Jump to content

namaz nasil kilinir?

Recommended Posts

Kuran'ın namazı nasıl kılınacagını anlattıgı konusunda uzlaşmadık..:) senin kabulüne göre soru sordum sadece ve madem istediğini oku diyor o zaman söylediğim kısımlar da okunabilir yani sana göre ve Kuran' a göre. Doğru değil mi? :)

Doğru diyorsanız o zaman bunun nasıl bir ibadet olduğunu da izah etmenizi rica ederim.

Demek linki okumadın...Beni boşuna ugrastırıyorsun...

Namaz Allah’ı zikretmek (hatırlamak) için yapılan bir ibadettir (20-Taha Suresi 14). Fakat Allah’ı zikretmekten farklı olarak namaz belli vakitlerde farz kılınmıştır, abdestli olarak yerine getirilmelidir ve belli hareketleri de kapsar. Namaz öyle bir ibadettir ki savaş sırasında bile yerine getirilir. 4-Nisa Suresi 102. ayette savaş durumunda bir grubun namaz kıldığını, diğer grubun ise nöbet tuttuğunu görüyoruz. Secde edildikten sonra diğer grup ilk grubun yerini alıp namazını kılmaktadır. Burada savaş tehlikesinin olduğu bir durumda bile namazın secde de dahil olmak üzere (secde kişinin en savunmasız halidir) yerine getirildiğini, fakat nöbetleşe, silahları bırakmadan, düşmana fırsat verilmeden bunun yapıldığını görüyoruz. Eğer savaşta dahi vakitli farz olunan namaz böyle yerine getiriliyorsa, normal zamanında namazın kıyamı, rükusu ve secdesi ile yerine getirilmesinin önemi daha iyi anlaşılır.

Kuran’dan (14-İbrahim Suresi 40) namazın Hz. İbrahim’den beri varolan bir ibadet olduğunu anlıyoruz. Hz. İbrahim’in ibadet evi Kabe’yi ele geçiren, Allah’a ortak koşucu putperestler bile namazı sapkın bir şekilde olsa da uygularlardı (8-Enfal Suresi 35). Kuran evvelki nesillerin de uyguladıkları namaz alışkanlıklarını şehvetlerine uyma sonucu bıraktıklarını söyler (19-Meryem Suresi 59).Yani Peygamberimiz zamanında, namaz “salat” denildiğinde namazın ne olduğu ve hareketleri kişiler tarafından anlaşılırdı. Aynen günümüzde de namaz denilince, namaz kılmayan kişilerin bile namazın hareketlerini, Allah’a yönelmeyi ve ibadet etmeyi anladıkları gibi. Kuran’da hareketli ibadet manasında üç kelime geçer. Bunlar “kıyam(ayakta durma)”, “rüku(eğilme)”, “secde(yüz üstü yere kapanma)”dir. Kuran’da İbrahim Peygamber’in makamının namaz yeri edinilmesi, evin temiz tutulması geçer (2-Bakara Suresi 125). 22-Hac Suresi 26. ayette ise evin kıyam, rüku ve secde edenler için temiz tutulması emredilerek namazın üç hareketinin ne olduğu bir arada gösterilmiş olur.

