Jump to content

Ateizm ülkeye ne kazandırır?

Recommended Posts

Biliyoruz ki sevgili müslümanlar ateist olununca insanların birbirine bineceğini düşünüyor. Şimdi Avrupa haritasına bakıyoruz. Haritada dinlere inanma oranı gösteriliyor. Dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkelerine( norveç, finlandiya, isviçre vs.) bakınız. Ondan sonra da sevgili müslüman ülkemiz Türkiye'ye bakınız.

İsviçre'de son iki yılda sadece bir cinayet işlenmiş, onu da müslüman bir Türk kardeşimiz işlemiş. Dinlere inanma oranının yüzde 90 olduğu müselman Türkiye'mde ise hırsızlık, cinayet taciz ve tecavüz olaylarının haddi, hesabı yok.

Yorum sizin...

655px-europe-belief-in-god.JPG

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tabi bu harita avrupa için geçerlidir. mesela abd yi buraya koyacak olursak en az türkiye kadar koyu bir renk alcaktır. ancak işin en ilginç yanı ise dünyada ateistlerin en fazla nufus yoğunluğuna sahip olduğu ülke geri kalmış bir ülke olan Vietnamdır. ateist oranı bu ülkede %82 dir. bu durum iddia sahibinin iddiasını tekrar gözden geçirmesine neden olmaktadır bence.

peki ölçüyü refah düzeyi üzerinden almışsınız. ölüçüyü mutsuz insanların nüfusu bazında yaparsak, örnek vermiş olduğunuz kuzey ülkelerinin durumu baya vahim olduğu görülecektir. çünkü bu ate nüfusu çokca barındıran ülke insanları, yüksek refah düzeylerine karşın hiç de mutlu değiller. bu ülkeler en çok ateisti barındırmakla birlikte en fazla intihar eden veya intihar girişiminde bulunanları da içerisinden çıkarıyor. Norveç'te erkeklerin %6,2 si genç kadınların ise %13,6'sı hayatlarında en az bir kere intihar girişiminde bulunmuş.

önermeyi baştan alalım...

ateist nüfusu çokca barındıran toplumlar daha mutsuz diyebiliriz.

ve sizin önermenizi vietnamı da koyarak tekrar gözden geçirelim. ateist nufus yalnızca refah düzeyi yüksek ülkelerde değil vietnam gibi geri kalmış ülkelerde de yüksek olabilir. hatta en yüksek olabilir. dünyanın en zengin ülkesi olan ABD de ateist nüfus ise %5-6 oranında olması da gözden kaçırılmaycak bir olgudur.

önermenizi bu kriterleri de göz önüne koyarak tekrar gözden geçirin lütfen....

hadi kolay gele...

Sitelerde Paylaş

adam cinayet,hırsızlık,tecavüz yazmış...

öbürü de intihar oranlarını vermiş....

alakasını biraz daha anlat ta anlayalım....!!!!!!!

ayrıca mutlu,mutsuz seni geren ne ???

imanlı olunca alayı mutlu mu oluyo zannediyosun ??

madem abd'yi örnek vermişin ate oranı düşük diye, oranın da durumunu açıkla ? epey mutlular herhalde :)

Sitelerde Paylaş

Din uyuşturucu gibidir.İnsanın direk beynini uyuşturur.Bunun sonucu insanın mutlu veya mutsuz olması engellenir.Çakırkeyf biri ne kadar mutlu ise müslüman da o kadar mutludurYani sadece beyni ona oyun oynamaktadır.Mutlu veya mutsuz olduğuna karar verebilen insan sorgulayabilen insandır.FightClub önce bana mutluluğu tanımlar mısın?Mutluluk intihar etmeme durumumudur.Mutsuz olan kişi hemen intihar mı eder?Sen insanların aklını okuyabiliyor musun?Ben de iddia ediyorum Türkiyede yaşayanların %80'inin aklından en az bir kere intihar geçmiştir.Ama saçma bularak vaz geçmiştir.Buyur böyle olmadığını kanıtla.

Sitelerde Paylaş
adam cinayet,hırsızlık,tecavüz yazmış...

