Jump to content

Fahiselik meslekmidir?

Fahiselik mesrumudur?  

54 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hepimiz Ermeniyiz gibi oldu bu. O kadarda değil. Forumca zıvanadan ha çıktık ha çıkacağız. Başlıklar ve tartışılanlar aldı başını gidiyor. Terapi diyorum ben buna terapi. Hepimizin ihtiyacı var galiba. Ama biraz toparlansak mı ne? Pek iyiye gitmiyoruz gibi.

tartıştığımız mevzunun neresi yanlış

toplumsal bir gerçeği tartışıyoruz sizin asla cesaret edemediğiniz şeyleri anlamlandırıyoruz

ne yapsaydık yani ayıp diye bir kenara mı bıraksaydık?

siz bir kadınsınız değil mi? evet siz kadınlara ne ki zaten size ne dünya derdinden, bütün dünyayı bok götürsün ama sizi bir beyaz atlı prens kurtarsın yeter...

iyiye gitmiyorsunuz!

ayrıca fahişelik hakkında hiç mi fikriniz yok merak ettim...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 577
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında birden ciddiye dönen konuyu hafifleştirmeyi düşünmüştüm.

Şaka olduğu çok belli.

Hepimiz Ermeniyiz bence hepimiz fahişeyizden daha kabul edilir değil.

Amerika'da yaşayıp da Ermeni ahlaksızlıklarını bilen biri olarak Ermenilere, fahişelere karşı duyduğum hoşgörüyü duymuyorum.

Şaka olduğunu biliyorum. Forumca şakalarımız çok fazlalaştı. Sadece bunu vurgulamak istedim. Hem bazı arkadaşlarımız şaka ve mübağlayı gerçek sanıyor. Sonra yanlış değerlendirmeler yapıyor herkes hakkında.

tartıştığımız mevzunun neresi yanlış

toplumsal bir gerçeği tartışıyoruz sizin asla cesaret edemediğiniz şeyleri anlamlandırıyoruz

ne yapsaydık yani ayıp diye bir kenara mı bıraksaydık?

siz bir kadınsınız değil mi? evet siz kadınlara ne ki zaten size ne dünya derdinden, bütün dünyayı bok götürsün ama sizi bir beyaz atlı prens kurtarsın yeter...

iyiye gitmiyorsunuz!

ayrıca fahişelik hakkında hiç mi fikriniz yok merak ettim...

iyiçocuk, başlıklarda yazılanları okumuyorsun galiba. Ben bu konuda bol bol fikir beyan ettim. Üstelik son derece aydın bir bakış açısı ile. Fahişeliği ayıplamadım, bir realite ve meslek olduğunu söyledim. İnsanlığın sorunlu bir yanı işte her şeye rağmen ama var olay bu. Toplumsal açmazlarımız ve insan doğasının ihtiyaçlarından kaynaklanıyor. Beyaz atlı prens lafı ile çok abuk bir çarpıtma yapıyorsun. Bu bana söylenecek söz değil. Ben kendimin kahramanıyım. Kurtarıcı aramıyorum. Hayat yolculuğunda nasıl ve kiminle yürüyeceğimi ben seçerim. Herkesi aynı sanma.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sorun fikrinizin olması veya olmaması değil bu sadece benim merakımdı evet şimdi sizin sayenizde farkına vardım yazdığınız yazıların.

sorun fahişeliği tartışıyor olmamızı şu ifadelerle yorumlamanız:

Hepimiz Ermeniyiz gibi oldu bu. O kadarda değil. Forumca zıvanadan ha çıktık ha çıkacağız. Başlıklar ve tartışılanlar aldı başını gidiyor. Terapi diyorum ben buna terapi. Hepimizin ihtiyacı var galiba. Ama biraz toparlansak mı ne? Pek iyiye gitmiyoruz gibi.

evet biz zıvanadan çıkmış insanlarız tanrıyı da fahişeliği de tartışıyoruz!

ve hala ısrar ediyorum hepimiz fahişeyiz, tabii bununla gerçekte ne anlatmak istediğimi anlayabiliyor musunuz şüphelerim var, siz de benim yazdıklarımı okumalısınız...

