Jump to content

''Marksist liberal'' olur mu?

Recommended Posts

altan familyasının marksizmle alakası yoktur, ekonomik krizle birlikte Marks'ın adını anmaya başlamışlardır..

belki, onlar da senin için aynı şeyi söylüyecekler. herifleri sevmediğin için öyle diyorsun. ama marksizmle alakası olmasa marksist liberal diye kitap yazar mı ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

belki, onlar da senin için aynı şeyi söylüyecekler. herifleri sevmediğin için öyle diyorsun. ama marksizmle alakası olmasa marksist liberal diye kitap yazar mı ?

saçmalıyorsun...ÇEtin Altan'ın bir dönem TİP milletvekilliği yapması dışında hiç bir alakaları yoktur...Ahmet ve Mehmet Altanlar solun veya marksizmin yanından geçmemişlerdir..

Kendimi bildim bileli Özalcı ve Liberallerdir..

Sitelerde Paylaş
Biz kötüler kakalar demedik de işin ucu Ateist FEttullahçılğa ve ya Ateist Müslümana varır mı acaba diye bir kuşku kapladı sadece..

Diğer yorumlarda sentezler garip karşılanmış siz de örnekleri sıralamışsınız.

Ateist olup da bunu ifade etmeyen müslümanım diyenler var zaten(ateist müslüman).Ama bu olay ateist fethullahçılığa kadar gitmez:)

Sitelerde Paylaş

Sevgili freddie, bu 'marksist liberal' geyiğinin, özellikle ekonomik determinizm meselesini ele alırsan, aslında ne kadar makul olabileceğini fark ettin mi? :)

Yani kapitalizm, üretici güçlerin sürekli gelişimiyse, bu durumda ekonomik determinizm gereği, kapitalist yoldan komünizme geçiş neden mümkün olmasın? Kapitalizm halen ve 150 yıldır üretici güçleri geliştiriyor zaten :)

Ama bundan biraz daha farklı vurguları da var Mehmet Altan'ın kitapta. Ekonomiye liberal, hayata Marksist bir yaklaşım öneriliyor kitapta. Ama onun açıklamasını da göz önüne alarak söylüyorum ki, bu ikisini ayırmak o kadar da kolay değil ;)

'Sermaye sınır tanımaz; sermayenin zamansal-mekansal uğrakların birinde takılması, kriz demektir' diyerek, toplumsallaşmış sermaye açıklamasına -özellikle Gründrisse'de- yönelen, öngörüsüyle beni hayran bırakan Marx'a selam olsun :)

Sitelerde Paylaş

Soru :

- Marksist liberal olur mu ?

Yıl 2009 , aylardan Mart'ın biri , günlerden pazar , ateistforum ise çoktan çivisi çıkmış , gittiği her yerde hezimete uğrayıp insanlara sadece ve sadece sefalet , kan , kin ve gözyaşı vermiş ve dahi resmen fosilleşmiş kızıl bir ideolojinin hala daha peşinden giden şamşırık , hayalperest kızıl dinozorlarla dolu iken neden marksist liberal olmasın ki ?!

Kafa karışıklığı had safhada , hem ayrıca neden olmasın ; bu ülkede eski tüfek marksistlerden neler olmadı ki , bilmez değilsin hani , benim canım Freddie ağabeyim !

Ama geride bir siz kaldınız yadigar ; siz , bozguncu , bölücü destekçisi , Ahmet Kaya misali bir oturuşta iki yetmişlik rakıyı dipleyip acılı entel-dantellektüel arabesk parçalar okuyan , hem milleti aşağılayıp hem de arsızca toplum mühendisliğine soyunan , kargaları bile güldüren siz the kargalar , demokrasiyle hiç mi hiç alakası olmayan siz sözde yorgun demokratlar ! ...

Tu tu maşaallah , bence hala daha böylesine saf ve bozulmamış marksist olarak kalma başarısını gösterdiğiniz için sizleri hem tebrik etmeli , hem de hiç vakit geçirmeden derhal müzeye koyup aleme ibret olarak göstermeli , ki gelecek nesillerimize okullarda ders olarak öğretmeye konu çıksın :

- Evladım , bu ülkede bir zamanlar türkiş marksistler yaşardı ; iki yetmişliği bir oturuşta devirir , üstüne de yarım duble Rus votkası içince hepten dellenir , o saat memleket kurtarma krizine girerlerdi . Hayatları çelişkiydi ; sözde tam bağımsızlığı savunurlar , ağababaları kızıl ve dahi resmen emperyalist komünist SSCB'ye ise hiç laf etmezlerdi . SSCB de mi ne ? Ha , durun anlatayım ; evvel zaman içinde bir SSCB vardı , nice halkların bağımsızlıklarını ellerinden alıp zor ve şiddet yoluyla kendilerine bağlamışlardı , sonracıma ...