Namazın en önemli bölümü ve özelliği ise namazda Allah’ın hatırlanmasıdır(zikredilmesidir). Nitekim 20-Taha Suresi 14. ayetten namazın kılınmasındaki gayenin, Allah’ın hatırlanması olduğunu anlarız. Kuran’da, namazda Kuran okunmasına dair bir ifade geçmez. Fakat Kuran bize tanıtılırken, Kuran’ın “zikir” yani hatırlatma olduğu söylenir. Böylece biz namaz kılarken, edeceğimiz duada, Allah’a yakarışta, rehberimizin Kuran olduğunu anlarız. Örneğin Allah’ın bağışlayıcılığı, merhameti, her şeyi yaratması, cenneti, cehennemi, bilgisinin sonsuzluğu hep Kuran’dan öğrenilir. Namazda da merhametli, bağışlayıcı... bir Allah’ın karşısında olduğumuzu bilir, ona göre Allah’ı zikreder(hatırlar), ona göre Allah’a yöneliriz. Yani namazda illa ki Arapça Kuran okumak zorunda değiliz. Çünkü namazda Kuran okuyun diye bir emir bile yokken, Arapça Kuran okumak gerektiği nereden anlaşılacaktır? Fakat namazda Allah’ı zikrederken Kuran’daki bilgileri kullanırız. Örneğin Arapça ”Kul huvallahu ahad” dememize illa ki gerek yoktur. Bunun yerine “De ki Allah birdir” şeklinde tercümesini okuyabiliriz. Veya “De ki” diye seslenişe gerek yoktur diye düşünüp “Allah birdir” diyebiliriz. Veya edeceğimiz duanın akışına göre “Allah’ım sen birsin...” şeklinde dua edersek, zikir olan Kuran’ın rehberliğinde zikir yapmış, yani Allah’ı hatırlamış oluruz. Kuran’ın bize verdiği mesaja, öğrettiği hatırlama şekline göre Allah’a yönelirsek, böylece Kuran’a göre namaz kılmış oluruz. Bu şekilde namaz kılmanın, Arapça bilmeden, Arapça ayetleri ezberden tekrarlayarak kılmaktan daha iyi olduğu kanaatindeyiz. Çünkü kişi ezberlediklerini tekrarladığında çoğunlukla söylediği kelimelerin farkına varmaz. Beyinde kodlu olan sözler otomatik olarak ağızdan çıkar ve çoğu zaman kişi ne söylediğinin farkında değildir. Hele kişi bilmediği bir dildeki metinleri ezberleyip tekrarlıyorsa durum tam bir felaket olur. Arapça bilmeyip, her harekette aynı sözleri tekrarlayarak namaz kılanlara, kıldıkları namazların kaçında, söylediklerinin ne kadarının farkında olduklarını bir sorun, bir araştırın, bu şekilde kılınan namazın sakıncalarını anlayacaksınız. İnsan, yaratılışı gereği ezberden okuduğu sözleri düşünmeden tekrarlayabilir. Her gün, hep aynı ayetler bilinmeyen bir dilde tekrarlanınca, Allah’ı zikretme(hatırlama) yerine bilinçsizce tekrarlar yapılmış olur. Birçok kişinin namaz kılarken akıllarına başka şeyler geldiğini söylediklerine tanık olursunuz. Tabi ki ezber bir namazda akla namazla alakası olmayan çok şey gelebilir. Çünkü beyin ezberde olan bir şeyi söylerken düşünmek zorunda olmadığı için başka şeyler düşünebilir. Allah içkili kişilerin bile namaz kılmalarını istemiş fakat onlara bir şart koşmuştur: “Ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın” (4-Nisa Suresi 43). Böylece Allah sarhoşların ne söylediklerinden habersiz oldukları için namaz kılmalarını istemediğini bildirmiştir. Peki ayık kafalıyken hem bilmediği bir dilde, hem de ezbere Arapça Kuran okuyup ne dediğini bilmeyenlerin durumunun bu sarhoşlardan farkı nedir? Bunların namazlarında yerine getirmedikleri unsur olan “Ne söylediklerini bilmek”, sarhoşların yerine getirmediği unsurla aynı değil midir?

