Jump to content

Genelkurmay'dan İsrail'e Sert Tepki

Recommended Posts

TARIH : 14 Şubat 2009

SAAT : 14:40

NO : BA -03 / 09

13 Şubat 2009 günü, İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı'nın uluslararası bir toplantıda yapmış olduğu konuşmaya ilişkin bazı sözler basında yer almıştır.

Basında yer aldığı şekliyle ve söz konusu kişiye atfedilen sözlerin gerçekleri saptıran, maksadını aşan, talihsiz, hiçbir şekilde kabul edilemez, bulunduğu görevin yetki ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan ve en önemlisi de iki ülke arasındaki millî menfaatlere zarar verebilecek boyutta ifadeler olduğu değerlendirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile olan ilişkilerine önem verdiğini düşündüğümüz İsrail Genelkurmay Başkanlığının, konuya açıklık getirmesini beklediğimizi, kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Son alığım habere göre ayrıca Türkiye İsrail'e nota vermiş. Arkadaşlar İsrail ile bir savaşa girersek ne olur acaba?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Türkiye büyük ihtimalle demiyimde, kesin olarak savaşı alır. Abd israile yardım etmesse.Ki bence etmeyip , iki tarafada silah satar. Bu arada Rusya gibi ülkeler yardımımıza koşabilir. Belli olmaz.

Ama Israille, asla savaşa girilmeyecegi için bunlar sözkonusu bile degil. Türkiyenin gerek jeopolitik konumu, gerek amerikayla diplomatik ilişkilerinden dolayı böyle bişey imkansiz

Sitelerde Paylaş

Hiç belli olmaz. Eğer Genelkurmay'ın bu tepkisinden sonra İsrail ordusu alttan almaz ve daha konuşmaya devam ederse ipler iyice kopabilir. Ama bende sanmıyorum İran varken İsrail bizimle düşman olmaya cesaret edemez. Velev ki etti kendi sonunu getirir. ABD bile İsrail'i kurtaramaz.

tarihinde Lagrange tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hiç belli olmaz. Eğer Genelkurmay'ın bu tepkisinden sonr İsrail ordusu alttn almaz ve daha konuşmaya devam ederse ipler iyice kopabilir. Ama bende sanmıyorum İran varken İsrail bizimle düşman olmaya cesaret edemez. Velev ki etti kendi sonunu getirir. ABD bile İsrail'i kurtaramaz.

Türk ordusunun modernizasyonunu adamlar yapıyor. İsrail'i elimizden ABD bile kurtaramayacak sonra. Yahu biraz daha düşündükten sonra savaş senaryolarının startını versek diyorum. Sahip izin verir mi böyle bir savaşa???

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Valla bilmiyorumda İsrail ile ilişkiler bozulacak gibi. Bu zamana kadar ben Genelkurmay'ın İsrail'e tepki veridğini görmedim. Genelkurmay ve hükümet ikisi birden İsrail'e tepki veriyorsa bu Devlet İsrail'e tepki veriyor demektir. Var bu işin içinde bir bit yeniği ama ne olduğunu anlayamadım. Bunun da sadece Gazze ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

Savaş senaryolarına çok meraklıyızda,

Silah ve teknoloji alanında modernizasyon için ortak çalıştığımız İsrail'e ve diğer Nato devletlerine askeri yazılımlar gereği saldıramayız.

O yazılımların yapımı, değiştirilmesi ve imhası çok zordur.

Ben mi yanlış biliyorum acaba? : )

Sitelerde Paylaş
Biraz fazla uçmuşsun gibime geliyor. Senin tankını ve uçaklarını bile onlar tamir edip modernize ettiler. Senden çok daha ileri ve gelişmiş bir savaş sanayileri var. Uçak sayıları da uzun menzile müdahale edebilecek 2000'in üstünde olduğu sanılıyor. Sahi sen 6 gün savaşlarını biliyormusun? Bilmiyorsan bir oku derim.. Bir gecede Mısır, Lübnan ve ürdün hava kuvvetlerinin nasıl yok edildiğini bir zahmet öğreniver...

Türkiye'yi hiç kimse savaşta yenemez. 6 gün savaşlarnı biliyorum ama Türkiye uyduruk bir Arap ülkesi değil. Size Türkiye'nin bir NATO ülkesi olduğunu hatırlatırım. İsrail Türkiye'ye saldırırsa NATO'ya saldırmış sayılır ve gereği yapılır. Askeri güç olarak ise Türkiye Dünya'nın en güçlü 4. ordusuna sahip bunu ben değil NATO diyor. Askeri anlamda Türkiye ile İsrail mukayese bile edilemez.

Sitelerde Paylaş

http://www.globalfirepower.com/ :) Compareden Turkey ve Israel yaparsanız sonucu görürsünüz. Tabi sadece askeri olarak. Amerika yardımı falan olmadan. Politik bölümü var. Türkiye Israili yener. Ama abartmamak gerek.

Dünya 8. siyle 26. sını karşılaştırmak..