Marksistten laik , ılımlı müslüman bile olur ; hem beğenmedi isen marksist şeriatçı verelim Freddie ağabeyim , nasıl olsa o da gider bir başka emperyalizme yazılır , neticede marksist tilkinin dönüp dolaşacağı yer emperyalistlerin kürkçü dükkanı değil midir ?

O , eski tüfek , şimdilerde ise sadece ve sadece dönek ağabeylerinize gelince ; onlar analarının rahmine dahi haklı düştüler !

Tıpkı sizler gibi ...

Hem nedir sizdeki bu , bu kadar yoğun ''haklılık psikozu'' , işte bunu bir türlü anlamadım gitti ; kalıtsal (genetik) bir arıza mı , yoksa kızıl ideolojinizin sizlerde yarattığı derin tahribatın nörotik bir dışavurumu mu ?!

Eh , bu soruya da psikiyatrist sevgili IFeelGood'un bir cevabı mutlaka olacaktır .

Not : Freddie ağabey ; faşist olarak nitelediğin(iz) moderatörlere beni şikayet etmeyeceğin(iz)e şaşırmayacağımı üstteki yorumumun satır aralarında dile getirdim gerçi ama , şimdiden bir daha yazayım :

Sen ve senin gibiler kendi içerisinde çelişkili , dünya alemi yerden yere vurmayı kendine hak gören ama sıra kendi burnundan ufacık da olsa bir kıl dahi aldırmaya gelince buna hiç mi hiç yanaşmayan kızıl birer faşistlersiniz .

Biz kırk kişiyiz , birbirimizi tanırız ; keşke işporta tezgahınızı buraya değil de başka yere açsaydınız ; zira salyongozun sadece yeşili değil , kızılı da midemi bulandırıyor , neticede ikisi de salyangoz ve tiksindiricilikte aynı özelliğe sahipler .

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Sevgili Vilppu, bu konuyu açış sebeplerimden biri de buydu aslında. Hani hep bana ''homo ekonomicus'' eleştirilerinde bulunuyorsunuz ya, eğer söylediğiniz kadar indirgemeci olsaydım ''marksist liberal'' familyasından olmam gerekirdi diyebilmek, ekonomik indirgenmeci görüşün nereye vardığını gösterebilmek amacıyla açtım biraz da. Üretici güçler hala gelişirken işi ekonominin seyrine bırakmak yerine devrimci bir irade göstermenin indirgemecilikle eleştirilemeyeceğini, düşünceleri maddi zeminine indirgemek ile indirgemecilik denen şey arasında fark olduğunu, ikincisinin iradenin etkisinin yer bırakmayarak insanı(veya sınıfı) ekonomik karşısında çaresiz kalmış bir biçimde algıladığını ve bir çeşit ekonomik kadercilik yarattığını göstermek istedim. :)

Yani kapitalizm, üretici güçlerin sürekli gelişimiyse, bu durumda ekonomik determinizm gereği, kapitalist yoldan komünizme geçiş neden mümkün olmasın?

