Jump to content

Forum yönetimi demokratikleştirilsin

Recommended Posts

Bu site, -katılımcılarının bilinçliliği sayesinde- bir düzenleyici otoriteye(modlara) gerek duymadan yaşayabilen tam demokratik bir site olmalı, bu yüzden modluk mertebesi kaldırılarak kararlar tüm üyelere sunulacak anketler sonucunda alınmalı ve bir üst irade olmadan da işlerin yürüyebildiği tüm müslümanlara gösterilmelidir. Modluk kaldırılsın veya en azından demokratikleştirilsin. Bu sitede anarşist arkadaşlar da var, o halde modluk veya adminlik diye bir yönetici statü olamaz, devirirler! En iyisi modluğun varlığını üyelerin oyuna sunalım veya modları demokratik bir seçimle seçip görevden alabilelim. Eğer bu bile yapılamayacaksa forumda resmen diktatörlük var demektir, demokrasiden eser yok. Tanrıyı reddettik ama forumdaki modların düzenleyici iradesinin kulları olmuşuz demektir. Burada sınıf ayrımcılığı(yöneten-yönetilen ayrımı) var! Yer yer despotikleşebilen bir bürokratik elit forumu yönetiyor!

Biz koyun değiliz ki çobana(moda) ihtiyacımız olsun!!!... Madem burası ateistforum ve bizler de ateistiz, yani kendi aklımızın yol göstericiliğinden başka bir klavuzumuz yok; o halde ne modluğu??? Bizim bir başkasının aklına ihtiyacımız mı var? Biz müslüman değiliz, başımızda imamlık yapılmasına ihtiyacımız yok!

Modluk statüsünün varlığı tüm üyelerin oylamasına açılsın ve ''kalksın'' yönünde oy çıkarsa kaldırılsın. Biz kendi kendimizi yönetiriz. Veya en azından modları demokratik bir yoldan seçebilelim, bu seçimler belli bir süre sonunda tekrarlansın ve henüz görev süresi dolmadığı halde, seçilen bir mod eğer çoğunluk kendisinden memnun kalmamışsa görevden alınabilsin.

Demokrasinin kuralı budur. Aksi bir durum diktadır, faşizmdir, padişahlık düzenidir. Ateistlerin forumu yönetimi açısından da başka forumlardan farklı olduğunu göstermelidir.

Sizler ne düşünüyorsunuz???

Sevgiler...

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kesinlikle katılıyorum!.. Ateistlerin, toplumun en bilinçli ve otokontrole sahip kesim olduğunu göstermek adına, bu tür bir uygulama olmalıdır..

Nette bu tür bir uygulamayı gerçekleştiren siteler de vardır.. Mesela şu anda da yazdığım, HY'nin siteyi kapatmadan önceki ismiyle anarsist.org, şu anki ismiyle khaos.info her hangi bir admin veya mod yönetimi olmadan devam ediyor.. Ve gayet başarılılar..

Küfür içinse, sistemde bir düzenleme yapılır ve, ** işareti ile önlem alınabilir.

Sangre

Edit; Nick laqrma'ya aittir.. Bu konuya destek vermek adına, 1 seferlik arkadaşımın nickiyle girip yazdım.. Bir sorun olmaması adına modlara duyurulur.

tarihinde laqrma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

öneri bana mantıklı gelmedi, bu forumda her gün tonlarca küfür yazan müslüman varken, hatta ateistlerde de denk gelebilirsin freddie.. modların işi kolay değil.. hafife alma.. bi ton gereksiz başlık var onların yayından kaldırılması başka yerlere taşınması.. fake üyeliklerin sonlandırılması aklıma gelenler.. işleri kolay değil.. biz bize yetemeyiz.. daha da bir çorba oluruz..

Sitelerde Paylaş

Başımıza demokrasi sevdalısı mı kesildin ey diktatör sevdalısı :rolleyes:

Öneriyi saçma buldum, bu denli aktif bir site yöneticiler ve modlar olmadan alternatiffforum gibi olur.

