Jump to content

Dun 10 subatti !

Recommended Posts

Hani keske olmasaydi dedigimiz ve toplumsal olarak bazen tranwalarla icine girdigimiz kimi surecler ve zaman dilimleri vardirya,iste 10 subatta boylesi bir zamandi.

Ahmet Kaya dan bahsediyorum,yani o olayli geceden.

Hani KURTCE sarki yapacagim ve yayinliyacak cesaretli kurumlarin oldugunu biliyorum dedigi o'gece vardiya,hani AHMET'i 24 saate vatan haini ilan edip surgune gonderildigi o geceden bahsediyorum.

Bir cogumuz o gunun elestirisi su an saglikli bir sekilde yaptigimiza inaniyorum ve TRAJIK bir olaydi diyoruz cogumuz,keske olmasaydi diye bitirdigimiz oluyor cumlelerimizi, zira AHMETIN soylediklerini, su an Devletin kendisi bir kanal acti KURTCE ve bu ulke nin BASBAKANI kurtce konustu.

Yani o kadar buyutuldugu gibi degilmis,hani cok korkutmuslar bizi galiba toplum olarak KURTCE megerse TURKCE nin kardesiymis ve hep elele dolasiyorlarmis binlerce yildir.

Bizi kardesimizden ve kardeslerimizden korkutur hale getirmisler,kendimizle pek fazla barisikta degilmisiz hani !

Sorunlu bir RUH haliyle yaklasmisiz kimi sorunlara ve dusunmeden laflar etmisiz,kararlar ve fetvalar vermisiz.

Simdi (AN GELIR) dogdugun topraklarda olmassin hani AHMET Abi,hani su an senin sesini, Peré Lachaise’ Mezarligin'da kim duysa KORKUDAN olur hani,

AN GELIR omru nun hirsizidir,Her olen pisman olur, Hep Yanlis anlasilmistir, Hayalleri Yasaklanmis ve PARIS'te sen olursun.

Sairler dolasir saf,saf tenhalarin'da siir soyliyerek,kim duysa !korkudan olur ve YORGUN DEMOKRAT OLUR.

Hani sen simdi gittigin yerlerde de rahat durmassin,gecer adin yine POLIS telsizlerinden, cunku BASIN BELADA bir kere GOZUM!

Kim duysa adini korkudan OLUR.....

TOPRAGIN BOL OLSUN, GOZUM!

Sitelerde Paylaş

Sevgili EGE,

Öncelikle bu basligi actigin icin tesekkür ederim.

Ben Ruhi su,Grup yorum,mahsuni serif ve ve ve Ahmet babayla büyüdüm.

Eger bugün Tv´de artik kürtce türküler ve sarkilar söyleniyorsa bilinmeliki Ahmet Kaya gibi sanatcilerin ödedigi bedellerdendir.

Bu dünya ve yasam öyle acimasizki,bir takim düsüncelerin ,ideolojilerin saglam temellere oturmasi icin BEDEL ödettirir.

Bu Bedeli Ahmet Kaya ödemistir.Yilmaz Güney´in ödedigi gibi.Siyasi bedelleri burada yazmak istemiyorum cünkü sanatcilarimizin ödedigi bedeller acisindan baslik ilerlerse daha iyi.Siyasi bedellere girersek konu amacindan uzaklasir.Zaten bu forumda onunla dalga gecenlerin cokluguda bellidir.

Neyse,

Ahmet Kaya siradisi,devrimci,demokrat bir sanatciydi.Bicak gibi sözleri,ürkütücü ses tonu,hicbir sanatcinin bestelemeyecegi türden sarkilar Ahmet Kayaya aitti.

Bugün bakiyoruz sanat dünyasina;Bülent ersoylar,aydin kusumlar,artolar,ajdarlar sözde sanati temsil eden sanatcilar olmus.Ahmet kaya gibi,Mahsuni serif gibi degerlerimize sahip cikmamiz gerekir.

