Jump to content

Mutlu - Mutsuz

Recommended Posts

Hakiki ve elemsiz lezzet ancak imanda ve iman ile olabilir.. Gerçe huzuru ve mutluluğu arıyorsanız hayatınızı iman ile ışıklandırınız.. İman nuru haricindeki mutlulk gerçek değildir, geçici ve aldatıcı yada sarhoşane bir mutluluktur.. Çünki bu dünyada herşey bir AN dan ibarettir..

Herşey neticesi ile belli olur.. Hayatın tek bir neticesi var; o da ölümdür.. O son anda mutlu ve huzurlu olmak istiyorsanız ölümün ardındaki hakikat ile yüzleşmeye hazır olmalı ve onun huzuru içinde olmalısınız...

Boş keseden atmak kolay; ölüme meydan okuduğunu sananları 30-40 sene sonra ölüm anında görün birde...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hakiki ve elemsiz lezzet ancak imanda ve iman ile olabilir.. Gerçe huzuru ve mutluluğu arıyorsanız hayatınızı iman ile ışıklandırınız.. İman nuru haricindeki mutlulk gerçek değildir, geçici ve aldatıcı yada sarhoşane bir mutluluktur.. Çünki bu dünyada herşey bir AN dan ibarettir..

Herşey neticesi ile belli olur.. Hayatın tek bir neticesi var; o da ölümdür.. O son anda mutlu ve huzurlu olmak istiyorsanız ölümün ardındaki hakikat ile yüzleşmeye hazır olmalı ve onun huzuru içinde olmalısınız...

Boş keseden atmak kolay; ölüme meydan okuduğunu sananları 30-40 sene sonra ölüm anında görün birde...

ahhh ahhh abı ınancını sokmadan yorum yapamazmısın ya bunu beceremezmısın

Sitelerde Paylaş

Müslümanların pek mutlu olamamasının nedeni bana göre sürekli öbür tarafa çalışmalarıdır.Ne iş yaparsanız yapın bismillah çekeceksin.Namaz vakti kaçırmayacaksın.Ramazanda bir ay oruçlu gezeceksin.Cuma günü camiye gideceksin çünkü oradakilerin seni görmesi gerek yoksa adım dinsize çıkar mazallah.Ayrıca müslümanlar özgür de değillerdir.Tanrının kölesidirler bir nevi sorgulama izinleri yoktur.Sorgulamak isterler şeytanın hikayesi anlatılır onlara.Sonra sünnet olur erkekler o da bir mutsuzluk sebebidir haftalarca korkarlar.İleride evlenecek olurlar ama toplumdan yalıtılmış büyütüldükleri için karşı cinsi tanımazlar onlar yerine eş seçimini aileleri yapar.Yaşlanırlar hacca gitmeleri gerekir paralaerı olmaz üzülürler ya da vakit bulamazlar.Kurban keseceklerdir paraları olmaz yine üzülürler.Ölüm döşeğine düşerler kelime i şaadet getirmeleri gerekir.Acaba yeterince sevabım varmı diye düşünürler ölürken bile huzurlu değillerdir.Tabii ki tüm müslümanlar tüh kaka değiller aslında ama dinleri onları mutsuz insanlara çevirirler.Tabii sanki bu olay biraz da Türklerin özelliği gibi.

Sitelerde Paylaş

Bu arada not geceyimde;

Uyumsuz bak aslinda ne amacla acmistin basligi,kendin itiraf ettigin halde,herkes mutlu-mutsuz edebiyatina daldi.

Ama ben biliyorum aslinda mutlu-mutsuz derken nedemek istedigini. :rolleyes:

tarihinde tomclancy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
mutluluğun tanımıyla uğraşa durun, birileri resmini yapmaya kalkmış bile. :lol::lol:

Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?

işin kolayına kaçmadan ama

gül yanaklı bebesini emziren melek yüzlü anneciğin resmini değil

ne de ak örtüde elmaların

ne de akvaryumda su kabarcıklarının arasında dolaşan kırmızı balığınkini

Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?