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sorun fikrinizin olması veya olmaması değil bu sadece benim merakımdı evet şimdi sizin sayenizde farkına vardım yazdığınız yazıların.

sorun fahişeliği tartışıyor olmamızı şu ifadelerle yorumlamanız:

evet biz zıvanadan çıkmış insanlarız tanrıyı da fahişeliği de tartışıyoruz!

ve hala ısrar ediyorum hepimiz fahişeyiz, tabii bununla gerçekte ne anlatmak istediğimi anlayabiliyor musunuz şüphelerim var...

"Hepimiz Ermeniyiz gibi oldu bu. O kadarda değil. Forumca zıvanadan ha çıktık ha çıkacağız. Başlıklar ve tartışılanlar aldı başını gidiyor. Terapi diyorum ben buna terapi. Hepimizin ihtiyacı var galiba. Ama biraz toparlansak mı ne? Pek iyiye gitmiyoruz gibi."

Bu yazdığım söz "Hepimiz fahişeyiz" cümlesi içindi. Yoksa fahişeliğin tartışılması için değil. Hepimiz fahişeyiz sözü abartıdır ve şakadır. Sözün sahibi olan Haci da belirtti zaten. Elbette hepimiz fahişe değiliz. Orada vurgulanan hepimizin sistemin içinde ne iş yaparsak yapalım bir şekilde kendimizi kullandırdığımızdır. Hayat böyle birşey. Hayata dokunmadan onun içine girmeden yaşamak mümkün değil ki. İnsanlarla bir şekilde paylaşmadan ve onlara birşeyler sunmadan hayatı sürdürmek mümkün değil ki. Fahişe zorunlu olarak yada isteği ile bedenini kullandırır ve para kazanır. Onu kınamıyoruz. Hayatın bir parçası olarak kabul ediyoruz. Şimdi farkediyorum ki bu konuyu tartışmak sinirlerimi biraz gerdi galiba. Günlerdir benimle forumda uğraşılması da. Sanırım biraz kendi güzel dünyama dönmeye ihtiyacım var. Çünkü takdir edersiniz ki sevimsiz bir konu. Yaşayanlar içinde ağır bir hayat.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çok zengin müsterisi olan fahişe vardır mutlaka..

Ve tek bir müşteri...

Filmlere bile konudur bu aslında.

Bu iletiye itiraz edecek olan var mı?

Arkadaşlar amacım tuzağa düşürmek değil, sadece iyi ve kötü kavramlarının ne kadar izafi olabileceğini ve gerçek hayatın bunlardan örülü olduğunu gösterebilmek.

Sitelerde Paylaş
"Hepimiz Ermeniyiz gibi oldu bu. O kadarda değil. Forumca zıvanadan ha çıktık ha çıkacağız. Başlıklar ve tartışılanlar aldı başını gidiyor. Terapi diyorum ben buna terapi. Hepimizin ihtiyacı var galiba. Ama biraz toparlansak mı ne? Pek iyiye gitmiyoruz gibi."

Bu yazdığım söz "Hepimiz fahişeyiz" cümlesi içindi. Yoksa fahişeliğin tartışılması için değil. Hepimiz fahişeyiz sözü abartıdır ve şakadır. Sözün sahibi olan Haci da belirtti zaten. Elbette hepimiz fahişe değiliz. Orada vurgulanan hepimizin sistemin içinde ne iş yaparsak yapalım bir şekilde kendimizi kullandırdığımızdır. Hayat böyle birşey. Hayata dokunmadan onun içine girmeden yaşamak mümkün değil ki. İnsanlarla bir şekilde paylaşmadan ve onlara birşeyler sunmadan hayatı sürdürmek mümkün değil ki. Fahişe zorunlu olarak yada isteği ile bedenini kullandırır ve para kazanır. Onu kınamıyoruz. Hayatın bir parçası olarak kabul ediyoruz. Şimdi farkediyorum ki bu konuyu tartışmak sinirlerimi biraz gerdi galiba. Günlerdir benimle forumda uğraşılması da. Sanırım biraz kendi güzel dünyama dönmeye ihtiyacım var. Çünkü takdir edersiniz ki sevimsiz bir konu. Yaşayanlar içinde ağır bir hayat.