öbürü de intihar oranlarını vermiş....

alakasını biraz daha anlat ta anlayalım....!!!!!!!

ayrıca mutlu,mutsuz seni geren ne ???

imanlı olunca alayı mutlu mu oluyo zannediyosun ??

madem abd'yi örnek vermişin ate oranı düşük diye, oranın da durumunu açıkla ? epey mutlular herhalde :)

konu başlığını açan şahısın vermiş olduğu verilerden yola çıkarak şöyle bir sonuca ulaşılabilinir...

nüfsunun büyük bir kısmı ateist olan ülkelerde yaşam standartı daha yüksek...

yani sebeb ateist olmaları sonuç yüksek refah düzeyi...

o halde diyorum ki dünyanın en yüksek ate nüfusuna sahip olan vietnamda durum neden böyle değil?

yanılgı ise tek kriterin ateizim alınması ve sonuç olarak da yine tek kriter refah düzeyi yüksekliği...

ben bunların yanına bir kriter daha koydum...

o da mutluluk...

yani mutlu olmayan, yabancılaşma yaşayan insan intihar eder...

intihar oranın bu ölçüde yüksek olması hatta en yüksek olması; ateist nüfusun yüksek olduğu ülkelerde insanların mutsuz olduklarının ve yabancılaştıklarının da delilidir.

yani bir başka kriter daha ekledim sonuç olarak... umarım alaka kurabilmişsinizdir artık.

ha bir de ben bir şey zan etmiyorum. yalnızca istatistiki verileri koydum. bunlar zan filan değildir.

kolay gelsin...

Din uyuşturucu gibidir.İnsanın direk beynini uyuşturur.Bunun sonucu insanın mutlu veya mutsuz olması engellenir.Çakırkeyf biri ne kadar mutlu ise müslüman da o kadar mutludurYani sadece beyni ona oyun oynamaktadır.Mutlu veya mutsuz olduğuna karar verebilen insan sorgulayabilen insandır.FightClub önce bana mutluluğu tanımlar mısın?Mutluluk intihar etmeme durumumudur.Mutsuz olan kişi hemen intihar mı eder?Sen insanların aklını okuyabiliyor musun?Ben de iddia ediyorum Türkiyede yaşayanların %80'inin aklından en az bir kere intihar geçmiştir.Ama saçma bularak vaz geçmiştir.Buyur böyle olmadığını kanıtla.

din uyuşturucu gibidir mi? o söz öyle değil. din afyondur diyor karl marx.

ve biliyor musunuz portakal da uygun fermantasyon şartlarında uyuşturucu olabiliyor...

yani din afyondur önermesi aslında her şey için geçerli. uygun şartlar altında her olgu uyuşturucuya dönüşebilir. ben bunlardan bağzılarını aşağıda yazdım. mesela stalin sosyalizim adına milyonlarca insanı katletmesine seyirci kalabilmek hatta "babamız stalin" diye şiirler, övgüler düzebilmek ancak uyuşmuş bir beyinin eseri olabilir değil mi?

ama bir türk şair ki şiirlerinin bir çoğunu beğendiğim nazım hikmet bu eli kanlı lidere babamız diye hitap edebiliyordu.

başta troçki ve galiyev olmak üzere binlerce mualifini "onlarında devrimci sosyalist" olmasına aldırmaksızın katlederken milyonlar uyuşmuş beyinleri ile izleyebiliyorlardı bu sosyalist lideri.

hitleri söylememe gerek yok. yani nazizim üzerinde halkını nasıl uyşturduğunu biliyoruz.

ülkemiz okullarında andımızı okuyan minik öğrencilerimizin beyinleri düşünmeye mi yoksa kemalizm üzerinden uyuşturulmaya mı çalışılıyor siz düşünün.

aynı şekilde müzik uşuturucu olabilir.

popüler müzik ile beyinlerin uyuşturulduğu ortada...

sinema da

evet hem holivood filmleri hem de aptal "recep ivedik" filmleri ile beyinler uyuşturuluyor...

daha sayayım mı?

yani hemen her olgu uygun şart ve koşullarda fermante olabiliyor. aynı üzüm gibi...

diğer yazdığın konuşardal ilgili biraz araştırma yapmanı, davranış bilimi ile ilgili yazıları okumanı tavsiye ederim...

ciddiye bile alamıyorum. ancak %80 demişsin tr için. ülkemizde intiharı aklından bir kez olsun geçirenlerin oranı bence daha yüksektir...

ama norveç ile ilgili verdiğim veriler ile alakası yok tabi bunun. norveçte aklından geçirenler değil. girişimde bulunup bir şekilde kurtulanların oranını yazdım...

kolay gelsin size de...

