Jump to content

ABD Kapitalizminin Sonu mu Geldi?

Recommended Posts

• İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu adamların ekonomisi rusya ayaktayken de bir-iki kez çökmüştü. Hatırlatırım.

:lol: Ama sonunda Sovyetler Almanlar yenildiği için yenik sayıldı ve halkın %300 desteğine rağmen 1-2 hain yönetici yüzünden dağıldı.

Şaka bir yana başlık konusuna dönelim, biri "ABD kapitalizminin" tam tanımını yapsın, çöktü mü sonra tartışalım. ABD kapitalizmi neydi de "çöktü"?

Sitelerde Paylaş
:lol: Ama sonunda Sovyetler Almanlar yenildiği için yenik sayıldı ve halkın %300 desteğine rağmen 1-2 hain yönetici yüzünden dağıldı.

Şaka bir yana başlık konusuna dönelim, biri "ABD kapitalizminin" tam tanımını yapsın, çöktü mü sonra tartışalım. ABD kapitalizmi neydi de "çöktü"?

Dünya üzerinde ipnelik adına ne varsa, hepsi gapitalizm. Lütfen bu 'neutral' tanım üzerinde anlaşarak, tartışmamıza devam edelim :)

tarihinde Vilppu7 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kapitalizmin ne menem bir şey olduğunun farkına varmak bile önemli bir adım ve aşamadır.

Görmeyen, görüp de savunma gayreti içinde olanların, bağdaz dindarlardan farkı yoktur.

Her iki kesim de çıkarları için aklını devre dışı bırakmaktadır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

tabii tartışmanın nasıl gelişeceğini tahmin etmek pek güç değil bu da ayrı mesele..

Sitelerde Paylaş

Evet güç değil, kapitalizm bebek yiyor kan içiyor vs. temelsiz suçlamaları yine gelmiş geçmiş en adil, en verimli; teknolojinin, sanatın, özgürlüklerin en fazla gelişebildiği sisteme yağdıracaksınız.

Neyse, hala konu başlığına dönmeyi öneriyorum, "ABD kapitalizmi" denilen şeyin tanımının yapılmasını bekliyorum. ABD kapitalizmi nedir ona karar vermeden çöküp çökmediğini tartışmak saçma.

Sitelerde Paylaş
Evet güç değil, kapitalizm bebek yiyor kan içiyor vs. temelsiz suçlamaları yine gelmiş geçmiş en adil, en verimli; teknolojinin, sanatın, özgürlüklerin en fazla gelişebildiği sisteme yağdıracaksınız.

tabii tartışalım, ABD kapitalizmini Çad, YEni Gİne, Ekvador, Türkiye, Guam, Madagaskar, Fil Dişi SAhilleri, Arjantin gibi kapitalist üretim biçiminin hakim olduğu diğer ülkelerle kıyaslayalım mesela..

ABD emperyalizminin sırasıyla, Hiroşima-Nagazaki-Kore-Vietnam-Irak I- Irak II de gerçekleştirdiği katliamları, kendi askerlerini Atom Bombası testlerinde nasıl kullandığını, biyolojik ve kimyasal silahlar geliştirip sattığını,

ek olarak; Şilide seçimle işbaşına gelen Allendeyi CIA vasıtasıyla Askeri bir darbe ile devirmesini ve binlerce insanın işkence tezgahından geçirilmesini,

Türkiyede 12 Eylül askeri darbesini ''our boys'' lara yaptırmasını,

El SAlvadorda, Bolivyada Kontralar kurarak türlü katliamlar yaptırmasını

Amerikan DEmokrasisini ve hatta Rosenbergleri-Sakko-Vanzetttilerin sırf komünist oldukları için idamını, Chicago İşçi Direnişinin kanla bastırılmasını, Mccarticiliği'de tartışalım..