Marksist liberaller de böyle söylüyorlar zaten. Fakat onların hatası, işi sadece üretici güçlerin gelişiminden ibaret görmeleri ve sınıf mücadelesinin rolünü küçümsemeleridir. Ezilen sınıflar, kapitalizm artık üretici güçleri geliştirmediği için değil, kendi hayatlarından memnun olmadıkları için devrim yaparlar. Kapitalizm üretici güçleri her zaman için geliştirecektir(ve bu iyi birşeydir), kapitalizmin bu gelişimi durduracağı bir zaman yoktur. Belki de vardır bilemem ama, kapitalizm, artık teknolojiyi geliştiremediği için değil, bunca gelişim içerisinde sefaleti büyüttüğü için yıkılmayı hakeden bir sistem. Bu yüzden, yapılmış hiçbir devrimin zamansız olduğu söylenemez. Kaldı ki kapitalizmi komünizme geçişe zorlayacak o teknolojik gelişim sınırı nedir? Marksist liberaller böyle bir noktanın varolduğunu tasarlıyor gibiler. Halbuki yeniliklerin ardı arkası gelmiyor. Yani kendiliğinden bir evrimi beklersek daha çok bekleriz gibime geliyor. Ortada kitlelerin memnuniyetsizliği olmasına karşın onlara, ''hayır bekleyin üretici güçler hala gelişiyor, gerekirse bunun için sürünmeyi ve ölmeyi göze alın'' mı diyeceğiz yani? Marksist liberallerin yaklaşımı bu sonucu doğuruyor. Ayrıca marksist liberallerde, sosyalizmin üretici güçleri geliştiremediği türünden bir önkabul var sanki ve bu iddia doğru değil. Kapitalizm kadar olmasa da sosyalizmde de üretici güçler gelişiyor. Sosyalizmin iddiasının, üretici güçleri çılgıncasına geliştirmek değil, bu gelişimin sonuçlarından herkesi yararlandırabilmek üzerine kurulduğu unutulmamalıdır.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sevgili Vilppu, bu konuyu açış sebeplerimden biri de buydu aslında. Hani hep bana ''homo ekonomicus'' eleştirilerinde bulunuyorsunuz ya, eğer söylediğiniz kadar indirgemeci olsaydım ''marksist liberal'' familyasından olmam gerekirdi diyebilmek, ekonomik indirgenmeci görüşün nereye vardığını gösterebilmek amacıyla açtım biraz da. Üretici güçler hala gelişirken işi ekonominin seyrine bırakmak yerine devrimci bir irade göstermenin indirgemecilikle eleştirilemeyeceğini, düşünceleri maddi zeminine indirgemek ile indirgemecilik denen şey arasında fark olduğunu, ikincisinin iradenin etkisinin yer bırakmayarak insanı(veya sınıfı) ekonomik karşısında çaresiz kalmış bir biçimde algıladığını ve bir çeşit ekonomik kadercilik yarattığını göstermek istedim. :)

Freddie'nin entel-dantellektüelliğine her zaman hayran kalmışımdır !

Dökülüyor ağzından , ama dökülen ne ; mübarek , her biri inci mercan tanesi ...

- Homo ekonomicus ...

- indirgemeci ...

- ekonomik indirgenmeci ...

- düşünceleri maddi zeminine indirgemek ile indirgemecilik denen şey arasında fark olduğunu ...

- ikincisinin iradenin etkisinin yer bırakmayarak insanı(veya sınıfı) ekonomik karşısında çaresiz kalmış bir biçimde algıladığını ve bir çeşit ekonomik kadercilik yarattığını ...

Büyük adamsın büyük !

Ama hakkını yiyor faşistler , liberaller , kapitalistler ; o , başka ...

Sitelerde Paylaş
Argümanlarla tartış yakup sataşma sağa sola

Neyin argümanı ile ?

Saçma sapan bir ideoloji ve onun inat ve dahi kabız taraftarlarlarına karşı hangi argümanla tartışabilirsiniz ?

Hem bunlar bugüne kadar tartışılmadı mı sanki ?

Adam , entel dantel havaları verip kendini nimetten saydırmaya çalışıyor , hala daha anlamadınız mı ?

Diplomasi ...

İyi bir şeydir , ama bazen de gereksizdir .

En az aşırı ideolojiler uğruna savaşmak kadar gereksiz ve bir o kadar da yorucu , yıpratıcı olduğu üzere ...

Bir dinci ile tartışmam ben ; çünkü o dincidir , ben de ateist .

Bir komünistle de argüman ileri sürerek tartışmam ; çünkü o kızıldır , dünyayı siyah beyaz görür , bense öyle değil .

Bilirim ki o bunu anlamaz ; beni dinlemez bile , ne dediğim de umurunda dahi değildir .

O halde ?...

Onun ne dediği niçin benim umurumda olsun .

Homo ecomomus bilmem nemne ...

Ya , bunlar zavallıca şeyler ; rakının gözüne verip toplumu dönüştüreceğini zannetme gafletinde bulunan entel dantel ağızlarıdır bunlar .

Biz buna hayat diyoruz hayat ...

Sataşmak ...

Onların bu sitede sataşmadığı insan mı kaldı ?

Sevgili DEHA'ya , sevgili Astur'a , Bağlantı'ya ve diğer nicelerine demediklerini mi bıraktılar ?

