Jump to content

Allah'in bilmedigi seyleri sormak mi?, cok ayip!...

Recommended Posts

Maide 101- Ey iman edenler! Açıklandığı zaman hoşunuza gitmeyecek olan şeylerden sormayın. Eğer onları Kur'ân indirilirken sorarsanız size açıklanır. Halbuki Allah onlardan geçmiştir. Allah çok bağışlayan ve çok yumuşak davranandır.

102- Sizden önce gelen bir kavim bunları sormuştu da sonra inkâr etmişti.

Ilk iki Ayette Allah'a onun bilmedigi, fikri olmadigi seylerin sorulmamasi gerektigi yaziyor. Bir yaraticinin veremeyecegi, bas edemeyecegi soru olurmu yahu?

Nahl 43 Senden önce de peygamberler olarak yalnızca kendilerine vahy vermekte olduğumuz erkekler gönderdik. Bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.

44 Onları açık mucizelerle ve kitaplarla göndermiştik. Sana da bu Kur'an'ı indirdik, insanlara kendilerine indirileni anlatasın diye. Belki düşünürler.

Bu iki ayettede tam tersinden bahsediliyor.

bu ne yaman celiski böyle.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

allah iyiliğini versin kız senin!

böyle soru mu olur,

canın oryantal izlemek istediyse git asenayı falan izle. :)

acaba yaratıcı mı bazı soruların cevabını bilmiyor?

yoksa muhammed (eğer varsa) yaratıcı adına palavralar mı uyduruyor da cevap veremediğinde yan çiziyor?

Sitelerde Paylaş
Maide 101- Ey iman edenler! Açıklandığı zaman hoşunuza gitmeyecek olan şeylerden sormayın. Eğer onları Kur'ân indirilirken sorarsanız size açıklanır. Halbuki Allah onlardan geçmiştir. Allah çok bağışlayan ve çok yumuşak davranandır.

Ben burda bilmemekle ilgili birsey goremiyorum :mellow:

"Halbuki allah onlardan gecmistir" diyor,onu mu kastediyorsun?

ne acayip bir ayettir ya hala anlayamadim ne demek istediklerini :o

Sitelerde Paylaş
Ben burda bilmemekle ilgili birsey goremiyorum :mellow:

"Halbuki allah onlardan gecmistir" diyor,onu mu kastediyorsun?

ne acayip bir ayettir ya hala anlayamadim ne demek istediklerini :o

muhammed bazı şeylere mantıklı cevaplar veremiyor.

verdiği cevapların mantıklı olmadığını bildiği için

öncekilere de allah saçma sapan cevaplar vermişti;

onlar da doğal olarak h.stir deyip inanmadılar,

siz de sorup da imanınızdan olmayın diyor. :D

Sitelerde Paylaş

Ilk iki Ayette Allah'a onun bilmedigi, fikri olmadigi seylerin sorulmamasi gerektigi yaziyor. Bir yaraticinin veremeyecegi, bas edemeyecegi soru olurmu yahu?

Nahl 43 Senden önce de peygamberler olarak yalnızca kendilerine vahy vermekte olduğumuz erkekler gönderdik. Bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.

44 Onları açık mucizelerle ve kitaplarla göndermiştik. Sana da bu Kur'an'ı indirdik, insanlara kendilerine indirileni anlatasın diye. Belki düşünürler.

bu ne yaman celiski böyle.

Hicbir celiski yok..

Maide Suresin den alinti yaptigin ayetlerde peygambere sorulan sorular,derste konuyu anlatan profesore el kaldirip "baban nabio ii mi?" demek gibi..Ve ders sonu ogretmen "su soruyu cozun" demisken "digerlerini de cozelim mi" demek gibi,sorulardan vazgecilmesini soyluyor..

Nahl Suresi de peygamberin kendine indirileni anlatmasi gerektigi vurgulaniyor..Indirilen hakkinda anlatir ama indirilmedigi halde ilerde insanlara zorluk cikarabilecek sorularin gereksiz oldugu gayet acik ayette..

Buna ornek olarak Hac farz oldugunda,"her sene mi?" diye soran sahabenin sorusu gosterilir.Eger peygamber "evet" dese hac vacib olurdu.Zamanla insanlar uzerine aldigi vacib i tasiyamayarak gunaha girecek olabilirler..