ARTIK SIGARAYI 3 PAKETE CIKARDIK GÜNDE,OLSUN GÖZÜM OLSUN ARTIK NE OLACAKSA OLSUN....

Saygilar.

Sitelerde Paylaş

Kasetleri yasaklanan, seslendirdiği eserlerin çalındığı radyoların kapatılmasına neden olan, resminin basılı olduğu tişörtleri giyenlerin linç edildiği, isminin verildiği bir park dahi bölücülük nedeni sayılan bir sanatçıydı. "Ayranının köpüğünün kabartılması"nı hiç bir zaman kabullenemedi.

gururla bakıyorum dünyaya

çünkü isyan bıçağıdır böğrüme saplanan sancı

çünkü harcımı öfkeyle, imanla karıyorum

ve kederin

ve solgun yüzlü işçilerin üzerine

dağbaşlarının hırçınlığı savruluyor benden.

çünkü beni ateşiyle dimdik tutan kin

çünkü benim gözbebeklerimde tutuşan şafak

miting afişleri

cesur pankartlar

ve binlerce militan

derin denizlerin aydınlığı

zorlu sabahlar

gökyüzü ve lâle

sıkılmış bir yumruk gibi giriyoruz hayata.

çünkü ben sevdiğim kızı

yaşamak gibi

halkım gibi sevdiğim kızı

/ki şiirini yazamayan

ve türküsünü söyleyemeyen halkım gibi

binlerce ve binlerce kurşunlanan halkım gibi

zincirlere vurulan

savaşlara yollanan

vergilere bağlanan halkım gibi

felç ofmuş yalnızlıklara bırakarak

büyük acıların ve gözyaşının içine bırakarak

şiirlerimin bir bıçak gibi ışıldadığı

devrim türkülerini

ve başkaldırmayı öğreten dudaklarını

bir kere olsun öpemeden

bir kere olsun tutamadan kaygısızca

serin bir yaz gecesi gibi ürperen ellerini

hatta boynunu ve ayak bileklerini

bilemeden bilemeden bilemeden

vurdum yüreğimi şanlı kavgaya

barışın ve özgürlüğün dağlarına yürüyorum işte

/yiğitsen uslandır beni

ey yasakların

kahpeliğin

ve soygunların koruyucusu

türkü çağıran kızlarımı sustur

ve kahraman oğullarımı,

mezar kaza kaza kederli, kızgın

tohum serpe serpe hünerli

ve sömürüle sömürüle bomboş

ve açlığın

ve zulmun izlerini

derin uçurumlarında taşıyan ellerimi

nacaklara ve tırpanlara sarılan ellerimi

mavzerlere sarılan ellerimi

zincirlere vur gücün yeterse.

ama adına yaşamak dersen

ot gibi, saman gibi yaşamak dersen

bir solucan gibi yerlerde sürünerek

ezilerek

horlanarak

sömürülerek

re-zil-ce

çatlayan tomurcuğun

doğan çocuğun çığlığını duymadan

gül benizli sevgilinin

titreyen göğüslerini öpmeden doyasıya

korka korka

yana yana

her gün biraz daha derinden

her gün biraz daha kapkara duyarak ölümü

aç ve arkasız

köpekleşerek

yaşamak dersen

bu yürek

çat diye çatlasın be!

gelgelelim parlayan güneşi

emekçi halkların

kahraman halkların güneşini

şehvetle içine dolduran toprak

şimdi sımsıcak

şimdi ulaşılmaz

şimdi olgun meyvalarla dolu

bahar bahçelerini salmaktadır dünyaya,

ve gül benizli sevgililerin dudaklarında hayat

bizi aşka ve kavgaya çağırmaktadır,

bıçak kemiğe dayandığı

ok yaydan fırladığı için değil

/bu bezirgan saltanatı

bu zulum bitsin diye

ağaran günler için

yeni bir dünya uğruna

yüzlerinde cesaretin onuru

ve imanlı gücü dövüşen dünyanın

emperyalizme karşı dövüşen dünyanın

ve ölüme

gülerek koşan genç savaşçıların

al bayrakları dalgalansın

dalgalansın dalgalansın

kinle boğuşan yorgun yüreği

aydınlansın diye anamın.

