Jump to content

Kürtlerin Temel Sorunu ’Çakma Seyit’ Düzeni

Recommended Posts

kanıt olmadan elestırı ıste beledıyecılıgı elstırıyor ama hıc bır olumsuz yan bulamıyor

olayı pkk ye getırerek tartısmak ıstıyor

ben dıyarbakırdayım bos bos konusuyorsun

beledıye devletın getırmedıgı egıtım hızmetlerını bıle getırıyor

egıtım destek evlerı acıyor

Öncelikle konuyu tam olarak kavrayabildiğini ve/veya kavramak istemediğini düşünüyorum.Şöyle ki , Seyit Rızanın Cumhuriyet Türkiyesinden tarih sahnesinde istekleri bellidir.Aynı zamanda bir takım kendini halka adadığını söyleyen şahsiyetlerinde istekleri bellidir.Bunların ikisini yanyana yazıp tatışmayı ana eksenine getirisen daha sağlıklı sonuçların çıkacağını düşünmekteyim.

Şimdi Seyit Rıza niki kullanan size şunu sormak istiyorum, Seyit Rızanın bu devletten isteklerini alt alta yazarmısınız.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ben seyıt rızanın dını yonunu tartısmıyorum

hem onun ısteklerını bır cok kısı bılırken benım agzımdan soyletıp okları benım ustume cekme caban bosunadır

kaldıkı seyıt rızanın sadece olumu hakkında konusabılırım

hanı barıs gorusmelerı ıcın cagrılıp olduruyorlar ya

Sitelerde Paylaş
Öncelikle konuyu tam olarak kavrayabildiğini ve/veya kavramak istemediğini düşünüyorum.Şöyle ki , Seyit Rızanın Cumhuriyet Türkiyesinden tarih sahnesinde istekleri bellidir.Aynı zamanda bir takım kendini halka adadığını söyleyen şahsiyetlerinde istekleri bellidir.Bunların ikisini yanyana yazıp tatışmayı ana eksenine getirisen daha sağlıklı sonuçların çıkacağını düşünmekteyim.

Şimdi Seyit Rıza niki kullanan size şunu sormak istiyorum, Seyit Rızanın bu devletten isteklerini alt alta yazarmısınız.

Peki siz'de ATATURKUN kurtlerin destegini almak icin verdigi, sozleri yazarmisiniz ..

Savastan sonrada genc CUMHURIYET kurulunca, neden LOZAN'da kurtlerin yok sayildigini ve Kurtlerin nicin ISYAN ettigini yazarmisiniz ??

saygilar..

Sitelerde Paylaş
Peki siz'de ATATURKUN kurtlerin destegini almak icin verdigi, sozleri yazarmisiniz ..

Savastan sonrada genc CUMHURIYET kurulunca, neden LOZAN'da kurtlerin yok sayildigini ve Kurtlerin nicin ISYAN ettigini yazarmisiniz ??

saygilar..

ya yazamazlar kı onlara gore boyle bırsey yok

Sitelerde Paylaş
Şimdi Seyit Rıza niki kullanan size şunu sormak istiyorum, Seyit Rızanın bu devletten isteklerini alt alta yazarmısınız.[/b][/font]

Ilk önce Seyit Rizayi yargilamadan önce Seyit Riza´nin Cumhuriyet dönemi rejimin Seyit Riza´yi meydana cikarmasindaki sebebleri bilmeniz gerektigini düsünüyorum.Sizde, Devletin isyanlari önleme recetelerini bir takip etseydiniz,Seyit Riza gibi gözünüzde "asi"olarak gördügünüz insanlarin" Devletten talepleri nedir?"seklinde soruyu sormazdiniz.

Ben isterseniz size Devletin ne istedigini alt alta yazayimda bari,sonra koca devletin karsisina aldigi Seyit Riza´yi konusuruz.

[b]“Dersim, Cumhuriyet hükümeti için bir çıbanbaşıdır. Bu çıban üzerinde kesin bir ameliye yapmak ve elim ihtimalleri önlemek, memleket selameti için mutlaka lazımdır” [/b] (Mülkiye Müfettişi Hamdi Bey, Şubat 1926)

“A. Bütün Dersimin hariçle münasebetini kat ederek (keserek) bu yüzden taarruzlarına ve ticaretlerine mani olmak, aç kalacak halkı zamanla kendiliğinden ilticaya icbar etmek (zorlamak) ve şu suretle Dersimi fenalardan tahliye. B. Her tarafı esaslı surette kapadıktan sonra ihata çenberini tedricen darlaştırmak ve fenalıklardan dolayı yakalananları derhal Dersimden çıkarak Garba atmak ve serpiştirmek.” (Birinci Umumi Müfettişi İbrahim Tali (Öngören)1931.

