Jump to content

Fahiselik meslekmidir?

Fahiselik mesrumudur?  

54 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

'Dirty Jobs'taki kimi meslekler yerine, fahişeliği insanlık ayıbı görenler; bu 'iş'in, diğer işlere göre daha üst düzey bir meta ilişkisi içermediğini anlayamıyorlarsa, diyecek lafım yok. Ama altındaki bilinçdışı yargının, pekala kadın bedenine ilişkin dini önyargıların kabulüne dayandığını söylemeden, edemeyeceğim..

O programdaki bir çok iş- kişilikle onurla alakalı bir şey değil.

Tiksinme kavramı insanların çocukken edindiği bir alışkanlıktır.

Dolayısıyla tiksinme, yok edilebilir.

Ancak para karşılığı her an her insanla beraber olabilme durumu aynı şekilde değerlendirilmez diye düşünüyorum. Bu başka bir şeydir-doğal olmayan bir şey.

Ayrıca sana değil genele söylüyorum;

bizleri, fahişeliği meslek olarak görmüyoruz diye olaya dini ön yargılar ekseninden bakarak zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışan kişilerden , işsiz kalmaları durumunda -şayet güzellerse- kendilerini para karşılığında başkalarına "seks hizmeti" verme "mesleğini" düşünmelerini istiyoruz. Yakın çevrelerindeki işsiz tanıdıklarına da bunu önerebilirler. Nasıl olsa kadın bedenine ilişkin dini önyargılar yok gereksizdir değil mi?

Bunların dinle imanla ilgisi olsaydı, daha ilkokulun ortalarındayken dinden çıkmış ve koyu bir dindüşmanı olmuş ben bu olaya başka türlü bakardım. Bizde bir ön yargı yok-sadece bazıları marjinal olma çabasında.

Bence böyle...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 577
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen ve senin gibi cok ahlaklilar,böyle bu isin para karsiligi bedenlerini pazarlayip,belkide hoslanacagi bir is oldugundan bahsederse,

burada senden benden kücük insanlar bunun cok para kazandiran bir is olduguna inanabilir....

Mühendis olacaksan olursun.

Okursun,egitim alirsin,diploma alirsin.

Ama fahsielik isini zorla yaptirma gibi bir durum sözkonusu.Tercih sebebi disinda bir zor uygulamasi vardir.

Beynine silahi dayayip mühendis oalcaksin diyen varmi???

'Küçükler yanlış anlar, aman da üzülürler, bozulurlar' diye doğru bildiğimi savunmayacaksam, iyi vallahi. Bak ahlak-otorite ilişkisine tam örnek oldu bu.

Ben ahlaksızım kardeşim, insanın ne yapıp, ne yapmaması gerektiğini, ilişkiye giren bireyleri aşkın bir noktadan tanımlayan, bir örneklik, benzerlik temelinde işleyen ve ilişki üzerinde dışsal bir tahakküm aracı olarak ahlaklılık kavramını reddediyorum. Oldu mu?

Sitelerde Paylaş
O programdaki bir çok iş- kişilikle onurla alakalı bir şey değil.

Tiksinme kavramı insanların çocukken edindiği bir alışkanlıktır.

Dolayısıyla tiksinme, yok edilebilir.

Ancak para karşılığı her an her insanla beraber olabilme durumu aynı şekilde değerlendirilmez diye düşünüyorum. Bu başka bir şeydir-doğal olmayan bir şey.

Ayrıca sana değil genele söylüyorum;

bizleri, fahişeliği meslek olarak görmüyoruz diye olaya dini ön yargılar ekseninden bakarak zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışan kişilerden , işsiz kalmaları durumunda -şayet güzellerse- kendilerini para karşılığında başkalarına "seks hizmeti" verme "mesleğini" düşünmelerini istiyoruz. Yakın çevrelerindeki işsiz tanıdıklarına da bunu önerebilirler. Nasıl olsa kadın bedenine ilişkin dini önyargılar yok gereksizdir değil mi?

Bunların dinle imanla ilgisi olsaydı, daha ilkokulun ortalarındayken dinden çıkmış ve koyu bir dindüşmanı olmuş ben bu olaya başka türlü bakardım. Bizde bir ön yargı yok-sadece bazıları marjinal olma çabasında.

