Jump to content

Neden birşeyler var?

Recommended Posts

Mutlak yokluk mutlak varlığın zıttı olarak vardır,

Mutlak varlığın mutlak yokluğundan söz edilemez, Yani mutlak olmayışlıktan sözedilemez (hiç olmayışlık-var bulunmayışlık durumundan) (Var olanın yokluğundan söz edilemez;-Varlıkın yokluğu (var bulunananın yokluğu) biçimlenemez-betimlenemez-Varlık kümesi varlık kümesidir-Yokluk kümesi yokluk kümsesidir, Varlık adılı varlık adılıdır-Yokluk adılı yokluk adılıdır, Bu ikisi birbirinin içine sokulamaz, Soyutlanmalıdır, Soyutlanarak düşünülmelidir,)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 243
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yukarıda aslında varlık derken olma durumunu, varlktan ziyade varolma durumunu, Düşünen bi zekanın -gerçekliğin-evrenin varolma sebebinini-kökünün-aslının olması durumunu belirttim aslında;

Hayır ben şunu anlatmaya çalıştım/ anlatmayı denedim;

Varlık kümesi - yokluk kümesine sokulmaya çalışılıyor;

Varlıkın yokluktan ya da hiçlikten doğduğu/doğrulduğu - (ve ona gideceği-döneceği) izleninimi zihinlerde yoğruluyor;

Varlığın sonluluğu ve biteceği izlenimi ise daha derince ve sıkıca yoğruluyor; (Ki aslında varlığın başlılığı ve başladığıda da öyle, Aslında sonluluk ve başlılık yoktur ve olamaz, Başlangıç ve son ikisi ayrılmaz biçimde düşünülmelidir- yoktur ve olamazlar, Varlık başlamadı ve bitmeyecek;)

--

Hayır, Şimdi bunların ne aslında ne kadar saçma, akıl almaz ve akıl dışı olduğu salt akıl ve değer mantık ile düşünülürse görülecek;

Ben şunu dedim, Olum, yok olsaydı yani yok olacak olsaydı - zamandan bağımsız olarak- bugünde yok olurdu, (Örneğin bu bir mantıksal sınama)

GElecekteki bir yokluğun ve olmazlığın- sönmüş ve kaybolmuşluğun geçmişi olabilir miyiz derken bunu dedim; (Bu mutlak yokluktur-Mutlak varlısız mutlak yokluk düşünüşü-zihinler kazınan budur)

Yokluğa giden bir olumun varlığı bilinemez ve hafızası (ya da geçmişi) olmaz, (Örneğin bu da bir çıkarımsama ya da düşünce)

--

Bu durumda neden sorusundan önce belki de, neyiz ve kimiz-nasılız vb. sorulmalı ya da bu soruların cevaları ile neden sorusu birleştirilmeli;

Bir neden yok, "Ne" den - Kendinden ve kendiliğinden- istekten - arzudan ve istemeden

Sitelerde Paylaş
  • 7 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...