Simdi devletin bu sölyemlerine karsi sizin fikirleriniz nedir merak ediyorum?

Sitelerde Paylaş
ben seyıt rızanın dını yonunu tartısmıyorum

hem onun ısteklerını bır cok kısı bılırken benım agzımdan soyletıp okları benım ustume cekme caban bosunadır

kaldıkı seyıt rızanın sadece olumu hakkında konusabılırım

hanı barıs gorusmelerı ıcın cagrılıp olduruyorlar ya

Bakınız seyit rıza dini bir kişiliktir, öncelikle bunu kavramalısınız.kaldı ki hem kendinize nik yapmışsınız hemde feodal düzen savunucusunun sadece ölümü hakkında konuşabileceğinizi söylüyorsunuz.Bu garip değilmi. ? Seyit Rıza olaylarını bana anlatmanıza gerek yok, kendisini uygulamalarını ve Devletin politikalarını ve tarihsel olayları gayet iyi bilirim. Konumuzdan sapmayalım,

saygilar..

Lütfen konu başlığı ile yazınız.Demagoji için yaşım oldukça yüksek.Kurtuluş savasıyla ilgili bir derdiniz varsa bir başlık açarsınız , tarihsel dökümanları ortaya koyarız.Şimdi konu başlığına kilitlenin ve feodal düzen savunucusunu neden ve niye savunduğunuzu dürürüst bir şekilde yazın.

ya yazamazlar kı onlara gore boyle bırsey yok

Bakınız herşey yazılır herşey çizilir siz endişe etmeyiniz ve tarih sahnesinin tek masum kişileri kendinizi görmeyin yeter, belkide saklanan tarihi gerçeklerin ortaya çıkarılması yüzünüzü kızartacaktır diye kimse çıkartmıyordur, ne dersiniz.

Sitelerde Paylaş
Simdi devletin bu sölyemlerine karsi sizin fikirleriniz nedir merak ediyorum?

Benim söylemimden öte öncelikle tarihsel olayları ortaya koymadan sonuç cümlelerinden cımbızlama yaparak devletin görüşleri bunlardır demek , hele ki kendine solcu diyen biri için pek dürüstçe bir yaklaşım tarzı olduğunu düşünmüyorum. İşte size karşı olan düşüncem bu noktadadır.Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Hem solcusunuz hem feodal, bosuna Türkiyeye gariplikler ülkesi demiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Beyfendi Kendiniz SYEIT -rizaya sordunuz ,bende konuya dahil yazdim..

Fodalite gibi terimleri neden kulaniyorsunuz anlamadim, ne alakasi var simdi.. Bizler KURTLERIN isyaninin nedenini verilen sozlerin tutulmadigina ve kurtlerin bu tutuma ayaklanma ile karsilik verdigini ALTINI CIZEREK BELIRTTIK..

Ataturk bile ozerklikten bahsetti, kurtler icin ve ortak dusmana karsi savasildi..

Sonrasi malumunuz , kurtlerin hakli taleblerine ve nicin SOZLER TUTULMADI sorusuna , MEDENIYET getiriyoruz siarina neler yapildigida ortadadir.

Ve gunumuzun kosullarinda hala bu sorunlari yasamaktayiz..

Kurtlerin KURTLUS SAVASI gibi ortak ve kutsal bir ATILAMA itirazi yoktur!! carpitmayiniz..

Neden KURTlere verilen sozler tutulmadi ??

Kurtler neden ISYAN etti ???

Bizleri bilgilendirirseniz sevinirim....

Sitelerde Paylaş
Durmaksızın başlıkları provake eden bir gurup var. Siz ne yazarsanız yazın, onlar dervişin fikri" hesabına kendi istediklerini söylemektedirler. Bu gurubun polemik yapmasına zemin hazırlayan başlıklardan uzak durulmalı, bunların besleneceği başlıkların açılmasından kaçınılmalıdır. Bu başlık da onların beslenmesine uygun bir başlıktır. Görüldüğü gibi hepsi buraya üşüşmüş, konuyu istedikleri mecraya çekmeye çalışmaktadırlar. Bunlara zemin hazırlamamak gerekir... Başlık yakın takibimdedir ve müdahale için çok da sabredeceğimi sanmıyorum...