ABD'de milyonlarca evsiz ve işsiz insan yaşadığını ve gittikçe yoksullaştıklarınıda tartışalım...

tarihinde Faithnomore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
tabii tartışalım, ABD kapitalizmini Çad, YEni Gİne, Ekvador, Türkiye, Guam, Madagaskar, Fil Dişi SAhilleri, Arjantin gibi kapitalist üretim biçiminin hakim olduğu diğer ülkelerle kıyaslayalım mesela..

ABD emperyalizminin sırasıyla, Hiroşima-Nagazaki-Kore-Vietnam-Irak I- Irak II de gerçekleştirdiği katliamları, kendi askerlerini Atom Bombası testlerinde nasıl kullandığını, biyolojik ve kimyasal silahlar geliştirip sattığını,

ek olarak; Şilide seçimle işbaşına gelen Allendeyi CIA vasıtasıyla Askeri bir darbe ile devirmesini ve binlerce insanın işkence tezgahından geçirilmesini,

Türkiyede 12 Eylül askeri darbesini ''our boys'' lara yaptırmasını,

El SAlvadorda, Bolivyada Kontralar kurarak türlü katliamlar yaptırmasını

Amerikan DEmokrasisini ve hatta Rosenbergleri-Sakko-Vanzetttilerin sırf komünist oldukları için idamını, Chicago İşçi Direnişinin kanla bastırılmasını, Mccarticiliği'de tartışalım..

ABD'de milyonlarca evsiz ve işsiz insan yaşadığını ve gittikçe yoksullaştıklarınıda tartışalım...

ABD kapitalizmi dediğin şeyin tanımını yaz önce karşılaştırırız.

Sovyet emperyalizminin kendi ülkesindeki çalışma kamplarında öldürdüğü insanları, sürgünde soylarını kırdığı Kırım Tatarlarını, Volga Almanlarını, dünyanın en büyük nükleer silah arsenaline sahip olmasını, silahlarını dünyaya satmasını,açlıktan ölen milyonları, Polonya, Estonya, Litvanya, Finlandiya, Afganistan vs. işgallerini ve orada sosyalist rejimin dayatılmasını, içinde yaşayan halkların kültürel asimilasyonunu, insanları batıya kaçmasın diye duvar çekip kaçmaya çalışanları öldürmesi, muhaliflerin öldürülmesini, Çin'de olanları falan da tartışacaksak da sorun yok.

Bir önceki mesajda en dediğimin de altını çizerim, dediğim alanlarda daha iyi olan bir ekonomik sistem gösteremezsen haklı olduğumu da kabul etmek durumundasın :)

Sitelerde Paylaş

Kapitalizmin insan doğasıyla olan uyumu hakkındaki Hacıist yorumdan yola çıkarak sorular sormak isterdim ama kendi cevapları sorular olmuş zaten.

Benim anlamadığım bu kapitalizm denen yapı ortaya çıkmadan önce insanların doğasına uygun olan ekonomik sistemin adı neydi; bundan öncekinin adı neydi ve insanlar kendilerine uygun olmayan bu sistemleri hangi amaçla oluşturdu. Yoksa bunlar da Allahın işimiydi.

Bırakalım bu işleri kimsenin korkusu olmasın ki kapitalizm yolunu bulacaktır, zaten kendisi kriz olan bu sistem hiçbir krizden zayıflayarak çıkmayacak daha da güçlenecek ve o güçlendikçe kendisini "insan" olarak görenler çoğalacak insanlar azalacaktır. Marx neden insanlara bir şeyler yapmalısınız yoksa ortada bir şeyler yapmaya değecek hiçbir şey kalmayacak demiştir -tabi o böyle dememiştir ama onun dediği buradaki bazılarının gücüne giderdi- kapitalizmin ne olduğunu herkezden daha iyi bildiği için sanırım.

Kapitalizm için üzülmeyi bir kenara bırakalım gelecek "özgür" günlerin bizi bekleyen "savaşlarına" konsantre olalım derim.

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ABD kapitalizminin tam ve doğru bir tanımını yapmak mümkün değil arkadaşlar.