Sitelerde Paylaş

Sevgili borderline, küfür konusu bir biçimde halledilir. Üstte sevgili Sangre yöneticisiz forumlardan örnekler vermiş, orada işler nasıl yürüyorsa bizde inceleyip ve üzerine düşünüp öyle hallederiz. Biri forumdan atılacaksa tek bir yöneticinin keyfi tutumuyla değil, tüm katılımcıların oylamalarıyla atılır v.b... Zaten modluğun kaldırılması önerisinin yanısıra modluğun varolması ama seçimle iş başına gelmesi(demokratikleştirilmesi) ve yine seçimle görevden alınabilmesi önerilerim de var. Bunlar hakkında ne dersiniz? Mesela bir mod bir yıllığına seçilmiştir ama ilk aydan itibaren kendisinden memnun kalınmamıştır. Bu durumda mesela en az 20 üye bir başlık açıp bu modun görevden alınmasını isterse alınmalıdır vb...

Küfrü ve hakareti engellemek için tüm üyelerin değil de tüm ateist üyelerin görevlendirilmesi yoluna gidilebilir. Başsızlık sadece zihnen kendinin efendisi olmayı becerebilenlere layıktır ne de olsa. Veya modluğun demokratikleştirilmesinin suistimal edilmemesi bakımından sadece ateist üyelere mod seçme ve görevden alabilme hakkı verilir v.b....

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mesela bir mod bir yıllığına seçilmiştir ama ilk aydan itibaren kendisinden memnun kalınmamıştır. Bu durumda mesela en az 20 üye bir başlık açıp bu modun görevden alınmasını isterse alınmalıdır vb...

Tamam olayı anladım ben.

Sitelerde Paylaş

En azından forumdaki ateist üyeler modları demokratik biçimde seçebilmeli ve gerekli sayıyı sağladıklarında da görevden alabilmelidir. Buna karşı çıkmak, kişinin koyun olduğunun veya mod yalakası olduğunun göstergesi değil midir? Demokrasinin neresi kötü?

Zaten modların küfür temizlemek ve tavanarasına gerekli konuları atmak dışında ne işi var??? Ahım-şahım bir görevleri yok ki! Böyle bir konum hiç olmasa bile olur. Modlar aslında forumun çöpçüsüdür. Forumu kirletmezsek çöpçüye de gerek kalmaz.

En azından demokratikleşilmelidir.

Sitelerde Paylaş

Modların görevden alınması degilde daha demokratik bir yönetim biçimi olabilir.Forumda acıkca çifte standart uygulayan modlarımız var ve bazı modlar kendi içlerinde cok benimsedigi bir konun başka biri tarafından eleştirilmesine izin vermiyor.Onlar kendilerini biliyor zaten.

Ayrıca bazı modların uslup biçimi cok densiz kendini herşeyi bilmiş ve karşısındakini böcek kadar önemsemiyor özellikle atesitforumdaki tartışmalarda goruyoruz bunu.

Ateistcafe'de bir yapılandırmaya gidilebilir bu aralar siyasi başlıklarda sorunlar cok fazla.Ateistforum'da siyaset tartışmak adına bile uymuyor.

Din ve ateizm tartışmaları ateistcafe'de ise oyle başlıklar varki tartışanlar birbirleni yolda görseler cekip vururlar.

Freddie'nin ateistforumu üyeler yönetsin fikri güzel fakat burdaki insanlara ne kadar güvenebiliriz sonucta sanal bir ortam.Reel hayat oysaydı olabilir fakat sanal ortam sanal kişilikler...

Üstünde basa basa duruyorum bazı modların ozellıkler ateistforumdaki tartışmalarda küçük görerek tartışmaları cevap vermelerine bir cozum bulunsun.