H z. Ali'den rivayet olunduğu üzere "İnsanlar üzerine o Beyt'i haccetmeleri, Allah'ın bir hakkıdır" (Âl-i İmrân, 3/97) âyeti nazil olduğu zaman Resulullah bir hutbe okumuş, Allah Teâlâ'ya hamd ve senadan sonra, "Allah üzerinize haccı farz kıldı" buyurmuş t ur. Esed oğulları'ndan Ukâşe b. Mihsan ve bir rivayette Süraka b. Mâlik de: "Her sene mi ey Allah'ın resulü?" dedi. Resulullah cevap vermedi, o da üç kere tekrar etti,bunun üzerine, "Hayır, fakat 'evet' demeyeceğime nasıl emîn oldun, vallahi 'evet' desem v acib olacaktı, vacib olsaydı dayanamayacaktınız, terkederseniz de kâfir olacaktınız. Şu halde benim sizi terkettiğim müddetçe siz de beni terkediniz, sizden öncekiler hep çok soru sormaktan ve peygamberlerine karşı ihtilâf etmekten yok oldular. Bir şey em r ettiğim zaman, gücünüz yettiği kadar tutunuz. Bir şeyden yasakladığım zaman da çekininiz" buyurdu.

tarihinde pharlap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hehe tam komedi ya.

Çok sağlam kıvırıyor ama.

Alın bitane daha;

(kehf/22)(Ey Muhammed!) Bazıları bilmedikleri şey hakkında atıp tutarak: "Onlar üç kişidirler, dördüncüleri köpekleridir" diyecekler. Yine, "Beş kişidirler, altıncıları köpekleridir" diyecekler. Şöyle de diyecekler: "Yedi kişidirler, sekizincileri köpekleridir." De ki: "Onların sayısını Rabbim daha iyi bilir. Zaten onları pek az kimse bilir. O halde onlar hakkında (Kur'an'daki) apaçık tartışma (yı aktarmak) dan başka tartışmaya girme ve bunlar hakkında onlardan hiçbirine bir şey sorma.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tarihinde BooKLeSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sadeceta hangi kivirmadan bahsediyorsuN?

(kehf/22)(Ey Muhammed!) Bazıları bilmedikleri şey hakkında atıp tutarak: "Onlar üç kişidirler, dördüncüleri köpekleridir" diyecekler. Yine, "Beş kişidirler, altıncıları köpekleridir" diyecekler. Şöyle de diyecekler: "Yedi kişidirler, sekizincileri köpekleridir." De ki: "Onların sayısını Rabbim daha iyi bilir. Zaten onları pek az kimse bilir. O halde onlar hakkında (Kur'an'daki) apaçık tartışma (yı aktarmak) dan başka tartışmaya girme ve bunlar hakkında onlardan hiçbirine bir şey sorma.

.... ha dogru ya allahin kivirmalari olsa gerek.

Sitelerde Paylaş

102- Sizden önce gelen bir kavim bunları sormuştu da (cevabını öğrendikten) sonra inkâr etmişti.

Ilk iki Ayette Allah'a onun bilmedigi, fikri olmadigi seylerin sorulmamasi gerektigi yaziyor. Bir yaraticinin veremeyecegi, bas edemeyecegi soru olurmu yahu? (Aslında bu iki ayetten bu mana çıkmıyor ama olsun ben acizliğime bakmadan Allah'a düşmanlık yapıyorum.)

bu ne yaman celiski böyle. ( Aslında ben eskiden bu forumda islamı savunuyordum ama kendim islamın emirlerini yerine getirmiyordum bu yüzden Allah benim cezamı verdi beni ATEİST yaptı.)

Sitelerde Paylaş

Cübbeli öncelikle benim önceden neyi savundugum simdi ise ne oldugumu ilgilendirecek, bunu sorgulayacak en son kisi sensin. Benim önceden ne idim simdi ise ne oldugum forum genelinde hic kimseyi ilgilendirmez. Eger konu hakkinda bir fikrin varsa yazarsin ama eger yoksa kisisel saldiriya gecmen senin aslinda ne kadar aciz oldugunu gösterir.

Ha bu arada allah benim cezami degil iyiligimi vermiski din denen seyden tez vakitte kurtulmusum.

Neyse konu bu degil dedigim gibi. Su yazdiklarim hakkinda bir fikrin varsa alayim yoksa nas...

Sitelerde Paylaş
( Aslında ben eskiden bu forumda islamı savunuyordum ama kendim islamın emirlerini yerine getirmiyordum bu yüzden Allah benim cezamı verdi beni ATEİST yaptı.)

cübbeli, pinokyonun islamı bırakmasının asıl sebebi burnunu örtecek peçe bulamamasıdır. :lol:

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Maide Suresin den alinti yaptigin ayetlerde peygambere sorulan sorular,derste konuyu anlatan profesore el kaldirip "baban nabio ii mi?" demek gibi..Ve ders sonu ogretmen "su soruyu cozun" demisken "digerlerini de cozelim mi" demek gibi,sorulardan vazgecilmesini soyluyor..

