Jump to content

Allah CC İnsanı Mükemmel yaratmıştır

Recommended Posts

Farkindalik: Cok ilginc, belki de insanlar olarak mükemmeliyet!'imizi tanimlamamiza yariyacak yegane kavram.

Bir ateist, iradenin kabulu ile dinden cikmaz, ama ruhun ya da iradenin varligi da Tanrinin varligini ispatlamaz.

Hayvanlarin hayatta kalma ic güdüsü, onlari benzeri tecrübelerle karsilastiklari zaman tehlikelerden korur. Simdi anahtar kelime Tecrübe! Fillerin öleceklerini bildikleri konusu nedense alaya maruz kalmis. Bir biolog olmadigim icin, kesin bir yorum yapamiyacagim. Türk oldugum icin akil yürütebilirim yinede :D :

Hayvanlar bir cok seyi tecrübe ettikten sonra gerek hayatta ögrenimle, gerekse genetik bilgi mirasiyla tecrübelerini gelecek kusaklariyla paylasirlar. (Davuklarin civcivlerinin akrepleri öldürmeyi dogustan bilmeleri gibi )

Yani hayvanlarin ögrenme yetisine sahip oldugunu biliyoruz. Bu durumda bir hayvanin ölüm'ü yasamdan ayird edebildigini düsünebiliriz. Bunun hayat adina iyi bir sey olmadigini bütün hayvanlar bir sekilde ögrenmislerdir.

Biz insan hayvanlari olarak ne biliyoruz? Ölecegimizi elbetteki, diger hayvanlar gibi ögrendik. Sonrasina iliskin düsüncelerimiz var. Ama hayvanlarin düsüncelerini okuyamadigimiz icin, bunlarin yorumunu da yapamayiz.

Peki nedir bizi hayvanlardan öne cikaran? Farkindalik! Neyin farkindaligi? Eger konu bireysel farkindalik ise konuyu bir koymak gerekir. Toplumsal farkindaliktan bahsediyorsak tam bir farkindaliktanda bahsedemiyoruz demektir. (Toplumun cok büyük bir bölümü maymunlarin birazcik gelismisi sekilde davraniyor)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cenab-ı Hak Rabbil Alemin insanı çamurdan yaratmıştır. İçine ise kendi ruhundan üflemiştir. Hayvanlara ruh vermemiştir. Nitekim son dönemde yapılan bilimsel çalışmalarda bunun doğru olduğunu ortaya koyuyor. Bilim bugün bize insanın Allah tarafından yaratıldığını söylüyor.

Sitelerde Paylaş
Cenab-ı Hak Rabbil Alemin insanı çamurdan yaratmıştır. İçine ise kendi ruhundan üflemiştir. Hayvanlara ruh vermemiştir. Nitekim son dönemde yapılan bilimsel çalışmalarda bunun doğru olduğunu ortaya koyuyor. Bilim bugün bize insanın Allah tarafından yaratıldığını söylüyor.

Bahcelerde maydonoz, gel bana bazi bazi. 'Dam üstünde saksagan, vur beline kazmayi!

Laf yazdi kardesimiz. Hemen günde 45 vakit namaza basliyorum abi!!!

Hacim, senin Allah ruh üflemek yerine yellenmis olmasin sakin? Ve hangi bilimadami biz insanin allah tarafindan yaratildigini kanitlayan calismalar yapip, bunu gecerligligini ispatliyor? Motor ustasi Harun Yahya mi? Fettullah Gülen dönmesi mi?

Sitelerde Paylaş

Bazılarını pek mükemmel yaratmamıştır nedense, down sendromluları mesela.

Sitelerde Paylaş
@Baglanti: Yanlis hatirlamiyorsam seninle bu konuda daha önce de tartismistik. Sorulan sorular yeni cevaplari, bu cevaplarsa yeni sorulari doguruyor.

Enerjinin dogasi hakkinda bir kac bilgiye sahibiz. Atomun alt parcaciklarini da belli enerji seviyelerinde belirleye biliyoruz. Ve elbetteki arkasindan baska sorular cikabilir diye ne sormayi ne de cevaplamayi birakmamaliyiz.

Bilmedigimiz bir sey varsa: Eger planck skalasinda eylemler beynimizde meydana geliyorsa ve bu eylemler bizlerin ruh tanimini kanitlayacak midir? Eger bir ruhumuz var ise, hangi maddeden meydana gelmektedir? Beni sahsen ilgilendiren soru - planck enerjisine ulasabilirsek, madde isik hizini asabilir mi? Ya da bu enerji seviyesinde uzay ve zamanin davranisi nasil olur?