Sitelerde Paylaş
Forum kurulduğundan beri forumda olan ve hiç bir zaman forumdan ayrılmamış 4 kişi var... Bunun dışında binlerce kişi gelip gitmiştir. Hiç biri bu dört kişi gibi kalıcı olmamıştır. Şimdi bir kaç ay sonra forumda olmayacak bir kişi oy vererek forumu kurmuş ve ara vermeden yıllarca foruma emek vermiş kişileri oyları ile yönetimden düşürecek... Yine kim olduğu bilinmeyen bir başka kişi düşürülen kişinin yerine bu yöntemle seçilecek ve yıllarca emek verilmiş forumun tüm şifreleri bu kişiye teslim edilecek. Peki bu iş neden yapılacak? Bir üyemizin burayı seçim meydanı sanıp demokratikleşme isteği üzerine yapılacak... Geçin bu işleri kardeşim... İtinayla korunan bu forumun anahtarı, daha dün gelmiş birine teslim edilemez... Talepte bulunun ama talebiniz makul ve mantıklı olsun.. Burası nihayetinde bir forum, halk cumhuriyeti değil...

Freddie'nin onerisine katiliyorum,fakat Oguz'un da belirttigi sebepler tam da yerindedir.

Yani yillarca ciddi ciddi yazilar yazmis,emek vermis insanlarla daha dun gelen,yarin nereye gidecegi,ne yapacagi belli olmayan kisiler bir tutulamaz tutulmamali.Ama secilecek yoneticilerde aranacak ozellik olarak eski ( en az 1 yil) olacak diye bir sart koyulabilir.

Saygilar.

Sitelerde Paylaş

Freddie,

Moderator'lere ayip etmissin.

Dogrudur, forumu kirletmezsek copcuye gerek kalmaz ama malesef oyle olmuyor. Bos birakildigi anda forum kirleniyor.

Ve evet, birilerinin de bu copleri temizlemesi gerekiyor.

Yine o birilerinin, ilk iletisinde hepimize ana avrat soven sapiklari engellemesi gerekiyor.

Basliklarin dogru bolumlerde (forumlarda) olmasi, uyelik kabulu, uyelik sonlandirimi, password problemleri, flood yapanlarin engellenmesi, uyelerden gelen cesitli isteklerin yerine getirilmesi (baslik hatalarinin duzeltilmesi gibi), benzer basliklarin birlestirilmesi, rumuz degistirme, raporlanan iletilerin gozden gecirilmesi vs. vs.... nin yine o birileri tarafindan yapilmasi gerekiyor.

O birileri, bu gorevlerini aksatmamak icin ilgilerini cekmeyen bir suru iletiyi okumak zorundalar. Hatta cogu kez, bunlarla ugrasmaktan dolayi artik eskisi kadar yazamiyor olmayi kabul etmek zorundalar.

Butun bunlar, sizler daha temiz bir ortamda yazabilin diye yapiliyor. Size nasil bir rahatsizlik verdigini merak ediyorum. Bu forumda ne yapmak istedin de yapamadin?

Tesekkur beklerken, butun bu isleri ve bu isleri yapanlari "hor goren", "asagilayan" yaklasimin uzucu.

Sitelerde Paylaş

Ben bu fikri desteklemiyorum. Forumun kolektif biçimde yönetilebilmesi için tüm katılımcılar tarafından sahiplenilmesi gerekir. Halbuki gayet eminim ki kimi müslüman üyeler bu foruma sadece zarar vermek amacıyla giriyor. Müslüman-ateist biçiminde bir ayrışma olacağına moderatör-üye biçiminde bir ayrışma daha yerindedir. Ayrıca moderasyon sorumluluk isteyen bir iştir.

Fakat şunu da söylemeden geçemem. Forumdaki moderasyonda işini iyi biçimde yapanlar olduğu kadar, yetkilerini tarafsızlığını koruyamadan kullananlar da malesef var. Böyle kimselerden şikayetçi olunduğunda da kuruculardan "biz konsolide olmaya çalışıyoruz, seçtiğimiz moderatörlere laf ettirmeyiz" türevi tepkiler almamayı umarım kendi adıma. Forumda fikirlere müdahale eden ya da kendisiyle paralel görüşler taşıyan üyelere ayrıcalıklar tanıyan moderatör istemiyorum açıkçası. Daha da açıkçası bunu yapan admin de istemiyorum. Bunun örneğini de bizzat yaşadım.