1961 yazı ortalarındaki Küba'nın resmini yapabilir misin?

Çok şükür çok şükür bugünü de gördüm

ölsem gam yemem gayrının resmini yapabilir misin üstad?

Güzel ve ünlü bir şiir murteddd. Küba kısmı hariç dermişim.:)

Mutluluğun tanımı ile uğraşılabilir bu başlıkta elbette. Ama daha çok insanlar bakış açılarını anlatıyorlar ve devam eder herhalde. Mutluluğun tanımı yok ki, olamaz ki. Hayatı nasıl algıladığın ile ilgili olduktan sonra mutluluk nasıl tanımlanabilir ki. Bazen acı çekmek bile mutluluk olabiliyor. İnsan garip bir varlık. Hele o acıdan birşey öğrendiğini biliyorsan. Yalnız ben bir insanda var olan mutlu olma eğiliminin genlerinden olabileceğinide düşünüyorum. Yani belli mi olur, belki böyle bir şey var.

Sitelerde Paylaş

inSANIN serotonini, endorfini olsun yeter, daha ne ister ki.. pff gerçek mutluluk budur. ulan zaten tüm arayışınız bunları salgılatmak istemenizden ibaret değil mi: )

bunları kısa yoldan elde etme yollarını anlatıcam ama ifeelgood engel olacak. herneyse.

Sitelerde Paylaş
ahhh ahhh abı ınancını sokmadan yorum yapamazmısın ya bunu beceremezmısın

Arkadaşım; Öbür taraf olmadan, ebedi bir hayat olmadan bu dünyada aklı başında bir insan nasıl mutlu olabilir ki...

Seviyorsun; Sevdiğin yok olacak.. Çocukların yok olacak.. Bildiklerin yok olacak, yaşanmışlıkların yok olacak.. Bu dünyada uğruna mücadele verdiğin ne varsa yok olacak..

Dağdaki çiçek, daldaki serçe, denizdeki balık, kucağındaki bebek v.s. v.s.. hepsi yok olmaya mahkumsa nasıl mutlu olabilirsn... Yada buna gerçek mutluluk denilirmi.. ?

Bizler insan olduğumuz için Akıl saikası ile geçmişten elem, gelecekten enidişe duyarız.. Yoksa hayvandan bir farkımız kalmaz ki.. Eğer ahiretin olmadığını düşünsem bu dünyada bir an bile kalmak istemezdim.. Çünki içimdeki duygu ve latifeler bu hayatın her anını bana zehir ederdi..

Bir düşünsenize ne için yaşıyorsunuz.. Hayvanca yiyip, içmk için mi..? Bir gün gelecek sevdiğiniz ve alaka krduğunuz herşey elinizden çıkacak; bir gün de gelcek ki önceden olmadığınız gibi sonradan da olmayacaksınız.. Hatta bir gün gelecek ki bu dnya ve üzerinde barındırdığı herşey bir anda yok olacak..

Bunu bilmek ve böyle inanmak; bu şekilde inanan bir insan nasıl gerçekten mutlu olabilir..Onun mutluluğu ya sarhoşluktur yada kendi kendisini aldatmaktır...

Sitelerde Paylaş

Mutluluk yine seninle MAMAFIH ( HACI)

Guzel manzaralar hala pencerenin onunde ve uc boyutlu bir tablo gibi aslinda,sen o boyuta gecip o kentin disinda DAG lara yakin vadiler ve pinarlari gorebilirsin hissedebilirsin..

Mis kokulari hisetmen yeterli ve o kokular hala biraktigin gibidir bunu bilesin, Dag ruzgarlari kendilerini Kuzeyin silanlarina birakti usumen ondan oturudur bilesin.