felaketler geçirmiş anamın

dişleri dökülmüş kederli ağzı

ağlamaya hazır gözleri

safrası

ve sonsuz

ve dağlar eriten sabrı,

merhameti

yani bir bütün halinde insanlığımız

yunsun, arınsın diye duru pınarlarda

alın terinin namusu kurtulsun diye

kurtulsun diye sıcak somun

acı soğan

ve çiçekli basmalar

ahdettik

vefa ettik

kelle koyduk

ölen ölür dostlar

düşmanlar heyy

kalan sağlar

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Sevgili TOMCLANCY,

Hani bazen dalip dunuyorumda bu bir kultur meselesi galiba,ailemizden gelen artik gelenigimiz olmus bir mesele bu!

Su 80'lerin sonu 90 larin basi yokmu ahhhh kimimizde iz birakmadi-ki ??

O' donemin olaylari, turkuleri,gruplari ve marslari kimimizi etkilemediki ??

Hala hatirimdadir, yabanci bir atmosfere girdiginde,hos besten sonra hani Memleketler sorulur ve CANIN CAN oldugu bir zamandir artik muabbette ve tenhaya cekilir kalabalik,kalanlar oradakalir ve o KUTSAL soru dudaklardan titrek titrek cikar gelir, (BIZDENMISIN)....

Hani ALEVI kokenli arkadaslarimiz yasayanlari hatirlar belki,o gunun kosularin'da bir sifreydi Aleviler arasin'da BIZDENMISIN demek!

Sonra konusulur guruplar ve onlarin yaptigi eylemlikler vs, arkadas olunur oracikta SIR lar acilir bu mukaddes kardesligin icine dahil olanlara, bunu o demlerde hepimiz yasadik gibi.

Hani GAZI olaylari oldugunda,bilirler ALEVI ve DEVRIMCILER o gun HERKEZ GAZI 'de olmak isterdi, kimimiz demedikki ( bir varsak gayri GAZI ellerine, gerisi yalan,gerisi sesizlik, kopalim yeterki firtina gibi orada, EZELIM YILANIN KAFASINI turunden kimimiz soylemedki ??

Sivas yandiginda sanki bizde yanmis gibi olmadikmi icinde ??

UNUTULURMU BUNLAR!!

Hele o GRUP YORUMUN marslarina ne demeli, hani mahale de KORKMADIGIMIZIN tek tapusu olan , o marslara ne demeli.

Sonuna kadar actik sesi, dinlettik tum mahalleye CESARETINIZ VARSA GELIN turunden reflexler gostermedikmi hic ??

Hala dinlerim ( Daglara cikam dedim, Dosta Ulasam Dedim, Dost ben Senin Derdinden Daglara Mekan dedim) ve uzunca KURTCE bir sesin fonetik olarak DAYE, DAYE diyip, haykirmasini..

Bunlar kanimca bir donemin sancilariydi ve bizler hemen hemen dahada genctik ve atestik.

Ve buraya sigdiramayacagim bir cok BETIMLEME ,yani cok sey var anlatilacak.

AHMET KAYA 'da bu surecte cereyan eden bir ekoldu bizler icin, yani cok derin bir yeri vardir bizim yuregimizde AHMETIN..

Nolaydi'da KOZAN oglu nolaydi,

Sen olmeden,ecel bana geleydi,

Bir cikinlik canimida alaydi,

Boyle sensiz kalmasaydik,CIHANDA

Dervis pasa gayri kina yakinsin,

Bohur,bohur dort bir yana bakinsin,

(AMA BIZDEN GECE-GUNDUZ SAKINSIN,

OC aliriz,ilk FIRSATI bulanda!!