Bence böyle...

İyi ama, tartıştığımız da bu zaten pisicik. Neden yazarın beynini kullanarak, yazdığı kitaptan kazandığı para, 'insan onuruna aykırı bir biçimde, insan bedeninin metalaştırılması'na örnek verilmiyor da, fahişelik konusunda celalleniyor millet? Kadının vajinası üzerinden metalaştırılması ile, beyni veya kas gücü üzerinden metalaştırılması arasındaki fark ne?

Ben söyliyim, kadın beyni değil de, vajinası daha bir 'kutsallık halesiyle' bürünmüş olmalı da, ondan! Yani aynı dinci-gelenekçi yargı, bedeni ve onun organlarını bir değerler hiyerarşisi çerçevesinde tanımlayıp, sınıflandıran aynı gerici terane. Daha ne yapmam gerekiyor anlatmak için?

İşsiz kalırsam, dirty jobs'taki hiçbir işi yapmam merak etme, ne sonuç çıkarmalı buradan?

Sitelerde Paylaş
Niye canım? Bir televizyonla BBG evine katılmam için anlaştığımda, bu bir meslek değil, iş oluyor tanımınıza göre, ama buradan bunun yasaklanması gerektiği sonucuna neden varalım?

İş olan herşey yasaklanmalı diye bir savımız olduğu sonucuna nasıl vardın?

Focoult'un toplumsal ahlaka çağrı betimlemesiyle bizim uyuşmazlığımız newrede başlıyor acaba???

Yani ne konuştuğunuz hakkında bir fikriniz var mı merak ediyorum.

Karşıt olsa da bir görüş öne sür ama bu saçmalık ne oluyor anlamadım...

Sitelerde Paylaş
İş olan herşey yasaklanmalı diye bir savımız olduğu sonucuna nasıl vardın?

Focoult'un toplumsal ahlaka çağrı betimlemesiyle bizim uyuşmazlığımız newrede başlıyor acaba???

Yani ne konuştuğunuz hakkında bir fikriniz var mı merak ediyorum.

Karşıt olsa da bir görüş öne sür ama bu saçmalık ne oluyor anlamadım...

Yukarıda hırsızlık örneğiyle, işi bağdaştırarak, fahişeliğin yasaklanmasına delil getirmeye çalışan kahvedeki Osman Abi miydi?

İnsan onuru dedin, yazdık. 'İş/meslek ayrımıdır delilim', dedin yazdık. Daha ne yapalım?

Sitelerde Paylaş
Ben ahlaksızım kardeşim, insanın ne yapıp, ne yapmaması gerektiğini, ilişkiye giren bireyleri aşkın bir noktadan tanımlayan, bir örneklik, benzerlik temelinde işleyen ve ilişki üzerinde dışsal bir tahakküm aracı olarak ahlaklılık kavramını reddediyorum. Oldu mu?

Katılıyorum!

Bir zamanlar bir partizana evlilk müessesi fuhuşu ve tecavüzü meşrulaştırıyor.Bizler hepimiz gayri meşruyuz demiştim.Waybe eskiden harbi çılgınmışım yaşlandıkmı ne :(

Sitelerde Paylaş
Yav güzelim, dünyadaki her fahişe zorla mı yapıyor bu işi? Zor varsa devlet el koysun, buna kim itiraz ediyor ki?

Ama bir kısım fahişenin, rızasıyla bu işi yapıyor olması gerçeğini kabullenmeyen bu genellemeye .....

Bircok ileti attik.Parantez icindede (Kendi tercihi disinda"seklinde yazdik.

Dünyadaki her fahise zorla yapmiyor.Yaptirilanlarda cok diyoruz.

Buna dikkat cekmeye calisiyoruz.

Iletileri okumamissin.

Bu genelevlerde calistirilan insanlarin hepsi olmasada,yinede bir kismi ,insan ticareti ile,zor , dayatmaci tutumlar ile calistirilmiyormu ??

Peki devlet bu dayatmalarin oldugu bir isten neden vergi alyior,kira aliyor..vs.?

O zaman devlette bu ise zemin hazirlamiyormu simdi?

