Jump to content

3 milyon işsiz

Recommended Posts

Dünya Ekonomisinde adı geçen diyor.

Bu yeterli bir veri zaten.

Sonuçta elbette Sweziland ya da Çad'la sıralanmayacak.

Bence bu veriye göre gerçekten de işsizlikte bir dünya üçüncülüğüne girmişiz.

Dünya şampiyonuna "Şampiyonada Mozambik yoktu-dolayısıyla dünya şampiyonu değilsiniz" diyemezsiniz,

sevgilerimle :)

Öyle yazsa itiraz eder miydim sence Pisicik? Dünya 3.lüğü ne demek? İşsizliği bizden yüksek birçok ülke var, ve sadece Afrika'da değil. Ben de kafama göre sadece gelişmemiş ülkeleri alıp Türkiye'yi de yanlarına koyup Türkiye sonuncu mu desem acaba, madem çalışıyor...

Şampiyonada Mozambik yoktu diye bir örnek de bu durumda verilebilir mi? Bu "şampiyonada" olmayan bir ülke var mı?

Neyse, sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yapılabilecek en sağlıklı sıralamada resmi rakamlara göre 3. çıkmışız. Türkiyede oranların daha fazla olduğunu herkes bilir. Krizde küçük atölyeler ya da taşaronlar hep kapandı. Oralarda çalışan binlerce insan işsiz kaldı ki bunların çoğu hesaba katılmaz. Üniversizte mezunu işsiz oranımız kaç acaba? Gerçekten merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Biraz bakındım gerçekten bizdeki işsizlik oranı normal değil,kayıtdışı desek diğer ülkeler de hiç mi yok,bu yüzden bu konuyu biraz enine boyuna araştırmak lazım,bu oran sadece krizde değil kriz öncesi de diğer ülkelere göre yüksek bizde ve 2000 den beri çok keskin bir hareket yok.

Sitelerde Paylaş
Ne diyeceksen de çekinme mystic...

Haberden alıntı yapalım:

Sen önceki mesajda böyle mi yazmıştın? Aradaki farkı anladın mı şimdi? Türkiye işsizlikte dünya 3.cüsü müymüş??

Ben KAF dağından inerim de, sana gözlük lazım.

Adı var kendi yok açlıkla yüzyüze Afrika ülkeleri hariç demeliydik sanırım:)

Türkiyede Reel Sektörün %90'ı KOBİ tarzıdır, KOBİ ler şuanda bankalardan aldıkları İşletme Kredileri ile ayakta duruyorlar..

Bankalarda Geriye Dönmeyen Kredilerin gün geçtikçe büyüdüğünü yine Batı basını yazdı (Türkiye için)

KOBİ ler büyük kriz içerisindeler eğer bu krizde onlarda erirse o zaman Afrika seviyesine de geliriz..

Sitelerde Paylaş
Adı var kendi yok açlıkla yüzyüze Afrika ülkeleri hariç demeliydik sanırım:)

Haberi olduğu gibi versen tepki vermezdim ki mystic, olayı dalgaya vurmayalım, hepimizin elinin altında internet var, istatistiklere kolayca ulaşıyoruz, ondan yazarken bu denli bariz hatalar görünce tepki veriyorum.

Sitelerde Paylaş
Haberi olduğu gibi versen tepki vermezdim ki mystic, olayı dalgaya vurmayalım, hepimizin elinin altında internet var, istatistiklere kolayca ulaşıyoruz, ondan yazarken bu denli bariz hatalar görünce tepki veriyorum.

Problem şu ki astur Haberi olduğu gibi verdim hatta diğer gazetelerede DÜnyada 3.ülkeyiz olarak geçmiş, yani ben herhangi bir şey yapmadım..

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Evet işsizlikle ilgili Aralık rakamları geldi tablo korkunç.Krizin teğet geçmiş hali sanayi üretimini %21 azalttı İşsizliği %13,6 ya çekti.Aylardır alınmayan önlem paketleri şimdi alınmaya başlandı..AKP dünyadaki ekonomik krizi hafife almış ve krizi yönetememiştir.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/11217946.asp?gid=229

İşsizlikte rekor kırdık

Türkiye İstatistik Kurumu, aralık ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. 2008 aralık ayı itibariyle işsizlik yüzde 13.6'ya tırmandı ve tarihin en yüksek seviyesini gördü.

Önceki yılın aynı döneminde ise işsizlik oranı yüzde 10.6 idi. İşsiz sayısı böylece 1 yıl içerisinde 838 bin kişi artmış oldu.

Türkiye'deki işsiz sayısı ise 3 milyon 274 bin kişiye yükseldi.

İŞSİZLİK ARTIYOR

Ekonomik kriz istihdam üzerindeki yıkıcı etkisini göstermeye devam ediyor. Son aylardaki hızlı artış aralık ayında zirve yaparak yüzde 13.6'ya ulaştı.

Temmuz ayında yüzde 9.4 olan işsizlik oranı, ağustos ayında yüzde 9.8, eylül ayında yüzde 10.3, ekim ayında yüzde 10.9, kasım ayında ise yüzde 12.3 olmuştu.

