Jump to content

Allah CC İnsanı Mükemmel yaratmıştır

Recommended Posts

İnsan dediğimizde aklımıza ne geliyor.? Hani şu milyonlarca hücreden oluşan mükemmel canlı mı? Evet Teistlere göre insan en mükemmel canlıdır..

Özel olarak yaratılmıştır...Bunlar dincilerin hayallerinde yaşattıkları insandır..Zira o insanı Allah yani gücü sınırsız biri yaratmıştır.. Mükemmel olmak zorundadır.. Zihinler böyle algılamak zorundadır... Peki, bir balinayıgözünüzün önüne getirin, desem. Onun da ikişer gözü,ağzı, burnu, dili, akciğerleri, midesi, spermleri, yumurtası, bağrsakları ...v.s. var, bir tek elleri ve ayakları yok.;

>Peki şimdi şunu düşünün.. Denizin ortasında ilkel bir teknedesiniz.. Ne cep telefonu, ne pusulanız var.. Yolunuzu nasıl bulacaksınız? İşte bir insanın ölümüne sebep olacak mesele hayvan dediğimiz balina için sorun değildir.. Balinanın kendi yolunu bulmasına yardımcı olan özellikleri mevcuttur..

O mükemmel denen insan binlerce senede alet edavat geliştirerek hayatta kalma mücadelesi verirken hayvanın biri bu binlerce yıllık bilgi birikimi olmadan insanla alay etmektedir.. O kan emici yarasalara ne demeli? Bu hayvanların sonarları var.. Hemen , İnsan konuşan, düşünen bir canlıdır dediğinizi duyar gibiyim. Peki maymunların konuşamadığını, düşünmediğini kim söyledi.?

İnsanlar doğal olarak diğer bizim hayvan diyerek aşağıladığımız canlıları neden taklit etmek için kafa patlatıyor? Demek ki insanlık taklitçi.. Karşımızda hayvan dediklerimizde doğal olan özelliklerden mahrum bir insan var ..  Öyleyse mükemmel yaratılmış söylemini nereye koyacağız.. Demek ki insan yaratılıştan eksik... 2 X 2 = 4 diyebilmek mi ayrıcalık yoksa hiç bir alete gereksinim duymadan yolunu bulabilmek mi?Şimd ibizim arap putuna tapanlar hemen insanda İRADE var diyecekler..

İşte bu ARAP PUTU diğer hayvanlardan farklı insana bu özelliği vermiştir diyecekler.. Önce iradenin tanımını yapalım: İRADE : kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür..

Bakalım bu insan olmanın Arap putuna tapanlar için ayrıcalığı olan İRADELİ İNSAN neler yapıyor.

Doğada tecavüz denen iğrenç, akıl almaz, hiç bir hayvanın aklına gelmeyen hayvanlığı gerçekleştiren tek canlı İNSANDIR...

Kendi cinsine karşı ölümcül silahlarla saldıran tek canlı İNSANDIR..

Aslanlar bir günde 100 kez sevişebilirler.

Sümüklü böceklerin dört tane burnu vardır.Dinci bir siteden alıntı: İnsan, kainata yetkiyle sahip olma izni olan canlıdır.Allah gözler vermiş kainatı görebilsin diye...Kulaklar vermiş duyabilsin diye... İnsanın gözü hayvan dediğimiz ahtaponun yanında körden farkı yoktur..Kulağı ise yarasanın yanında ilkel kalır...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu foruma yeni katıldığım için sanırım konu açma yetkim yok...

Bir yerden başlayalım bakalım.

Konuyu açan arkadaşım önce şunu söyleyeyim evet sorun İRADE.

İrade; bir çok canlı gibi benzer biyolojik yapıya sahip olan insanı diğer canlılardan üstün kılan başlıca özelliktir.

Soruma cevap verin ateist arkadaşlar.... diğer canlılarda olmayan bu özellik neden yalnız insan da var? Veya nasıl oluyor da yalnız insan da var olabiliyor?

Seçme hakkından, daha da ötesi sizlerin ateist olma hakkınızdan büyük bir üstünlük var mı? Hangi evrimsel süreç iradenin yalnız insanda oluşmasını sağlıyor?