Eger diger boyutlardan bahsediyorsak, ki seninle yaptigimiz konusmada bu da konularimizdan bir tanesiydi, bu boyutlari neden algilayamiyoruz? Bilincimiz izin vermiyorsa bile elimizdeki alet edevatlarla neden bu boyutlarin varligini belirleyemiyoruz?

Eger bir ruha sahip isek, bu ruh ne kadar bizimle iletisim icerisinde? Ve sonsuz mu? Sonsuzluk insanin istekleri arasinda yer aliyor! Belki de bu yüzden ruha sonsuz özelligini vermeye calisiyoruz. Bu durumda biz ölünce ruhumuz da ölücak mi?

Sanirim bu sorular üzerinde ciddi sekilde düsünülmesi ve tartisilmasi gereken sorular...

Madde ışık hızını aşabilir mi diyorsun. Esas mesele ışık hızını aşan maddeyi sen görebilir misin? Belki uzay boşluğunda ışık hızını aşmış madde var bol miktarda ve biz görmüyoruz. Uzay boşluğunun sadece dünya dışında değil her atomun içinde de olduğunu hatırlatırım sana. Işık hızını aşmış yani daha hızlı titreşen (varsa) maddeyi ölçemediğimiz gerçeği ise cabası. Ruh kelime olarak inanç kaynaklı olduğu için itici aslında yada yanlış. Evren tümüyle nasıl işliyor ve biz onunla ne kadar ve nasıl etkileşiyoruz bilmiyoruz. Her ne oluyorsa bilim bunu bulacak ve ölçecek.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Günümüzdeki önemli bilim adamları insanların ve hayvanların yaratılışı konusunda Kur'an'ı refarans almaktadır. Bu da Kur'an'ın bir mucizesi bilim dünyası günümüzden 1400 yıl önce yollanan bir kitabı temel kaynak olarak kabul etmişlerdir.

Eeeee sonra? Ninni de söyleyecek misin?

Sitelerde Paylaş
Günümüzdeki önemli bilim adamları insanların ve hayvanların yaratılışı konusunda Kur'an'ı refarans almaktadır. Bu da Kur'an'ın bir mucizesi bilim dünyası günümüzden 1400 yıl önce yollanan bir kitabı temel kaynak olarak kabul etmişlerdir.

Geçenlerde bir arkadaşım bilim adamları sıkıştığı yerde kurana bakıyorlar demişti, neden böyle demişti çünki hayatında hiç kuran okumamıştı, okumadığı içinde kuranı olağan üstü bir kitap zannediyordu çünki ona öğle söylenmişti.

Yukarıdaki kişide hayatında hiç kuran okumamış birisi olmalı.

Yok eğer okumuşta hala böyle konuşuyorsa o zaman zaten cazai ehliyeti yok demektir.

Göğün üzerine düşüceğini sanan bir arap bedevisi tarafından yazılan kuran denen cehalet abidesi kitabı bilim referans alıyor demeyi çok daha değişik şekillerde açklamak mümkün bu en hafifi sayılır.

Bu kitaba inananların neden bilimin b sinden haberlerinin olmadığını, neden bırakın bir şeyler bulmayı bulunmuş şeyleri bile yapmaktan aciz olduklarını neden dünyada rezil durumda olduklarını anlamak için sadece bir tek kere kuranı okumak yeterli...

Sitelerde Paylaş
Geçenlerde bir arkadaşım bilim adamları sıkıştığı yerde kurana bakıyorlar demişti, neden böyle demişti çünki hayatında hiç kuran okumamıştı, okumadığı içinde kuranı olağan üstü bir kitap zannediyordu çünki ona öğle söylenmişti.

Yukarıdaki kişide hayatında hiç kuran okumamış birisi olmalı.

Yok eğer okumuşta hala böyle konuşuyorsa o zaman zaten cazai ehliyeti yok demektir.

Göğün üzerine düşüceğini sanan bir arap bedevisi tarafından yazılan kuran denen cehalet abidesi kitabı bilim referans alıyor demeyi çok daha değişik şekillerde açklamak mümkün bu en hafifi sayılır.

Bu kitaba inananların neden bilimin b sinden haberlerinin olmadığını, neden bırakın bir şeyler bulmayı bulunmuş şeyleri bile yapmaktan aciz olduklarını neden dünyada rezil durumda olduklarını anlamak için sadece bir tek kere kuranı okumak yeterli...