Sitelerde Paylaş
Biliyoruz ki sevgili müslümanlar ateist olununca insanların birbirine bineceğini düşünüyor. Şimdi Avrupa haritasına bakıyoruz. Haritada dinlere inanma oranı gösteriliyor. Dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkelerine( norveç, finlandiya, isviçre vs.) bakınız. Ondan sonra da sevgili müslüman ülkemiz Türkiye'ye bakınız.

İsviçre'de son iki yılda sadece bir cinayet işlenmiş, onu da müslüman bir Türk kardeşimiz işlemiş. Dinlere inanma oranının yüzde 90 olduğu müselman Türkiye'mde ise hırsızlık, cinayet taciz ve tecavüz olaylarının haddi, hesabı yok.

Yorum sizin...

Her duyduğunuza inanmayım. 1991 yılında İsviçrede 97 cinayet işlenmiş. 6,8 milyonluk bir ülke için az sayılmaz.

http://www.huppi.com/kangaroo/L-switzerland.htm

Ateizm ülkeye ne kazandırır diye sormayın.

Ateizm ülkeye ne kazandırmaz diye sorun.

Asıl o sorunun cevabını vermeye çalışın. Ateizm ülkeye sapkınlık kazandırmaz. İlkellik, bağnazlık, cehalet kazandırmaz.

Ama cinayet kazandırmaz diyemeyiz. Çünkü inançları ne olursa olsun her insanın öldürme potansiyeli vardır.

Her insan katil olabilir.

Sitelerde Paylaş

Yorum sizin...

Haklısın sevgili müslümanlar ateist olununca küfür günahın haddi hesabı olmayacağını'' sanıyorlar''..

Ben buna inanmayan bir müsümanım..

Şimdi dürüstçe cevap vermeni istiyorum..

O gıptayla baktığın iskandinav ülkelerinde kanun koyucular bütün yasaları kaldırsalar 50 yıl sonra o insanlar ne durumda olur ??

Bunun istatistiğini bir yapmak lazım ondan sonra duygu sömürüsüne devam edebilirsiniz..

Kanun koyucuların yeterli tespitlerle gerekli noktalara yaptığı baskı sonucu insanlar suç işlemiyor...

Çünkü suç işlediğinin ortaya çıkması kolay bir yöntem geliştirilmiş..

O bizim müslüman kardeşimiz muhtemelen kanunları iyi bilmediğinden dolayı suç işlemiştir...

Sonuç olarak insanların denetlenmesi zorunludur..Her insan iç disiplinini senin benim gibi denetleyemez.

Sitelerde Paylaş
Haklısın sevgili müslümanlar ateist olununca küfür günahın haddi hesabı olmayacağını'' sanıyorlar''..

Ben buna inanmayan bir müsümanım..

Şimdi dürüstçe cevap vermeni istiyorum..

O gıptayla baktığın iskandinav ülkelerinde kanun koyucular bütün yasaları kaldırsalar 50 yıl sonra o insanlar ne durumda olur ??

Bunun istatistiğini bir yapmak lazım ondan sonra duygu sömürüsüne devam edebilirsiniz..

Kanun koyucuların yeterli tespitlerle gerekli noktalara yaptığı baskı sonucu insanlar suç işlemiyor...

Çünkü suç işlediğinin ortaya çıkması kolay bir yöntem geliştirilmiş..

O bizim müslüman kardeşimiz muhtemelen kanunları iyi bilmediğinden dolayı suç işlemiştir...

Sonuç olarak insanların denetlenmesi zorunludur..Her insan iç disiplinini senin benim gibi denetleyemez.

Sevgili kardeşim yani seni suçtan caydıran sadece verilecek ceza öyle mi? Başka hiçbir şeyi kıstas almıyor musun?

Diğer bir arkadaş bu ülkelerdeki insanların mutsuz olduğunu söylemiş. Sorun şu ki mutluluğun tanımı çok zordur ve de sabit değildir. Kişi bir müziğin melodisini dinleyerek bile belirli bir süre mutlu olabilir ya da milyonlarca dolar para bir insanı mutlu etmeyebilir.

Öte yandan bahsi geçen ülkelerde mutlu olmamanın sebebi refah düzeyinin yüksek olmasıyla doğru orantılıdır. Hayatlarındaki her şeyi elde etmişler ve artık uğrunda yaşanılacak bir amaçları kalmamış. Kim olsa mutsuz olacaktır...

