Jump to content

Tek Eslilik? Cok Eslilik?

Neden bu secimi yaptiniz?  

33 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Herkese merhabalar...

su siralar kafami isgal eden aykiri düsüncelerden bir tanesi bu. Ben de sahsen tek eslilik taraftariyim ancak bu secimimin sebebi tamamen öznel. Nesnel baglamda ise cok esliligin olmamasi icin hic bir gerekce gelmiyor.

Ancak konuda düsüncelerinizi belirtirken lütfen unutmayiniz ki, bayanlar da ayni haklara sahip olacaktir. Yani bir erkek kendinde cok esli olma hakkini görüyorsa, ayni sekilde eslerine de bu hakki tanimalidir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tek eşlilik taraftarıyım ben.. yani şöyle söylemeliyim bir hayat boyu tek bir eşle devam etmeli diye bir mantık elbette yok.. ilk bulduğun iyiyse zaten olmaz 2. si.. lakin bir birliktelik esnasında aslında şununda kaşı fena durmuyor deyip sarkmanın alemi yoktur.. bu partnere saygısızlık olduğu kadar kişinin kendisine de yaptığı bir saygısızlıktır.. cinsel ilişki olarak ele alırsak kapılacak hastalıklar da söz konusu.. mesela kadın birinden mikrop kapabilir, genital bölgede herpes meydana gelebilir.. liste uzar gider..

Sitelerde Paylaş

Herhangi bir şeyin taraftarı değilim.

Büyük bir sevgi-saygı, aşk, anlaşma, paylaşım ve tensel uyum varsa tek eşlilik olsun derim.

Bu öğeler yoksa da çok eşliliğin bir zararı yok.

Sitelerde Paylaş
Cok eslilikten kastim ömür boyunca degil bir iliski esnasinda birden cok partnere sahip olmak :D

:D pardon yanlis anlasilma olmus :P tabiki de niyetim harem kurmak degil yanlis anlasilmasin, ilerde birgün elbetteki biri cikacaktir ömrümün geri kalanini gecirmek isteyecegim...

kesinlikle tek eslilik taraftariyim :D

Sitelerde Paylaş
Tek eslilik taraftariyim, farkli insanlara karsi farkli seyler hissedebilirsiniz ama biri digerinden her zaman agir basacaktir.

Bunu anliyorum elbette ki. Ancak senaryo cok basit: Harikulade birisiyle berabersin ve hersey yolunda gidiyor. Ancak ilerleyen zamanlarda partnerinde sana uymayan yanlar buluyorsun. Elbette ki, bu yanlar partnerinle iliskini bitirmeni gerektirecek sebepler vermiyor. Ancak ufakta olsa birseyler eksik.

Ve bum: Ayni anda karsina baska bir insan cikiyor! Bu kisiye karsi da ufak tefek pozitif duygular beslemeye basliyorsun. Belki hayatinin partneri degil ancak tam da diger partnerindeki eksiklikleri tamamliyor.

Belki sen, ben ve birkacimiz onuruna yediremeyip aldatma yoluna gidemiyecektir. Ancak partner bu yari-yasak iliskiye evet der ise...

Bu durumda sen de ayni senaryoda eksik yönlere sahip rolündeysen, partnerine ayni hakki tanimak zorundasin.

:D pardon yanlis anlasilma olmus :P tabiki de niyetim harem kurmak degil yanlis anlasilmasin, ilerde birgün elbetteki biri cikacaktir ömrümün geri kalanini gecirmek isteyecegim...

kesinlikle tek eslilik taraftariyim :D

@ALL: Tek partnere sahip olmamizi gerektiren sebepler nelerdir? Isin hijyenik sorun cikartabilecegini düsünüyorsaniz; kafanizdan cikartiniz. Günümüz sartlarinda bagimsiz ve tek gecelik iliskiler yasayan bayan ve erkek bir cok insan var ve hepsi bir sekilde intim sagliklarini koruyabiliyorlar. (Ya da büyük bir cogunlugu)

Yani Hijyen bir sorun olamaz. Peki bir insana sahiplenme hakkini bize veren sey nedir?

Sitelerde Paylaş

sizin tek eşliliği seçiş nedeninizi öğrenebilir miyiz sevgili mrseppy.. tamamen öznelden kastınız nedir? yalnızca onura yediremeyiş midir? başka bir insana meyil verebiliyorsanız, tatmin olamadığınız yanlar var ise zaten o yarı bitmiş bi ilişkidir.. sakattır zorlamayla devam ettiriliyor demektir..