Psikolojik baskının alasını yaptılar burada , yapıyorlar da hala .

Kaç yaşındasın DEHRİ ?

Biliyorum ; belki de biraz sonra oturur ''akıl yaşta değil , baştadır'' diye atasözü de söylersin sen .

Zira sana çıt dedim , çünkü sen moderatörsün , ben de bir yorumcu .

Ama ben bu site editörlerine Freddie gibi asla ve kata faşist editörler diye hitap etmedim .

Edecek de değilim .

Öyle bir duygu ve düşünceye kapıldığım an bilesin ki bu sitede artık Yakup diye birisi olmayacak .

Ama yüzüne tükürüldüğü halde , heleki the karga misali siteden defalarca uzaklaştırıldıkları halde yüzsüz yüzsüz hala daha bu sitede yazabilen nice haksız hukuksuz insanlarla karşılaştığında en azından şu yorumumu hatırlayacağını umut etmek istiyorum .

Tekrar söylüyorum ; hayat , birtakım hayalperestlere teslim edilmeyecek kadar değerlidir , şakası da yoktur .

Sitelerde Paylaş

Yakup ben bu forumdan 3 defa uzaklaştırıldım, üçünde de uzaklaştırılma nedenim "şerefsiz" sözcüğünü kullanmamdı. Forumda bi arama yaparsan ortalama hakkında bir fikrin olur belki... O yüzden bilmediğin şeyler hakkında atıp tutma.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Yakup madem senin laflarını ciddiye almayacağımızı düşünüyorsun ve bizim laflarımızı da ciddiye alınmaya değmeyen ''entel-dantel'' şeyler olarak görüyorsun, o zaman neden sürekli yazılarımıza yorum yazma ihtiyacı hissediyorsun? Bak yazdığın iletilerinin kaçta kaçı bize sataşma, kaçta kaçı dine karşı yapılmış bir mücadele içeriyor kendin araştır. Senin, bize karşıtlık dışında, kendine has bir görüşün falan yok mu? Eğer biz olmasak sen de yazacak birşey bulamayacaksın gibi bir görüntü veriyorsun, farkında mısın? Kendini, başkalarına karşı olmakla sınırlandıran insanlar, karşı olduklarına muhtaçtırlar aslında. Kendi varlığını, bize düşmanlıkla şekillendirirsen, bizden bağımsız bir varlığın kalmaz. Şimdi biz bu forumda olmasak, sen sıudan çıkmış balığa dönersin. Çünkü sataşacak kimsen kalmayacak. Bu forumdaki liberal ağabeylerinin gözüne bize söverek giremezsin. Tabi bunu sana en başta o liberal ağabeylerinin söylemesi lazım ama neyse...

Ayrıca ben ne zaman forum yöneticilerine faşist demişim? Hayal mi görüyorsun? Hiçbir yöneticiyle sorunum olmadığını daha önce de belirtmiştim. Hatta bence yöneticiler gayet iyi. Ben daha önce çok forum gezdim ve terk etmek zorunda kaldım, şimdiye kadar gördüğüm en iyi modları barındıran forumlar arasına bu forumu da ekleyebilirim. Elbette bu, eleştiremeyeceğim anlamına gelmez.

İnatla senle muhatap olmamaya çabalıyorum ve olmayacağımda...

Sitelerde Paylaş
Bir komünistle de argüman ileri sürerek tartışmam ; çünkü o kızıldır , dünyayı siyah beyaz görür , bense öyle değil .

Sataşacak mısın o zaman sürekli?

Buna izin vereceğimizi sanmıyorsun herhalde

Sevgili DEHA'ya , sevgili Astur'a , Bağlantı'ya ve diğer nicelerine demediklerini mi bıraktılar ?

Saydıgın isimler kendilerini savunmaktan aciz mi?

Sitelerde Paylaş
Sataşacak mısın o zaman sürekli?

Saydıgın isimler kendilerini savunmaktan aciz mi?

İstediğini yapabilirsin , diplomatik tehditlere gerek yok .

Derhal banla beni ve kendinle de gurur duy !

Reel olmasa da en azından sanal sanal ...

Hem böylelikle sağa sola hava yapmış olur , hem de okyanustan daha derin bir alemin damladan daha küçük bir sitesinin BÖYYÜK bir moderatörü olarak karizmayı da çizdirmemiş olursun !

Ama insanlara asla ve kata yön çizmeye hakkın yok , gücün de yok , bunu bilmelisin .