Sitelerde Paylaş
tabi bu harita avrupa için geçerlidir. mesela abd yi buraya koyacak olursak en az türkiye kadar koyu bir renk alcaktır. ancak işin en ilginç yanı ise dünyada ateistlerin en fazla nufus yoğunluğuna sahip olduğu ülke geri kalmış bir ülke olan Vietnamdır. ateist oranı bu ülkede %82 dir. bu durum iddia sahibinin iddiasını tekrar gözden geçirmesine neden olmaktadır bence.

peki ölçüyü refah düzeyi üzerinden almışsınız. ölüçüyü mutsuz insanların nüfusu bazında yaparsak, örnek vermiş olduğunuz kuzey ülkelerinin durumu baya vahim olduğu görülecektir. çünkü bu ate nüfusu çokca barındıran ülke insanları, yüksek refah düzeylerine karşın hiç de mutlu değiller. bu ülkeler en çok ateisti barındırmakla birlikte en fazla intihar eden veya intihar girişiminde bulunanları da içerisinden çıkarıyor. Norveç'te erkeklerin %6,2 si genç kadınların ise %13,6'sı hayatlarında en az bir kere intihar girişiminde bulunmuş.

önermeyi baştan alalım...

ateist nüfusu çokca barındıran toplumlar daha mutsuz diyebiliriz.

ve sizin önermenizi vietnamı da koyarak tekrar gözden geçirelim. ateist nufus yalnızca refah düzeyi yüksek ülkelerde değil vietnam gibi geri kalmış ülkelerde de yüksek olabilir. hatta en yüksek olabilir. dünyanın en zengin ülkesi olan ABD de ateist nüfus ise %5-6 oranında olması da gözden kaçırılmaycak bir olgudur.

önermenizi bu kriterleri de göz önüne koyarak tekrar gözden geçirin lütfen....

hadi kolay gele...

Yahu biz suç oranlarından bahsetmişiz. Sen kalkıp ABD zengin ama ateisti az demişsin. Burdaki harita Avrupa ülkelerinin yönetim anlayışıyla doğrudan ilişkilidir. Çünkü din adamlara engel değildir. Yarın Türkiye'de dinen uygun olmayan bir yasa yarat da ertesi seçimde yüzde 1 oy bile alabiliyor musun, görelim. Ayrıca suç oranının az olması yasalardan kaynaklanıyor tezi yalanın önde gidenidir.

Amerika'yı örnek vermişsin, bak bakalım Amerika'da suç oranları nedir, ne değildir? Türkiye'ye taş çıkarır...

Sitelerde Paylaş
Yahu biz suç oranlarından bahsetmişiz. Sen kalkıp ABD zengin ama ateisti az demişsin. Burdaki harita Avrupa ülkelerinin yönetim anlayışıyla doğrudan ilişkilidir. Çünkü din adamlara engel değildir. Yarın Türkiye'de dinen uygun olmayan bir yasa yarat da ertesi seçimde yüzde 1 oy bile alabiliyor musun, görelim. Ayrıca suç oranının az olması yasalardan kaynaklanıyor tezi yalanın önde gidenidir.

Amerika'yı örnek vermişsin, bak bakalım Amerika'da suç oranları nedir, ne değildir? Türkiye'ye taş çıkarır...

hayır yazınızda yalnızca suç oranlarından söz etmemişsiniz yazınızı iyi okuyun...

yazınızı iyi okursanız refah düzeyinden de söz ettiğinizi görebilirsiniz...

kendi yazdığınızı mı okuyamıyorsunuz yoksa...

dinen uygun olmayan bir yasaya örnek verir misiniz? çok merak ettim kuzey ülkelerinde olup da türkiyede olmayan din dışı yasa hangisi veya hangileri olabilir?

evet gerçekten de suç oranı yalnızca yasal caydırıcılıkla önlenebilir denmesi bir yalandır. yani bu cümlenize kesinlikle katılıyorum..

kolay gelsin

tarihinde FightClub tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
hayır yazınızda yalnızca suç oranlarından söz etmemişsiniz yazınızı iyi okuyun...

yazınızı iyi okursanız refah düzeyinden de söz ettiğinizi görebilirsiniz...

kendi yazdığınızı mı okuyamıyorsunuz yoksa...

dinen uygun olmayan bir yasaya örnek verir misiniz? çok merak ettim kuzey ülkelerinde olup da türkiyede olmayan din dışı yasa hangisi veya hangileri olabilir?