Yoksa tüm fahiselerin kendi rizasiyla bu isi yaptiginimi söyleyeceksin bana??

Sitelerde Paylaş
İyi ama, tartıştığımız da bu zaten pisicik. Neden yazarın beynini kullanarak, yazdığı kitaptan kazandığı para, 'insan onuruna aykırı bir biçimde, insan bedeninin metalaştırılması'na örnek verilmiyor da, fahişelik konusunda celalleniyor millet? Kadının vajinası üzerinden metalaştırılması ile, beyni veya kas gücü üzerinden metalaştırılması arasındaki fark ne?

Sevgili Vilppu7,

her insan bir şeylerden para kazanıyor-bu da bir zorunluluk. Kimse fahişeliğin yasaklanmasını savunmuyor-en azından ben başlardaki iletimde de bunu söylemiştim. Olay-başlık konusu, bunun meslek olup olmadığıyla alakalı. Ben burada olaya ta başından beri fahişeler tarafından bakmadım. Baktığım ve yadırgadığım tarafı fahişeleri satın alanlar(!) tarafından oldu.

Bir insanın yüzüne tükürülmesi karşılığı para istemesini anlayabilirim belki, ama bir insanın para vererek birinin yüzüne tükürmesini anlayamam. Ve fahişeler aldıkları para karşılığı (genelde diye düşünüyorum) acı,aşağılanma ve mikrop alıyorlar.

Benim görüşlerim bunlardır.

Bunun meslek olarak düşünülmesi bence, bir sosyal psikoloji sorunu.

Yoksa birileri bu işleri yapacak,

alanlar da satanlar da razı olacak.

Ama sanıyorum birilerinin bazı farklı duruşları sergilemesi gerekiyor.

Bu farklı duruş da "insanlık onuruna güvenme ve ona sahip çıkma" temelinden gelişmeli diye düşünüyorum.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Bircok ileti attik.Parantez icindede (Kendi tercihi disinda"seklinde yazdik.

Dünyadaki her fahise zorla yapmiyor.Yaptirilanlarda cok diyoruz.

Buna dikkat cekmeye calisiyoruz.

Iletileri okumamissin.

Bu genelevlerde calistirilan insanlarin hepsi olmasada,yinede bir kismi ,insan ticareti ile,zor , dayatmaci tutumlar ile calistirilmiyormu ??

Peki devlet bu dayatmalarin oldugu bir isten neden vergi alyior,kira aliyor..vs.?

O zaman devlette bu ise zemin hazirlamiyormu simdi?

Yoksa tüm fahiselerin kendi rizasiyla bu isi yaptiginimi söyleyeceksin bana??

Ben de sana, zor varsa bu hak ihlalidir diyorum, bunu demeyen tek kişi göster burada diyorum, tık yok senden :)

Kimse, 'zorla yapanlara karşı zor kullanımı devam etsin', demiyor ki. Ama mesele, 'ahlaklılık, insanlık ayıbı' olayına gelince dur diyorum, anlaşılmıyor mu?

Sitelerde Paylaş
Yukarıda hırsızlık örneğiyle, işi bağdaştırarak, fahişeliğin yasaklanmasına delil getirmeye çalışan kahvedeki Osman Abi miydi?

Ben hiçbir iletimde fahişeliği yasaklama üzerine bir sav ortaya atmadım.

Yasaklamak istesek de yasaklayamayız zaten.

Sanırım karıştırdınız beni.

Sitelerde Paylaş
Ben hiçbir iletimde fahişeliği yasaklama üzerine bir sav ortaya atmadım.

Yasaklamak istesek de yasaklayamayız zaten.

Sanırım karıştırdınız beni.

Olabilir, kusura bakma o zaman :)

Çok kedi avatarlı üye mi var, ne? :)

Sitelerde Paylaş

Genetik olarak ahlaksiz olman ayri,ortaya konulan teze itiraz edip ahlaksiz olman ayri.

Kimse o duruma düsenlere ahlak dersi vermeye,onalri ahlaka davet etmeyi denemiyor burada.

Ahlaksiz bir düzenin,ahlaksiz insanlar tarafindan,zavalli ve bicare insanlari(Tercih haric) ahlaksiz bir ise zorla bulastirilmasindan bahsediyoruz.