Evet, bende SIZDENIM :)

Sitelerde Paylaş

ama arkadaslar bır kısı vardı askerlık sorunu olan en cok onun ısıne yaradı

bır dedı bu devırde kımse sultan degıl padısah degıl butun mallar onun etegınde toplandı

ama kım ne ederse ettsın ahmet kaya buyuk ınsandır

bugun ve yarın ahmet kaya dınlenecektır

ona nefretle bakanlar bıle onu dınlemeye mahkumdur

Sitelerde Paylaş
ya ben onun kadar sarkısı dınlenen ama bır okadar sevılmeyen bır sanatcı daha gormemıstım

sanatcı adam ıste budur

gelecegı gormek budur

yılmaz ahmet nazım ahhhh

Yav Ahmet Kaya, 'sol'a bulanmış arabesk şarkılar yapan bir şahıs; geleceği görmek filan biraz abartı değil mi? Mübarek sanki Sartre ya da Foucault'dan bahsediyor :)

Felsefe ya da sosyal bilimler dahisi değildi Ahmet Kaya. 'Geleceği gördü' filan abartmalarına girmesek? :)

Sitelerde Paylaş

Ahmet Kaya'yı linç eden ünlü listesi

Ahmet Kaya'nın linç edildiği gecenin görüntüleri çıktı. Lince katılanlar arasında ilginç isimler de var.

Ünlü müzisyen Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya Balçiçek Pamir'in programına katıldı. Balçiçek Pamir programında Kaya'nın "linç edildiği" o gecenin görüntülerini yayınladı ve linç kampanyasına katılanların isimlerini teker teker saydı. Gülten Kaya da o isimleri doğruladı.

Gülten Kaya 12 Şubat 1999'da Ahmet Kaya'nın başına gelenleri hep anlattı ama o geceden dışarıya yansıyan isim sadece Reha Muhtar, Şenay Düdek ve Serdar Ortaç oldu. Bir de Ahmet Kaya'ya atılan çatalların önüne kendini siper eden Mehmet Aslantuğ'un ismi duyuldu. Gülten Kaya isimleri teker teker saymaktan hep imtina etti.

O GECE 10. YIL MARŞINI SÖYLEYENLER

Balçiçek Pamir o gecenin videosunu yayımladı ve isimleri şöyle saydı: "Kimler var kimler ben görüntülerden şöyle görüyorum, İbrahim Tatlıses, Mahsun kırmızıgül, Ajda Pekkan, Kadir inanır, Edip Akbayram, Mustafa Topaloğlu, Özcan Deniz var ve bu isimlerin hepsi de 10. yıl marşını ayakta söyleyen isimler."

LİNÇ EDENLER ARASINDA KÜRTLER DE VARDI

Gülten Kaya ise Pamir'i doğruladı: "Evet ve işte bunlar linç gösterisine katılanlar. Hiçbirisinde bir sağduyu yok çünkü ülke gerçeklerinden uzaklar bu ülkede Kürtler var mı, Kürtçe var mı bu bir dil midir bunlara hiç kafa yormamışlar ki bu insanlar eğer gelişmiş bir algıları olsa bir tanesi kalkacak ve habire delikanlılık kitapları yazıyorlar kalkıp diyecek ki bira dakika evet bu ülkede kardeş bir halk var onların bir dili var onların bir kültürü var ne dedi bu insan Kürtçe bir şarkı söyleyeceğim ve buna klip çekeceğim dedi. Ama ben en çok Kürk kökenli şarkıcıların tepkisine şaşırdım. O toprağa ait insanlar sonuçta...

Görüntülerde Erdal Acar Ahmet Kaya'ya bir el hareketi yapıyor ve Ahmet Kaya da ona sarılıyormuş gibi görülüyor. Gülten Kaya "Ahmet onun kulağına hak ettiği cevabı verdi" diye anlatıyor.

