Jump to content

Türkiyede ´ki Ateist orani

Recommended Posts

• 4 years later...
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki legal veya illegal bir örgütlenme olursa,Ateizm´in yayginlasmasi icin bir olanak olusmazmi?

Her ne kadar linc etmek isteslerde,bir dokunulmazlik durumu yaratilirsa neden bu tabular yikilmasinki?

Ateizm´in korkunc oldugunu daha kücük yaslarda bilincaltina yerlestiren statükocu baskinin yikilmasi icin sartlarin zor oldugunu bilerekten,bu sartlarin nasilyikilabilecegibi enine boyuna tartismamiz gerekiyor.

Evet ,Übermensch bilimin,felsefenin halk tabanina ne kadar yaklasilirsa o kadar Ateizm´in geliseceginden bahsetmis.Dogru ancak,bu bilim ve felsefenin

Ateizm ugruna tabana yayilmasini saglamak icinde ,ilk önce bazi faaliyetlerin yapilmasi gerekmiyormu??

Egitimde,toplumda,ailede zaten bilim ve felsefenin Dini inanclar yüzünden cok ele alindigini düsünmüyorum.Ama bunu biz Ateistler olarak Ateizm´in yayginlasmasi icin ele alabilecek ortamlari yaratirsak,en azindan Ateizm´in gelismesine önayak oluruz.

Bence herseyden önce siniflasmamiz,örgütlenmemiz gerekir.

Neden acaba insanlari rahat birakmiyoruz, neden insanlarin inanclarini degistirmeye kalkiyoruz, neden herkesi kendimiz gibi yapmaya calisiyoruz. Buradaki bazi mesajlar bana bir kac yuzyil once Vatikan'in Afrika ve G.Amerikada yaptigi hristiyanligi yayma misyonlarini andiriyor . Hatta illegal bir orgutlenmeden bile bahsediliyor :)

tarihinde agnostic_liberal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden acaba insanlari rahat birakmiyoruz, neden insanlarin inanclarini degistirmeye kalkiyoruz, neden herkesi kendimiz gibi yapmaya calisiyoruz. Buradaki bazi mesajlar bana bir kac yuzyil once Vatikan'in Afrika ve G.Amerikada yaptigi hristiyanligi yayma misyonlari andiriyor . Hatta illegal bir orgutlenmeden bile bahsediliyor :)

Rahat bırakırsan davulcuya veya zurnacıya kaçıyorlar. Davulcuya söyle sen bunu?

Sitelerde Paylaş

Neden acaba insanlari rahat birakmiyoruz, neden insanlarin inanclarini degistirmeye kalkiyoruz, neden herkesi kendimiz gibi yapmaya calisiyoruz. Buradaki bazi mesajlar bana bir kac yuzyil once Vatikan'in Afrika ve G.Amerikada yaptigi hristiyanligi yayma misyonlarini andiriyor . Hatta illegal bir orgutlenmeden bile bahsediliyor :)

Rahat bırakırsan sapıtıyorlar çünkü. Ortadoğuya bak suriye mısır ırak israil lüblan kan gölü arap yarım adası yemen iran afganistan korku şiddet baskı şeriyat, hint yarımadasına bak bin bir türlü inanç saçmalık pislik içinde, ha keza hispanikler dindar olanları devamlı uyuşturucusundan tut en pis işlere bulaşır.

Peki ateist oranın yüksel olduğu iskandinav ülkeleri , kuzey avrupa kuzey amerika japonya bunlarda her türlü ilerleme insanlık var.

Din insanları hem kendisi kuşatır hemde feodal kültürü besler hemde bilim sanat felsefe bunları engeller.

Sitelerde Paylaş

Rahat bırakırsan sapıtıyorlar çünkü. Ortadoğuya bak suriye mısır ırak israil lüblan kan gölü arap yarım adası yemen iran afganistan korku şiddet baskı şeriyat, hint yarımadasına bak bin bir türlü inanç saçmalık pislik içinde, ha keza hispanikler dindar olanları devamlı uyuşturucusundan tut en pis işlere bulaşır.

Peki ateist oranın yüksel olduğu iskandinav ülkeleri , kuzey avrupa kuzey amerika japonya bunlarda her türlü ilerleme insanlık var.

Din insanları hem kendisi kuşatır hemde feodal kültürü besler hemde bilim sanat felsefe bunları engeller.