E-mail adresimi biliyorsun ; üstü örtülü diplomatik tehditlerini oradan da sürdürebilirsin .

Ama oradan sana vereceğim cevabıma razı olacağını hiç zannetmiyorum .

Yürek ister yürek ; ancak orada anlarsın üstü örtülü diplomasinin sanal alemdeki gibi olmadığını ve gerçek hayatta hiçbir işe yaramayacağını .

Bekliyorum Dehri ; e-mail adresimi biliyorsun .

İki gün mühlet sana ; görelim bakalım ne kadar MUKTEDİRSİN !

48 saat içinde e-mail adresime yanıtın gelmezse bil ki onur farzettiğin tüm değerlerin yerler altındadır .

Sitelerde Paylaş
E-mail adresimi biliyorsun ; üstü örtülü diplomatik tehditlerini oradan da sürdürebilirsin .

Ama oradan sana vereceğim cevabıma razı olacağını hiç zannetmiyorum .

Yürek ister yürek ; ancak orada anlarsın üstü örtülü diplomasinin sanal alemdeki gibi olmadığını ve gerçek hayatta hiçbir işe yaramayacağını .

Bekliyorum Dehri ; e-mail adresimi biliyorsun .

İki gün mühlet sana ; görelim bakalım ne kadar MUKTEDİRSİN !

48 saat içinde e-mail adresime yanıtın gelmezse bil ki onur farzettiğin tüm değerlerin yerler altındadır .

"Sataşacak mısın o zaman sürekli?

Saydıgın isimler kendilerini savunmaktan aciz mi?"

Dehri'nin yazdığı 3 cümlelik uyarısına yazıp yazabileceğin bu kadar mı ?

Bence ev adresini de vermelisin özel mesaj ile.

Bakalım gelebilecek mi ?

Sanmam,sadece korkutmaya çalışıyor gibi.

Ama senin maşallahın var hiç tırsmamışsın.

Üstü örtülü diplomatik tehdit demiş vay anasını.

Sitelerde Paylaş
Ayrıca ben ne zaman forum yöneticilerine faşist demişim? Hayal mi görüyorsun? Hiçbir yöneticiyle sorunum olmadığını daha önce de belirtmiştim. Hatta bence yöneticiler gayet iyi. Ben daha önce çok forum gezdim ve terk etmek zorunda kaldım, şimdiye kadar gördüğüm en iyi modları barındıran forumlar arasına bu forumu da ekleyebilirim. Elbette bu, eleştiremeyeceğim anlamına gelmez.

Freddie,

Tam bir fırıldaksın,aşşağıdaki gibi sözlerin unutulmadığı gibi modlara olmadık hakaretler edip,modluk sisteminin kaldırılması için dahi başlık açtın,şimdi mazlum'u oynuyorsun,insanda biraz şahsiyet olur,utanma olur.Şimdi bu forum ve yöneticiler en iyi mi oldu????

Ateistforumun anti-sosyalist bir forum olduğu açıktır ama faşist olma yolunda gitmesi üzüntü vericidir.

Bunları sen yazmadın mı????

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=19083

Açtığın başlığın adı,

MODLARIN TUTARSIZ DAVRANIŞLARI MANTIKSIZLIK VE FAŞİZM

değil mi????

tarihinde DEHA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

marksist liberal cok var.ozellikle universite hocalari arasinda kuresel sermayenin gerekliliginden bahsedip arkasindan marksi oven bi dolu insan gordum.ayrica kurtcu komunistler veya cift cinsiyetli (hermafrodit) insanlar yokmu?heryollu adam var bu dunyada

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Freddie,

Tam bir fırıldaksın,aşşağıdaki gibi sözlerin unutulmadığı gibi modlara olmadık hakaretler edip,modluk sisteminin kaldırılması için dahi başlık açtın,şimdi mazlum'u oynuyorsun,insanda biraz şahsiyet olur,utanma olur.Şimdi bu forum ve yöneticiler en iyi mi oldu????

Bunları sen yazmadın mı????

Açtığın başlığın adı,

MODLARIN TUTARSIZ DAVRANIŞLARI MANTIKSIZLIK VE FAŞİZM

değil mi????