Çünkü ABD kapitalizmi ne statik ne de tek birşey. Çok şey ve sürekli bir değişim içinde.

Bu nedenden dolayı benim açtığım başlıktaki sorunun yanıtı açık..

ABD kapitalizminin sonu gelmedi. Ve yakın bir tarihde de gelmeyecek.

Mantık bu konuya zafir bir şekilde değinmiş.

Bazı arkadaşlar da değinmişler. Kapitalizm sıklıkla bir krizden diğerine sıçrayan, arada bir sakinleşen ekonomik bir sistemdir.

İstikrarlı bir ekonomik sistem olduğu söylenemez.

Sosyalist ilkelerle birleştirilince istikrar kazanır biraz. Krizlerin şiddeti ve sayısı azalır.

Kapitalizmde borsayı iki gücün yönettiğine inanılır.

Greed and fear..

İhtiras ve korku..

Bunlar kapitalizmin temel ilkelerindendirler..

Krizler arasındaki nisbeten istikrarlı dönemlerde para hırsı hakimdir. Herkes kolay yollardan para yapmak ister.

Borsaya yönelilir ve büyük yatırımlar yapılır.

Birden bir takım beklenmedik olaylarla karşılaşılır. Dünyanı önemi bir yerinde önemli bir takım olaylar vuku bulur.

Korku ve panik yaşanmaya başlanır.. Borsa hızla düşer. Ekonomik durgunluğa girilir. Piyasadan para çekilir.

Yatırımların pazar değeri düşer. Nakit para kral olur. Ama dolaşan nakit para azalır. Bankalar kredi vermekten korkar.

Ve bir yerden tetiklenen bu olaylar zinciri çığ gibi büyüyerek, bütün ekonomileri sarar.

Kapitaizm budur.

Dünyanın her yerinde aynı kapitalist ilkeler geçerlidir.

Sosyalist çözümleri olan ülkelerde bu gerilemenin etkisi daha az olabilir ama, her ekonomik sistem bundan etkğilenir.

Çünkü günümüzde dünya ekonomisi tek bir nabız gibi atmaktadır.

ABD'de değişen, kapitalist ekonomik sisteme yalnız sosyalist ülkelerde görülen bazı çözümlerin girmeye başlamış olması keyfiyetidir.

Batı Avrupa onları çok önceleri ekonomik sistemine dahil etmiştir.

Hepsi o kadar.

Dünyanın hep birlikte komünizme kaydığı falan yoktur.

Dünya hiç bir zaman komünist olmayacaktır.

Buna eminiz.

Sitelerde Paylaş

Krizlerin ve yükseliş dönemlerinin tek ve ortak bir vurgusu vardır,o da bu seferin sonuncu sefer olduğu ve bundan sonra yeni bir döneme girileceği veya girilmiş olduğudur.

Aksi takdirde ne krizler ne yükseliş dönemleri inandırıcı olamaz.

Her kriz artık sonmuş,yolun sonu imiş ve bu defa kesinlikle farklı imiş gibi lanse edilerek geçmişteki düzelmelerin bu defa görülmeyeceği imajı yaratılırken,her yükseliş döneminde ise artık yeni bir çağa girildiği,krizleri oluşturan yapıların kökten değiştiği ve bu refah döneminin artık krizlerle kesilmeyeceğine yönelik propagandalar yapılır.

İnsanlar her seferinde bunlara büyük çoğunlukla inanırlar ve kaybederler.

Oysa olan üç aşşağı beş yukarı hep aynı şeylerdir.

Sitelerde Paylaş

Dünya komünist olmayacaktır diyorsun haci ama bu hiç bir zaman komünist olmadığı anlamına geliyor mu onu söylememişsin. Bu konuya açıklık getirebilirmisin.

Sanırım siz tarihe bakarken olayların üzerinde hareket ettiği zemini hesaba katmıyorsunuz bu da sizde değişmeyen kuralların olduğu hissiyatı yaratıyor. Gerçek herşeyin değiştiğini söylüyorken siz nasıl bu kadar fütursuz olabiliyorsunuz.