Bravo, tebrik ediyorum. Misir, Irak, Suriye, Lubnan, Israil, Afganistan'daki sorunlarin kaynagini cok guzel ve basit bir sekilde cozmusun. Olay bu iste, hic aklima gelmemisti

Senin teorin ulkeler arasindaki benzerliklerden. Eger benzerliklerden yola cikarsak soylede bir teori ortaya koyabilirmiyiz acaba. Yukarda bahsettigin sorunlu ulkelerin hepsi sicak ulkeler, yine yukarda bahsettigin sorunu olmayan ulkelerin hepsi soguk ulkeler. Acaba gunesin bu konuda bir etkisi varmidir, yani insanlarin basina gunes gecmesi gibi mesela ;)

tarihinde agnostic_liberal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bravo, tebrik ediyorum. Misir, Irak, Suriye, Lubnan, Israil, Afganistan'daki sorunlarin kaynagini cok guzel ve basit bir sekilde cozmusun. Olay bu iste, hic aklima gelmemisti

Senin teorin ulkeler arasindaki benzerliklerden. Eger benzerliklerden yola cikarsak soylede bir teori ortaya koyabilirmiyiz acaba. Yukarda bahsettigin sorunlu ulkelerin hepsi sicak ulkeler, yine yukarda bahsettigin sorunu olmayan ulkelerin hepsi soguk ulkeler. Acaba gunesin bu konuda bir etkisi varmidir, yani insanlarin basina gunes gecmesi gibi mesela ;)

Avusturalya ve yeni Zelanda ve bunların kuzeyinde bulunan tamamen veya nispeten islamın etkisinden uzak kalmış turizm ülkeleri Amerikanın LosAngles Sandiego Florida vb eyaletleri böyle bir sürü sıcak ülke bölge sayabilirsin.

Bakın anlamadğınız şey müslüman her zaman müslümandır dincide her zaman dinci istersen çöle bırak istersen -40 derece kutuplara bırak kafası değişmez. :)

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kadar din istismarının olduğu bir toplumda ateistlerin de artık dernekleşmesi şarttır.

BAF Birleşik Ateistler Federasyonu

BAB Bağımsız Ateistler Birliği

gibi bir şeyler olabilir sonra belki yurtşısındaki örgütlerle iletişim sağlanması gerekir özellikler islamın eleştirilmesi açısından dünyada büyük bir eksiklik var Türk ateistler bu açığı kapatabilirler. Ama ana konusu kesinlikle siyaset olmamalı.

http://www.atheistalliance.org/

Sitelerde Paylaş

özellikler islamın eleştirilmesi açısından dünyada büyük bir eksiklik var Türk ateistler bu açığı kapatabilirler.

Bu yapılabilir mi? Hiç birşey yapmadan "Duran Adamı" bile tutuklayan bir ülkede bu yasal ve pratik olarak mümkün mü?

Büyük kitlelere ulaşabilmek için, mesela (ilgi çekici :) )ayetler ve hadisler (yorumsuz bir şekilde) ilan yolu ile yayımlanabilir mi?

Bu işi yapanlar ancak serden geçti birileri olabilir diye düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

Bu yapılabilir mi? Hiç birşey yapmadan "Duran Adamı" bile tutuklayan bir ülkede bu yasal ve pratik olarak mümkün mü?

Büyük kitlelere ulaşabilmek için, mesela (ilgi çekici :) )ayetler ve hadisler (yorumsuz bir şekilde) ilan yolu ile yayımlanabilir mi?

Ahzap 50 yorumsuz olarak facebook da paylaşılabilir, sevap da üstelik. Sonra Tahrim'den ayetler, sonra Bakara 178... vs vs vs

Bu ayetler için ne diyebilirler? :)

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahzap 50 yorumsuz olarak facebook da paylaşılabilir, sevap da üstelik. Sonra Tahrim'den ayetler, sonra Bakara 178... vs vs vs

Bu ayetler için ne diyebilirler? :)

facebook' iyi de yetersiz, bilboardlarda, gazete ilanlarında ramazan aktivitesi olarak "Kuran'dan seçmeler" başlığı altınsa ya da başlıksız olarak ilan edilebilir mi?

Mesela;

Maide (5) / 38

Yaptıklarına bir karşılık ve Allah'tan caydırıcı bir müeyyide olmak üzere hırsız erkek ile hırsız kadının ellerini kesin. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

ya da,

Nisa (4) / 11

Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer kız bir ise (mirasın) yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da (yalnız) ana babası ona varis oluyorsa, anasına üçte bir düşer. Eğer kardeşleri varsa anasının hissesi altıda birdir.

Böyle bir ilanı gören pekçok insan derinden etkilenir diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Sonuçta, gerçeği insanlara göstermek için bir çok pasif ama etkili yöntem bulunabilir.

İlan vermeyi kimse kabul etmez ama inan ilan kadar etkili yöntemler günlük hayatın içinde uygulanabilir.

Ben ilk okuduğum ayetlerden olan Tebbet'te ufak bir şok yaşamıştım; bu ne hacı diye :)

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pratik mücadele gerektirir. Gezi eylemlerinde açılacak bir kaç ateist bayrağı çok faydalı olacaktı. Mesela AKM ye asılacak büyük bir ateist bayrağı çok ses getirdi çevrede bir sürü ateist solcu olacağı için kimseyede bir şey olmazdı.

Sonra mizah çok önemli türk yapımı mizah filmleri çekilmesi önemli bilgisayar teknikleri çok gelişti animasyonlar falan yapılabilir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...