İşsizlik 2007 aralık itibariyle ise yüzde 10.6 idi.

DİKKAT ÇEKEN RAKAMLAR

* İşsiz sayısı bir yılda 2 milyon 436 binden 3 milyon 274 bine yükseldi.

* Aynı dönemde istihdam 20 milyon 443 binden 20 milyon 736 bine yükseldi.

* Kentlerdeki işsiz sayısı 1 milyon 726 binden 2 milyon 306 bine, kırdaki işsizlik ise 710 binden 967 bine çıktı.

* İşsizlik oranı kentlerde yüzde 12.2'den yüzde 15.4'e, kırsalda yüzde 8.1'den yüzde 10.7'ye çıktı.

* Tarım dışı işsizlik oranı 1 senede yüzde 13.0'dan yüzde 17.3'e tırmandı.

* Genç nüfustaki işsizlik yüzde 20.6'dan yüzde 25.7'ye çıktı. Kentlerdeki genç nüfus işsizliği ise yüzde 27.1'e ulaştı.

Sitelerde Paylaş
La yavrum ne tür bir arızasın sen, anlamadım ki!

Sen de böyle bi modelsin demek. Seni de bu halinle bağrımıza basacağız N'apalım!

Gel bana uğra bir yol da bağrıma basayım seni Ludwig.

Vah garibanım benim!

Peki sen tarz bir kendini beğenmiş bir adamsın ya? Senin kadar kendinden razı bir adam da görmedim. Madem o kadar tasavvuf felan yapıyorsun, biraz da alçakgönüllülük felan öğren. Kasıntından, "küçük dağları ben yarattım" havandan geçilmiyor.

"Sevdim bunu. Lao'dan gelen esinti benim saçıma sakalıma iyi gelir, ferahlatır beni."

Breh breh. Ne kadar da ince ruhlu şairane, ve ne kadar entel. Hemen de Lao Tse olduğunu bildi. Sanki babasının oğlu gibi de "severim keratayı" ayakları. Sen bu uyuz kişiliğinle kendi kendine nasıl katlanıyorsun onu merak ediyorum ben.

Sitelerde Paylaş
Akp işsizliği ve krizi hala hafife alıyor.Ve işsizliğe bugün garip bir açıklama geldi.

http://haber.mynet.com/detail_news/?type=E...date=18Mart2009

İktisatta olmayan bir kavram değil bu aslında, iş aramayan insanlar işsiz sayılmıyorlar, bunlara ingilizcede "discouraged worker" diyorlar, Türkçesini bilmiyorum. Açıklamada saçma olan şu, krizlerde iş arayan insan sayısı artmaz, aksine azalır, çünkü durum ümitsizdir. Krizler bittiğinde ve ekonomi canlanmaya başladığında da ilk başlarda olumlu ortam sebebiyle iş arayan insan sayısı arttığından işsizlik rakamları da bir süre yükselir. En azından neo-klasik iktisatta bu böyle.

Sitelerde Paylaş
Bunları sevdim. Lao'dan gelen yel saçıma sakalıma iyi gelir; ferahlatır beni...

Ohhh o Lao'dan gelen yel yok mu o yel..... Saçıma sakalıma iyi gelir.... Ferahlatır beniiiiii.......Sevdim ben bunu.........

Sitelerde Paylaş
İktisatta olmayan bir kavram değil bu aslında, iş aramayan insanlar işsiz sayılmıyorlar, bunlara ingilizcede "discouraged worker" diyorlar, Türkçesini bilmiyorum. Açıklamada saçma olan şu, krizlerde iş arayan insan sayısı artmaz, aksine azalır, çünkü durum ümitsizdir. Krizler bittiğinde ve ekonomi canlanmaya başladığında da ilk başlarda olumlu ortam sebebiyle iş arayan insan sayısı arttığından işsizlik rakamları da bir süre yükselir. En azından neo-klasik iktisatta bu böyle.

Evet neo-iktisat teorileri böyle diyor ama şu bir gerçek ki çalışmayan insanlarında yasıyor olmaları. Gaipten gelmiyorsa bu paralar bunu iktisadi olarak acıklayabiliriz :rolleyes: İşsiz arttı ve aile içersinde çalışanların üzerine cok büyük bir yük bindi...Çalışmayan kişilere yardımda bulunan calışanlarda cok zor durumda ama bu çalışmayanların para nasıl olsa geliyor gibi bir dertleri olacagını zannetmiyorum...Ciddi anlamda reel ücret düşerken kişinin bakmakla yükümlü oldugu kişi sayısı artıyor...Bu da nisbi refah ortamında bir azalışa neden oluyor...Yani işten kovulan işçiler tek baslarına degil aileleride cok zor durumdadır...Düz mantıkla her işçi 4 kişiye basa bu oran cok ciddi boyutlardadır..Kapitalizm kendini yenileyecektir bir şekilde ama bu süre zarfında toplumsal anlamda ne kadar zarar verdigi ilerki yıllarda daha iyi anlasılacagını düşünüyorum ki Akp hükümeti krizi erteliyor en azından secime kadar ondan sonra gerceklerin su yüzüne cıkacagını düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...