Haklısınız belki kapitalizm zaferler kazanmaya devam edecek ama bu zaferler onu evriltmeye de devam edecek belki bizden de hızlı evrilecek o zaman bakarsın "sana" "bana" da ihtiyacı kalmaz! Vaz geçilmez olanın ne olduğunu anladığınızı umuyorum.

Sitelerde Paylaş
ABD kapitalizminin tam ve doğru bir tanımını yapmak mümkün değil arkadaşlar.

Çünkü ABD kapitalizmi ne statik ne de tek birşey. Çok şey ve sürekli bir değişim içinde.

Bu nedenden dolayı benim açtığım başlıktaki sorunun yanıtı açık..

ABD kapitalizminin sonu gelmedi. Ve yakın bir tarihde de gelmeyecek.

Mantık bu konuya zafir bir şekilde değinmiş.

Bazı arkadaşlar da değinmişler. Kapitalizm sıklıkla bir krizden diğerine sıçrayan, arada bir sakinleşen ekonomik bir sistemdir.

İstikrarlı bir ekonomik sistem olduğu söylenemez.

Sosyalist ilkelerle birleştirilince istikrar kazanır biraz. Krizlerin şiddeti ve sayısı azalır.

Kapitalizmde borsayı iki gücün yönettiğine inanılır.

Greed and fear..

İhtiras ve korku..

Bunlar kapitalizmin temel ilkelerindendirler..

Krizler arasındaki nisbeten istikrarlı dönemlerde para hırsı hakimdir. Herkes kolay yollardan para yapmak ister.

Borsaya yönelilir ve büyük yatırımlar yapılır.

Birden bir takım beklenmedik olaylarla karşılaşılır. Dünyanı önemi bir yerinde önemli bir takım olaylar vuku bulur.

Korku ve panik yaşanmaya başlanır.. Borsa hızla düşer. Ekonomik durgunluğa girilir. Piyasadan para çekilir.

Yatırımların pazar değeri düşer. Nakit para kral olur. Ama dolaşan nakit para azalır. Bankalar kredi vermekten korkar.

Ve bir yerden tetiklenen bu olaylar zinciri çığ gibi büyüyerek, bütün ekonomileri sarar.

Kapitaizm budur.

Dünyanın her yerinde aynı kapitalist ilkeler geçerlidir.

Sosyalist çözümleri olan ülkelerde bu gerilemenin etkisi daha az olabilir ama, her ekonomik sistem bundan etkğilenir.

Çünkü günümüzde dünya ekonomisi tek bir nabız gibi atmaktadır.

ABD'de değişen, kapitalist ekonomik sisteme yalnız sosyalist ülkelerde görülen bazı çözümlerin girmeye başlamış olması keyfiyetidir.

Batı Avrupa onları çok önceleri ekonomik sistemine dahil etmiştir.

Hepsi o kadar.

Dünyanın hep birlikte komünizme kaydığı falan yoktur.

Dünya hiç bir zaman komünist olmayacaktır.

Buna eminiz.

ABD kapitalizmi ne statiktir, ne de çökmüştür, o konularda hemfikiriz.

Kapitalizmin sık sık krizden krize sıçrayışı da ayrı konu, burada bahsedilen kapitalizm laissez-faire kapitalizm mi yoksa karma kapitalist sistemler mi? Sosyalist ilke denilen devletçi yaklaşımlar krizleri azaltmaz, aksine arttırır. Dünyanın her yerinde kapitalizm de aynı şekilde uygulanmıyor, çok çeşitli uygulamalar var. Dünya ekonomisinin tek bir nabız gibi attığı konusunda yine hemfikiriz.

Sitelerde Paylaş

Bu bir finans krizi.

