Jump to content

Artık kati anlamda bir ateistim

Recommended Posts

Hocamız bir olay anlattı sınıfta.

Bir adam ölmek üzere ve ölümden kurtulmasının tek çaresi dolabın üzerinde olan bir ilaç; ama eliniz ilaca yetişmiyor. Ya üstüste dizilmiş kuranlara ya da üstüste dizilmiş ekmeklere basarak alacaksınız ilacı veya adam ölecek...

Soru bu...

İşin ilginç yanı ben ve Hocamız hariç kuran veya ekmeğe basmayı kabul eden olmadı.

Büyük çoğunluk adamın ölmesine izin vereceğini, diğerleri adamın kendisine basarak ilacı alacaklarını söylediler.

Bu soru bir imamı istifa etmek için sorulmuş ve imam adamı kurtaracağını söyleyeceği için milletin tepkisiyle karşılaşmış ve en sonunda istifa etmiş

man bir insanın gözlerini nasıl bu kadar bağlar. Hangi ekmek ya da kitap insan hayatından daha kutsal olabilir?

Bu güne kadar ileri derecede agnostik olan ben huzuru bulamadığım için deist geçiniyordum

İleri agnostik: Tanrı varsa kitap gönderip göndermeyeceğini de bilememek( Benim tanımım:p)

Bu sorunun sonrasında baktım ki en güvendiğim kişiler bile adamı kurtarmayacaklarını söylediler.

Ben bütün dinleri artık reddediyorum. İman gözleri bu kadar bağlıyorsa o imana ihtiyacım yok

Ve eğer Tanrı var ise

Dünya ahret kendisinin düşmanıyım...

heyacandan olsa gerek yanlış hedefe yönleniyorsun.

düşman olman gereken kesim dindarlardır.

dindarlar tanrı adına konuşurlar.

ama tanrıyla asla konuşmamışlardır.

Tanrı ile insanların yarattığı ''Allahlar'' arasında bir fark var.

biri insanların yada adına peygember denilenlerin uydurması.

diğerini bilmiyorum.

bilsem bilgisayarın başında olmazdım zaten.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Arkadaşlar bir Tanrı olsa misal deistin Tanrısı olsa, arkasından bu kadar atılıp tutulmasına izin verir mi? Bence vermez. Ayrıca yarattıklarına karşı bu kadar duyarsız olmaz. Gelmiş geçmiş bütün inançlar ve Tanrı-Tanrıçalar uydurma. Eğer bir Tanrı varsa bu nasıl bir sadisttir ki, oturup bu olanı biteni seyreder. Dalga geçip eğlendiğini düşünmek abestle iştigal. Bunca insanın dinle ve Tanrı ile ilgili tartışıp durmasını ve birbirini yemesini mi izliyor? Yok artık. Tanrı sadece insanların kafasında var. Ne evrende ne doğada ne evrenlerin ötesinde Tanrı diye birşey yok. Bu insanın bir sanrısı sadece. Doğaya ve evrene bakın, geçmişten günümüze akıp giden hayata bakın Tanrı nerede? Zihinlere böyle kazınmışlığı var sadece.

Sitelerde Paylaş

Tanrının olması bence de kesinlikle olası değil.Tanrının varolması hele de tapılası ve herşeye gücü yeten bir tanrının varolması

herşeyle çelişik bir durumdur.Olası bir tanrının onu bunu yaratmasının bile mantıklı bir sebebi yok ki boşverin gerisini.

Daha sorgulamaya adımını atmışken elinde kalıyo olay..

Sitelerde Paylaş

İslamla ilgisi yok diyen arkadaşlar, bir de şöyle düşünebilirlermi ? Bu katı bakış açısını getiren İslam'ın kendisi değilmi ? Tanrı ve onun kitabı dünyada ki bütün değerlerden(insan hayatı dahil) üstün sayılmıyormu ? Bu örnek çok basitçe anlatmış ama bence lüzumsuz... Bugüne kadar din uğruna öldürülen milyonlarca kişi gözümüzün önünde dururken, böyle varsayımsal örneklere gerek bile yok bence... Suudi Arabistan da Allaha küfretti diye idam cezası alan genci de örnek verebiliriz bu konuda... Sadece İslam da değil, bütün dinler de insan hayatının değeri sıfırdır... Önemli olan sadece insanları yönetmeye yönelik olarak kurgulanmış düzenin sürmesidir...

Sitelerde Paylaş

Neymiş efendim olayın İslam ile alakası yokmuş

Yok ya , neyle alakası var ? Kurabiye canavarıyla mı ?

Yahu arkadaş , ne biçim bir din bu Allah aşkına ? aradan Bimam kaç bin sene geçmiş hala İslamın ne oldugunu bilen yok !

Birisi çıkar "Allahuekber " diyerek kafa keser , öbürü çıkar "bunun islamla alakası yok" der.