Ilgili yaziyi yazan elemanin nickine bakacak olursak; Ya alngrange ismini üniversiteli arkadaslarindan duymus, ya insaatta calisirken mühendislerden edinmis ya da - ki bu en tehlikelisi - elemanin kendisi insaat ya da benzeri bir mühendislik okuyor! 3 bilinmeyenli türev denklemi cözmeyi ögrenen kendisini bilim adami zanlediyor. Sonra sagdan soldan duydugu yarim yamalak kuran bilgisiyle "Su ateistleri dine döndürek te sevap gazanak." örtüsü altinda entel masturbasyon yapmaya calisiyor ama elinde halihazirda bulunan ve hic bir seye dayandirilmamis yargilari bize satmaya calisip, beceremeyip olayi eline yüzüne bulastirinca da "Sizin kalbiniz mühürlü, cehennemde yanacahsiniz." tadina geciyor.

Al sana kissadan hisse, kendine kuran yap. Istedigin kadar ibadet et....

@Baglanti: Düsüncelerin noktalayici! Evet, benim düsünceme göre madde isik hizini gecebilir! Isik hizini gecen maddeyi göremeyebiliriz. En azindan fotonlar maddenin arkasindan gelicektir :) Ruh kavraminin iticiliginin farkindayim! Ancak bazi fiziksel fenomenler ancak ruhun varligiyla aciklanabiliyor ne yazik ki - tekrarliyorum: Ruhun varligi tanrinin varligini ispatlamaz'!

Sitelerde Paylaş
Ilgili yaziyi yazan elemanin nickine bakacak olursak; Ya alngrange ismini üniversiteli arkadaslarindan duymus, ya insaatta calisirken mühendislerden edinmis ya da - ki bu en tehlikelisi - elemanin kendisi insaat ya da benzeri bir mühendislik okuyor! 3 bilinmeyenli türev denklemi cözmeyi ögrenen kendisini bilim adami zanlediyor. Sonra sagdan soldan duydugu yarim yamalak kuran bilgisiyle "Su ateistleri dine döndürek te sevap gazanak." örtüsü altinda entel masturbasyon yapmaya calisiyor ama elinde halihazirda bulunan ve hic bir seye dayandirilmamis yargilari bize satmaya calisip, beceremeyip olayi eline yüzüne bulastirinca da "Sizin kalbiniz mühürlü, cehennemde yanacahsiniz." tadina geciyor.

Al sana kissadan hisse, kendine kuran yap. Istedigin kadar ibadet et....

@Baglanti: Düsüncelerin noktalayici! Evet, benim düsünceme göre madde isik hizini gecebilir! Isik hizini gecen maddeyi göremeyebiliriz. En azindan fotonlar maddenin arkasindan gelicektir :) Ruh kavraminin iticiliginin farkindayim! Ancak bazi fiziksel fenomenler ancak ruhun varligiyla aciklanabiliyor ne yazik ki - tekrarliyorum: Ruhun varligi tanrinin varligini ispatlamaz'!

Niye inşaatte çalışanlar fikir beyan edemezler mi? Neden küçümsüyorsun herkesi sen çok mu şey biliyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ben cok sey bilmiyorum! Bilmedigim seye de bilmiyorum diyorum zaten. Ve bilmedigim konular hakkinda ahkam kesmiyor, fikir yürütecek kadar bilgi sahibi olmadigim konulara ise yorum yapmiyorum.

Umarim anlatmak istedigimi acikca anlatabilmisimdir!

Sitelerde Paylaş

Mrseppy, boşver ruhu. Bazı fiziksel fenomenler ruhun varlığı ile açıklanabiliyor demeyelim de, henüz insanın doğasını ve evrenin yapısını çözemedik diyelim. O fiziksel fenomenlerin nasıl işlediğini zamanla elbette çözeceğiz. Ruh deyince iş dine kayıyor. Biz onlara başka isimler buluruz merak etme. Bu basit birşey. Hem bir takım şartlanmalarıda aşmış oluruz böylelikle.

Niye inşaatte çalışanlar fikir beyan edemezler mi? Neden küçümsüyorsun herkesi sen çok mu şey biliyorsun?

Arkadaşım, kimse kimseyi küçümsememeli. Ama bilgi sahibi olmayan insanlarda önyargılarını konuşturmak yerine bilgili olanları önce bir dinlemeli. Sen Kuranın bilime kaynaklık ettiğini nasıl ispatlayacaksın bize acaba? Bu forum Kuranın röntgeninin çekildiği yerdir. Ayrıca bilim konusunda uzmanlıkları olan bir çok arkadaşımızın olduğu bir yerdir. Bizler Kuranda senin dediğin gibi birşeyi hiç göremedik. Aksine bir sürü yanlış var içinde. xislamın söyledikerini ciddi olarak düşün derim.

Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba arkadaşlar,

hayvanlardaki irade ve farkındalık anlamında ki sorularım her nasılsa güme gitti. yani açıklama yetisinde olmayınca bilinmezlikleri konuşmaya başladınız örneğin RUH gibi. halbuki ruh ile ilgili bir iddiam olmadı şu ana kadar. konuyu elbette tek başıma belirleyen ben değilim ancak konu başlığına muhalif bir kişi olarak muhatabınız da ben olmam gerekir. Siz ise müslümanların basit argümanları ile uğraşarak işi kesitrmeden çözümleme yoluna gidiyorsunuz.

Şimdi yeni bir kelam edeyim...

İnsanlar Uzaylı mı?

evet insanlar dünyaya ait yaratıklar değil gibi. baksanıza denizde yaşayamıyor, havada uçamıyor, karada en savunmasız yaratık. hele insan yavrusunun doğal hayatta tek başına yaşamasının hiç bir imkanı yok. ve eko sistemden insanı kadırırsak hiç bir sorun olmayacak kadar önemsiz ama insanı koyarsak çok ciddi sorunlar oluşturabilecek ölçüde de önemli. Her biyoljik varlık insan için var ama insan hiç bir varlık için yok. Sanki insan bu dünyaya ait değil. Bir çok hastalık da cabası. yeryüznün doğal ortamına bu kadar uyumsuz bir biryolojik varlığın dünyaya ait olması ne kadar mümkün olabilir?

tekrar soruyorum biz bu dünyadan değil miyiz?

yorumlarınızı ilgi ile bekliyorum...

tarihinde FightClub tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu dünyadan miyiz? Ya da degil miyiz? konusu su anda dünyadaki yasamin muhtemel aciklamalarindan bir tanesidir. Son zamanlarda okudugum makalelere göre dünyadaki yasamin kaynagi mars ya da baska bir gezegen olabilir. Marsta yapilan arastirmalarda günümüzden cok uzun zaman önce yasama dair gerekli sartlarin varligina isaret eden izler bulunuyor. Sorunlardan en büyügü ise marsin su andaki bilinen kütlesinin yasama uygun bir atmosferi bünyesinde barindiramadigi. Ayrica muhtemel varolan bir yasam biciminin dünyamiza nasil gelmis olabilecegi de apayri bir tartisma konusu.

Konuya top down seklinde degil de bottom up yöntemiyle yaklasirsak:

Insan dogaya uyumsuz mudur? Elbetteki dogaya uyum gösteriyoruz. Doga bütününde autark bir sistemdir. Yani dogadaki bütün canli bicimlerini tek basina dogadan alicak olursak, doga yine de bu öge olmaksizin varligini sürdürebilecektir. Ayni mantikla kanislerin de uzaydan geldigini idda edebiliriz.

Sorulmasi gereken soru bizleri baska mistisizimlere degil, muhtemel pozitif aciklamalara sürüklemeli ve insanin dogasini daha derinlemesine ele almalidir.

Baglanti, tespitinde cok haklisin. Dogamizi daha iyi arastirmali ve bazi fenomenlere getirecegimiz aciklamalara daha degisik isimler bulmaliyiz.

Ne yaziktir ki, bir cok seye mutlak sartlanmis durumdayiz. Belli basli seyleri temelinde bize yabanci olan sembollerle aciklamaktayiz.

En basidinden sosyal yasantimizda para'nin varligi gibi. Ya da bilincimizi ruh ile aciklamak gibi.

Sitelerde Paylaş

Maymunlarda da fair play mevcutmuş..

Yaratılışçılar iyice hapı yuttular..

Fair play ne diyenlere : Sevgi, dostluk, kardeşlik, yardımlaşma, iyilik... anlayışı olan Fair Playın sınırı yoktur.

Bilimsel araştırmalar maymunların, sadece insanlarda var olduğu düşünülen ahlaki ve vicdani duygulara sahip olduklarını gösterdi.