ASLANTUĞ VE AY KORUDU

Kaya şarkısını söyleyip sahneden indiğinde çatal yağmuru başlıyor. Çatallardan biri Gülten Kaya'nın kafasına geliyor. Gerisini Gülten Kaya şöyle anlatıyor: "Evet benim alnıma bir çatal geldikten sonra çok gerildi eşim, gözüme gelebilirdi. O sırada sağ olsun orada ki garsonlar bizi korudu onu hiç unutmuyorum. O tablo benim için çok önemlidir. Çok hüzünleniyorum. Salonda garsonlar dışında bir tek sağduyulu insan göremiyoruz. Bir tek Mehmet Aslantuğ var bize destek olan. Bir de Savaş Ay. Her şey sakinleşir diyoruz böceğin biri sahnede ajitasyon yaratmaya başladı."

Ve Serdar Ortaç onuncu yıl marşını söylemeye başlıyor:

"Evet. 10. Yıl marşını söylemeye başladı. Hani vatanı biz böldük ya onlar toparlayacaklar. Marşı dinlemedi gitti dedirtmemek için bekledik."

REHA MUHTAR YALAN SÖYLÜYOR

Daha sonra orada bulunanlardan Reha Muhtar kendisinin linçe katılmadığını, oradakihavayı dağıtmaya ve birleştirmeye çalıştığını söylemişti. Gülten Kaya Muhtar'ı yalanlayarak şöyle konuştu:

"Yazdıkları doğru değil. Yani orada ben o havayı dağıtmaya ve birleştirmeye çalıştım falan diyor ama değil yani niye mesela memleketim şarkısını söyletiyor? Kimin babasının memleketi orası? Benim de memleketim yani, kim benim memleketimi benden daha fazla sevdiğini iddia edebilir ki? Reha Muhtar mı?Asla kabul etmiyorum bunu,bu yarıştırılabilinir bir şey değildir ki"

APO'NUN FOTOĞRAFI ÖNÜNDE KONSER

"Hürriyet Gazetesi bir fotoğraf yayınladı ve bizim 93 yılında Berlin"de bir konser yaptığımız.. Ve o fotoğrafın önünde Ahmet Kaya"yı gösteren bir şey yayınladı. Güneydoğu"yu Kürdistan gibi gösteren bir fotoğraf, harita. Ve sekiz sütün manşet attı “Ayıp Ettin Gözüm” diye bir manşet, hiç unutmuyorum. Gönderme de yapıyorlar güya. Şimdi hiç unutmuyorum, yaptığım ilk hareket pasaportumuza bakmak oldu, biz hiç öyle bir konser yapmadık. Çünkü hemen pasaportları çıkardım. 93 yılında yurt dışına hiç çıkmamışız bile.

"Dava düştü evet çünkü bir yıl boyunca Hürriyet Gazetesi"ne yazı yazıldı elinizdeki bu belgeleri falan gönderin bu olay ile ilgili, hiçbir şey göndermediler. Bir yıl sonra mahkeme artık polis marifeti ile getirilmesine karar verince gazetenin avukatlarından bir yazı geldi, bizim elimizde de başka da hiçbir şey bulunmamaktadır."

AHMET KAYA TÜRKİYE'DE KALSA NE OLURDU?

Ne olacaktı bizim sevgili dostumuz Hrant Dink"in akıbeti olacaktı,bu olacaktı çok net söylüyorum. Ahmet Kaya kahrından öldü. İnsan kırk üç yaşın içerisinden geçerken hele birde en üretken zamanı ise hele birde gerçekten projelerle doluysa aklının içi o kadar erken ki,yani şu ülke için o kadar iyi şeyler yapacaktı ki Ahmet Kaya, eğer yaşıyor olsaydı, hayat çok garip tabi tarihte çok garip, mesela Kurtuluş Savaşı Destanını yapacaktı Nazım Hikmet"in, 4 CD"lik,arşivlik çalışma yapacaktı mesela çocuklarının mezuniyet törenine gidecekti keplerini giydirecekti, bütün bu haklarını aldılar elinden bunda herkesin payı var.