İşte İRADE...

Sitelerde Paylaş

hayvanlarin yasadiklari ortamda kendilerini savunma ve yasamini surdurebilmesi icin cesitli yetenekler verilmistir...hayvanlar bu özelliklerinden habersiz öle yasar giderler..insan ise kendisine verilen akil sayesinde butun hayvanlar ustunde egemenlik kurabilmekte ve hayvanin kullandigi o özellikleri görerek daha muhtesem kesifler yapmaktadir...kuslar olmasa insan ucagi nasil dusunup yapacakti,kertenkele ayagi yapiskkan olmasa insan yapistiriciyi yapamayakcti,fareler olmasa o kadar tip bulusu nasil yapilacakti v.s..bunlarin sayisi sayilamiyacak kadar coktur...insanin gucu ve dunyaya hakimiyetini butun ilimler kabul etmisken böle bir soru pek anlamsiz ama olsun iste laf olsun torba dolsun....

Sitelerde Paylaş

what the hell is   ?

Ayrica yeryüzünde iradesi olan tek hayvan oldugumuzu nerden cikartiyorsunuz? Secme güdüsü bütün hayvanlarda vardir. Disiler kendilerine göre bir erkegi secip, o erkekten yavrular dünyaya getirirler. Ayrica evcil hayvanlarin da önüne iki cesit yemek koyarsaniz, onlar da bir sekilde kendi iradelerine göre secim yapacaklardir.

Örnegin; bir kedinin önüne tavuk ve balik koyarsan hangisini yer? Cevap direkman balik degildir. Bazi kediler tavugu tercih edeceklerdir.

Dogada yasiyan hayvanlar da sürüler ile olsun, besinlerin bulundugu cevre ile baglantili olsun bir sosyal düzen kurmuslardir. Bu düzen bilindigi gibi bir hiyerarsiye de sahiptir. Bosuna demiyoruz ormanlar krali arslan diye...

Sitelerde Paylaş
what the hell is   ?

Ayrica yeryüzünde iradesi olan tek hayvan oldugumuzu nerden cikartiyorsunuz? Secme güdüsü bütün hayvanlarda vardir. Disiler kendilerine göre bir erkegi secip, o erkekten yavrular dünyaya getirirler. Ayrica evcil hayvanlarin da önüne iki cesit yemek koyarsaniz, onlar da bir sekilde kendi iradelerine göre secim yapacaklardir.

Örnegin; bir kedinin önüne tavuk ve balik koyarsan hangisini yer? Cevap direkman balik degildir. Bazi kediler tavugu tercih edeceklerdir.

Dogada yasiyan hayvanlar da sürüler ile olsun, besinlerin bulundugu cevre ile baglantili olsun bir sosyal düzen kurmuslardir. Bu düzen bilindigi gibi bir hiyerarsiye de sahiptir. Bosuna demiyoruz ormanlar krali arslan diye...

arkadaşım sen bu cevaptan kendin tatmin oldun mu ? yoksa laf olsun diye mi yazdın?

lütfen biraz biyoloji okuyun...

hayvanların üremek amacıyla seçmeleri iradesine ait değil içgüdülerinin bir sonucudur...

hayvanlar içgüdüsel olarak nesillerinin devamını sağlayabilmek için en güçlü ve en güzel eş ararlar... ve bunu da iradeleri ile değil iç güdüsel olarak yaparlar...

kedi örneği ise eğitim ile yani davranış kazandırma ile ilgilidir...

kediyi boş ver ayılar dans ediyor müziği duyunca...

ama hiç bir ayı yavrusuna dans etmeyi öğretemiyor...

çünkü iradesi ile dans etmiyor.

o da şartlanma ile ilgili bir durumdur...

kedilerin neyi seçeceği konusunda da durum aynı şartlanmışlıkları iradesine ait değildir...

daha da ötesi hiç bir hayvanın ölüm bilinci yoktur... yalnızca yaşama içgüdüsü vardır. ölceğini bilen tek hayvan insandır...

şartlanma, içgüdü ve irade kavramlarını karıştırmadan cevap verecek yok mu????