Kuran’da (2-Bakara Suresi 45) sabırla, namazla Allah’tan yardım dilemek geçer. Peki ana dilinde namaz kılmayan kişi kendi özel derdiyle ilgili özel duygularını nasıl dile getirip de Allah’tan yardım dileyecektir. Ana dilde ibadete karşı çıkanlar, bu ayetin hükmünün yerine gelmesini engellemiş olmuyorlar mı? Kişiler sayılara, törenlere, açılara, teferruatlara boğulmuştur. Fakat Allah’ın en çok istediği unsur uygulanmamaktadır. Allah namazın gayesinin kendisinin hatırlanması olduğunu söyler. Mezheplerin anlattığı namaz şekliyle ayaktayken ellerin bilekten tutulması, rükuda sırtın açısı, secdede önce alnın, sonra burnun yere konuşu, oturuşta bir ayağın dik, diğerinin yatık oluşu gibi Kuran’da olmayan nice teferruatlar harŞyen yerine getirilir. Ama Allah’ın hatırlanması; bu Arapçaperestlik, ezbercilik, teferruatçılık yüzünden gölgelenir, engellenir. Eğer “Hayır böyle bir şey yok” diyorsanız, etrafta bahsettiğimiz şekilde namaz kılan birçok kişiyi sorgulayıp söylediklerimizin doğruluğunu tartın. Bu satırları yazanların bir çoğu da daha evvel mezheplerin anlattığı şekilde dini öğrenmeye başladıkları, o şekilde namaz kıldıkları için kılınan namazın nasıl olduğundan haberdardırlar. Düzgün kılınan namazla:

1-Allah hatırlanmakta, kişi ne söylediğinin farkında olmaktadır (20-Taha Suresi 14).

2-Namazda huşu olmaktadır. Huşu kelimesine kalpsel ürperti, derin saygı manaları verilmektedir (23-Müminun Suresi 2).

3-Namaz kişiyi çirkin davranışlardan ve Şillerden alıkoymaktadır (29-Ankebut Suresi 45).

Düzgün kılınmayan bir namaz birçok kişi tarafından iyi bir niyetle yapılmış olabilir. Fakat sonuç yine de papağanvari bir tekrarlama ve sarhoşvari bir şekilde ne söylediğini bilmeden bir namaz olmaktadır. Bu yüzden kişinin ana dilinde ne söylediğini bilerek ibadet etmesi, papağanlıktan ve sarhoşvarilikten kurtulup, Allah’ın muradını yerine getirmesi için çok önemlidir. Ana dilde ibadet kişinin söylediğinin farkında olması demektir. Bu ise gerçek manada hatırlamanın(zikir) oluşması için zaruridir. Ana dilde ibadet, bir ruhsat, bir kolaylık olarak görülmemelidir. Ana dilde ibadet, kişinin yaratıcısı ile gerekli olan bağı kurması için olmazsa olmaz şarttır. Siz kitlelerin hepsinin ana dili gibi Arapça öğrenemeyeceği veya İslam’ın Arap ırkının dini olmadığı kanaatindeyseniz, bu fikri kabullenmekte zorlanmayacaksınız demektir.

Ayrıca Cin Suresi 18. ayete göre namaz kılınan yerlerde Allah dışında kimseye yakarılmamalıdır. Peygamberlerden, evliyalardan, ölmüşlerden yardım istemek Müslümana yakışmaz. Müslüman bir tek Allah’a yalvarır, gücün bir tek Allah’ta olduğunu bilir.

http://www.kurandakidin.net/bolumler/36-ku...at-oruc-hac.asp

Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İyide bunlar namazın nasıl kılınacağını açıklamıyor. Hangi şartlarda namaz kılınır onu söylüyor.

Sen bir şirkete girdin ve patron sana Zratvitlak yaz dedi.. Ama Zratvitlak yazarken çini mürekkebi kullan, asla renkli kağıda yazma diyerek ekledi.. Ne yapacaksın..

Sitelerde Paylaş
epifun sen nasıl namaz kılıyorsun.

Söylemek istediğim şu: Şu anda beni kuana göre namaz kılmak isteyen bir müslüman gibi düşün.

Bana abdest aldıktan sonra neler yaptığını anlatırmısın?

Ve bir bayan olarak nisa 34 gibi ayetleride okuyormusun?

Son sorum hangi ayetleri okuyorsun?

Bunu anlatmam neyi degiştirecek?

Namaza mı baslayacaksın?

Namazı kılan biziz... Bu durumda nasıl kıldıgımız da bizi ilgilendirir.