Sıcak para hareketlerinin sınırlandırılması ve regüle edilmesiyle sonuçlanacak. Sürecin sonunda yeni kolokyumlar, yeni kongreler toplanır, yeni prensip kararları alınır.

Peki bunlar kar eder mi?

bilinmez.

Kapitalizmin sonunun gelip gelmediği, yerine geçecek olanın, yerine geçme vaktinin gelip gelmediğine, yerine gelecek olanın gelmeye niyetli olup olmadığına ve nihayet beşeriyetin kafasının durumuna bağlıdır.

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kapitalist üretim ilişkileri, başta teknoloji olmak üzere üretici güçlerin gelişimi önünde engeldir. Makineleşmenin artışı istihdamı azaltır ve işsizliğe sebep olur çünkü çalışanın yerini makine almaktadır. Kapitalist sistem teknolojiye vurgu yapıp da makineleşmeyi sağlarsa, toplumun önemli bir bölümünün hayatı -işsizlik nedeniyle- daha kötü bir hale gelecektir. Yani bu sistem içerisinde üretici güçlerin gelişimi toplumun önemli bir bölümünü olumsuz etkilemektedir. İnsanların böyle çelişkili bir durumu uzun süre kabul etmelerine olanak var mıdır?

Kapitalizm bolluktan değil, kıtlıktan hayat bulan bir sistemdir. Örneğin pırlanta değerlidir, peki neden? Çünkü az bulunur birşeydir. Eğer her taraftan pırlanta fışkırıyor olsaydı bunu satan burjuvazi bu denli kar edebilir miydi? Hayır, kar oranları sürekli olarak düşer ve burjuva batardı. Hava bedavadır, neden? Çünkü satılamayacak ve fiyatlandırılamayacak kadar boldur. Teknolojinin gelişimi sayesinde her alandaki üretim bollaştıkça, ondan elde edilecek kar -tıpkı hava örneğindeki gibi- sürekli olarak düşecektir. Bolluk, karları düşürür ve kapitalizmi krize sokar. Bu yüzden kapitalizm, bolluğun önünde bir engeldir. Bol bol üretilen malların, -sırf sistem yaşamaya devam etsin diye- depolarda çürüdüğü bir düzendir bu! Bol olan birşeyin hala fiyatlandırılarak satılıyor olmasını kimse kabul etmez. Havayı satmaya kalksalar ayaklanmaz mısınız? Bu düzenin ömrü ne kadar olabilir ki? Kapitalizmin geleceği yoktur. Çünkü teknoloji sürekli gelişiyor, üretici güçler artıyor ve bolluk çoğalıyor. Bolluk ne kadar çoğalırsa, onun fiyatlandırılması ve satılabilir olması o kadar azalır, gereksizleşir, akıl dışı bir hal alır. Bu yüzden kapitalist sistem akıl dışı bir düzendir, kıtlıktan hayat bulur. İnsanlara bolluk içinde yokluk çektirir.

Ayrıca, kar edebilmek için maliyetlerini en düşük düzeyde tutmak ve böylece çalışanları yoksullaştırmak durumunda olan bir sistem bu. Fakat maliyetini düşürüp çalışanları yoksullaştırarak artırdığı üretimini kime satacak? Gene o yoksullaştırdığı insanlara! Tüketiciler ve çalışanların aynı insanlar olduğu göz ardı edilmemelidir. Kapitalistler sürekli olarak üretirler, hep daha fazla kar için çalışırlar. Bunun sonucu olarak üretimi artırırlar ama bunu tüketicilerin(yani çalışanların) alım güçlerini düşürerek yaparlar. Tüketicinin geliri, kapitalistin üretim ve kar hızını karşılayacak oranda artmadığı için; bol bol üretilen ürünler en sonunda satılamayarak burjuvazinin elinde patlar! Kriz de bu yüzden çıkar. Üretim planlanmadığı için kriz çıkmaktadır. Kapitalizm, bol bol ürettiği ürünleri satmak istediği tüketici(çalışan) kitleyi yoksullaştıran(en azından onun ürettiğini tüketemeyecek kadar az zenginleştiren) bir sistemdir. Bu durumu, kendi gövdesinden beslenen bir vampire benzetmek yanlış olmayacaktır. Kapitalizmin bu ürün bolluğu ''fazla üretim krizi''ne sebep olmakla kalmaz, bu bolluk, söz konususu ürünün neden hala fiyatlandırılıyor ve satılıyor olduğu sorusunuda gündeme getirir.