yanılmıyorsam o sözün sahibi hacı bey abimizin çıkış noktasını oluşturan fikirlerin sahibi benim... hayatın kendisi tabiatı gereği sevimsiz bağlantı hanım, tartışmamızda değil tartışmamamız durumunda sorun olurdu.

siz usandınız ama bu diyalog bitmez :D

doktorluk fahişelikse ki bildiğim kadarı ile siz doktorsunuz kendinizi hastalarınızın fahişesi olarak görmeniz iyi mi kötü mü bilemiyorum ama bunun ötesinde o zaman hizmet sektöründe çalışan bütün insanlarda bir çeşit fahişelik yapıyor diyebiliriz

sizin başladığınız yerden çıkarsak hepimiz birbirimizin fahişesi oluyoruz

bizim bakkal mahallenin fahişesi

berber mahallenin erkeklerinin fahişesi

kapıcı apartmanın fahişesi

öğretmenim benim fahişem

okulu bitirdikten sonra fahişe olacak olan yine ben, bitmez bu muhabbet...

benim anladığım

bütün meslek sahipleri müşterilerinin fahişesidir

fahişeler meslek sahibidir...

bakkal fiziki somut bir ürünü alır-satar

fahişe ne bir ürün üretir ne başkası tarafından üretilmiş bir ürünü alır-satar fahişe hizmet verir bu bakımdan gerçekten sizin dediğiniz gibi doktorlukla benzeşiyor ama berberle de benzeşiyor bir tellakla da benzeşiyor

meslek sahibi müşterisinin bir ihtiyacını giderir onu tatmin eder ve emeğinin karşılığını para ile alır

tıpkı fahişe gibi...

evet kararım kesin fahişelik bir meslektir...

prostitution is a profession :D

Sitelerde Paylaş
yanılmıyorsam o sözün sahibi hacı bey abimizin çıkış noktasını oluşturan fikirlerin sahibi benim... hayatın kendisi tabiatı gereği sevimsiz bağlantı hanım, tartışmamızda mazur yok.

Buyrun tartışın o zaman. Arada gelir katılırım bu tür tartışmalara. Hayatı bu zamanda istersek biraz güzelleştirebiliyoruz. Gerçekten kendini fazla hırpalamamakta yarar var. Kendi adıma konuşuyorum tabii. Herkes kendisi bilir sonuçta.

Sitelerde Paylaş
Buyrun tartışın o zaman. Arada gelir katılırım bu tür tartışmalara. Hayatı bu zamanda istersek biraz güzelleştirebiliyoruz. Gerçekten kendini fazla hırpalamamakta yarar var. Kendi adıma konuşuyorum tabii. Herkes kendisi bilir sonuçta.

işte dediğim yere geldik size ne ki dünya derdinden? dünyanın gerçekten güzel bir yer olduğunu düşünüyorsanız ne mutlu size keşke şu toprağın havanın suyun dili olsaydı da şu dünyada çekilen dertleri size anlatıverseydi. siz kendinizi hırpalamayın biz sizin içinde üzülürüz bağlantı hanım...

Sitelerde Paylaş
işte dediğim yere geldik size ne ki dünya derdinden? dünyanın gerçekten güzel bir yer olduğunu düşünüyorsanız ne mutlu size keşke şu toprağın havanın suyun dili olsaydı da şu dünyada çekilen dertleri size anlatıverseydi. siz kendinizi hırpalamayın biz sizin içinde üzülürüz bağlantı hanım...

Bak çok hoşgörülüyümdür yerine göre. Ama yerine görede çok tepkisel olabilirim. Gerçi kontrollü ve hesaplı bir tepkiselliktir benimkisi. Hayat yeterince bana bunu öğretti çünkü yada içimde varmış. Ben yukarıdaki iletim ile konuyu güzelce bağladım ve bıraktım. Sen şimdi gelmiş bana caz yapıyorsun. Benim burada tartışma zorunluluğum diye birşey mi var? Zaten yeterince tartışıldı. İsteyen devam eder. Bende gerekli görürsem devam ederim görmezsem etmem. Bana sataşma boyutunda yazdıkların artık. Lütfen kes.

