yazıyor bunları yalan derseniz tüm hadis kaynaklarını reddetmiş olursunuz. :blink:

Sanirim bunu cevaplamistim. Neyse Allahdan ctrl-c ve ctrl-v var ;)

Bir seyin orjinalini korumak icin, illa tüm digerlerini yok ederek mi korunmasimi gerekir?

Kuranda Allah Kurandan bahs ediyrsa, gönderdig kurandan bahs ediyor. Baskalarinin iddada bulundugu Kurandan degil.

...

19 mucizesinin de, tek bir musahfa uydug da bize neyi belirtiyor acaba?

...

Kurandaki Matamatiksel codla, tek bir musahf ve ayet numaralamasi dogru oldugu ortaya cikiyor...

http://www.submission.org/quran/warsh.html

bir de gene buharide geçer ömerin kuranın aslanda recm ayetinin olduğunu söyler.ama biliyoruz ki kuran da recm ayetı yoktur.

ömerin oğludu da kimsenin kuranın tamamını bilmedğini,böyle söylanmememesi gerektiğinden bahseder.kuranın bir kısmını yitirildiğinden bahseder.bu da kütübü sitte'de vardır.google a yazın kolayca bulursunuz. :blink:

yine sade paste: :rolleyes: (Hadisleri din kaynagi degildir! Tarih icin kaynak olarak kullanilmasinda mahsur yoktur...)

Geleneksel Islama yöneltigniz suclamalar, size su soru akliniza hic getirmedimi "neden tüm celiskiler ve mantiksizliklar hep hadislerden ve sünnetlerden cikiyor?"

Cünki bunlar Muahmmed Peygamberin ölümünden yaklasik 240 sene sonra kaleme alinmislar, Insan sözleridir.

Güzel cevap verdikleriniz belli :P , beni bile tekrarlattiriyorsunuz (Neyse daha ilk tekrarlamam :))!!! Sanirim Edibe binlerce sefer hep aynisini tekrarlatiniz (yazdiklarini bir sefer olsa bile okudunuzmu, anladiniz mi bilmem), görmek isteyen icin cevaplar ortada, beklemeye gerek yok....

Ve sunu da tekrarlayayim, baskalarinin hatalarini görebilmekte süpersiniz.

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
Selam,

Sen üzülme lütfen, bizlere objektiv cevap ver yeterli sayilir. Umudumuz aydinlanmaktir....

Sanirim bunu cevaplamistim. Neyse Allahdan ctrl-c ve ctrl-v var ;)

yine sade paste: :rolleyes: (Hadisleri din kaynagi degildir! Tarih icin kaynak olarak kullanilmasinda mahsur yoktur...)

Baris ve Güven

kardeş iyi de,senin bahsettiğin kuran nerde?malum en yakın tarihli kuranlar islamın çıkışından çok sonra yazılmıştır.ebubekirinkini geçelim,osmanın mushafı bile yoktur ortada.hatta buharinin bahsettiği diğer mushaflar bile bugün için yoktur ortalıkta.

senin kuranın aslında 19 mucizesinin olduğunu söylemen bir zandan ibaret.yani inanıyorsun ancak doğruluğunu ispat edemezsin.

itiraf etmeliyim ben de seni yalancı çıkaramam.çünkü asıl nüshalara hiçbir şekilde ulaşamıyoruz.ben de inanmamamın verdiği duyguyla genelleme yapıp bunun imkansız olduğunu söylüyorum.

saygılarımla...

Sitelerde Paylaş

Selam,

bilmiyorum, Checksum diye bir sey duydunmu Telekomünikasyonda (iletisimde)?

Kurandaki 19 da buna benzer. Kuranin CHK si...

Matamatik boyutuna burda girmemize gerek yok, isteyen bunu sayili baska sayfalarda arastirabilir.....

Hem hicbir kitapta (eski, yeni ve son ahitde) temel mesaj kaybolmamis. Hatta ve hatta bu kitaplari hic görmemis olan biri bile (örenek Ibrahim) bu temel mesaja mantigni kullanarak varabilir.

Baris ve Güven

tarihinde Tas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...