Bekledigin yolcu hala o gara gidicek gibi heyecanli bindi o expresse ve o garda zaman durdu, sehir durdu, akmiyor insanlar o gara artik cunku Yolcu gidecegi yonu sasirdi..

Oluyor iste!! MUTLULUGUN ikiz kardesidir, Kaygi ve onun en yakin akrabasi imis YANLIZLIK ve olum gelmeden once, Bu iki genc kizi gonderirmis insan ogluna!

Olum ve YASAM ikiz kardes degilmiydi,nede olsa!

Sitelerde Paylaş
inSANIN serotonini, endorfini olsun yeter, daha ne ister ki.. pff gerçek mutluluk budur. ulan zaten tüm arayışınız bunları salgılatmak istemenizden ibaret değil mi: )

bunları kısa yoldan elde etme yollarını anlatıcam ama ifeelgood engel olacak. herneyse.

Evet engel olurum tabii.

Sentetik mutlulukla ilgilenmiyoruz biz.

Plastik düşlerle de..

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım; Öbür taraf olmadan, ebedi bir hayat olmadan bu dünyada aklı başında bir insan nasıl mutlu olabilir ki...

Seviyorsun; Sevdiğin yok olacak.. Çocukların yok olacak.. Bildiklerin yok olacak, yaşanmışlıkların yok olacak.. Bu dünyada uğruna mücadele verdiğin ne varsa yok olacak..

Dağdaki çiçek, daldaki serçe, denizdeki balık, kucağındaki bebek v.s. v.s.. hepsi yok olmaya mahkumsa nasıl mutlu olabilirsn... Yada buna gerçek mutluluk denilirmi.. ?

Bizler insan olduğumuz için Akıl saikası ile geçmişten elem, gelecekten enidişe duyarız.. Yoksa hayvandan bir farkımız kalmaz ki.. Eğer ahiretin olmadığını düşünsem bu dünyada bir an bile kalmak istemezdim.. Çünki içimdeki duygu ve latifeler bu hayatın her anını bana zehir ederdi..

Bir düşünsenize ne için yaşıyorsunuz.. Hayvanca yiyip, içmk için mi..? Bir gün gelecek sevdiğiniz ve alaka krduğunuz herşey elinizden çıkacak; bir gün de gelcek ki önceden olmadığınız gibi sonradan da olmayacaksınız.. Hatta bir gün gelecek ki bu dnya ve üzerinde barındırdığı herşey bir anda yok olacak..

Bunu bilmek ve böyle inanmak; bu şekilde inanan bir insan nasıl gerçekten mutlu olabilir..Onun mutluluğu ya sarhoşluktur yada kendi kendisini aldatmaktır...

Mask kardeşim

Sen yukarda benci bir mutluluk tanımı yapıyorsun.

O mutluluk değil.

Her zaman, hep bana dersen, bencilliği tanımlarsın. Mutluluğu değil.

Mutluluk arada bir yakalanan anlardır.

Sürekliği yoktur.

Değerli olmasının nedeni de odur..

Değil mi?

Sitelerde Paylaş

mutluluk benim için bir şey ifade etmıyor uzun zamandır çünkü ben başkalarını mutlu ederek mutlu olacağımı sanıyordum hep.sanırım kendımden çok etrafımdaki insanlara değer vermişim hep bu zamana kadar ve aslında kımsenın bunun fazlasını haketmedığını anlayınca insan kendını gerizekalı gıbı hıssedıyor ve artık bu güvensizlikle ne kadar mutlu yaşarsa öyle gıdıyor.çocukluk arkadaşının artık seni arayıp sormaması senı düğününe çağırmaması ve neden böyle davrandığına bir anlam verememek ilk aşkının sana en büyük kazıkları atıp gitmesi yolda seni sevgilinle gören komşunun suratına garip garip bakması ve eve gidince ilk iş dedikodunu yapacağını bilmen hem de müslümanlık adına...bütün bu saçmalıklar hayatı artık farklı bir açıdan görmene neden olur ve birden mutluluk tanımın değişir hatta mutluluk dıye bır şeyın olmadığına emın olursun.bundan sonraki aşamada tek istediğin sadece huzurlu bir hayattır........................