Sitelerde Paylaş
daha da ötesi hiç bir hayvanın ölüm bilinci yoktur... yalnızca yaşama içgüdüsü vardır. ölceğini bilen tek hayvan insandır...

Farkında mısınız bilmem ama zekâsı gelişmiş bazı memeliler, örneğin bazı küçük balinalar ve yunuslar, kendilerini karaya atarak intihar etmeye kalkar. Bunu öleceğinin bilincinde yapmadığını iddia etmeniz o hayvanın aklından geçenleri bildiğiniz iddiasına eşdeğer olur. Bu da kör inanca tekabül eder. Bunun yanı sıra sosyal hayvanların liderlerini izlediği gözlenebilir. Coğrafi, kaynaksal ve rekabet açısından sürünün yapması gereken şeye karar veren ise liderdir.

Bilinç ve zekâ "emerging property", yani ortaya çıkan özellik olarak kendini gösterir. Araştırdıysanız bunu biliyorsunuzdur. İçgüdü bilincin alt yapısı, şartlanma da programlanışıdır. Yani her ne kadar içgüdüyle kısmen çelişse de içgüdüden türeyen, din veyahut politika örneğinde olduğu gibi şartlanmadan esinlenen bir bilinci nasıl içgüdüden ve şartlanmadan ayırabiliriz? Verdiğimiz sosyal kararların içgüdüsel, gensel temellerini nasıl gözardı edebiliriz? Tabii ki de bilinç o alt yapı üzerine bir nevi kültür kurabilmemizi sağlıyor, bize bir nebze de olsa özgürlük sağlıyor. Fakat hareketlerimizin hepsi kontrol edilebilir değil. Hayvanların da kültür oluşturabildiğini, bir çeşit iletişim kurabildiğini hatırlatırım. Bir grup maymunu yabancı bir coğrafyaya bırakarak yapılan deneyler var. Hemen o bölgedeki yiyecek kaynaklarını bulup yavrularına bunları nasıl kullanacaklarını anlatmaya başlıyorlar. Yavruları da yavrularına...

Burada göstermek istediğim şey bilincin kültür oluşturabildiği, tam bizim gibi olmasa da ilkel bir bilincin hayvanlarda da gözlemlenebileceği.

İçgüdüye örnek, gülerkenki surat ifademiz ve kasılma hareketlerimiz ortak. Sosyal bir alt yapının ürünü. Bize gülünç gelen şeyleri de benzer şartlanmalarda paylaşıyoruz. Aynı şekilde bize çekici gelen bir başka insanı seçen mekanizmalarımız da içgüdü tabanlı. Ailemizi korumamız da. Bunlar sosyal canlıların, yani sosyal özellikleri doğada öne çıkarak avantaj sağlamış bireylerin ortak özellikleri. En basit örnekle bunu piranalarda da görebilirsiniz. Birbirini yemeyen piranalar avlarına hep beraber saldırır.

Sitelerde Paylaş
arkadaşım sen bu cevaptan kendin tatmin oldun mu ? yoksa laf olsun diye mi yazdın?

lütfen biraz biyoloji okuyun...

hayvanların üremek amacıyla seçmeleri iradesine ait değil içgüdülerinin bir sonucudur...

hayvanlar içgüdüsel olarak nesillerinin devamını sağlayabilmek için en güçlü ve en güzel eş ararlar... ve bunu da iradeleri ile değil iç güdüsel olarak yaparlar...

kedi örneği ise eğitim ile yani davranış kazandırma ile ilgilidir...

kediyi boş ver ayılar dans ediyor müziği duyunca...

ama hiç bir ayı yavrusuna dans etmeyi öğretemiyor...

çünkü iradesi ile dans etmiyor.

o da şartlanma ile ilgili bir durumdur...

kedilerin neyi seçeceği konusunda da durum aynı şartlanmışlıkları iradesine ait değildir...

Senin kendinde irade olarak gördüğün şey içgüdü olmasın sakın? İçgüdü ile iradeyi nasıl ayırıyorsun?

Ayrıca hayvanlarda ölüm bilincinin olmadığını hangi veriye dayanarak söylüyorsun?

Son olarak; biz bir hayli biyoloji okuduk, sapla samanı ayırt edebiliyoruz.

