Jump to content

Neden birşeyler var?

Recommended Posts

Iki tane hassas zamanlanmis voltaj darbesi ile bir kuantum noktasina vuruluyor. Birinci darbe bir diyoda yuk tasiyicilari enjekte ederken, ikincisi aniden kuantum noktasinin yayilma niteliklerini kaydirarak foton isimasini sagliyor. Daha sonra istege bagli olarak uzerine sarmisakli yogurt dokulerek servis yapiliyor.

Bana bakma sevgili dragon, ben bunlarin yalancisiyim:

http://arxivblog.com/?p=338

:lol: İskender mübarek...

Tamam sevgili Redfinity, şimdi okuyacağım. Tabi yine bazı yerleri anlamayacağım ve onları da anlamaya çalışacağım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 243
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Fotonları yada diğer parçacıkları tek tek yollasanda farketmez girişim paterni oluşur

Öyle olmadıgını düşünelim, sürekli biçimde gönderilen parçaçıklar birbirleri ile nasıl girişim yapacak? parçaçık bireysel olarak dalga özelliği yoksa bunlar girişim yapmazki, çift yarık deneyinde iki yarığın karşısında iki tepe yapan bir eğri çıkar sadece girişim deseni çıkmaz

Fotonları tek tek göndermen duurmunda nasıl girişim deseni olacak? Foton sadece bir noktaya düşeceğine göre gireşecek başka foton yok...

Sitelerde Paylaş
Sevgili DeHRi,

Çift yarık deneyinde tek bir elektron atsak ta girişim paterni oluşur mu????

Tek elektronla girişim örneği oluşmaz.

Çok sayıda elektrona ihtiyaç var.

Ve önceleri girişim örneği olacağı hiç anlaşılmıyor.

Düzünelerle elektrondan sora örnek ortaya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş
Sevgili DeHRi,

İşte en önemli soru bu... Hangi yarıktan geçecek ve nereye düşecek? Madem tek...

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tek elektronla girişim örneği oluşmaz.

Çok sayıda elektrona ihtiyaç var.

Ve önceleri girişim örneği olacağı hiç anlaşılmıyor.

Düzünelerle elektrondan sora örnek ortaya çıkıyor.

Ben de bu şekilde biliyorum ve Mantığın iletisi de bu şekilde ancak DeHRi'nin dalga özelliğinin tek bir elektronda dahi olduğunu söylemesi üzerine sordum.

Sevgili redfinity,

9 no lu iletide ben de öyle dedim ama DeHRi nin de muhtemelen bir bildiği veya kastettiği vardır diye sordum.

Double slit Experiment yahut Wave-Particle duality.

Zaten sorun gözlemlede yaşanıyor,belli bir ışık kaynağından fotonlar tek tek gönderildiğinde eğer karşıda tek yarık varsa oradan geçiyorlar,ancak yarık ikiye çıkarıldığında hangisinden geçebileceklerini kestirmekte ve sonucu değiştirebilmeden gözleyebilmekte sorun yaşanıyor ve tek tek parçaçık olarak gönderilen bu fotonlar belli bir süre sonra dalga paterni oluşturuyor.

Feynman'ın bunun dışında aynadan yansıyan ve soğurulan fotonlarla ilgili de benzer deneyleri var.

tarihinde DEHA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sevgili DeHRi,

tek bir elektron perde üzerinde önceden tahmin edilemez bir konumda bir parlama oluşturur girişim olmaz

tek tek peşi sıra elektronları gönderirsek parlama yaptıkları yerler sınırları keskin olmayan bir girişim deseni meydana getirir

Ama parçaçıkların dalga karakteri yoktur diyelim deneyin ölçeğini büyütelim

elektron yerine kum taneleri atalım

kum tabancasından çıkan kumlar yarıklardan geçip arkadaki perdede yığılırken perde üzerinde yarıkların hizasında iki tane tum tepesi meydana gelir girişim deseni oluşmaz

Sitelerde Paylaş
Ama parçaçıkların dalga karakteri yoktur diyelim deneyin ölçeğini büyütelim

elektron yerine kum taneleri atalım

kum tabancasından çıkan kumlar yarıklardan geçip arkadaki perdede yığılırken perde üzerinde yarıkların hizasında iki tane tum tepesi meydana gelir girişim deseni oluşmaz

Bunları biliyoruz ama dalga karakteri her bir parçaçığa mı aittir,yoksa parçaçıkların toplamı mı dalga karakteri yaratır.

Veya parçaçıkta dalga karakteri olduğunu bize yukarıdaki örnek dışında nasıl gösterebilirsin??

tarihinde DEHA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bunu bilmenin yolu yok,gelecek bilinemez.