Sitelerde Paylaş
Kör kadıya şehla de, incitme düztabanı

Düşküne ver nasihat, kodamana sirtini!

Zengin ol sen de aşır her dağdan arabanı,

Tekerine taş korlar sallamazsan başını,

Dilini tut uslu dur, her ay al maaşını

Bu çok manalı, çok romatik şiir sana mı ait?

Ve benimle ilgisi ne?

Bana kimse maaş bile vermiyor....

Ne düşkünle ne de kodamanla işim olmaz.

Düşünlük pis bir şeydir..

Senin gibileri tanımlar.

Senin gibi düşkünler, onu yoksulluk falan zanneder.

Sitelerde Paylaş

TOMCLANY Kardeşim evet dediğim manada anlamışsın ama konu başka yere gitti ama şikayetçi değilim muhabbet muhabbeti açıyo normaldir...

Benim derdim kendi önüne bakmayanlarla kardeş. Artık insanı yıldırıyorlar dünyanı zehir zıkkım ediyorlar. Mesela hayatta gıcık kaptığım adam türlerinden biride yapışkan adamlardır. Adamın niyeti kötü bilirim, daha iyi niyet maskesiyle gelir. Kovarsın,döversin, söversin yokkkkk adam yapışır. Kendi sevdiği şey yok adamın adam çakma, taklit, karaktersiz.

Yaa aştık artık bunlarıda izi kaldı, pis enerjileri geçMİŞ ruhuma adam senden bişeyler götürüyor. Nasıl çıkarırım onun arayışındayım.

Sitelerde Paylaş
Öncelikle EGE'yi ciddiye alma..

Onun derdi başka.

Kendilerine acımaktan hoşlanan ve gerçeğiyle barışıp kabullenemeyen, ona saygı duymayan insanlar mutsuz olmaya mahkum maalesef.

Gerçeğin kendisi bizzat mutsuzluk nedeni olsa bile, onu anlayıp kabullenmek bir adım ileriye götürür.

Bunu beceremeyenler de becerenlere düşman olur..

"Buna rağmen nasıl mutluyum dersin, aptal olmalısın" der dururlar.

Ama yine de kendinden ve hayatından genel olarak memnun olmakla mutlu olmak birbirinden farklı gibi geliyor bana..

Mutluluk daha dinamik, daha canlı ve gelip geçebilen detaylarda saklanıyor bence.

Sürekliliği yok..

Ifelgood,

Siz ingiliz soylusumusunuz ??? Elestiriye gelemiyosunuz :)

Uyumsuz,galiba aramizda uyum sorunu oldu ! ama onemli degil,anliyacagindan hem fikirim..

bay bay

Sitelerde Paylaş
Bu çok manalı, çok romatik şiir sana mı ait?

Ve benimle ilgisi ne?

Bana kimse maaş bile vermiyor....

Ne düşkünle ne de kodamanla işim olmaz.

Düşünlük pis bir şeydir..

Senin gibileri tanımlar.

Senin gibi düşkünler, onu yoksulluk falan zanneder.

Not:Kinayeleri anlamamissiniz ama güzelde okkali yazmissiniz :)

Neyse,sanirim burdaki kinayeyi anlarsiniz;

Kimi köroğlu, kimi ayvaz

Şu insanoğlu ne kadar da aymaz

Düskün-pis der, küfür eder de

Kendisini bir türlü Düskün-pis yerine koymaz!!

tarihinde tomclancy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ifelgood,

Siz ingiliz soylusumusunuz ??? Elestiriye gelemiyosunuz :)

Uyumsuz,galiba aramizda uyum sorunu oldu ! ama onemli degil,anliyacagindan hem fikirim..

bay bay

IFeelGood Bende sana hak veriyorum ama. Benim dediğim daha değişik. Derdin olur mutsuz ve moralsiz olursun o ayrı ama genel manada mutsuz lardan bahsediyorum devamlı şikayet eden yaşayanlara kızan falan.