Nasıl yok kardeşim nasıl yok ? İslam denen sapıklık olmasaydı eğer o herif "Allahuekber" diyerek kafa kesmeyecekti. Bu kadar basit yahu . Cin olup adam çarpmaya veyahut ordinaryus profesör olmaya gerek yok.

Zerre kadar akıl , zerre kadar mantık yeter bunu kavramak için. Lakin müslümanlarda akıl ve mantıgın zerresi yoktur.

Sitelerde Paylaş

soğuktan donmak üzeresiniz..

önünüzde 150 tane kuran var..

yanınızda da bir kutu çakmak..

kuranı yakarak hayatınızı kurtarırmıydınız..

biraz daha zorlaştırayım..

kucağınızda yeni doğmuş bebeğiniz var..

yok babam bunların dötü donar yinede kuran'a korkularından dokunamazlar bile..

ha biirde bu kuran kitabının pazarlamasında bayağı bir iş var..

kitabın kapağına kocaman türkçe kuranı kerim yazacaksın..

içinede sağdan soldan bulduğun arapça kelimeleri copy paste edip vereceksin matbaaya..

içine arapça küfür doldursan genede anlamaz bu müslolar..

Sitelerde Paylaş
Hocamız bir olay anlattı sınıfta.

Bir adam ölmek üzere ve ölümden kurtulmasının tek çaresi dolabın üzerinde olan bir ilaç; ama eliniz ilaca yetişmiyor. Ya üstüste dizilmiş kuranlara ya da üstüste dizilmiş ekmeklere basarak alacaksınız ilacı veya adam ölecek...

Soru bu...

İşin ilginç yanı ben ve Hocamız hariç kuran veya ekmeğe basmayı kabul eden olmadı.

Büyük çoğunluk adamın ölmesine izin vereceğini, diğerleri adamın kendisine basarak ilacı alacaklarını söylediler.

Bu soru bir imamı istifa etmek için sorulmuş ve imam adamı kurtaracağını söyleyeceği için milletin tepkisiyle karşılaşmış ve en sonunda istifa etmiş

İman bir insanın gözlerini nasıl bu kadar bağlar. Hangi ekmek ya da kitap insan hayatından daha kutsal olabilir?

Bu güne kadar ileri derecede agnostik olan ben huzuru bulamadığım için deist geçiniyordum

İleri agnostik: Tanrı varsa kitap gönderip göndermeyeceğini de bilememek( Benim tanımım:p)

Bu sorunun sonrasında baktım ki en güvendiğim kişiler bile adamı kurtarmayacaklarını söylediler.

Ben bütün dinleri artık reddediyorum. İman gözleri bu kadar bağlıyorsa o imana ihtiyacım yok

Ve eğer Tanrı var ise

Dünya ahret kendisinin düşmanıyım...

Çok acı durumdaki ahalimizin acı ilacı, hatta radyoaktif kemoterapik ilacı ateizm gibi gözüküyor. (tabi ki toplumun bu kanserine çok da çare olmayacak)

O ne biçim bi soruymuş. Cevabı aşırı basit.. Ne ikilemde bırakır, ne bişey (tabiki normal bir insanı). Ekmekler, ne kadar yığarsan yığ bir insanı taşıyacak stabilliğe sahip olamazlar. Kuran basılı kitaplar gayet rijit, üstüste koy, çık üstüne. Böyle bir durum olur ya milyonda bir ihtimal, olur olur. Böyle cevap verecekler var, olmalı. Dinden de çıkmadım, Allah'a da yüreğimle inanıyorum. İman gözleri bağlar da bağlamaz da. Niye başkalarına bu kadar bağımlısınız, kendinizi bilmiyor musunuz?.. hepinizden bahsediyorum. tüm forum mürtedleri...

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar bir Tanrı olsa misal deistin Tanrısı olsa, arkasından bu kadar atılıp tutulmasına izin verir mi? Bence vermez. Ayrıca yarattıklarına karşı bu kadar duyarsız olmaz. Gelmiş geçmiş bütün inançlar ve Tanrı-Tanrıçalar uydurma. Eğer bir Tanrı varsa bu nasıl bir sadisttir ki, oturup bu olanı biteni seyreder. Dalga geçip eğlendiğini düşünmek abestle iştigal. Bunca insanın dinle ve Tanrı ile ilgili tartışıp durmasını ve birbirini yemesini mi izliyor? Yok artık. Tanrı sadece insanların kafasında var. Ne evrende ne doğada ne evrenlerin ötesinde Tanrı diye birşey yok. Bu insanın bir sanrısı sadece. Doğaya ve evrene bakın, geçmişten günümüze akıp giden hayata bakın Tanrı nerede? Zihinlere böyle kazınmışlığı var sadece.

