Jump to content

Recommended Posts

Malum günlerden cuma ve İslam'a göre çok önemli bir namazın kılınması gereken gün. Bakıyorum da 3 kere üst üste bu namazı kılmayanlar dinden çıkıyormuş; ama Kuran'da kimseyi kafirlikle suçlamak yok öyle olursa Türkiye'nin çoğunluğu kafir oluyor. Kafir derken de şöyle bir hacı bir hoca: Oğlum sen 3 kere cumaya gitmedin yandın kafir oldun demesi şeklindedir.

Peki bu durum çelişki değil midir ?

Sitelerde Paylaş

"Yevmül Arube", İslam öncesi Kureyş Oligarşisinin toplantı günüydü.

Muhammed Hazretleri de müslümanlar için "Yevmül Cumua" yı yani toplantı gününü getirdi.

Cuma toplantısı, Emevi dönemi ile birlikte "Cuma namazı" na dönüştü.

Önce 2 rekat derken, ön sünneti, son sünneti ile 10 rekat, bununla da kalmayıp kılınmayan son öğle namazının farzı ve sabah namazının farzı diyerek 6 rekat daha eklemeyle 16 rekata kadar çıkarıldı.

Yevmül Cumua'lar için 3 toplantı şartı var mıydı bilemiyoruz.

Hadisler 3 Cuma üstüste kılmayanın kafir olacağı, dinden çıkacağı vs. yazılıdır ama doğruluğu bilinmez.

Ama bu şartın konmua olasılığı yüksektir.

3 toplantıya önemli mazereti olmadan katılmayanın kafir sayılması bir yaptırımdır.

Günümüzde de cemiyetlerde yöneticilerin üstüste 3 toplantıya katılmamaları halinde yönetimden düşecekleri kuralı vardır.

Ama müslümanlar rahat olsun. Ortada toplantı günü kalmadı, dolayısıyla yaptırımı da kalmamış oldu.

Sitelerde Paylaş
Malum günlerden cuma ve İslam'a göre çok önemli bir namazın kılınması gereken gün. Bakıyorum da 3 kere üst üste bu namazı kılmayanlar dinden çıkıyormuş; ama Kuran'da kimseyi kafirlikle suçlamak yok öyle olursa Türkiye'nin çoğunluğu kafir oluyor. Kafir derken de şöyle bir hacı bir hoca: Oğlum sen 3 kere cumaya gitmedin yandın kafir oldun demesi şeklindedir.

Peki bu durum çelişki değil midir ?

Geçtiğimiz ocak ayında yani tam 1 ay cuma namazı kılamadım.Bunun nedeni iş yerimi terkedemememdir.Ama sonuçta çalışmakta ibadettir.

Ben şahsen cumayı bir müddet terkedenlerin dinden çıktığına/çıkacağına inanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
Geçtiğimiz ocak ayında yani tam 1 ay cuma namazı kılamadım.Bunun nedeni iş yerimi terkedemememdir.Ama sonuçta çalışmakta ibadettir.

Ben şahsen cumayı bir müddet terkedenlerin dinden çıktığına/çıkacağına inanmıyorum.

Bunu forumun sakallılarına sorsak daha iyi olacak bence.

Sitelerde Paylaş

cuma namazı bildiğim kadarıyla farz dır...

aynı şekişde vakit namazlarıda farz dır...

normal şartlarada vakit namazı kılmayan bir müslüman da dinden çıkmış olur...

bildiğim kadarıyla cuma namazının kabul olması için "hocanın vermiş olduğu sohbeti (hutbeyi) dinlemek ve 2 rekatlık farzı kılmak gerkiyor...cuma namazının diyer vakit namazlarından tek farkı budur...

yani bu 3 cuma üst üste kılmayanın dinden çıkma safsatası yalan olduğunu düşünüyorum veya öyle olduğunu biliyorum...

saygılar...

