Jump to content

Al-i İmran Suresi 7.ayet - üzerine

Recommended Posts

"O, sana kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. ilimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi rabbimiz katındandır" derler. (bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar."

(Al-i İmran Suresi, 7.ayet)

Kuran-ı Kerim insanlar anlasın diye indirilmiş. Ayrıyetten İslam'da tanrı ve kul arasına hiçkimsenin giremeyeceği de ortada. Bu durumda hakiki manasını benim anlayamayacağım şeyleri Allah neden Kuran'a koyuyor? Benim anlayabileceğim şekilde koysa herkes mutlu olmaz mı? Kalplerinde eğrilik olup da olmadık yorumlar yapmak için müteşabih ayetlerin peşine düşenlere bunu idrak etmenize imkan yok denileceğine, "çünkü böyle böyle" diye izah edilse daha iyi olmaz mıydı? Bu yoruma açık ayetleri ben farklı biçimlerde yorumlasam, öteki tarafta da "e ama benim yorumum bu" desem mesela? Ben öyle anladım desem? "Nereden bilecektim ki hangi din adamına-alimine inanacağımı, nereden belli onların doğrusunu bilip bilmedikleri" desem?

Bariz olmayan, yoruma açık olan kurallar koyup, bu kuralların ne demek olduğunu sadece ben bilirim ama uymazsanız sizi cayır cayır yakarım demek sizce mantıklı mıdır?

Sitelerde Paylaş
"O, sana kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. ilimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi rabbimiz katındandır" derler. (bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar."

(Al-i İmran Suresi, 7.ayet)

Kuran-ı Kerim insanlar anlasın diye indirilmiş. Ayrıyetten İslam'da tanrı ve kul arasına hiçkimsenin giremeyeceği de ortada. Bu durumda hakiki manasını benim anlayamayacağım şeyleri Allah neden Kuran'a koyuyor? Benim anlayabileceğim şekilde koysa herkes mutlu olmaz mı? Kalplerinde eğrilik olup da olmadık yorumlar yapmak için müteşabih ayetlerin peşine düşenlere bunu idrak etmenize imkan yok denileceğine, "çünkü böyle böyle" diye izah edilse daha iyi olmaz mıydı? Bu yoruma açık ayetleri ben farklı biçimlerde yorumlasam, öteki tarafta da "e ama benim yorumum bu" desem mesela? Ben öyle anladım desem? "Nereden bilecektim ki hangi din adamına-alimine inanacağımı, nereden belli onların doğrusunu bilip bilmedikleri" desem?

Bariz olmayan, yoruma açık olan kurallar koyup, bu kuralların ne demek olduğunu sadece ben bilirim ama uymazsanız sizi cayır cayır yakarım demek sizce mantıklı mıdır?

Süleyman Ateş :

Kitabı sana O indirdi.

Onun bazı ayetleri muhkemdir (ki) onlar Kitabın anasıdır.

Diğerleri de müteşabih(birbirine benzeyen, sonucu tam bilinmeyen)dir.

Kalblerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak, uyardığı sonuca uğra(yıp belalarını bul)mak için onunmüteşabih ayetlerinin ardına düşerler.

Oysa onun te'vili(uyardığı sonucun ne zaman gerçekleşeceği)ni Allah'tan başka kimse bilmez.

İlimde ileri gidenler: "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler.

Sağduyu sahiplerinden başkası düşünüp öğüt almaz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alah düşünüp öğüt almamızı emrediyor.. Diyorki savaşta esirlere dokunma, diyorki haksızlık, zulüm yapma, diyorki adaletli ol.. diyorki okuyun, inceleyin ve öğüt alın... Ama bunu incelerken Turan dursun gibi fitne çıkarmayın.. mealleri çarpıtmayın.. Doğrusunu sorun araştırın öğrenin...

Asla koydugu kuralları sadece ben bilirim gibi birşeyi dememektedir Allah.. Sadece size bir kitap veriyorum.. ona sımsıkı sarılın.. doğru yolu bulun.. günlük hayatınıza yansıtın deniyor.. sen bunun ne kadarını yaptın ki??

Allah yakma taraftarı biri değildir.. Allah(c.c.) buyuruyor ki; benim merhametin azabımı aşmıştır...

Sen ellerini aç tövbe et.. Dua et.. herşeyin hayırlısını dile, çalış ve iyi insan ol.. senin bu devirde meshul oldugun en önemli şey namazını kılmak. dünya malını hayırlı şekilde kazanmak.. gençliğinin kıymetini bilmek...

Sence ben salakmıyım ki böyle bir şeye bağlanıyorum? yada bizde akıl yokmu ki böyle şeylerin peşinden gidiyoruz? yoksa bizi biri mi sıktıgı için zorla ibadet edip kabulleniyoruz.. tabiki hayır.. biz içimizden geldiği için yapıyoruz.. ve şükürler olsun binlerce kez..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...