Sitelerde Paylaş

Ne istiyorsun Freddie?

Sıkıntın nedir?

Nereden geldi bu dekokrasi sevdası?

Neyini engelledi mod'lar senin?

Sana yine olanlar olmuş bugün....

Mesela yarın sabahtan itibaren kimse müdahalede bulunmasa; forumun komünistleri, faşistleri, Kürtçüleri ve Türkçüleri politik bir başlıkta tartışmaya başlasa?

Ne dersin Freddie?

Çok temiz ve nitelikli tartışmalar yapılır değil mi?

Sen güveniyor musun kendine?

Veya din forumunda yaptığımız müslüman-ateist tartışmalarında edilen okkalı küfürleri ne yapacağız?

Etmeyin deyince edilmiyor mu?

O halde Freddie, sana edilen küfürleri bize şikayet etme.

Biz görür de silersek zaten sorun yok.

Ama olur da kaçırısak, raporlama, eden kişiyi de şikayet etme.

Sitelerde Paylaş

Fredie katilimci bir mantik sunmus, secme ve secilme yontemi elbette gundeme getirilip tartisilabilinir, ciddi anlamada tartisilirsa elbetteki mantikli bir sonucada ulasilinabilinirde..

Zira yeni surecler ve yonetim sekilleri forumdaki arkadaslarimizi (atil) durumdan kurtarip, sorumluluk alma egilimide gosterebilirde .

Kemiklesmesi saglanilabilinir ,foruma ciddi anlamda sahiplenmede yasanilabilinir, yeterki ciddi ve katilimci bir tartisma gecsin-fikir alis verisleri yapilsin bir sekilde sonuc alinabilecegine inaniyorum..

Fredie 'ye neden bu sekil bir oneri getirip, SIKINTISI NIN ne oldugunu soran arkadaslar var!

Bir insanin katilimci oldugu bir yapiya fikrini aciklamasi gayet dogaldir, illaki bir SIKINTISI olmasi da gerekmez..

Oguzun yaklasiminida goz onunde bulundurmak gereklidir, cunku kendisi yere basan aciklamalarda bulunmus, haklida olabilir..

Ciddi temelde tartisilirsa bir sonuca varilabilecegine inaniyorum.

Sitelerde Paylaş

Beyler çok sığ düşünüyorsunuz. Bu forum ateistforum. Buraya gelen müslüman katılımcıların %80'inin bu forumu yaşatmak namına çaba sarfedeceğini zannetmiyorum. Bu forum için bir kontrol mekanizması kesinlikle şart. Eğer kolektif bir idare biçimine sahip bir forumda bulunmak istiyorsanız internet üzerindeki ücretsiz forum alanlarında bunu deneyebilirsiniz, bizler de severek katılırız fakat ömrünün uzun olacağını düşünmüyorum.

Forum yönetiminde fevri kararlar alanların ve yetkisini kötüye kullananaların pozisyonunu oturup sabahlara kadar tartışabiliriz. Fakat böyle bir ortam için demokratikleşmenin mutlaka bir sınırı olacaktır. Çünkü biz kabul etseniz de etmeseniz de bu memleketin "öteki" insanlarıyız. Müslümanlar kendi sitelerinde ne zaman bir ateistin düşüncelerini rahat rahat açıklamalarına izin vermiş? Bu forumun kolektif idaresinde müslümanları özne yaparsanız bunun sonu neye varır?