Evet bu çok ilginç. Yani önceden kestirilemezlik söz konusu. Gerard T’Hoof isimli bir Fizikçi 43 saniye önceden kestirilebileceğine dair bir yöntem geliştiriyormuş. Tabi konunun detaylarını bilmiyorum. Bir inceleyebilir misin?

Ayrıca deneyde de zaten tek tek gönderilmemekte mi? Yani girişim yapacak başka bir foton veya elektron olmamasına rağmen neticede karşımıza girişim yapılmışcasına bir ekran çıkıyor.

Sitelerde Paylaş

dalga karakteri her parçaçıcığa aittir öyle olmasa kum taneleri gibi davranırlardı

parçaçıklar "dalga paketi" olarak tanımlanır sonsuz farklı dalga kipinin üst üstüde bindirilmesi yani

Hidrojen atomunu ele alalım mesela çekirdeğinde bir proton var çevresinde bir elektron

Bu elektronun çekirdekten ortalama uzaklığı, çekirdeğin çevresindeki küresel dalganın çevresinin, elektronun dalga boyunun tam katı olarak biçimde bir dağılım göstermeside tek elektronun bile dalga karakteri gösterdiğine delildir

Sitelerde Paylaş
Ayrıca deneyde de zaten tek tek gönderilmemekte mi? Yani girişim yapacak başka bir foton veya elektron olmamasına rağmen neticede karşımıza girişim yapılmışcasına bir ekran çıkıyor.

Gözlenmediklerinden emin olunca hünerlerini gösteriyorlar anlaşılan.

Bahsettiğin 43 sn olayını bilmiyorum,ben fizikçi değilim ama rastgelince bir incelerim.

Sitelerde Paylaş
Gerard T’Hoof isimli bir Fizikçi 43 saniye önceden kestirilebileceğine dair bir yöntem geliştiriyormuş. Tabi konunun detaylarını bilmiyorum. Bir inceleyebilir misin?

43 saniye değil 10 üzeri -43

daha uzun sürede bilginin kayboldugunu söylüyordu bir yazısında

Nereye kayboluyor bir "information" o da ayrı bir soru

ayrıca böyle bir matematiksel model kurulabilmesi onu geçerli yapmıyor

David Bohm ve arkadaşlarının geliştirdiği yerel olmayan bir model vardı ama ışık hızı yasağını deldiği için kabul görmedi

Sitelerde Paylaş
dalga karakteri her parçaçıcığa aittir öyle olmasa kum taneleri gibi davranırlardı

parçaçıklar "dalga paketi" olarak tanımlanır sonsuz farklı dalga kipinin üst üstüde bindirilmesi yani

Hidrojen atomunu ele alalım mesela çekirdeğinde bir proton var çevresinde bir elektron

Bu elektronun çekirdekten ortalama uzaklığı, çekirdeğin çevresindeki küresel dalganın çevresinin, elektronun dalga boyunun tam katı olarak biçimde bir dağılım göstermeside tek elektronun bile dalga karakteri gösterdiğine delildir

Pekala bunları tek yarıktan geçirsek arkada girişim paterni görürümüyüz???

Sitelerde Paylaş
Gözlenmediklerinden emin olunca hünerlerini gösteriyorlar anlaşılan.

Bahsettiğin 43 sn olayını bilmiyorum,ben fizikçi değilim ama rastgelince bir incelerim.

:) İşte benim de kafamı kurcalayan nokta bu. Sanki enerji bilinçli gibi hareket ediyor. (Bu yüzden hala panteizm ve ateizm arasında kalıyorum.)

http://www.newscientist.com/article/mg1902...ou-have-it.html

Şu link'te biraz bahsedilmiş. Fizikçi değilsin ama akıllı ve araştırmacı bir insansın. Bu yüzden görüşlerin önemli benim için....

Sitelerde Paylaş
43 saniye değil 10 üzeri -43

daha uzun sürede bilginin kayboldugunu söylüyordu bir yazısında

Nereye kayboluyor bir "information" o da ayrı bir soru

ayrıca böyle bir matematiksel model kurulabilmesi onu geçerli yapmıyor

David Bohm ve arkadaşlarının geliştirdiği yerel olmayan bir model vardı ama ışık hızı yasağını deldiği için kabul görmedi

Doğrudur. Ben ezberden yazmıştım. Aşağıda ki linkte de biraz bahsediyor.

http://www.newscientist.com/article/mg1902...ou-have-it.html

Tabi doğrudur henüz geçerli kabul edilmemiş. Öyle olsa ikinci Nobel ödülünü de alırdı bu kişi. Ama çok ilginç gerçekten. Bu Kuantum Teorisini hiç anlayamayacağım sanırım. <_<

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...