AHMET KAYA NASIL LİNÇ EDİLMİŞTİ?

12 Şubat 1999'da Magazin Gazetecilere Derneği'nin ödül törenine katılan Ahmet Kaya sahneye çıkıp önce ödülünü aldı. Ardından da yakında Kürtçe bir klip çekeceğini söyledi. Ve sahnedeki Kaya çatal bıçak yağmuruna tutuldu. Eşi Gülten Kaya o geceyi şöyle anlatmıştı:

"SÜNNETSİZ ******"

"Serdar Ortaç sahnede okuduğu şarkı sözünü bir anda değiştirerek, “Bu devirde kimse sultan değil padişah değil. Atatürk yolunda Türkiye! Bu vatan bizim, ellerin değil!” diyordu. Bu şarkı üzerine iyice gerildi ortam. Şenay Düdek Ahmet"e, “Sünnetsiz ******” diye bağırıyordu. Sonra Ercan Saatçi, Tuncay Önder, Erdal Acar ve onun bir grup adamı vardı provokasyon grubunun içinde.

REHA MUHTAR 10. YIL MARŞINI OKUTTU

Bir başkası, Reha Muhtar çıkıp memleket bölündüğü için memleketim şarkısını okutuyor. Birden 10. Yıl marşı sahne alıyor. Herkes hezeyan içinde. Zaten grup psikolojisi böyledir, insanlar katılmak zorunda da hissediyor kendilerini..."

Ahmet Kaya bu saldırıların hemen ardından Türkiye'yi terk edip Fransa'ya yerleşti ve orada hayata gözlerini yumdu

Sitelerde Paylaş

sola bulanmıs arebesk parcalar

sadece kaset ısımlerı ıle cevap vermek ıstıyorum

acılara tutunmak

an gelır

bas kaldırıyorum

basım belada

bırazda sen agla

sarkılarım daglarda

safak turkusu

dinle sevgılım ulkem

ddosta dusmana karsı

daha var ama su an bunlar aklıma geldı ne kadar arebesk kaset ısımlerı degılmı

gelecegı gormek konusunda ıse akpnın basbakanı kurtce bır kelıme etmesı ve kurtce kanal olması gostermıyormu

tarihinde seyit_rıza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ağlama Bebeğim (1985)

Acılara Tutunmak (1985)

An Gelir (1986)

Şafak Türküsü (1986)

Yorgun Demokrat (1987)

Başkaldırıyorum (1988)

Resitaller-1 (1989)

İyimser Bir Gül (1989)

Resitaller-2 (1990)

Sevgi Duvarı (1990)

Başım Belada (albüm) (1991)

Dokunma Yanarsın (1992)

Tedirgin (1993)

Şarkılarım Dağlara (1994)

Beni Bul (1995)

Yıldızlar ve Yakamoz (1996)

Dosta Düşmana Karşı (1997)

Hoşçakalın Gözüm (2001)

Dinle Sevgili Ülkem (Tribute) (2002- Anısına)

Biraz da Sen Ağla (2003)

Kalsın Benim Davam (2005)

Gözlerim Bin Yaşında (2006)

kasetklerının tamamı

Sitelerde Paylaş

Ahmet Kaya'nın çok değil ama bazı şarkıları dilime dolanmıştı. Üşür ölüm bile şarkısı güzeldir veya acılara tutunmak mesela.

Dinlediğim bu gibi şarkıları vardır Ahmet Kaya'nın.

Kendisi protest müzik sanatçısıdır.

Gelelim olayların müşahadesine, burada olaylara çift taraflı bakmak lazım.