Sn oguz öncelikle başlığı bir takım insanları proveke etmek için açmadım fakat sürekli ana konudan uzaklaşıyoruz. Tartışmamızın ekseni Dinsel feodal düzenler olmalıyken sürekli farklı mecralara kayıyor. Tabi buda beni oldukça şaşırtıyor, insanın hem kendisini din karşıtı insanlık adına düşünce üreten birey olarak gördüğünü söylemesi diğer taraftan etnik kökenindeki dinsel kahramanların istemiş olduğu feodal din düzenlerini sonuna kadar savunmak oldukça şaşırtıcı.

Sitelerde Paylaş
Benim söylemimden öte öncelikle tarihsel olayları ortaya koymadan sonuç cümlelerinden cımbızlama yaparak devletin görüşleri bunlardır demek , hele ki kendine solcu diyen biri için pek dürüstçe bir yaklaşım tarzı olduğunu düşünmüyorum. İşte size karşı olan düşüncem bu noktadadır.Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Hem solcusunuz hem feodal, bosuna Türkiyeye gariplikler ülkesi demiyorlar.

Anlatamiyoruz sanirim,yada anlamak istemiyorsunuz.Siz ilk önce basta koyulan bir tavira karsi mutlaka bir tepkinin olacagini anlamaniz gerekir.

Solculuk nedir?Benim ne kadar solcu oldugumu siz nereden biliyorsunuz?Size benim ne kadar solcu oldugum yargilama hükmünü kim veriyor?

Solcu olmakla ,feodal olmanin ayri seyler oldugunu ayirt etmeniz gerekiyor.Sanirim sizler bizim bu Feodal yapinin tasfiye edilmememsi ve bunun sonucundada dogan sikintilarin nelere yol actigi hakkindaki elestirilerimizi görmemissiniz.

Tonlarca yazi yazdik.Feodal yapinin tasfiye edilmesi ,Cumhuriyet´in ilk kuruldugu yillarda mümkünken tam aksine bu yapi tasfiye edilemyerek.Izmir Iktisat Kongresi gibi kongrelerle,kücük burjuvazi,burjuva sinifi canlandirilmistir.Neden bunlari görmüyorsunuz??

Sizin bahsettiginiz Feodal yapinin icinde dikkatinizi cekerim Devletle dirsek temasindaki asiret galarida vardir.Hatta dün bile yazdik,Sedat Bucak,Mehmet Agar,Adnan menderes diye.Kimdir bunlar ?Hangi rejim bunlari beslemistir?Bugün koclar,sabancilar ayaktaysa kimin sayaesindedir?

Biz solcu ve devrimciler olarak bunlari ortaya döküyoruz ,sizde hicbir yorum yapmiyorsunuz.

Neden yikaridaki Seyit Riza hakkindaki verdigim ,kanitli iki delil hakkinda yorum yapmadiniz?

Sunu bilinki sizlerin "Burjuva Solculuguyla" bu is olmaz.Tabandan alamazsaniz ve tarihi gercekleri gözardi edip,su yukaridaki delilleri bile görmezlikten gelirseniz kusura bakmayin siz degil solcu ,cakma solcusunuz.

Sitelerde Paylaş
Lux e tenebris,

Nedir o yuzumuzu KIZARTACAK tarihi gercekler ?????

Cikarda hep beraber gorelim, pek merak ettim dogrusu!

Bekliyoruz..

saygilar

Bu devlet bu millet hiç bir zaman geçmişte yapılan hataları baz alarak politka geliştirmedi.Tarih kitaplarına dahi sokmadı, fakat siz bu kadar öğrenme heveslisiyseniz 1800 'lerden itibaren konuyu detaylı inceleyebilirsiniz.Bu ülkede tarih okuyan oldukça fazla sayıda insan var, onlara danışırsınız sizi aydınlatır.Mesela Hamidiye tabyalarındaki kayıp silahların nerden çıktığını öğrenirsiniz, mesela Hamidiye tabyalarındaki firar olayları ile dünya rekoru kırıldığını fakat resmi devlet kanadının bu olayı halkların kardeşliği adına üstünü örttüğünü öğrenirsiniz, kaldı ki Topraklarını bu olaylardan kaybetmiş olmasına karşın.İşte içinde yaşadığınız toplumun insanları böyle büyük insanlardır.Sizler her ne kadar bu insanlardan nefret etsenizde asla iyi niyetlerinden ödün vermezler.