Sitelerde Paylaş
bana göre salak sensin üç hafta üst üst cumaya gitmeyen dinden çıkar lafı uyduruk bir laf islamın öne sürdüğü bir şart değil dinden çıkmayı veya bir dine mensup olmayı sen çocuk oynu sanıyorsan öyle sanmaya devam et

bu laf uyduruk gerçekten, inanmayın böyle şeylere.

bir vakit namazı terkeden kan çıkana kadar dövülüyorsa

hatta hanefilik dışında hak sayılan mezheplere göre öldürülmesi gerekiyorsa

bir insanın istese de 3 cumayı aksatması pek mümkün değildir. :lol:

Sitelerde Paylaş

baglantı:

gittiğin yol doğru... :D

yürebe kim tutar seni....

dip not : sen benim yazdığım iletiyi bir daha oku ama sindire sindire oku...okuduğunu anlamaya çalış..cümleler arası bağlatıyı kurmaya çalış...

saygılar...

Sitelerde Paylaş
baglantı:

gittiğin yol doğru... :D

yürebe kim tutar seni....

dip not : sen benim yazdığım iletiyi bir daha oku ama sindire sindire oku...okuduğunu anlamaya çalış..cümleler arası bağlatıyı kurmaya çalış...

saygılar...

Türkiyede anormal şartlar mı var? İsteyen vakit namazlarını kılar. Çalıştığı için kılmadıklarını farzlar. Ama sonuçta beş vakit namazını kılıyor sayılır. Eeee daha ne? Kaç kişi 5 vakit namaz kılıyor bu ülkede? Çoğunluk kılmaz. Kafir olduk neredeyse cümleten. Ne güzel.:)

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Okulda bizim Din hocasi da: "Bu dünyada kilmadiginiz namazlarinizi cehennemde korlasmis bir sac'in üzerinde kilacaksiniz! muahahhah" derdi...

ps: Müslümanlikta celiski olmayan bir nokta var mi?

tarihinde Mrseppy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte islam dininin insan uydurması olduğuna bir kanıt daha. Eğer allah denilen bir tanrı olsa ve bu tanrının bilgisi sınırsız olsa idi,namaz adlı bir ibadetin günümüz şartlarında uygulanamayacağını bilir ve böyle saçma sapan,hiç bir işe yaramayan,insanların vaktini boş yere öldüren bir ibadeti emretmezdi.Önhazırlık olan abdesti de işin içine katarsak namaz günümüz şartlarında çok büyük bir zaman israfıdır. Tabi bu söylediklerim çağın gerisinde yaşayan,hiç bir şey üretemeyen, başkalarının sırtından geçinmeyi marifet sayan tembel ve miskin müslümanlar için geçerlidir. Onlar için çağa uymak diye bir şey söz konusu değildir.Onlar için önemli olan boş yere günde beş kere yatıp cennetteki tomurcuk memelilerin sayısını artırmaktır.Sonra da pişkin pişkin,utanmadan islam bilime,teknolojiye engel değil diye milleti kandırmaya çalışırlar.

Örnek verecek olursak,bir pilot uçağı bırakıp ne cumayı nede diğer namazları kılabilir. Bir doktor ameliyat ettiği hastayı bırakıp namaz kılamaz. Bunlar gibi daha bir çok meslek dalında çalışan insanlar işlerini terkedip cumaya gidemezler.Çünkü insanların hayatı sözkonusudur.

tarihinde donkisot tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arube(Arabiler) günü Cumuat(toplantı) günü olarak belirlenmiş zamanla.Kuran haftanın bir gününe değil toplantıya toplanmaya vurgu yapıyor.

Belirlenmiş bir toplantı günü salat için çağrılırsanız işi güce ara verin demekte.

Günümezde yapılan cuma namazları senfonik gösteriş için yapılan amaçsız pagan ritüellerinin tekrarlandığı amaçsız toplantılardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...