Tanrının olması bence de kesinlikle olası değil.Tanrının varolması hele de tapılası ve herşeye gücü yeten bir tanrının varolması

herşeyle çelişik bir durumdur.Olası bir tanrının onu bunu yaratmasının bile mantıklı bir sebebi yok ki boşverin gerisini.

Daha sorgulamaya adımını atmışken elinde kalıyo olay..

Tanrı kesinlikle var be ablalar. Hem de herşeye gücü yeten, herşeyi yaratan, en bilinçli o Tanrı, hani Kurandaki gibi. Derler ya kefilim, bana güvenin. Yada terminolojik karşılığı "şahidim". Ben de arasıra böyle damardan girebilirim herhalde. Sizin de yaptığınız bu tip sorgulamalar bana yetersiz geliyor, affedin, samimi görüşlerimdir. Bence ateizmin asıl dayanağı "Tanrıya inananların sefaleti, inanmayanların kurtuluşu.." gibi somut görüntülerdir. daha da hiç bir açıklama yapmama gerek yok ki. Ne dayatacam. Sadece kendimi ifade etmek istedim.

Sitelerde Paylaş
Bence ekmek Kur'an'dan çok daha değerli.

Tuvalet kağıdı bile arap bedevisinin üfürüklerinden daha değerlidir,çünkü tuvalet kağıdı hiç değilse bir tarafımızı temizlemeye yarar peki bu çöl bedevisinin el kitabının bir işe yaradığını gören oldu mu? (zararlarını bu konuya hiç karıştırmıyorum bile)

Sitelerde Paylaş

Sorun çiğnediğin şeyin değerli yada değersiz olması değil, taşıyabilir yada taşıyamaz olmasıdır. O insanı nasıl kurtarırım diye düşünürsünüz. (mesela astım krizi).

Siz o durumda onun Kuran mı das Kapital mi olduğuna bakmazsınız. kimse de pek o kadar bakmaz. Nasıl normal dinli bir insan bunu umursamazsa, ateistlerin de "vay anam, insan kurtarmak için Kuran'ı çiğniyorum" diye bir hazza da kapılacağını sanmıyorum.

düzeltme: sanıyorum.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tuvalet kağıdı bile arap bedevisinin üfürüklerinden daha değerlidir,çünkü tuvalet kağıdı hiç değilse bir tarafımızı temizlemeye yarar peki bu çöl bedevisinin el kitabının bir işe yaradığını gören oldu mu? (zararlarını bu konuya hiç karıştırmıyorum bile)

Ya yukardaki yazi bende seytanca kapitalist bir dusunce olusturdu.

Arkadaslar; acaba diyorum, uzerinde ayetler basili olan tuvalet kagitlari uretilse musluman ulkelerde iyi satis yaparmi? Tuvalet zamani icinde en azindan Islamdan uzaklasmamis olunur ve en azindan herkez Kuran okumus olur.

Bence cok faideli bir proce. Siz ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş
ha biirde bu kuran kitabının pazarlamasında bayağı bir iş var..

kitabın kapağına kocaman türkçe kuranı kerim yazacaksın..

içinede sağdan soldan bulduğun arapça kelimeleri copy paste edip vereceksin matbaaya..

içine arapça küfür doldursan genede anlamaz bu müslolar..

Bir insan, senin dediğin gibi bir kitabı, Kuran diye alıp da okursa o zaten müslüman değildir.

O kastettiğin kişilikdeki insanların Allah katında hiçbir değeri yokdur inan buna.

tarihinde GIOvanni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam dininde ekmeğin kutsal olduğunun delili nedir arkadaşlar..

Hadi diyelim Kur'an kutsaldır.. Ama ekmeğin kutsallık nedeni nedir?

Alt tarafı bir ottur ekmek..

Ayrıca başlıkta sorulan sorunun doğru cevabını veriyorum..

Dikkatle dinleyin Müslüman'lar..

Adamın ölmesini önlemek için ekmeğe basarak değil, Kur'an'a basarak ilaca ulaşılır.

Bu kadar basit bir soruyu doğru yanıtlayamıyor musunuz bre zındıklar. Bre sahte Müslüman'lar..

İslam'a göre Kur'an Allah'ın insanlığı kurtarmak için kullandığı bir araçtır.

Tabii bu bizim için çok saçma bir görüş ama, olayın aslı odur.

Kur'an insanlığa hidayet için inmiştir. Yol göstericidir ve insanları kurtamayı amaçlar..

Hasta adamı kurtarmak için bu durumda Kur'an'a basmak İslam'a göre hem sevaptır hem de daha önemli olarak, zorunluktur.

Ekmeğe basarak yükselmenin bir esprisi yoktur.

Ama Kur'an'a basarak yükselmenin bir espriis vardır..

Dahası da var kafasız Müslümanlar.. Sizde hiç akıl yok..