Sitelerde Paylaş
seyit rıza bilgi kırıntısı içeren bir cevap yazarsan benimde cevap hakkım olabilir.

aman ya beledıyeyı elestırdın ama bılgın olşmadan

asıret yapısı dedın devlet desteklı ornek verıdm kabul etmedın

senın takıntın kurtleredır hadı hadı

kendınızı bu sekıl aklayamazsınız

gunah kecısı aramayın bosa

Sitelerde Paylaş
Bu devlet bu millet hiç bir zaman geçmişte yapılan hataları baz alarak politka geliştirmedi.Tarih kitaplarına dahi sokmadı, fakat siz bu kadar öğrenme heveslisiyseniz 1800 'lerden itibaren konuyu detaylı inceleyebilirsiniz.Bu ülkede tarih okuyan oldukça fazla sayıda insan var, onlara danışırsınız sizi aydınlatır.Mesela Hamidiye tabyalarındaki kayıp silahların nerden çıktığını öğrenirsiniz, mesela Hamidiye tabyalarındaki firar olayları ile dünya rekoru kırıldığını fakat resmi devlet kanadının bu olayı halkların kardeşliği adına üstünü örttüğünü öğrenirsiniz, kaldı ki Topraklarını bu olaylardan kaybetmiş olmasına karşın.İşte içinde yaşadığınız toplumun insanları böyle büyük insanlardır.Sizler her ne kadar bu insanlardan nefret etsenizde asla iyi niyetlerinden ödün vermezler.

Sizin yakin tarihimizden (bi-haber) boldugunuzu var sayarak,konuyu kendi acimdan kapatiyorum..

Zira soylediklerinizin,ucundan tutulur bir yani pek yok!

Yapilacak tartismanin (sizinle) bu foruma bir seyler kazandiracagina inanmiyorum..

Size soru sormustum ama YANITLIYAMADINIZ ve konuyu kaydirmak istediniz , bunu hisedilmistir..

Tarihi her EGEMEN sistem kendisine gore yorum getirmistir,resmi idoloji nin objektif oldugunu soyliyemeyiz..

neyse,

saygilar..

Sitelerde Paylaş
Sn oguz öncelikle başlığı bir takım insanları proveke etmek için açmadım fakat sürekli ana konudan uzaklaşıyoruz. Tartışmamızın ekseni Dinsel feodal düzenler olmalıyken sürekli farklı mecralara kayıyor. Tabi buda beni oldukça şaşırtıyor,

Mesela Hamidiye tabyalarındaki kayıp silahların nerden çıktığını öğrenirsiniz, mesela Hamidiye tabyalarındaki firar olayları ile dünya rekoru kırıldığını fakat resmi devlet kanadının bu olayı halkların kardeşliği adına üstünü örttüğünü öğrenirsiniz, kaldı ki Topraklarını bu olaylardan kaybetmiş olmasına karşın.

Şaşkınsınız ama, konudan uzaklaşmak için de can atıyorsunuz. Zaten konunun açılış yazısı bile sorunun foadalite veye bu ülkenin belli bir coğrafyasındaki dinsel olgular olmadığını gösteriyor. Öyle birbirimizi kandırmaya gerek yok. Öyle halkların kardeşliği edebiyatı yapmayın, o edebiyatın içinde kaybolup gidersiniz sonra.

Ayrıca feodalitenin tasfiyesini dert ediniyorsanız gelin kimler tarafından nedentasifiye edilmediğini tartışalım..

Saygılarımla

tarihinde hallac01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şaşkınsınız ama, konudan uzaklaşmak için de can atıyorsunuz. Zaten konunun açılış yazısı bile sorunun foadalite veye bu ülkenin belli bir coğrafyasındaki dinsel olgular olmadığını gösteriyor. Öyle birbirimizi kandırmaya gerek yok. Öyle halkların kardeşliği edebiyatı yapmayın, o edebiyatın içinde kaybolup gidersiniz sonra.

Ayrıca feodalitenin tasfiyesini dert ediniyorsanız gelin kimler tarafından nedentasifiye edilmediğini tartışalım..

Saygılarımla

Sn Hallac ben ve kimse sizin demagojilerinizle uğraşamayız, öncelikle hayatta size tavsiyem kürt kimliğinizi aşma yolunda çalışmalar yapmanız.Bunu aşamazsanız asla okuduğunuzu ve önünüze geleni kavrayamayacaksınız, bu sizin için oldukça zor olarak.

Konudan kimin uzaklaşıp uzaklaşmadığı konusunda göstermiş olduğunuz dürüstlük, size oldukça yakışır bir vaziyette. Her fırsatta solculuğunuzla övünen siz, solcu falanda olmazsınız, sadece solun adını kötülemek için pos bıyık feodalitesi yapmak solculuk değildir.Ne solculuktan haberiniz var nede moderniteden.

Size ne deyim bilmiyorumki , allah kurtarsın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...