Ve bu zor uygulama ile yaptiritlan isin meslek olamayacagini vurgulamaya calisiyoruz.

Bana fahiselik disinda bir meslek gösterin ki,elinden pasaportu,kimligi alinmis,silah ,tehdit,caydiricilik,tecavüz kullanilarak meydana gelmis bir meslek??

(tercih ve zevk durumlari haric)

Sitelerde Paylaş

amma mesele oldu ya... alan razı satan razı derdi size mi düştü kardeşim? ahlaksızlık olarak nitelendiriyorsanız girmezsiniz bu ticaretin içine, girene de karışamazsınız bu kadar basit. herkesin hakları korunduğu ve ortada insan hakları ihlali olmadığı sürece evet fahişelik yasaldır ve bu bir meslektir.

Sitelerde Paylaş
Genetik olarak ahlaksiz olman ayri,ortaya konulan teze itiraz edip ahlaksiz olman ayri.

Kimse o duruma düsenlere ahlak dersi vermeye,onalri ahlaka davet etmeyi denemiyor burada.

Ahlaksiz bir düzenin,ahlaksiz insanlar tarafindan,zavalli ve bicare insanlari(Tercih haric) ahlaksiz bir ise zorla bulastirilmasindan bahsediyoruz.

Ve bu zor uygulama ile yaptiritlan isin meslek olamayacagini vurgulamaya calisiyoruz.

Bana fahiselik disinda bir meslek gösterin ki,elinden pasaportu,kimligi alinmis,silah ,tehdit,caydiricilik,tecavüz kullanilarak meydana gelmis bir meslek??

(tercih ve zevk durumlari haric)

Ben genetik olarak ahlaksızım demiyorum, tercihlerimle ahlaksızım, kimsenin işine burnunu sokmamaya, ahlak zabıtalığı yapmamaya özen gösteren, insan yaşamının çok çeşitli formlarını, belirli 'olmalı/olmamalı' kalıplarına zorlayarak, oturtmaya çalışmayan biriyim. Ahlakla zerre kadar işim olmaz. Düzeni 'ahlaklı/ahlaksız' olarak sınıflandırmak, bir kez daha tahakkümcü değerleri üretmek demektir.

Zevk ve tercih durumuna zaten yanıt verdim, öyle birşey yoksa, bu bir suçtur. Kişi kendisi tercih etmediği sürece, sadece fahişelik değil, hiçbir insan ilişkisi meşru olamaz.

NOT: Pasaporta el koyma, silah ve caydırıcılığı, bu işin mafyanın eline kalmasına bağlıyorum. Ha, mafya ne zaman, nasıl ve nerede türer, o ayrı tartışma konusu :)

tarihinde Vilppu7 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir zamanlar bir partizana evlilk müessesi fuhuşu ve tecavüzü meşrulaştırıyor.Bizler hepimiz gayri meşruyuz demiştim.

Neden gayri mesru olsunki?

Her iki gönülün cinsel arzularini ortak paylasmayi kabul ettigi ve bunu toplum düzeninde hicbir etkiye maruz kalmadan kabul etmeleri,ve bunu toplum huzurunca resmilestirdigi, nasil bir gayri mesru iliski oalbilirki?

Sitelerde Paylaş
NOT: Pasaporta el koyma, silah ve caydırıcılığı, bu işin mafyanın eline kalmasına bağlıyorum. Ha, mafya ne zaman, nasıl ve nerede türer, o ayrı tartışma konusu :)

Eh Vilppu beni neden ugrastiriyorsun be güzel kardesim.

Demekki mafya denen bir ahlaksiz olgu varmis degilmi fahiselik mesleginin icinde.

Böyle ahlaksiz bir olgunun varligi ile yapilan bir is ,meslek olmayi hakediyormu?

Iste konunun özü bu.

Sitelerde Paylaş
Neden gayri mesru olsunki?

Her iki gönülün cinsel arzularini ortak paylasmayi kabul ettigi ve bunu toplum düzeninde hicbir etkiye maruz kalmadan kabul etmeleri,ve bunu toplum huzurunca resmilestirdigi, nasil bir gayri mesru iliski oalbilirki?