Sitelerde Paylaş
Bak çok hoşgörülüyümdür yerine göre. Ama yerine görede çok tepkisel olabilirim. Gerçi kontrollü ve hesaplı bir tepkiselliktir benimkisi. Hayat yeterince bana bunu öğretti çünkü yada içimde varmış. Ben yukarıdaki iletim ile konuyu güzelce bağladım ve bıraktım. Sen şimdi gelmiş bana caz yapıyorsun. Benim burada tartışma zorunluluğum diye birşey mi var? Zaten yeterince tartışıldı. İsteyen devam eder. Bende gerekli görürsem devam ederim görmezsem etmem. Bana sataşma boyutunda yazdıkların artık. Lütfen kes.

siz ne zaman isterseniz o zaman kesebilirsiniz

ben de kendi paşa gönlüm ne zaman isterse o zaman keserim

ben sizin şahsınızı tanımam etmem eleştirim tavrınıza

lütfen...

Sitelerde Paylaş

"Deve aç kaldığı zaman hörgücünü, insan aç kaldığı zaman namusunu yer."

Herkesin söylediği klasik bir laf vardır. "Namus 2 bacak arasında değildir" Bu lafı söylüyoruz ama bunu içselleştirdiğimizi sanmıyorum. Evet namus asla iki bacak arasınd adeğildir. Ama bu söylem, "nasılsa iki bacak arasında değil her şey mübahtır" anlayışını haklı göstermez. Bu bakış açısını ortaya koymamız, uçkurumuza sahip çıkmamamızı gerektirmez.

(Direk konuya daldım. Ankete oy vermedim. BUgüne kadar benim düşünceme demk düşecek bir yanıt bulamadım anketlerde.)

Soru "fahişelik bir meslekmidir" Bir çok insan, malum "Fahişelik en eski meslektir" sözünü referans yaparak, "tabiki meslektir" diyor. Ama bugüne kadar hiç bir çocuğun (Kız veya erkek farketmez) "Anne baba ben büyüyünce fahişe olacağım) dediğini veya ebeveynlerinde çocuklarını bu mesleğe yönlendirdiğini duymadım görmedim. O zaman kavatlık da bir meslekdir. İşkolunun bir ayağını meslek diğer ayağını meslekdışı görmek mümkün değildir sanırsam. O zaman buradaki insanlar neden kavatlığı iğrenç birşey olarak görüyor. Hani "namus iki bacağın arasında değil"di.

Fahişelik bir meslek değildir. Fahişelik kişinin kendi hür iradesinin bir seçimi değildir. Fahişelik, bir bataktır ve insanlar bu batağa kendi iradeleri ile değil, kendi dışında gelişen olayların sonucu olarak itilmiştir. BU zorla olmuştur, bu koşulların bir dayatması sonucu olarak gerçekleşmiştir. (Zaten bu işi kendi hür iradaleri ile yapanlara fahişe değil, 'sosyetenin güzellerinden', "çapkın erkek/kadın", "Playboy", "sanatçı", "Manken" türü tanımlamalar yapılmaktadır) çocuk yaşlarda bu bataklığa sürüklenen kişilerin, bu bataklığı kendi hür iradeleri ile seçtiğini söylemeyeceksiniz umarım.

Konuya girerken Arapların bir atasözünü kullandım. Bu sözden, insanların onurunu namusunu satmalarını hoş gördüğümü sanmayın. Burada fahişelik bir meslek midir sorusunun yanıtından öte insanın bu bataklığa sürüklenmesinin nedenlerini tartışmamız gerekiyor. Gerçi, tartışmayanın seyrine bakılırsa bu sorunun da yanıtının verilmesi gerekiyormuş. Fahişelik meslektir sözü bu bataklığı meşrulaştırdığımızın bir ifadesidir.

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Fahişeliğin tanımı çok net ortaya konmadığından tartışma kısır döngüye girmiş.

Ev hanımlığı meslekmidir tartışmasına dönmüş.

Çok yüzeyel ve ilkel biçimde gerçeküstü temellere oturmuş,hak, hukuk,aşk,sevgi,meta vs vs.