Dediğim gibi ben forumun yöneticilerinin büyük kısmından memnunum. Yetkilerini kişisel meselelerine alet eden üç beş yöneticinin genel tutumları dışında bir sorun olduğunu da zannetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu is olur ama böyle basit degil. Ben böyle bir foruma üyeyim. Bu forum bana senede 52€ ya patliyor. Ben orda esas ismim ile yaziyorum ve ev adresimde kayitli. Bu durumda sadece yönetim kurulu ve disiplin kurulu var. Ayrica ic tüzügümüz var. Herkes üye olamaz ama. Üye olabilmeniz icin adresinize gelen mektuba cevap vermeniz lazim. Banka adresinize gelen kodu onaylamaniz gerekir ki bunlar hepsi senin adina senin güvenli bir katilimci oldugunu aciklar. Burasi oguzunda dedigi gibi dört duyarli arkadasin ugrasisi üzerine olusturulmus paylasima sunulmustur. Ben oguza ve digerlerine ateistforumun varligini sürdürmesi adina modluk yazarin deyimi ile cöpcülük yapiyorum.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

kendi forumlarında başaka görüşlere hemen faşist damgası vurup hemen atan komünistler ateist forumu elegeçirmek isitoylar anlaşılan gülüp geçin sadece ateist forum yönetimi bence işi gayet iyi götürüyor oğuz abininde dediği gibi td yide gördük şimdi bile orası bölücü pkk lı dolu modların alayıda komünist

Sitelerde Paylaş

Sevgili EGE,

Freddie'ye sıkıntısının ne olduğunu sordum, doğru.

Ama o beni ve Freddie'yi ilgilendiriyor çünkü direkt onunla konuşmuşum farkındaysan.

Biz Freddie ile birbirimize başka pek çok şey söyledik ve sorduk, kavga ettik, kızdık vs. ama her zaman anlaştık, birbirimizi anladık.

Şimdi yine anlayacak ve sıkıntısı var ise anlatacak.

Freddie dürüsttür. İma etmez, direkt isim verek konuşur, söylemek istediği neyse, mutlaka bir yolunu bulup söyler.Çok zaman çileden çıkarır ama dürüst davranır.

Ama yazısını şimdi tekrar okuyunca, hafif bir dalga geçme niyeti sezdim birden..

Söylediklerine kendi de inanmıyordur herhalde..

Çünkü yönetimi veya moderasyonu eleştirmemiş direkt olarak.

Sistemi eleştirmiş.

Kaldı ki istediği kişiyi eleştirme, şikayet etme hakkı var hepimiz gibi.

Ve isterse, bunu pek de güzel yapar.

Burada sınıf ayrımcılığı(yöneten-yönetilen ayrımı) var!

Sitelerde Paylaş

Topic sahibi KOMUNİST arkadaşa bir göndermede bulunarak başlayayım:

Kendisi iyi bilir, ayni doğrultuda olan bir forumda Admin'lik verilmişti. Titri alır almaz, o zamana kadar alttan alıp herkesin dümen suyuna gitmeye özen gösteren dostumuz hemen ALİ KIRAN BAŞ KESEN bir hüviyete bürünmüş, kendisi ile ayni politik görüşü savunmuyor, ayni inançta değil diye hakaret bile olmasa hemen bazılarının iletilerini çöplüğe atıp sindirmeye çalışmaya başlamıştı. Öyle ki, reel hayatta şahsen tanıdığım root admin bile bir süre sonra dayanamayıp, defalarca ikaz ettikten sonra istemeden bile olsa Adminliğini alınca da dostumuz hemen savuşup buraya kapılandı. Eminim ki; elinde olsaydı forumun root adminini silip tüm ipleri eline almayı denerdi ANARŞİST yapısı nedeniyle.

Oğuz, topicteki iletilerinde gayet güzel açıklamış. Bizimki ise İKİ ADIM İLERİ BİR ADIM GERİ mantığıyla ısrarına devam etmiş.

Dostumuz bu topic' i açıp kendini ele vereceğine root adminlere yalakalık yapıp önce ÇÖPÇÜLÜK titrini aldıktan sonra bir adım ileriye gitse bence daha makul olurdu.

KIZIM SANA SÖYLÜYORUM, GELİNİM SEN ANLA!!!!! özdeyişi aklıma geliyor. :lol::rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...