Ben hayatında hiç bir mezhep ogretisine hadise bulaşmamış biri olarak, Kuran'dan nasıl kılınacagımı anladıgımı ve pratige gecirmeyi basarabildigimi soyledim. Olay budur. Link de verdik. Git sen namazla orucla ugrasacagına biraz kitap roman oku da metin kavrama yetenegin gelişsin.. nisa 34'ü anladıgın gun söz namaz kılmayı Kuran'dan yola cıkarak bizzat ogretecegim.

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yaa bırakın uğraşmayın boşverin yaaa, bunların alayı palavracı. Ben en azından 100 kişiye sordum hiç biri cevap veremedi. Tek kaynak kuran derler, namaz kuranda anlatlılır derler,sonrada sıkışınca yok bilmem nesine kodugumdan beri namaz vardı diye kıvırtırlar.

Madem o bilmem hangi dangalaktan beri uygulanıyorsa ne diye o zaman gelenekçilere çamur atıyorsunuz geleneğe uyuyor diye gerzek herifler. O yerin dibine batırdığınınız gelenekçilerde aynı şeyi söylüyor.

Namaz mütevatir sünnettir diyorlar. Yani,asırlardan beri uygulanarak süren gelenek.Onlar bunu muhammede kadar götürüyor,siz ise ibrahime. Değişen ne oldu ?

Kuranda namaz nasıl kılınacagi tarif edilir diye iddia eden tek tek ayetleri orataya kor anlatır,laf salatası yapmaz

tarihinde dinsavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yaa bırakın uğraşmayın boşverin yaaa, bunların alayı palavracı. Ben en azından 100 kişiye sordum hiç biri cevap veremedi. Tek kaynak kuran derler, namaz kuranda anlatlılır derler,sonrada sıkışınca yok bilmem nesine kodugumdan beri namaz vardı diye kıvırtırlar.

Madem o bilmem hangi dangalaktan beri uygulanıyorsa ne diye o zaman gelenekçilere çamur atıyorsunuz geleneğe uyuyor diye gerzek hefirler. O yerin dibine batırdığınınız gelenekçilerde aynı şeyi söylüyor.

Namaz mütevatir sünnettir diyor. Yani,asırlardan beri uygulanarak süren gelenek.Onlar bunu muhammede kadar götürüyor,siz ise ibrahime. Değişen ne oldu ?

Kuranda namaz nasıl kılınır tarif edilir diye iddia eden tek tek ayetleri orataya kor anlatır,laf salatası yapmaz

anlattık ya...

daha ne anlatayım... hersey detayıyla var zaten...

benim kıldıgım namazın "dogru" olması için imamın kıldırdıgı ile aynı mı olması gerekiyor?

evet bire bir aynı degil de dedik.

Sitelerde Paylaş
anlattık ya...

benim kıldıgım namazın "dogru" olması için imamın kıldırdıgı ile aynı mı olması gerekiyor?

Kopi paste yaptığın alıntıda hiç bir bok yok.

Sitelerde Paylaş

epifun verdiğin adresi ben en az iki defa hatim etmiştim :) o nedenle artık bakmak gereği duymuyorum. Oradaki yazılanlar resmen yeni bir din icat etmektir,ben y.nuri den şüpheleniyorum :) tamam sen namaz kıl ama ben sana başka birşey soruyorum,lütfen cevap verecekseniz o soruma karşılık olsun.

Sitelerde Paylaş
Bunu anlatmam neyi degiştirecek?

Namaza mı baslayacaksın?

Namazı kılan biziz... Bu durumda nasıl kıldıgımız da bizi ilgilendirir.

Ben hayatında hiç bir mezhep ogretisine hadise bulaşmamış biri olarak, Kuran'dan nasıl kılınacagımı anladıgımı ve pratige gecirmeyi basarabildigimi soyledim. Olay budur. Link de verdik. Git sen namazla orucla ugrasacagına biraz kitap roman oku da metin kavrama yetenegin gelişsin.. nisa 34'ü anladıgın gun söz namaz kılmayı Kuran'dan yola cıkarak bizzat ogretecegim.

Epifun başına gelecekleri anladın değilmi?