Fahişelik konusu,insanın evrimsel temelinden kopartılarak incelenemez.

Dişilerin üremek ve yavrularını baktırmak için erkek cins ile olan ilişkileri muhtelif ortamlarda değişiklik gösterir,ortamdaki sağlıklı erkek sayısına,besin bulmanın zorluğuna göre vs bu davranışlar değişir.

Buradan başlanarak tartışılırsa belki daha mantıklı sonuçlar alınır.

Sitelerde Paylaş
Fahişeliğin tanımı çok net ortaya konmadığından tartışma kısır döngüye girmiş.

Ev hanımlığı meslekmidir tartışmasına dönmüş.

Çok yüzeyel ve ilkel biçimde gerçeküstü temellere oturmuş,hak, hukuk,aşk,sevgi,meta vs vs.

Fahişelik konusu,insanın evrimsel temelinden kopartılarak incelenemez.

Dişilerin üremek ve yavrularını baktırmak için erkek cins ile olan ilişkileri muhtelif ortamlarda değişiklik gösterir,ortamdaki sağlıklı erkek sayısına,besin bulmanın zorluğuna göre vs bu davranışlar değişir.

Buradan başlanarak tartışılırsa belki daha mantıklı sonuçlar alınır.

Evet tartışma seyri söylediğin gibi fakat burada Amsterdam Fahişeliği tartışılıyor. Bunu gözden kaçırmışsın. Temelleri belirlenmiş yani.

Sitelerde Paylaş
Aslında birden ciddiye dönen konuyu hafifleştirmeyi düşünmüştüm.

Şaka olduğu çok belli.

Hepimiz Ermeniyiz bence hepimiz fahişeyizden daha kabul edilir değil.

Amerika'da yaşayıp da Ermeni ahlaksızlıklarını bilen biri olarak Ermenilere, fahişelere karşı duyduğum hoşgörüyü duymuyorum.

??

Sitelerde Paylaş

Fahişelik bir meslek değil bir iştir.

Her para kazandıran işe meslek denemez.

Fahişelik de meslek değildir.

Bir seçim sonucu olmayıp icra edilen fahişelikten bahsederseniz o zaman fahişelik insanın insana parayla tecavüzü, hakareti ve onurunu ezişi olmaktadır.

Pollyanna bir bakış tarzıyla bu konuyu ele alıp, irdeleyemezsiniz.

Fahişelerin dayatma sonucu bu hayatın sunulması -Türkiye kültürünü kastediyorum, Kolombiya'daki anne-babaların kız çocuklarını fahişeliğine itmesi konusuna girmiyorum o da ayrıca tartışılmalıdır bu başlıkta- insanın özgürlüğüne kelepçe vurmaktır ve insan seçimini ezmektir.

fahişelerin hor görülmesi konusuna gelirsek bu tam anlamıyla kadının kendisine hakarettir.

Sitelerde Paylaş

Bir seçim sonucu olmayıp icra edilen fahişelikten bahsederseniz o zaman fahişelik insanın insana parayla tecavüzü, hakareti ve onurunu ezişi olmaktadır.

Fahişelerin dayatma sonucu bu hayatın sunulması -Türkiye kültürünü kastediyorum, Kolombiya'daki anne-babaların kız çocuklarını fahişeliğine itmesi konusuna girmiyorum o da ayrıca tartışılmalıdır bu başlıkta- insanın özgürlüğüne kelepçe vurmaktır ve insan seçimini ezmektir.

fahişelerin hor görülmesi konusuna gelirsek bu tam anlamıyla kadının kendisine hakarettir.

Bilahare cariyelik konusunda ki engin fikirlerinizi de dinlemek isteriz. 4 kadın olayını da teğet geçmezsiniz umarım. Kaç yaşına kadar bir seçim sonucu icra edildiğini kabul edebiliriz? bu da ayrı bir sorun yüce İslam'da...