10 Şubat ve sonrası yaşanan olaylar ;

Ahmet Kaya'ya karşı o dönem baskılar artınca sade O zarar görmedi Ahmet Kaya sevenleri de zarar gördü çünkü onlara

karşı da baskılar arttı. Şarkılarını yolda söyleyen herhangi bir vatandaş dahi şiddet görüyordu.

Linç gecesi listesinde isimleri verilen kişilere baktım da bir bölümünü zaten tartışmaya gerek yok laubali insanlar Şenay Düdek, Reha Muhtar gibi. Diğer bölümü de zaten Ahmet Kaya'nın şarkılarından bugün istifade edip yararlanan kişiler onları da biliyoruz ; İbrahim Tatlıses, Mahsun kırmızıgül, Edip Akbayram, Özcan Deniz gibi. Bunlar bu işten para kazanıyorlar bu ikinci bölüm insanlarını tartışmak lazım. Madem dün linç ettin -Gülten Kaya'nın ifadesiyle- bugün neden şarkılarını söyleyip cebini dolduruyorsun derler adama.

Gelelim Ahmet'in kendisine ;

Ahmet'in, "T.C.' ye bir kurşun yağıyor vallahi ben Apo'yu özledim" sözlerini içeren şarkısını unutmamak gerek.

"Arabam şerefsizlerin ülkesinde kaldı" sözünü unutmamak gerek.

Türk Silahlı Kuvvetlerine nasıl bakıyordu bunu sormak lazım savunucularına.

Paragrafı şu cümlelerimle bitiriyorum ;

O'na yapılan davranış doğru değildi ama O'nun tarafından bize yapılan davranış doğru muydu?

Kaç yanlış bir doğru eder?

Sitelerde Paylaş

Ahmet Kaya'nın sesini de şarkılarının pek çoğunu da çok severim..

Ama kendisi ne solcudur, ne devrimci, ne Kürtçü, ne de başka bir şey..

O bir zavallıydı..

Tayyip'in ahbabı Jet Fadıl'ın özel gecelerine çıkıp "anamım başındaki örtüyü çıkarmaya kimsenin gücü yetmez" diyen Ahmet Kaya, üç gün sonra PKK bayrapının önünde puşusuyla resim verir, bir hafta sonra kartonet çekimleri için Küba'ya gider ve parmağının ucundaki barış güvercinlerini uçurur falan...

Ama nefis şarkıları vardır..

Kimi özgün, kimi arabesk..

Sitelerde Paylaş

Zaten bizlerde Ahmet Kayanin karakterinden bahsetmiyoruz.Ahmet Kaya siradisi bir sanatcidir diye söylemistik zaten.

Mesela sanatcilarin siyasi yönlerine bakarsak,konulara olara tasirsak bircok örnekler cikar karsimiza.Ahmet Kaya adi üstünde protesttir,hatalarida olmsutur,

tipki Yilmaz Güney gibi.

Bu sanat dünyasi öyle bir dünyaki kimin ne oldugu belli degil.

Ama mesela Ozan Arif var milliyetcilerin sanatcisi oalrak ,daha dün Belcika´da verdigi konserde "“Doldurun tüfekleri, öldürün köpekleri” diyerek Kürtler ve Ermenileri hedef gösterdi. Belcika hükümetide buna sessiz kaldi zaten.

Yani sanat dünyasindada siyasi sürtüsmler olmustur.Etki tepkiyi yaratmistir.Tipki bu forumda bile sürtüstügümüz gibi...

Saygilar..

Sitelerde Paylaş

ege nın getırdığı röportaja göre pkk bayraklı pozla konser vermemış...ben buna ınanmak ıstıyorum ....çünkü şarkıları güzel fazla dınlemesem de beyendıklerım var.......kürtçü örgütler avrupada her türlü haltı yerler ..ozan arıf kım tanımam dınlemem ama aynı hassasıyetı pkk uzantısı örgütler için de göstermelıyız..