Nemesiss ben göreceğim kadar insan gördüm emin ol ki hayat tecrübem çok iyi.

EGE yazılarını okurum çoğunuda beğenirim, Hiparaktif enerjik bir arkadaşa benziyosun, anlatmak istediğim şeyi yanlış yerden başlayarak yaptım belki. Ama ben demişim zaten ruh halim iyi değil, kayış kopmuşta olabilir Şimdi sana yakışıyomu deli muamelesi yapmak küçümsemek. Bunu yapan birinin kişiliği ne derece gelişmiş olabilir ki ? Olmamışsın sen o zaman kardeş. Biri de çıkmış sende kayış yok diyor, eleştiriler çözüme yönelik ve yapıcı olsun lütfen...

EGE,

İngiliz soylusu değilim ama, soysuz olmadığım kesin.

Beni dilediğin gibi eleştirebilirsin.

Ben onu, beni eleştirdiğin için yazmadım.

uyumsuz üzülmüş gibi geldi, ona söyledim seni dikkate almamasını.

Ben seni ve eleştirilerini zaten dikkate almıyorum.

Sitelerde Paylaş
TOMCLANY Kardeşim evet dediğim manada anlamışsın ama konu başka yere gitti ama şikayetçi değilim muhabbet muhabbeti açıyo normaldir...

Benim derdim kendi önüne bakmayanlarla kardeş. Artık insanı yıldırıyorlar dünyanı zehir zıkkım ediyorlar. Mesela hayatta gıcık kaptığım adam türlerinden biride yapışkan adamlardır. Adamın niyeti kötü bilirim, daha iyi niyet maskesiyle gelir. Kovarsın,döversin, söversin yokkkkk adam yapışır. Kendi sevdiği şey yok adamın adam çakma, taklit, karaktersiz.

Yaa aştık artık bunlarıda izi kaldı, pis enerjileri geçMİŞ ruhuma adam senden bişeyler götürüyor. Nasıl çıkarırım onun arayışındayım.

Sevgili uyumsuz,benim anladigimi anlamis olduguna sevindim.Olabilir her insan bazen kendisini ifade etmekte yanlisliklar yapabilir.

Dünya okadar cakallarla dolu bir dünyaki uyumsuz,mücadele etmekten baska care yok.

Kendi önüne bakmayanlar vardir ,birde kendi önüne baktirilmayanlar vardir.Bu ayricaligi bilmek lazim.

Bak düskünlük sifatini bize yakistiranlar bile var.Yani düskün olunca senin dedigin gibi mutsuz kategorisine giriyoruz.

Simdi anlamissindir.

Neyse,ben yinede kateorilikten ziyade,mutlu-mutsuz seklinde gitmesine fazla müdahale etmeyeyim.

Tek temennim,senin hayatla bagini saglam tutman.

Basarilar.

Sitelerde Paylaş

Basit kişisel gözlemlerle verilen örneklerin hatalı olduğunu düşünüyorum.

Mutluluk İÇSEL bir süreçtir.

Çizdiğiniz mutsuz insan prototipi, kısır çevresine mutsuzluğunu yansıtan insan tipidir. Siz daha çok “mızmız” insan tipini tanımlıyorsunuz. Dikkatinizden kaçan, bu mızmızların bir bölümünün mutluluk kaynaklarının mızmızlanmak olduğudur.