Yapmaya öğlemi söylüyor?

Burada hiçte baban napıyor iyimi gibi bir soru solulmuş gibi değil.

Buna cevep verilirsemi insanlar inkar edecekler? Şimdi profa baban nasıl diye soracaklar profta iyi derse bunlar inkarmı edecekler?

Burada resmen çok açık bir şekilde muhammed soru sorulmamasını istiyor, çünki sorulan her soru muhammedi uğarştırıyor, bir sürü palavra uydurmak zorunda kalıyor, kolay değil tabi bu kadar palavra sallamak, sallayan dünyanın gelmiş geçmiş en büyük palavracısı olduğu halde kolay değil.

Buna ornek olarak Hac farz oldugunda,"her sene mi?" diye soran sahabenin sorusu gosterilir.Eger peygamber "evet" dese hac vacib olurdu.Zamanla insanlar uzerine aldigi vacib i tasiyamayarak gunaha girecek olabilirler..

Oda hayır diye cevep verseydi.

Adama hacca geleceksiz dersen oda her günmü ayda birmi yılda birmi 10 yılda birmi neeee diye sorar, herkezde koyun değilki.

Sitelerde Paylaş
Adama hacca geleceksiz dersen oda her günmü ayda birmi yılda birmi 10 yılda birmi neeee diye sorar, herkezde koyun değilki.

Ayette onu anlatiyor zaten..

Derste ogretmen

"su soruyu cozun" dese,

ogrenci "hepsini mi yapalim" diye sorsa,

ogretmen "evet" derse ne olacak.

Ogrenci kendi basina mukellefiyet almis olur,"hayir" derse ne olur..Gereksiz soru olur,kendi basina is acabilecek soru olur..

Zamaninda sorup ayrintisini ogrenip uzerine mukellefiyetler alan topluluk olmus,ve mukellefiyetlerin agirligindan dolayi zamanla vazgecmisler,inkara sapmislar..Mesela sinifta hocaya "hepsini mi" diye soran bir ogrenci yuzunden,birsey kaybetmeyecek olan ve ogrencilerinin calismasini isteyen ogretmenin aklinda sadece bir soru vermek oldugu halde "evet hepsini yapin" cevabi vermesi ve butun sinifin sorularin hepsini yapmak zorunda kalmis olmasi gibi,ve bir kisminin cok diye bunu yapmaktan vazgecmesi gibi..

Burada da cevap evet veya hayir diye degil,boyle sorulardan kacinin,uzerinize mukellefiyet alip,elinizi agir tas altina sokmayin diyor..Gerektigi yerde mukellefiyetlerin agirligi aciklanir,aciklanmiyorsa,ayrintisini aramayin diyor.Allah icin bir kazanc veya kayip olmadigindan dolayi ve Allah insanlardan kulluk istediginden dolayi istedigi sekilde emirleri verir yapmazsan kaybeden sen olursun Allah birsey kaybetmez.Durduk yere agar yuk altina sokabilecek sorular sorarsaniz kaybeden siz olursunuz demek oluyor..

Sitelerde Paylaş

Burada da cevap evet veya hayir diye degil,boyle sorulardan kacinin,uzerinize mukellefiyet alip,elinizi agir tas altina sokmayin diyor..Gerektigi yerde mukellefiyetlerin agirligi aciklanir,aciklanmiyorsa,ayrintisini aramayin diyor.Allah icin bir kazanc veya kayip olmadigindan dolayi ve Allah insanlardan kulluk istediginden dolayi istedigi sekilde emirleri verir yapmazsan kaybeden sen olursun Allah birsey kaybetmez.Durduk yere agar yuk altina sokabilecek sorular sorarsaniz kaybeden siz olursunuz demek oluyor..

Yani su mudur? allah bazi seyleri aciklamakta zorlanabilir?

Eger bazi seylere aciklik getiremiyorsa o'nun kendisine bir hayiri varmidir?

ayrica ayette" aciklanmasi hosunuza gitmeyecek seyleri sormayin, eger sorarsaniz dinden cikmaniz mümkündür" diyor...

Sitelerde Paylaş

Yani su mudur? allah bazi seyleri aciklamakta zorlanabilir?

Eger bazi seylere aciklik getiremiyorsa o'nun kendisine bir hayiri varmidir?

ayrica ayette" aciklanmasi hosunuza gitmeyecek seyleri sormayin, eger sorarsaniz dinden cikmaniz mümkündür" diyor...

Siyah yaptigim yer benden yaptigin alinti..

Ve bunun uzerine senin sordugun sorular....

Al bende cevap vereyim bari;

Dam ustunde saksagan vur beline kazmayi..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...