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ama nefis şarkıları vardır..

Kimi özgün, kimi arabesk..

arabesk bir şarkısının ismini alabilir miyiz sizden?

bence, ahmet kayanın en ilginç yönü kendisine sövenlerin bile kendilerini ahmet kaya dinlemekten alıkoyamamalarıdır.

Sitelerde Paylaş

IFeelGood'un yorumuna katılıyorum.

Ben de Ahmet Kaya'nın sesini ve tınısını inanılmaz beğenirim,müziklerinin de kimisinin melodisi güzel olmakla birlikte bir çoğu basit nağmeler ve arabesk figürlerden oluşur,bu anlamda en çok Ferdi Tayfur'la örtüşür.Orhan Gencebay için de arabesk denilse bile onun müzikalitesi çok üst seviyelerdedir,Ahmet Kaya'nın müziği de onu gerektirmez ve kaldırmaz.

Ahmet Kaya yola çıktığında etnik kimliğini kullanmıyordu,12 Eylül sonrası pasifize olmuş sol gençliğin efkar dağıtma ve geçmişe ağlama taşı idi,daha sonra varoşlarda ezilmiş ve zor koşullar altında yaşayan yoksul gençlik arasında popüler oldu,ancak o dönemde her kesime hitap ediyordu ve her kesimce dinleniyordu,zaten Ahmet Kaya ilk çıktığında güçlü bir etnik hareket yoktu veya çok yeni başlıyordu.

Zaman içinde Ahmet Kaya nın müzikal üretkenliği düştü (Bu genellikle böyle olur) ve etnik hareket tarafından baskı görmeye başladı ve gerek kısıtlı müziği gerekse söylemlerini etnik hareket lehine kullanmaya başladı ki aslında Ahmet kaya'nın etnik kökeninde yüzde yüz kürttrü diyebileceğimiz bir durum olduğunu sanmıyorum.Bu arada da Mercedes'e binmesi vs varoş ve sol gençliği kendisinden soğuttu.

Onu sanatçı yapan ve sevilmesini sağlayan duygusal kimliği ve sesi idi,ancak o ne zaman kendini zorunlu olarak fikri,felsefi ve toplumsal planda ifade etmek durumunda kaldı,işte o zaman bocalamaya başladı,çünkü altyapısı yoktu,bu yüzden de IFeelGood'un dediği gibi yaprak gibi sallandı ve kaçak güreşmeye başladı ve etnik terör ve organizasyonun en güçlü olduğu yıllarda da 'bitti bu iş' vehmine kapılarak açıkça keskin taraf oldu,tabii ki bu durumda bir bölüm insanların sevgisini ancak başka bir bölümün de nefretini kazandı.

Hiç kimse de isim vererek Serdar Ortaç'ı şunu bunu suçlayamaz ve suçlamamalıdır,o da kendince vatanını seven ve reflex gösteren bir sanatçıdır,üstelik terör örgütünün bu kadar kuvvetli olduğu bir zamanda bunu yapmak yürek ister.Ahmet Kaya'nın da Türk milletine veya TC devletine kin,intikam kusan söylemleri unutulmamalıdır,buna karşı başka bir sanatçı veya şahıs da tepkisini ortaya koyabilir.

Gelelim kürtçe şarkı konusuna,olay basitçe kürtçe şarkı söylemek değildir,bu zaten geçmişte vardı Şıvan vs nin kasetleri yıllardır güneydoğu da dinlenir.

Burada kürtçe şarkının amacı etnik ayrılığı körüklemek insanları TC ne düşman etmek ve gerilla savaşı çevresinde örgütlemektir.

Bu anlamda Ahmet Kaya geleceği falan görmüş değildir,bence önünü bile görmekten acizdir,çok da abartılı anlamlar yüklemek gereksizdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...