1 United States of America

2 Russia

3 China

4 India

5 Germany

6 France

7 Japan

8 Turkey

9 Brazil

10 United Kingdom

11 Italy

12 South Korea

13 Indonesia

14 Mexico

15 Canada

16 Iran

17 Egypt

18 North Korea

19 Spain

20 Pakistan

21 Australia

22 Saudi Arabia

23 Thailand

24 Argentina

25 Sweden

26 Israel

27 Greece

28 Taiwan

29 Syria

30 Philippines

31 Poland

32 Ukraine

33 Norway

34 Iraq

35 Libya

36 Venezuela

37 Lebanon

38 Nepal

39 Afganistan

tarihinde Nearxthil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Uçağını ABD'den alıyorsun, İsrail'de modernleştiriyorsun. Üstelik ABD benim onaylamadığım yerde kullanamazsın, kullanırsan yedek parçanı vermem, morartırım diyor..
Mesala 1974'de "Ayşe'nin tatile çıkması"na bakabilirsiniz. BU ülkenin savaş uçakları (!), belli bir uçuştan sonra, lastik sorunundan dolayı havalanamama durumuyla karşı karşıya kalacaktı..

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Mesala 1974'de "Ayşe'nin tatile çıkması"na bakabilirsiniz. BU ülkenin savaş uçakları (!), belli bir uçuştan sonra, lastik sorunundan dolayı havalanamama durumuyla karşı karşıya kalacaktı..

Saygılarımla

1974'te Kıbrıs'ı aldık mı? Aldık. İsteseydik tamamını alır mıydık? Alırdık. Zaten İsrail dediniz yer Kıbrıs kadar bir yer. İsrail'i gözünüzde fazla büyütüyorsunuz. 60 yıldır milislerle baş edemeyen bir devlet. Hizbullah'a yenilen bir devlet nereye Türkiye ile savaşacak. Zaten cesaret edemez bekleyin görün yarın birgün İsrail Genelkurmay'ı özür diler.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle yukarıda bir sıralama verilmişde. Ne oldu yahu hani en güçlü 4'üncü orduyduk?? Ne zaman 8'inciliğe düştük :( :(

1974'te Kıbrıs'ı aldık mı? Aldık. İsteseydik tamamını alır mıydık? Alırdık. Zaten İsrail dediniz yer Kıbrıs kadar bir yer. İsrail'i gözünüzde fazla büyütüyorsunuz. 60 yıldır milislerle baş edemeyen bir devlet. Hizbullah'a yenilen bir devlet nereye Türkiye ile savaşacak. Zaten cesaret edemez bekleyin görün yarın birgün İsrail Genelkurmay'ı özür diler.
Alınabiliniyorda neden alınmadı? Gerçekten tarihsel olaylar konusunda kronolojik bilgilerle tartışmayı yürütüyorsunuz. Ben diyorumki, Türk savaş uçakları (örneğin) 4 kez havalandıktan sonra 5'inci kez havalanamayacaktı. Çünkü, uçaklarımızın lastiklerini ABD veriyordu. Ayrıca hizbullah örneğini vermeyin onlarında örnek verdiği bir olay var. Konu oralara hiç gitmesin :) :)

Saygılarımla

Aklıma glmişken. Peres için özür diledi demişlerdi hatırlıyornmusunuz. Özürün hikaye olduğu ortaya çıkmıştı. YA biz burada savaş planları, kim kimi yenecek, savaş sloganları atacağımıza daha makul görüşler belirtelim bence.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'den İsrail'e nota 14 Şubat 2009

A.A

Türkiye, İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mirzahi'nin sözleri nedeniyle İsrail'e nota verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy'nin, İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mirzahi'nin yaptığı açıklamalar nedeniyle bugün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı tarafından Bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Her türlü diplomatik teamüle, tarihi ve güncel gerçeklerle taban tabana zıt ifadeler içeren açıklama, Sayın Başbakanımız'a ve ülkemize yönelik kabul edilemez ithamlar ve hezeyanlarda bulunması sebebiyle bir nota tevdi edilerek protesto edilmiştir. Ayrıca söz konusu beyanların mesnetsiz ve kabul edilemezliği vurgulanarak, bu durum hakkında İsrail makamlarından acilen izahat istenmiştir."

Sitelerde Paylaş

Türkiye-Israil degilde Israil-Iran savasi daha olasi. Türkiye israil icin Iran kadar tehdit degildir. Bakmayin genelkurmaylarin bu atismasina. Bu düsünceye varmamin sebebine birde destek kaynak var asagida linkte:

İsrail İran'a savaş ilan edecek iddiası

yinede olasi bir savasta Türkiye kolay lokma degil ama ekonomimiz cok agir yara alir. Birde teknik konusuyor artik savasci sayisi degil. Sonuc olarak SAVASA HAYIR..

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Askeri anlamda Türkiye'nin en büyük kozlarından biri NATO üyesi olmasıdır. İsrail bir NATO üyesi değildir ve NATO'da BM değildir. Her hangi bir NATO üyesini saldırdığınızda NATO'ya saldırmışsınız kabul edilir. Arkadaşın verdiği sıralamada Türkiye'nin 8. olması NATO dahlinde düşünülmeden sadece Türkiye'nin kendi askeri gücü anlamında. Buna NATO imkanlarını da eklerseniz Dünya'nın 4. büyük askeri gücü. Zaten kimsede kolay kolay NATO üyesi bir ülkeye saldıramaz. Burda Amerika devreye girer mi tabi girer Türkiye ile İsrail'in arasını bulmak için girer. Olası bir savaşta taraf olamaz. Onun başının belası El-Kaide ve İran varken bir de Türkiye ile savaşamaz. Zaten İsrail'de savaşamazda hani olur ya öyle bir gaflete düşecek olurlarsa zaten İran pusu da bekliyor...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...