Bunu anlatmam neyi degiştirecek? O zaman deminden beri neden anlatıyorsun?

Namaza mı baslayacaksın? Hayır bırakalı çok oldu ama belki senin sayende başlayanlar olurdu?

Namazı kılan biziz... Bu durumda nasıl kıldıgımız da bizi ilgilendirir. işte bu nedense deminden beri kıvranıyorsun cevap verirsen iddianın ne kadar saçma olacağını yüzüne vurulacağını anladın anda nedense hemen bu seni şilgilendiren birşey haline geldi.

Ben hayatında hiç bir mezhep ogretisine hadise bulaşmamış biri olarak, Kuran'dan nasıl kılınacagımı anladıgımı ve pratige gecirmeyi basarabildigimi soyledim. Olay budur. Link de verdik. kendinin verdiği liknte kendinin haberi yok o verdiğin link senin söylerin ile çelişiyor.

Git sen namazla orucla ugrasacagına biraz kitap roman oku da metin kavrama yetenegin gelişsin.. nisa 34'ü anladıgın gun söz namaz kılmayı Kuran'dan yola cıkarak bizzat ogretecegim. Nisa 34 kuş kadar aklı olan insan anlar ama anlamamaya çalışarak okursan müslüman olarak kalırsın.ayeti anlamak için değil anlamamak için bayabir çaba gerekiyor. Nisa süresi:34. Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine ÜSTÜN KILMASI sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için ERKEKLER KADINLARIN YÖNETİCİLERİ ve koruyucusudur. ONUN İÇİN İYİ KADINLAR İTTATKARDIRLAR. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gaybı koruyucudurlar. BAŞ KALDIRMASINDAN ENDİŞE ETTİĞİNİZ KADINLARA öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve DÖVÜN... EĞER SİZE İTAAT EDERLERSE artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Sitelerde Paylaş
anlattık ya...

Sana, imam gibi namaz kılman gerekir diyen olmadı.Olayı saptırıp çirkefleşme. Sen nasıl namaz kılıyorsan, takla atarakmı, hoplayarakmı,göbek atarakmı istediğin gibi kılmakta serbestsin,eğer eleştirirsem şerefsizim, önce detayıyla bi anlat. Sonra da bu kıldığın namaz şeklini kurandan tek tek kaynaklarını göster.

Hadi bakalım becerebilecekmisin?

Sitelerde Paylaş

Hadi be ne detayı. İlk alak suresinde namaz kıl diyor başka bir şey söylemiyor..

Eee hadi kıl bakalım. Neye göre kılacaksın bu namazı..

O zaman sana sıra sıra bir ilk okul öğrencisine sorar gibi soralım.

1. Namaza başlarken ellerin nanik yapar gibi kalkmasını kim belirlemiştir?

2. Daha sonra ellerinbirleştirilip karın üzerinde tutulmasına nasıl karar verilmiştir?

3.Öne doğru eğilerek domalmak nerede izah edilmiştir?

4. Rekat sayılarını kim belirlemiştir?

5. İki yat kalktan(secde den) sonra, ayağa kalkmayı ve ikinci sefer secde sonrası ayağa kalkmayıp ayakları kıç altına alıp dua etmeyi. (Ka'de )

6. İki kere secdeye kapanmayı

7. Günde kaç vakit kılınacağını

8. Eller nanik yapılırken - Allahu Ekber - demeyi

9. rükuda 3 kere Sübhane Rabbiye'l-Azîm demeyi

10. Rükudayken ''Semiallahülimen hamideh'' demeyi

11. Rükudan kalkarken ''Allahümme rabbena ve lekelhamd'' denmesini

12. Secde halinde de üç defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denmesini..

Sanırım bu şekilde izahatlı soru sorarsak anlamamakta direnen müslüman beyinler daha iyi kavrayacaktır...

Sitelerde Paylaş

Allahin farzlarini anlayabilmek icin, peygamber sünnetini bilmek gerekir. Peygamber sünnetini bilmek icinde, hadiscileri dinlemek gerekir. Hadiscileri dinlediginiz andada, potansiyel sapiksiniz demektir. Demekki neymis?