Sen de Yakup'un bir üst modelisin. Ben cevabı ona vermiştim, sen niye atlıyorsun ki Deha? Ortada ''fırıldaklık'' falan yok. Modlara hiçbir zaman hiçbir hakaretim olmamıştır, zaten olsaydı beni yaptırıma uğratırlardı, sen de fırsatı kaçırmazdın. Ayrıca ben, ''şimdiye kadar görüdüğüm en iyi modların arasına buradakileri de koyabilirim'' derken, bunların çok iyi olduklarını değil, şimdiye kadar gördüğüm başka forumların modlarının çoğunun berbat olduğunu kastetmiştim. Bir kötülük skalası yaparsak, buradaki modları ehven-i şer kabul ederim. Şu ana kadar bir ''yamuklarını'' görmedim. Eleştiri hakkımı her zaman muhafaza ederim elbette, geçmişte onları eleştirdim diye bunu hemen hakaret olarak çarpıtma Deha.

Linkini verdiğin konudan alıntalıdığın cümlemde de modların faşist olduğunu değil, bazı hatalı tutumlarının faşizme doğru gidişat izlenimi verdiğini söyledim. Farkı farkedebiliyor musun? Modların bir konuda tutarsız davrandığını düşündüm ve bunu dile getirdim diye onlara hakaret etmiş mi oldum yani? Modluk sisteminin kaldırılması sadece bir öneriydi ve kabul edilmedi, konuşuldu ve bitti. Ortada hakaret falan yok. Başka bir forumda böyle bir başlık açsam hakaret işitirdim galiba. Konunun kapatılması haksızlıktır ve bunu eleştirdim ama bana hakaret etmemeleri ve saygılı konuşmalarını da takdir ettim. Sen herkesin kendin gibi yalaka olmasını istiyorsun, hiç eleştiri yapılmasın, ters birşey söylenmesin istiyorsun ama bazı şeyler bazı bünyeye gitmiyor.

Hakettiklerini düşündüğüm noktada eleştirimi yaparım, başka türlü hakettiklerini düşündüğüm noktada da haklarını teslim ederim; ama asla hakaret etmem ve gördüğüm kadarıyla onlar da etmiyor. E sorun yok öyleyse, ne ala yönetim. Benim bir forumda bu kadar uzun süre kalabilmem(üstelik her türlü fikrimi dile getirme özgürlüğüm de veriliyor), o forumun modlarına belli bir övgü yapmam için yeterli bir nedendir. Sen tabi beni başka ''platform''lar, ''fikirsel'' mekanlar ve ''kadın''lı yerlerden tanımıyorsun, tanıma da zaten...

Sitelerde Paylaş

Sevgili firedde:

Komünist bir hayat tarzı olmaksızın komünizm diye birşey yoktur ve komünist hayat tarzı kapitalizmden türeyen teknoloji,kurumlar ve işbölümü üzerinde temellenemez.

Ekonomik mücadele tek başına hem Marksizmi hemde sosyalizmin diğer türevlerini olmaları gerektiğinden başka bir boyuta sürüklemekten başka işe yaramaz.Sosyalist mücadele siyasal bir mücadeledir seninde dediğin gibi irade ile ilgilidir.Marksizmin Libarel bir varyosyonu olsa olsa Marksizmi gerçekliğinden koparıp hayal dünyasına itmek olur.Oysa ki Marksizm devrimcidir.

Fakat:Marksist geleneğin bariz bir kusuru, demokratik ve otoriter olmayan bir devrimci sürecin temeli olabilecek bir devlet ve siyasal eylem teorisi üretememiş olmasıdır.Devrimci hedeflere ulaşmak için en çok kullanılan strateji Leninizm bürokratik hiyararşiye,merkezi devletin gücüne ve burjuva toplumunun karekteristiği olan toplumsal işbölümüne dayanmaktadır.Leninizm geleneksel yapıları devirecek bir mekanizma "parti"yaratmış olsada yapısı gereği burjuva devlet aygıtı olan işbölümsel yapıyı tekrardan hayata geçirir.Tamda burası Libarel-Marksist teoriyi destekler görünümündedir.Marksizmin pratiğe geçirilmiş hali olan Leninzm varolan devlet modellerinin yerini alacak sosyalist altenetiflere kapalı olduğundan burjuva politikasını geliştirmekten başka birşey yapamaz.Son tahlilde Marksizm ve onun pratikteki halleri verimlilik,disiplin,merkezileşmiş devlet,burokratik hiyerarşi politikasında ısrar ettiklerinden modern kapitalizmin güçlenmesine neden olurlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...