DEHA'nın iletisinde anlatıldığı üzere ilk önce tanımı yapılmalı. Bu durumda tek müşterisi olan bir fahişe olur mu, olmaz mı açıklanmalı. Tabi bunu başlığı açan arkadaşımızdan beklemek haksızlık olmaz herhalde. Ve asıl bakış açısının DEHA'nın da belirttiği üzere evrimsel mekanizmalar sonucu basitten karmaşığa doğru ilerleyen değer elde etme kaygısının her türlüsü( ki ekonomilerde değer sadece para değildir) ele alınmalıdır.

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşle meslek arasındaki farkları veya benzerlikleri düşünün..

Her meslek işdir.

Ama her iş meslek değildir.

Meslek temel olarak sistematik bir şekilde organize olmuş olan bir işdir.

Eğer siz kadınları bir eve toplar ve onları halka pazarlarsanız, yaptığınız bir işdir. Gelenev bir işyeridir.

Fahişelerin yaptığı iş ise onların mesleğidir. İşyerinde icra edilen iş meslektir.

İşin meslek olması için dar anlamda iyi tanımlanması ve bir takım içsel dinamikleri olması gerekir.

Fahişenin yaptığı da odur.

Fahişelik hiç kuşkusuz doktorluğa çok benzeyen profesyonel bir meslektir.

Ama fahişeliğe arada bir ekstra para kazanmak için baş vuran biri için meslek olmayabilir. Onun için fahişelik bir işdir.

İşle meslek arasındaki fark sanıldığı kadar açık ve net değildir.

Sitelerde Paylaş
Bilahare cariyelik konusunda ki engin fikirlerinizi de dinlemek isteriz. 4 kadın olayını da teğet geçmezsiniz umarım. Kaç yaşına kadar bir seçim sonucu icra edildiğini kabul edebiliriz? bu da ayrı bir sorun yüce İslam'da...

DEHA'nın iletisinde anlatıldığı üzere ilk önce tanımı yapılmalı. Bu durumda tek müşterisi olan bir fahişe olur mu, olmaz mı açıklanmalı. Tabi bunu başlığı açan arkadaşımızdan beklemek haksızlık olmaz herhalde. Ve asıl bakış açısının DEHA'nın da belirttiği üzere evrimsel mekanizmalar sonucu basitten karmaşığa doğru ilerleyen değer elde etme kaygısının her türlüsü( ki ekonomilerde değer sadece para değildir) ele alınmalıdır.

4 kadın olayının bundan farkı yoktur. Ve bu farksızlık da diğer olayı sorun olmaktan çıkarmaz.

İşle meslek arasındaki farkları veya benzerlikleri düşünün..

Her meslek işdir.

Ama her iş meslek değildir.

Meslek temel olarak sistematik bir şekilde organize olmuş olan bir işdir.

Eğer siz kadınları bir eve toplar ve onları halka pazarlarsanız, yaptığınız bir işdir. Gelenev bir işyeridir.

Fahişelerin yaptığı iş ise onların mesleğidir. İşyerinde icra edilen iş meslektir.

İşin meslek olması için dar anlamda iyi tanımlanması ve bir takım içsel dinamikleri olması gerekir.

Fahişenin yaptığı da odur.

Fahişelik hiç kuşkusuz doktorluğa çok benzeyen profesyonel bir meslektir.

Ama fahişeliğe arada bir ekstra para kazanmak için baş vuran biri için meslek olmayabilir. Onun için fahişelik bir işdir.

İşle meslek arasındaki fark sanıldığı kadar açık ve net değildir.

Ben de bunu söylüyorum. Her meslek iş kabul edilemez. Genelevde bir işyeridir ama meslek yeri değildir.

İşyerinde icra edilen her faaliyet bir meslek döngüsü olarak değerlendirilemez.

Fahişelerin -erkek,kadın,gay,travesti farketmeksizin- faaliyetlerinin sistematik olması ortada bir dayatma olmadığını göstermediği gibi bunu meslek sınıfına da sokmaz ve bunu mazur görülebilecek bir konuma getirmez.

Son dediğine katılıyorum iş ile meslek ayrımı kesin ve net değildir ancak fahişeliğin meslek mi yoksa iş mi olduğu konusunda ayrılamaz nokta bence yoktur.

Doktorlukla da kıyaslanamaz ve kıyas kabul etmez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...