Allahi anlayabilmenin yolu, sapikliktan geciyor. Aksini iddia edenler, hadiscileri reddetmek zorundadirlar. Onlari reddenlerde, namaz kilmayi, abdest almayi bilmiyorlar demektir. Eee, döndükmü basa.

Sitelerde Paylaş
Hadi be ne detayı. İlk alak suresinde namaz kıl diyor başka bir şey söylemiyor..

Eee hadi kıl bakalım. Neye göre kılacaksın bu namazı..

O zaman sana sıra sıra bir ilk okul öğrencisine sorar gibi soralım.

1. Namaza başlarken ellerin nanik yapar gibi kalkmasını kim belirlemiştir? Bilemiycem.. Eve adım atarken sag ayakla atmayı kim belirlediyse aynı zihniyette biri heralde ...Mezhep imamlarından birisidir muhtemelen.

2. Daha sonra ellerinbirleştirilip karın üzerinde tutulmasına nasıl karar verilmiştir? İbrahim'e ogretilmiş vakti zamanında... Hadi koş dediğimde nasıl bunu eyleme döküyorsan, "kıyam mode on" dendiğinde de napılacagı belli...

3.Öne doğru eğilerek domalmak nerede izah edilmiştir? ruku... izaha gerek yok.. "kitap oku" dediğimde ne yapacagını biliyorsun di mi? Kuran her eylemin ne oldugunu da mı ogretecek insana embesile ogretir gibi? dunyanın her yerinde kitap oku ne demekse, ruku moduna gec de o demek... tdk'yı acıp bak.. (bowing ing.si)

4. Rekat sayılarını kim belirlemiştir? Yok rekat sayısı... serbest Yine abdest alırken sag elini üç kez yıkayıp vudu duasını okuyanlar heralde...

5. İki yat kalktan(secde den) sonra, ayağa kalkmayı ve ikinci sefer secde sonrası ayağa kalkmayıp ayakları kıç altına alıp dua etmeyi. (Ka'de ) 2 yat kalka gerek yok.. 1 rekat= 1 kıyam-ruku-secde olabilir.. ha canı isteyen 3 secde de yapar...

6. İki kere secdeye kapanmayı : oyle bir kaide yok

7. Günde kaç vakit kılınacağını Kuran'a gore 3.. fazlası keyfine kalmış8. Eller nanik yapılırken - Allahu Ekber - demeyi ben oyle demiyorum mesela...ne diyecegin serbest

9. rükuda 3 kere Sübhane Rabbiye'l-Azîm demeyi cevap 8

10. Rükudayken ''Semiallahülimen hamideh'' demeyi boyle dediklerini ilk kez senden ogrendim

11. Rükudan kalkarken ''Allahümme rabbena ve lekelhamd'' denmesini boyle dediklerini ilk kez senden ogrendim

12. Secde halinde de üç defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denmesini.. cevap 11

Sanırım bu şekilde izahatlı soru sorarsak anlamamakta direnen müslüman beyinler daha iyi kavrayacaktır...

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben bi müslman olarak aranıza yeni katıldım.tartışmayı ve araştırmayı seven bi insanım.ateist arkadaşlarıma şu soruyu sormak istiyorum :Her insan Beka (sonsuzluk, sonsuza kadar yaşamak) ister! Varoluşun gayesi bu değilmidir?

Ölüm gibi bir gerçeğin alenen var olduğu ortada iken, inanmayan bir beşer nasıl olurda; Kendini risk'e atabilir?

Ya inanmadığın yaratıcı gerçekse "ya varsa" varoluşunun gayesi olan sonsuzluğu kaybedeceksin! evet bu soruma cevap istiyorum???????

Sitelerde Paylaş
xislam

Müzzemmil 20 de söylüyor,"istediğiniz yerden okuyun" diye.

O ayetin onunla alakası yok.