Sitelerde Paylaş

o örnek verdiğin balinada karada çaresiz. size göre mükemmellik bütün özellikleri içermekle olacak mesela : renk değiştirme,süper koku olma,mükkmmel görme,harika duyma, ses değiştirme özelliği ,mp3 çalar,cd-dvdv oynatı vs. :) bu son söylediklerim olmasada olur herhalde dimi neyse işte siz neyle neyi kıyaslıyorsunuz yahu anlamadım

İnsan tüp alıp balina oluyor ,kamuflaj yapıp bukalemun oluyor, uçağa binip kuş oluyor, gemiye binip dünyadanda çıkıyor vs. işte düşünün bakalım en üstünü kimmi .

Bütün hayvanlardaki tek olan özellikleri insan istediği taktirde kendi bünyesinde toplayabiliyor bunu da AKLI sayesinde yapabiliyor

düşünen insanlara

Sitelerde Paylaş

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik bana göre insanın hemen her özellikten az ya da çok nasiplenmiş olmasıdır. Misal; insan köpekten daha az koku alır, panterden daha yavaş koşar, kartaldan daha az görme yetisine sahiptir. Ancak insan tüm saydığım canlılardan daha komplike bir yapıda olduğundan bu yapı onun en gelişmiş canlı olmasında önemli rol oynar.

Bu rol size göre seçilimle gelmiş, bana göre tasarım, ona göre tesadüf vs... Bunlar insanın en gelişmiş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sitelerde Paylaş

@Fightclub:

Bilgehanbengi'nin dedigi gibi, senin kendinde irade diye adlandirdigin sey aslinda ic güdülerinin sana oynadigi bir oyun. Vahsi dogada yasayan biz insan hayvanlari bile es secimlerimizi midemizdeki hormon dengesi ve diger bütün hayvanlarin yaptigi kriterlere göre yapiyoruz. Yok öyle mantik evlilig, ben esimin icini seviyorum yalanlari, kimse bana anlatmaya calismasin.

Kugulardi saniyorum, hayatlari boyunca bir tane esi olan. Eger es ölürse, digeri ya arkadan gidiyor ya da bir daha es edinmiyor!

Demek ki kugularda insan - mi acebaag?!

Sitelerde Paylaş

Farkında mısınız bilmem ama zekâsı gelişmiş bazı memeliler, örneğin bazı küçük balinalar ve yunuslar, kendilerini karaya atarak intihar etmeye kalkar. Bunu öleceğinin bilincinde yapmadığını iddia etmeniz o hayvanın aklından geçenleri bildiğiniz iddiasına eşdeğer olur. Bu da kör inanca tekabül eder. Bunun yanı sıra sosyal hayvanların liderlerini izlediği gözlenebilir. Coğrafi, kaynaksal ve rekabet açısından sürünün yapması gereken şeye karar veren ise liderdir.

Bilinç ve zekâ "emerging property", yani ortaya çıkan özellik olarak kendini gösterir. Araştırdıysanız bunu biliyorsunuzdur. İçgüdü bilincin alt yapısı, şartlanma da programlanışıdır. Yani her ne kadar içgüdüyle kısmen çelişse de içgüdüden türeyen, din veyahut politika örneğinde olduğu gibi şartlanmadan esinlenen bir bilinci nasıl içgüdüden ve şartlanmadan ayırabiliriz? Verdiğimiz sosyal kararların içgüdüsel, gensel temellerini nasıl gözardı edebiliriz? Tabii ki de bilinç o alt yapı üzerine bir nevi kültür kurabilmemizi sağlıyor, bize bir nebze de olsa özgürlük sağlıyor. Fakat hareketlerimizin hepsi kontrol edilebilir değil. Hayvanların da kültür oluşturabildiğini, bir çeşit iletişim kurabildiğini hatırlatırım. Bir grup maymunu yabancı bir coğrafyaya bırakarak yapılan deneyler var. Hemen o bölgedeki yiyecek kaynaklarını bulup yavrularına bunları nasıl kullanacaklarını anlatmaya başlıyorlar. Yavruları da yavrularına...