Toplumuzda var olan(istisnalar hariç) evlilik türünden bahsediyorum.Kadının adının olmadığı aile yapısından.Kişilerin kendi rızasıyla gerçekleştirdikleri evliliğe sözüm yok.Bizim toplumuzda kadın bir mülkiyet olarak görülür.Evlenmeden önce babasına evlendikten sonra kocasına ait olan bir mülkiyet.Toplumuzda kadınların çoğu kendi rızaları dışında evlendirilir.Kadının birgün aşık olacağını kimse hesaba katmaz.Ama o kadın birgün aşık olur ve bunun sonucunda ne olacağı bellidir.İran'ın toplumsal yapısıda bize benzediğinden recm cezalarına rağmen evli çiftlerin yasak aşklarını engelleyemiyor.

Bir kadını rızası dışında evlendirmek onu fuhuşa süreklemek demektir.Buda gayri meşrudur.

Sitelerde Paylaş

Demekki mafya denen bir ahlaksiz olgu varmis degilmi fahiselik mesleginin icinde.

Böyle ahlaksiz bir olgunun varligi ile yapilan bir is ,meslek olmayi hakediyormu?

Iste konunun özü bu.

Teşekkürler.

İnşaat mafyası'nı da kınıyorum vesile ile...

Sitelerde Paylaş

Iste konunun özü bu.

Yav daha hala 'gönüllü olanla, olmayanı aynı pakette toplayıp', 'fahişelik toptan meslek olmayı hak etmiyor' noktasına getiriyorsun olayı.

'Valla billa gönüllü olanı ayırıyorum' desen de, şimdi yeniden en genel fahişelikten konuşmaya başladın.

Hakikaten anlamıyorum insanları...

Sitelerde Paylaş
Suna bakarmisiniz!!

Fahiseligin bal gibi meslek oldugunu nasilda haz duyarak,siritarak söylüyor.

Su lafi söylerken bari sonunda siritma.

Senin o ballandira ballandira Dragon gibi,onadigin fahiseligin icinde ,bal gibi kader kurbanlarida vardir.

Bir kere Fahiseligi böyle "meslektir"deyip onaylayana kadar,böyle siritana kadar,Fahiselik önlenebilirmi? diye yapici bir argüman koy.

Insanlik onuru kalmamis kimsede.

Bal gibi meslek derken "tatlı,iyi,güzel...vs" bi meslek anlamında söylemiyorum tabi :)

Kuaförlük,bankacılık,icra memurluğu...vs gibi meslekler benim yapmak istemediğim,yapamayacağımı düşündüğüm meslekler.

Şimdi "icra memurluğu bir meslektir" derken yapmak istemediğim meslek olduğu için sonuna ağlayan surat mı koymalıyım ?

Oto tamirciliği bir meslektir. Ama oto tamircisi biri için hayat şartları başka türlü olsaydı belki adam astronot olacaktı ve belki bu adam şartlar el vermediği için başka bir iş bulup çalışamıyor ve oto tamircisi olarak çalışmaktan memnun değil.

Aynı durum diğer bütün meslekler için de geçerli olabilir.

Fahişelik zorla yapılan bir meslek değil çoğu zaman,genelde tercih edilerek yapılıyor.

Aynı kişinin karar verme aşamasında fahişelik dışında tercih edebileceği başka yollarda vardır ama o fahişeliği tercih ediyor.

Bu tek tercihi fahişelik olduğu,onu tercih etmek zorunda olanlar olmadığı anlamına gelmiyor tabi.Öyleleri de vardır.

Onlar için çözüm önerileri bulmak sizin gibi fahişelere karşı duyarlı,onların o halde olmasından rahatsız olanların işi.

Banane.

Ben zorla bu işi yapmak zorunda bırakılana üzülür,şahit olursam yardımcı olmaya çalışırım.

Ama diğer türlü bu meslek ve bu mesleğin sahipleri beni ilgilendirmez.

İcra memurluğu,kuaförlük ne ise benim için fahişelikte odur.

Hepsi yapmak istemediğim,yapamayacağımı düşündüğüm meslekler.

Evet.

Bu arada;

:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...