Kur'an'a basmakla onun bir put olmadığını da kanıtlamış olacaksınız.

Yani her hal-ü karda cevap Kur'an'a basmaktır..

Bu dersi vermek istemezdim ama, hak ettiniz kafasız Müslo'lar sizi..

HACI

Sitelerde Paylaş
Ya yukardaki yazi bende seytanca kapitalist bir dusunce olusturdu.

Arkadaslar; acaba diyorum, uzerinde ayetler basili olan tuvalet kagitlari uretilse musluman ulkelerde iyi satis yaparmi? Tuvalet zamani icinde en azindan Islamdan uzaklasmamis olunur ve en azindan herkez Kuran okumus olur.

Bence cok faideli bir proce. Siz ne dersiniz?

ayet basili olmasi bir kenara da, acaba arapca "bu bir kic silme kagididir" vs. gibi bir yazi olsa yada arapca bir kullanim kilavuzu olsa Turkiye'de satilabilirmiydi?

Sitelerde Paylaş
buna benzer bir olay yakın zamanda oldu. necmettin erbakanın karısı hastahaneye götürüldü. muayene edecek sadece erkek doktor vardı. necmettin erbakan izin vermedi.kadın doktor beklediler. kadın doktor gelmedi ve nermin erbakan öldü.

Bu gercek mi??

Erbakanin izin verip vermeme gibi bir yetkisi yok ki?

Gercekten engellediyse art niyet olabilir.

Sitelerde Paylaş
O kutsal kuran yine geri gelir. o ekmek te yapılır eğer bunlara insan basarsa canı kurtulcaksa Tanrı sevinmezmi...Sevinir tabi yoksa yaptığı açıkca bir intihardır.

Bir insanın karnının nimet olan ekmekle doyması veya insanı yiyen bir ayının karnının nimetle doyması nasıl Rahman'ı sevindirir değil mi?... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Ayrıca başlıkta sorulan sorunun doğru cevabını veriyorum..

Dikkatle dinleyin Müslüman'lar..

Adamın ölmesini önlemek için ekmeğe basarak değil, Kur'an'a basarak ilaca ulaşılır.

Bu kadar basit bir soruyu doğru yanıtlayamıyor musunuz bre zındıklar. Bre sahte Müslüman'lar..

İslam'a göre Kur'an Allah'ın insanlığı kurtarmak için kullandığı bir araçtır.

Tabii bu bizim için çok saçma bir görüş ama, olayın aslı odur.

Kur'an insanlığa hidayet için inmiştir. Yol göstericidir ve insanları kurtamayı amaçlar..

Hasta adamı kurtarmak için bu durumda Kur'an'a basmak İslam'a göre hem sevaptır hem de daha önemli olarak, zorunluktur.

Ekmeğe basarak yükselmenin bir esprisi yoktur.

Ama Kur'an'a basarak yükselmenin bir espriis vardır..

Dahası da var kafasız Müslümanlar.. Sizde hiç akıl yok..

Kur'an'a basmakla onun bir put olmadığını da kanıtlamış olacaksınız.

Yani her hal-ü karda cevap Kur'an'a basmaktır..

Bu dersi vermek istemezdim ama, hak ettiniz kafasız Müslo'lar sizi..

HACI

Zeki bir müslo belki böyle cevap vermeliydi. Ama şahsen ne zekiyim ne de müslo. Kuran'a basarak yükselmenin de benim için bir esprisi yok. fazla ayinsel ve simgesel.

Sitelerde Paylaş

Bir kere bu soru müslüman bile olsaydım bana sökmezdi. Ekmeği eze eze hamur yaparım.

Ekmeği kaldırın, sadece kuran olsun. Kuran'a da gönül rahatlığıyla basardım.

Ama islam yobazlaştırır...

Bu ikisi de yok diyelim -soru gayet saçma ama salak bi müsloyu hemen düşürür- dolabı deviririm a.q çok mu zor?

tarihinde marsyas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir kere bu soru müslüman bile olsaydım bana sökmezdi. Ekmeği eze eze hamur yaparım.

Ekmeği kaldırın, sadece kuran olsun. Kuran'a da gönül rahatlığıyla basardım.

Ama islam yobazlaştırır...

Bu ikisi de yok diyelim -soru gayet saçma ama salak bi müsloyu hemen düşürür- dolabı deviririm a.q çok mu zor?

Olmaz. Problemin verilenleri var. Onun dışında bişey kullanamazsın. Hem senin derdin üzüm yemek mi bağcıyı dövnek mi? Ekmeki soruda üstüne çıkasın diye verilmiş, ezip hamur yapasın diye değil. Üstüste koyulup üstüne çıkılabilecek kadar sert bir ekmek türü olsa bile orada daha sağlam olan kitaplar varken gereksiz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...