Burada göstermek istediğim şey bilincin kültür oluşturabildiği, tam bizim gibi olmasa da ilkel bir bilincin hayvanlarda da gözlemlenebileceği.

İçgüdüye örnek, gülerkenki surat ifademiz ve kasılma hareketlerimiz ortak. Sosyal bir alt yapının ürünü. Bize gülünç gelen şeyleri de benzer şartlanmalarda paylaşıyoruz. Aynı şekilde bize çekici gelen bir başka insanı seçen mekanizmalarımız da içgüdü tabanlı. Ailemizi korumamız da. Bunlar sosyal canlıların, yani sosyal özellikleri doğada öne çıkarak avantaj sağlamış bireylerin ortak özellikleri. En basit örnekle bunu piranalarda da görebilirsiniz. Birbirini yemeyen piranalar avlarına hep beraber saldırır.

tekrar merhaba arkadaşlar;

Ben size şunu söyleyeyim; Dünyada tek intihar eden hayvan da insandır...

balinalar intihar filan etmezler. İnsanlar intihar ettiğini sanırlar o kadar. yani izafidir. anştayn amcanın izafiyet teorisinde olduğu gibi.

balinaların intihar ettiğini sandığımız olay şu şekildedir; üreme ve doğum amacıyla güvenli bölgelerine giderken lider balinanın çeşitli sebeblerle duyma fonkiyonlarındaki bozulamadır. Çünkü balina hayvanları sonar sistemi ile yön bulurlar. ancak gerek dışarıdan aynı frekansta başka bir ses duyduklarında veya fizyolojik olarak duyma yetilerini kaybetmeleri durumunda yön bulma özellikelerin kaybederler ve kocaman karayı gördükleri halde içgüderli gereği rotalarını değiştirmezler. ve sonuç kaçınılmaz ölüm. ancak balina hayvanı da (ki dünyanın en zenki hayvanlarından biridir) zekası ve iradesi yerine içgüleri ile davranarak gördüğü koca kara parçasına bodoslama dalar. çevreci gruplar hemen olay yerine damlayıp "hayır balina kardeş sen yanlış yöndesin. görmüyor musun koca kara parçasını" şeklinde uyarılarına aldırmaksızın içgüdülerinin emrinde canlarını verirler.

hayvanların intihar etmesini sandığımız benzer davranışlar balina hayvanı dışında başka hayvanlarda da vardır. mesela fareler de meslea balıklar da... genç neslillerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için bir çok yaşlı hayvan canlarını onurla vermiştir.

bunların hepsi içgüdüseldir. yani düşünülmemiştir. içlerinden hiç biri yok birader ben vermeyeceğim benim canım tatlı dememiştir. savaşçı arılar ve karıncalar arasında hiç bir şekilde vatan haini de bu yüzden çıkmamaktadır. kraliçeleri için gözlerini kırpmadan canlarını vermektedirler. içlerinde asker kaçakları olmadığı için, idam mangaları da yoktur.

ha bir de aklıma geldi. hayvan güreşleri de, hayvanların çiftleşme dönemlerinde ki kabaran üreme iç güdülerinin bir sonucu olarak yapılmaktadır. bakınız deve güreşi, boğa güreşi...

yani amaç hepsinde nesillerini korumak için canlarını seve seve feda etmelerinde saklıdır. ama hiç birisi öleceğim diye bunu yapmaz. yaşamlarını koruma içgüdüsüdür. ve hep si de ortak hareket ederler.

zaten içgüdü ile irade arasında ki temel farklardan biri de içgüdüsel davranışların ortak olmasıdır. irade ise bireysel tercih sebebine dönüktür. bazı arkadaşlarımızın ateist olması iradedendir. içgüdülerinden değildir.

maymunlardan örnek vermişsiniz. olay hakkında bilgim yok ancak yine iyi düşünelim. söylediğiniz gibi yiyecek bulmayı tüm maymunlar çocuklarına öğretiyorsa bu içgüseldir. ama bazıları öğretiyor bazıları da " benimkiler ne halleri var sa görsün" diyorsa bu iradeye aittir. ancak anladığım kadarıyla bu sözüne ettiğiniz olay maymunların ortak özellikleri sanırm . dolayısıyla benim sorularıma cevap olamıyor. maymun maymunluğunu yapıyor yani...

arkadaşlar ben insan da içgüdü yok demiyorum bunu din de demiyor. ama insan dışında hangi canlıda irade var onu soruyorum..