20 Hiç kuşkun olmasın, Rabbin senin durumunu biliyor. Gecenin üçte ikisinden daha azını, yarısını, üçte birini ayakta geçiriyorsun. Seninle beraber olanlardan bir grup da öyle. Allah, geceyi de gündüzü de ölçüye bağlamıştır. Sizin onu kuşatamayacağınızı bildi de size tövbe nasip etti. O halde Kur'an'dan, kolay geleni okuyun. Sizden hastalar olacağını bildi. Bir kısmının yeryüzünde dolaşıp Allah'ın lütfundan bir şeyler isteyeceklerini, diğer bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bildi. O halde Kur'an'dan, kolay geleni okuyun! Namazı/duayı yerine getirin! Zekâtı verin. Güzel bir ödünçle Allah'a ödünç verin! Öz benlikleriniz için önden gönderdiğiniz iyiliğin, Allah katında hayrını daha çok, ödülünü daha büyük olarak bulacaksınız. Allah'tan af dileyin. Hiç kuşkusuz, Allah çok affedici, çok esirgeyicidir.

Burada kuran okuyun allaha borç verin falan diyor namazda şu şu ayetleri okuyun demiyor.

Ama bilmiyorum epifun ne diyor katılıyormu katılmıyormu çünki katılsada çok zor durumda kalaca katılmasada.

Sitelerde Paylaş

Verdiğin cevaplar namazın nasıl kılınması gerektiğinin cevapları değil maalesef..

İbrahime denmiş diyorsunda ortada İbrahimi taklid eden kaç kişi kalmış? Millet Allah ı unutmuş, namazı mı hatırlayacak? Aradan binlerce yıl feçmiş. Bu İbrahime öğretildi denen namazın nasıl kılınacağına dair İbo yazılı bir dökümanda bırakmamış..

Verdiğin cevaplara göre Allah Kuranda nasıl namaz kılınır açıklamamış. Sanırım direkt bunu söyleyemediğin için dolandırıp duruyorsun meseleyi.. Bari senin yerine ben söyleyeyim.. Allah nasıl namaz kılınacağını Kuranda söylememiştir...

Oldu sanırım...

Sitelerde Paylaş
Verdiğin cevaplar namazın nasıl kılınması gerektiğinin cevapları değil maalesef..

İbrahime denmiş diyorsunda ortada İbrahimi taklid eden kaç kişi kalmış? Millet Allah ı unutmuş, namazı mı hatırlayacak? Aradan binlerce yıl feçmiş. Bu İbrahime öğretildi denen namazın nasıl kılınacağına dair İbo yazılı bir dökümanda bırakmamış..

Verdiğin cevaplara göre Allah Kuranda nasıl namaz kılınır açıklamamış. Sanırım direkt bunu söyleyemediğin için dolandırıp duruyorsun meseleyi.. Bari senin yerine ben söyleyeyim.. Allah nasıl namaz kılınacağını Kuranda söylememiştir...

Oldu sanırım...

Yazılanları gerçekten zevkle okudum. Bence oldu.

Sitelerde Paylaş
ben bi müslman olarak aranıza yeni katıldım.tartışmayı ve araştırmayı seven bi insanım.ateist arkadaşlarıma şu soruyu sormak istiyorum :Her insan Beka (sonsuzluk, sonsuza kadar yaşamak) ister! Varoluşun gayesi bu değilmidir?

Ölüm gibi bir gerçeğin alenen var olduğu ortada iken, inanmayan bir beşer nasıl olurda; Kendini risk'e atabilir?

Ya inanmadığın yaratıcı gerçekse "ya varsa" varoluşunun gayesi olan sonsuzluğu kaybedeceksin! evet bu soruma cevap istiyorum???????

Sen bize bakma ahme bizler hiç araştırmayı sevmeyiz 1400 yıl önce bir arap tarafından yazılmış saçma sapan bir kitaba inanacak kadar bile aklımız yok.

O yüzden yazındada anlaşıldığı üzere senin gibi araştımayı seven engin bilgi sahibi kişilerin bize bakmasın.

Ha bu arada konu hakkında ne düşünüyorunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...