Sitelerde Paylaş

Cidem, burda tamamen bahsetmeye calistigim sey de bu zaten! Bir insan hic bir zaman %100 mutlu ya da tatmin oldugu bir iliski sahibi olmayacaktir. Elbette ki iliski icerisinde sorunlar olacaktir. Ve bir cok sorun iliskinin bitmesi icin ön sebep olmayabilir. Hatta bütün bu kücük sorunlarin toplami bile iliskinin bitmesi icin gerekli sebep temelini saglamaya bilir.

Yani örneklemede sakatta olmayan ancak tam tatmin de vermeyen ve ayrilmanin söz konusu olmadigi iliskiler üzerinden git...

Sitelerde Paylaş

bu çok eşliliği bana masum gösteremiyor.. tatmin olamıyorum eksiğimi bilmem kim tamamlıyor diyerek hem o hem öbürü demek mantıklı değil.. ikisindeki özelliklerin toplamını barındıran bir başkası bulunabilir pekala.. elbette %100 tatmini yakalamak mümkün olmayacaktır bunu beklemek gerçeküstücülüktür fakat en azından tatmin düzeyi yüksek birileri bulunabilir.. (uyumak üzereyim)

Sitelerde Paylaş
Ben görgüsüzüm bitane yetmez tüm güzeller benim olsun.

bende tüm yakışıklıları istiyorum huleynnn.. :D

sen tüm güzelleri topladın bende tüm yakışıklıları hmm daha neler.. :D

sen yakışıklıysan yaşadım ama ben çirkinim yandın koçum ne diyim.. :D

Sitelerde Paylaş
Tek partnere sahip olmamizi gerektiren sebepler nelerdir? Isin hijyenik sorun cikartabilecegini düsünüyorsaniz; kafanizdan cikartiniz. Günümüz sartlarinda bagimsiz ve tek gecelik iliskiler yasayan bayan ve erkek bir cok insan var ve hepsi bir sekilde intim sagliklarini koruyabiliyorlar. (Ya da büyük bir cogunlugu)

Itiraf etmem gerekirse ilk iletim geyik amacliydi, fakat daha sonra ciddi bir yanit vererek toparlamaya calistim. Tek-gecelik iliskileri pek onayladigim söylenemez, ahlak anlayisim ile de uyusmuyor.

Peki bir insana sahiplenme hakkini bize veren sey nedir?

Bir cok kiside aradigin, fakat bulamadigin seyi bir baska birisinde buldugu düsüncesine kapilmak ve onu kaybetmek istemeyis.

Sitelerde Paylaş
Itiraf etmem gerekirse ilk iletim geyik amacliydi, fakat daha sonra ciddi bir yanit vererek toparlamaya calistim. Tek-gecelik iliskileri pek onayladigim söylenemez, ahlak anlayisim ile de uyusmuyor.

Bir cok kiside aradigin, fakat bulamadigin seyi bir baska birisinde buldugu düsüncesine kapilmak ve onu kaybetmek istemeyis.

Ilk iletideki geyige kacisi elbette ki algiladim.

Ahlak anlayisi! biraz acabilir misin?

Ve gerekcelerin bir insani kilitlemeye yeterli haklari sana verir mi?

Sitelerde Paylaş

Tam isimleri ve tarihi hatırlamıyorum ama heralde 1800 lerin sonundaydı anlatacağım olay.

Avrupada bir araştırmacı şatoya genç kızları ve erkekleri dolduruyor. Şatoda her şey serbest. İsteyen istediğiyle ve kurallara göre kıskanma , şiddet gibi şeyler yasak. Başta herşey yolunda gitmiş sonra aşık olma olayları başlamış. Aşık olduğu kızın çıplaklığını kabüllenmeyip giydiren erkekler aynı şekilde davranan bayanlar derken tek eşliliğe kadar gitmiş olay.. Bende oyumu tek eşlilikten yana kullandım.

Sitelerde Paylaş
Avrupada bir araştırmacı şatoya genç kızları ve erkekleri dolduruyor. Şatoda her şey serbest. İsteyen istediğiyle ve kurallara göre kıskanma , şiddet gibi şeyler yasak. Başta herşey yolunda gitmiş sonra aşık olma olayları başlamış. Aşık olduğu kızın çıplaklığını kabüllenmeyip giydiren erkekler aynı şekilde davranan bayanlar derken tek eşliliğe kadar gitmiş olay.. Bende oyumu tek eşlilikten yana kullandım.

Büyüklere öğretici masallar gibi olmuş :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...