Senin kendinde irade olarak gördüğün şey içgüdü olmasın sakın? İçgüdü ile iradeyi nasıl ayırıyorsun?

Ayrıca hayvanlarda ölüm bilincinin olmadığını hangi veriye dayanarak söylüyorsun?

Son olarak; biz bir hayli biyoloji okuduk, sapla samanı ayırt edebiliyoruz.

ilk söylediğinizi ben de düşündüm güzel avatarlı bayan... ama yukarıda yaptığım anlatımdan bunun böyle olmadığını görebiliyoruz. yani benim iradem ile içgüdülerim aynı şey değil. peki aynı soruyu ben size sorayım. sizin kendiniz de irade olarak gördükleriniz iç güdüleriniz mi?

son olarak da ben bir arkadaşa biyoloji okuyun diye öneri de bulunuyorum. çünkü söyledikleri çağdaş biyolojinin önermelerinin son derece dışında ifadeler. ama siz neden ise üzerinize alınıp "BİZ bir hayli biyoloji okuduk, sapla samanı ayırt edebiliyoruz." şekinde maydonoz oluyorsunuz... ben size biyoloji okumadınız mı dedim. ben bir başka arkadaşa dedim bunu. yoksa sen o arkadaş mısın? yoksa siz ateis bir tarikart mısınız? yoksa siz o tarikatın da avukatı mısınız? tepkiniz niye? sayın güzel avatarlı ateist tarikat lideri bayan...

Sitelerde Paylaş

Maymunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan bonobo'ları araştır, bak bakalım iç güdüsel mi yaşıyorlar.. youtube'da birçok videoları var.. kameraya bakıp kendini tanıyan ve bu sayede ağızını açıp dişlerine bakan vb... Pac-man oynayanı da var ki buradaki püf nokta, oyundaki birçok karakter içerisinde hangisini yönettiğini bilmesidir. Yas tutmak ve ölüyü tanımak bile vardır fillere kadar.. Tüm bunlar içgüdüselse ben de ne olayım..

tarihinde NomadUn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ilk söylediğinizi ben de düşündüm güzel avatarlı bayan... ama yukarıda yaptığım anlatımdan bunun böyle olmadığını görebiliyoruz. yani benim iradem ile içgüdülerim aynı şey değil. peki aynı soruyu ben size sorayım. sizin kendiniz de irade olarak gördükleriniz iç güdüleriniz mi?

son olarak da ben bir arkadaşa biyoloji okuyun diye öneri de bulunuyorum. çünkü söyledikleri çağdaş biyolojinin önermelerinin son derece dışında ifadeler. ama siz neden ise üzerinize alınıp "BİZ bir hayli biyoloji okuduk, sapla samanı ayırt edebiliyoruz." şekinde maydonoz oluyorsunuz... ben size biyoloji okumadınız mı dedim. ben bir başka arkadaşa dedim bunu. yoksa sen o arkadaş mısın? yoksa siz ateis bir tarikart mısınız? yoksa siz o tarikatın da avukatı mısınız? tepkiniz niye? sayın güzel avatarlı ateist tarikat lideri bayan...

"Bayan" olduğumu nereden çıkardın? İçgüdülerin mi söyledi, yoksa iraden mi?

Çok işim var şimdi, zamanım olunca yukarıda saçmaladıklarına yanıt vereceğim.

Sitelerde Paylaş
Maymunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan bonobo'ları araştır, bak bakalım iç güdüsel mi yaşıyorlar.. youtube'da birçok videoları var.. kameraya bakıp kendini tanıyan ve bu sayede ağızını açıp dişlerine bakan vb... Pac-man oynayanı da var ki buradaki püf nokta, oyundaki birçok karakter içerisinde hangisini yönettiğini bilmesidir. Yas tutmak ve ölüyü tanımak bile vardır fillere kadar.. Tüm bunlar içgüdüselse ben de ne olayım..

evet hakkınız var. ilk uzaya giden de maymundu değil mi?

:lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...