Kısacası; kapitalizm teknolojik gelişimin önünde engel olan, kıtlıktan beslendiği halde kar hırsı yüzünden kendi sonunu(yani bolluğu) yaratan ve bunu yaparken de ürünlerini satmayı planladığı tüketicileri yoksullaştırarak kendi iflasını hazırlayan bir krizler sistemidir. Bu akıl dışı sistemi revize etmeye kafa yormaktansa sosyalizmi daha iyi(demokratik) bir biçimde gerçekleştirmek için kafa yormak daha akıllıca olacaktır.

ABD'nin politika değişikliğine gelince... Buna sosyalizm denmez, denemez. Eğer buna sosyalizm dersek ortaya birden fazla sosyalizm çıkacaktır. Kaldı ki ABD'de zarar eden burjuvaların mülkleri kamulaştırılıyor ve bu zarar devletçe üstleniliyor. Yani burjuvazinin ettiği zararı, Amerikan halkı vergileriyle ödüyor! Burada halkın keriz yerine konması durumu yok mudur? Senin zararını niye biz ödeyelim kardeşim? Devletin burjuva karakterine çok iyi bir örnektir bu durum. Burjuvanın mülkünü zarar ederken alıp zararı halka ödetiyor ve sonra da tekrar burjuvaziye veriyor. Üstelik devletleştirerek zararı halka ödettikten sonra tekrar özelleştireceğini en baştan söylüyor! Bunun neresi sosyalizm? Sosyalizm, halkı devlet eliyle kazıklamak demek değildir. Fakat yine de liberalizmin ''görünmez elin herşeyi yoluna koyduğu'' masallarının çöktüğünü göstermesi bakımından değerli bir durum. Sosyal demokratların ve Keynesçilerin gözü aydın.

Freddie ağabey , ağabeyim benim ; yorumunu okudum da hani , iyi hoş , fakat kendini bu kadar kasmana bir türlü anlam veremiyorum be ağabey !

Böyle giderse fıtık olacaksın ; yazık valla , resmen sağlığınla oynuyorsun !

Freddie ağabey ; Alis komünist diyarında yaşasa idi , sence de bol bol şeker mi yerdi , yoksa ayvayı mı ?!

Not : Yorumum içeriksiz oldu ama , artık idare edersin be ağabey ! Malum , herkes bir yığın mantıksal saçmalığı senin gibi yanyana dizme ustalığını gösteremez , haliyle bende de yok zaten öyle bir yetenek , vermemişse Mamut , neylesin Yakup !

Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla Haci bana cevap vermeyecek; umarım bunun nedeni sorularımın kazık olması değil de beni kaale almamasıdır. Aksi halde çok üzüleceğim. Belki de ne sorduğumu anlamamış olabilir, o zaman soruyu detaylandırayım da ayıp etmemiş olayım.

İnsan doğası denen şey nedir acaba? Allah tarafından mı insanın içine üflenmiştir?

Basitleştiriyorum kusura bakmayın; evrim teorisi ne der canlılar çevrelerine uydukları müddetçe hayatta kalabilir ve gelişebilirler hiç bir şekilde çevrelerini manipüle etme olanakları yoktur ancak kendilerini manipüle edebilirler, o zaman bu insan doğası denen şey evrim sürecinin üstünde bir yerde mi ki çevreye uymak yerine çevre ona uyuyor. Yani kapitalist sistem insan doğasına en uygun sistem ise evrim yok mu? Eğer evrim varken insan doğası da aynı anda var diyorsak bu bizim evrimi kabul etmediğimiz ona inandığımız anlamına mı geliyor?