Mutlu/mutsuz ayrımı çok kaba bir ayrımdır. Görecelidir. Süreç içinde birbirine geçişler gösterir. Mutsuz süreçler vardır. Bu nedenle soruların farklı yönleriyle sorulması gerekir:

1- Mutsuzluk süreklilik mi göstermekte, yoksa arada küçük mutluluklar var mı? Sevgilisinden yeni ayrılmış genç “batsın bu dünya” diyerek dolaşırken, otobüste güzel bir kızın gülümsemesi mutsuzluk algısını geceye erteleyebilir mi? !!!

2- Günlük yaşamın mutsuzluk kaynağı olan şeyleri, sevgilinin sevgi sözcükleri ile unutulabiliyor mu?

3- Bir insan 2 farklı çevrede, örneğin evde mutsuz, iş yerinde mutlu (veya tersi) insan tipini sergileyebilir mi? İş yerinde mobbing’e maruz kalan kişi, 1 yaşındaki bebesinin agulaması karşısında gündüzü unutur gider. Veya lanet karısını evde bırakıp, iş yerinde arkadaşları ile geyik yaparken mutlu mudur?

4- Mutsuz insanın iletişimde olduğu yakın çevresinde (ev-iş) mutluluk algısı farklı olan insanlar var mıdır? Örneğin kendisi mutsuzken, eşi mutlu mudur? Sorun mutlu olanda mı/ mutsuz olanda mıdır?

5- Mutsuzluk bulaşıcı mıdır? Mutluluk için de aynı soru sorulmalıdır.

6- Eğitim mutluluk algısı üzerinde etkili midir? Eğitim düzeyi arttıkça, toplumsal algılamaların yükselmesi ile, mutsuzluk artar mı?

7- Eğitimli/eğitimsiz insanların yaşam beklentilerindeki farklılıklar nelerdir? Mutsuzluğa katkısı var mı?

8- Aile eğitiminin mutsuzluk algılamasındaki rolü nedir? Şükür etmesi öğretilen çocuk gerçekte mutlu mudur, yoksa Polyannacılık mı oynamaktadır? Mızmız bir annenin çocuğu mutluluğa ne kadar yakındır?

9- Ekonomik güç mutlulukla paralel midir, zıt yönlü müdür? Dar gelirli çadır tatiline fit iken, zengin 5 yıldızlı tatilin zehir olduğunu düşünebilir mi? Bir kere 5 yıldızlıda kalan dar gelirli, bir daha çadır tatilinden mutlu olabilir mi?

10- Yaşadığı anda mutsuzluk olarak algıladıkları olaylar, anıya dönüştüğünde mutlu anlar olarak nitelendirilebilir mi? Bunun en tipik örneği askerlik anılarının anlatımında görülür. Veya 3 yıl işsiz gezen-kendini mutsuz olarak tanımlayan genç, çalışmasının onuncu yılında kapıların yüzüne kapanmasını mutsuzluk dönemi olarak tanımlamaya devam eder mi?

11- Mutsuzlar mutlulardan nefret mi eder, gıpta ederek mi bakar?

12- Mutsuzlar mutlulara sürekli komplo mu kurar?

IfeelGood (sanırım psikiatrist?) Freudçü yaklaşım göstermiş.

Mızmızla mutsuzu birbirinden ayırmak gerek. Mutluluk veya mutsuzluk algılarının şiddeti zaman içinde dalgalanır. Psikozlarda da dalgalanma vardır.

Yukarıdaki çelişik sorulara yenilerini ekleyerek verdiğiniz yanıtlar, mutlu/mutsuz ayrımının kesin sınırlarının olmadığını; mutsuz kişinin algılanmasında, hem kendi hem de çevresinin algılamalarının göreceli olduğunun farkına varılacaktır.

Mutluluk algısı aile ve toplum içinde eğitimle pekiştirilebilir bir özelliktir. Mutluluğun pozitif uyarıları ile büyüyen çocukların, büyüdüklerinde mutlu olma olasılığının daha fazla olduğunu düşünmekteyim..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...