Bir dizi çalışmanın ardından araştırmacılar, maymunların fairplay duygusuna sahip olduklarını, adil kararlar verebildiklerini, iyilik ve kötülüğü ayırt edebildiklerini, başkalarına yardım teklif ettiklerini, bir yakınları hasta ya da zor durumdayken empati gösterdiklerini hatta yükümlülüklerini hatırlayabildiklerini belirlediler. Bu araştırmalar ahlak duygusunun sadece insana ait bir fazilet olmadığını ve evrim yoluylya bugüne geldiğini ortaya koydu. Uzmanlara göre bu, vicdan gücümüzün kısmen genlerimiz tarafından belirlendiği anlamına gelebilir. Araştırmalar maymunların zor durumdaki başkalarına da karşılıksız yardım ettiklerini ortaya çıkardı.

Ha bu arada Allah bizim dişleri bu ahtapottan esinlenerek yapmasın sakın!!

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDe...p;p=2&rid=2

Sitelerde Paylaş
Maymunlarda da fair play mevcutmuş..

Yaratılışçılar iyice hapı yuttular..

Fair play ne diyenlere : Sevgi, dostluk, kardeşlik, yardımlaşma, iyilik... anlayışı olan Fair Playın sınırı yoktur.

Bilimsel araştırmalar maymunların, sadece insanlarda var olduğu düşünülen ahlaki ve vicdani duygulara sahip olduklarını gösterdi.

Bir dizi çalışmanın ardından araştırmacılar, maymunların fairplay duygusuna sahip olduklarını, adil kararlar verebildiklerini, iyilik ve kötülüğü ayırt edebildiklerini, başkalarına yardım teklif ettiklerini, bir yakınları hasta ya da zor durumdayken empati gösterdiklerini hatta yükümlülüklerini hatırlayabildiklerini belirlediler. Bu araştırmalar ahlak duygusunun sadece insana ait bir fazilet olmadığını ve evrim yoluylya bugüne geldiğini ortaya koydu. Uzmanlara göre bu, vicdan gücümüzün kısmen genlerimiz tarafından belirlendiği anlamına gelebilir. Araştırmalar maymunların zor durumdaki başkalarına da karşılıksız yardım ettiklerini ortaya çıkardı.

Ha bu arada Allah bizim dişleri bu ahtapottan esinlenerek yapmasın sakın!!

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDe...p;p=2&rid=2

valla seviyesizlik diz boyu sen açmışsın ama bu konuyu lütfen sen yazma. ya savuncakasan neden bilimsel savunmuyorsun? birileri çıkıyor ilim ışığında din filan birileri de hiç bir delil göstermeksizin maymunları anlatıyor. bırakın maymun hayvancıklarını da siz biraz aklınızı kullanmasını, bilimsel metodları uygulamasını öğrenin. bu söylediklerin tamamen işin sulandırılmış magazin kısmı. aslında sen gidip hülya avşarı, sibel canı izlesen daha iyi olur. arkadaşım araştırmalar diyorsun. kim bu araştırmayı yapanlar?hangi üniversiteden? idda sahibisin delilerini de koy ortataya... harun yahyanın atesit versiyonu musun sen ?

Sitelerde Paylaş

Sana konunun ingilizce bilimsel kaynağını versem ne halt edeceksin?

Hiçmi kamu oyunuda takip etmiyorsun..

2003 yılının araştırmasıdır bunlar.

Sanki ben yukarıda yazdıklarımı kafamdan uydırdum..

Kaynak : Frans De Waal Emory Üniversitesi Atlanta, Georgia, ABD

George Mason University in Fairfax, Virginia, US

İlgili linki..

http://www.newscientist.com/article/dn4179...-fair-play.html

Buyur bakalım magazin mi değil mi?

http://www.abc.net.au/science/news/stories/s948487.htm

Umarım böyle Recep Tayyip ayaklarını bırakıp nasılda madara ettim adamı diye masturbasyon yapmazsın..

Tek soracağın şey arkadaşım bu yazıyı neye dayandırıyorsun olsaydı kendini madara etmezdin..

Sitelerde Paylaş

>>>Allah CC İnsanı Mükemmel yaratmıştır

Evet Teistlere göre insan en mükemmel canlıdır..

Özel olarak yaratılmıştır...Bunlar dincilerin hayallerinde yaşattıkları insandır..Zira o insanı Allah yani gücü sınırsız biri yaratmıştır..

Mükemmel olmak zorundadır.. Zihinler böyle algılamak zorundadır...

İnsanın gözü hayvan dediğimiz ahtaponun yanında körden farkı yoktur..Kulağı ise yarasanın yanında ilkel kalır...

Yine mi ''mükemmellik iddiası'' zırvalığı:)

Tanrı'nın insanı diğer canlılardan fiziksel olarak üstün hatta mükemmel! olarak yarattığı nerede yazıyormuşki kıyaslamalarla çürüttüğünüzü zannediyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...