Umuyorum sorum anlaşılmıştır, cevap gelmezse daha basitleştirerek sormam gerektiğini düşünüp sizinki gibi bir metin yazmayı düşünüyorum.

İnsan doğasıymış, bu ne menem bir şey.

Bir de alıntı yapayım da tam olsun.

Buyrun;

"Doğadaki nesnel tekerrürlerin kavranışı olarak bilimi inşa eden insanoğlu, kendisi için, doğaüstü güçlerle farazi ilişkiler (din) veya zaman dışı ahlâki hükümler (idealizm) biçiminde özel ayrıcalıklar yaratarak, inatla ve ısrarla kendisini bilimden dışlamaya çabaladı. Marx, insanoğluna, maddi doğanın evrim süreci içerisinde doğal bir halka; insan toplumuna, üretimin ve dağıtımın örgütü; kapitalizme de, insan toplumunun gelişiminde bir aşama gözüyle bakarak, onu bu iğrenç ayrıcalıklardan kesinkes ve sonsuza kadar mahrum etti."

Lev Troçki

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kapitalizmin sonunun geleceğini hiç sanmıyorum.

En ağır koşullarda bile bir tür kapitalizm devam edecek.

Çünkü insanın insan olarak doğası ile ilgili yegane ekonomik sistem.

Diğerleri yanına bile yaklaşamaz.

Anladığım kadarıyla Haci bana cevap vermeyecek; umarım bunun nedeni sorularımın kazık olması değil de beni kaale almamasıdır. Aksi halde çok üzüleceğim. Belki de ne sorduğumu anlamamış olabilir

"İnsan doğası" fikrinin temeli islam fikrinin temelinden bir zerre kadar farklı değil.

Aksi doğru ise ise buyursunlar o farkı önümüze koysunlar. Hani? Defalarca sormadık mı?

Evrimsel sürecin doğasından bahsedilebilir diyoruz. Peki evrim geçirmekte olan bir canlının belirli bir doğası olur mu?

Saçmalık o kadar meydanda ki.

Cocuklara masallar kuşağı. Müslümanları kıskandırır bu adamlar.

Teoriye bakarak hatalarını şap diye anlamasalar da, pratik sonucunda anlayacak olmaları 150 senedir belliydi.

Bundan sonra da gidişat değişmeyecek.

Bu başlığa asıl muhalefetin liberallerden gelmesini beklerdim ama, onlar her zamanki gibi gördükleri komunistlerin üzerine kusmak dışında bir işe yarıyor değiller.

Onlar bilir..

Sitelerde Paylaş
"İnsan doğası" fikrinin temeli islam fikrinin temelinden bir zerre kadar farklı değil.

Aksi doğru ise ise buyursunlar o farkı önümüze koysunlar. Hani? Defalarca sormadık mı?

Evrimsel sürecin doğasından bahsedilebilir diyoruz. Peki evrim geçirmekte olan bir canlının belirli bir doğası olur mu?

Saçmalık o kadar meydanda ki.

Cocuklara masallar kuşağı. Müslümanları kıskandırır bu adamlar.

Teoriye bakarak hatalarını şap diye anlamasalar da, pratik sonucunda anlayacak olmaları 150 senedir belliydi.

Bundan sonra da gidişat değişmeyecek.

Bu başlığa asıl muhalefetin liberallerden gelmesini beklerdim ama, onlar her zamanki gibi gördükleri komunistlerin üzerine kusmak dışında bir işe yarıyor değiller.

Onlar bilir..

Kapitalizmi insan doğasına uygun yapan zaten "kafadaki" herhangi bir "doğa"yı dayatmaması, insanları özgür bırakması. İster bencil yaşa ister paylaşımcı, karışan mı var?

Bu arada "liberal muhalefetimi" yaptım, itiraz edeceğim noktalara itirazımı ettim :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...