evet gerçekten de suç oranı yalnızca yasal caydırıcılıkla önlenebilir denmesi bir yalandır. yani bu cümlenize kesinlikle katılıyorum..

kolay gelsin

Bilimsel bir gelişme dinle çelişebilir. Bununla ilgili bir yasaya çok tepki gösterileceği kesin. ( Gerçi Türkiye'de henüz o derece ileri bir bilim yok). Mutsuzluktan bahsetmişsiniz ben de mutsuzluğun kişiye göre değişkenlik gösterdiğini söylüyorum. Herkes farklı yerlerde arar. Yani ateist olmalarına rağmen mutlu değiller, ee o zaman olmaz demeye getirmişsiniz; ama mutluluk çok daha değişik kalıplara giriyor...

Sitelerde Paylaş
Allah bilir o da Adanalıdır :) :)

Ama suçlara ilişkin değerlendirmeniz hiç te gerçekçi değil

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Bilimsel bir gelişme dinle çelişebilir. Bununla ilgili bir yasaya çok tepki gösterileceği kesin. ( Gerçi Türkiye'de henüz o derece ileri bir bilim yok). Mutsuzluktan bahsetmişsiniz ben de mutsuzluğun kişiye göre değişkenlik gösterdiğini söylüyorum. Herkes farklı yerlerde arar. Yani ateist olmalarına rağmen mutlu değiller, ee o zaman olmaz demeye getirmişsiniz; ama mutluluk çok daha değişik kalıplara giriyor...

ilk olarak böyle bir yasal uygulama bulamadınız. olabilirlik üzerinden konuşuyorsunuz. size bir şey söyleyeyim norveçte uygulanan din dışı bir yasa türkiyede uygulanmaz diye bir şey kesinlikle yok. en azından şu an için yok.

mutluluk bireysel bir olgu olmanın ötesinde toplum birey ilişkisi ile de kesinlikle ilgilidir. o haritaya bakarak bir genelleme yapmışsınız. ben o haritaya bakarak başka genellemeler de yapılabileceğini vurgulamak istedim. ayrıca verdiğim veriler sizin bu haritayı yapan kurum ile aynı yerden alınmıştır. bu haritayı yapan kurum ab'nin toplumsal araştırmalar birimidir. aynı birimin intihar ile ilgili araştırma sonuçlarını sizinle paylaştım. sanırım bu verdiğim verileri göz ardı etmezsiniz ve bir tesadüften ibaret saymazsınız. ister ateist olun ister müslüman verilerin tamamı objektif olarak incelenmeye değer... yoksa değmez mi?

kolay gelsin...

tarihinde FightClub tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ilk olarak böyle bir yasal uygulama bulamadınız. olabilirlik üzerinden konuşuyorsunuz. size bir şey söyleyeyim norveçte uygulanan din dışı bir yasa türkiyede uygulanmaz diye bir şey kesinlikle yok. en azından şu an için yok.

mutluluk bireysel bir olgu olmanın ötesinde toplum birey ilişkisi ile de kesinlikle ilgilidir. o haritaya bakarak bir genelleme yapmışsınız. ben o haritaya bakarak başka genellemeler de yapılabileceğini vurgulamak istedim. ayrıca verdiğim veriler sizin bu haritayı yapan kurum ile aynı yerden alınmıştır. bu haritayı yapan kurum ab'nin toplumsal araştırmalar birimidir. aynı birimin intihar ile ilgili araştırma sonuçlarını sizinle paylaştım. sanırım bu verdiğim verileri göz ardı etmezsiniz ve bir tesadüften ibaret saymazsınız. ister ateist olun ister müslüman verilerin tamamı objektif olarak incelenmeye değer... yoksa değmez mi?

kolay gelsin...

İnsan klonlama, japonların şu anda geliştirdiği insansı robotlar, yapay zeka vs. vs. Türkiye bilimde ileri olsa ve bunların yapımına izin verilse sizce ne olur? Gördüğünüz gibi örnek verebiliyormuşum. İntihar olayı ise farklı bir kavramdır. Örneğin İsviçre'de millet neredeyse güneşi göremez ve bunalım yaşarlar. Hayatlarındaki herşeyi elde etmiş olmaları da başka bir nedendir. Bu yüzden intihar oranları çok yüksesktir. Saygılar. Bu arada fightclub müslüman mısın, ateist mi?

Bu soru fişleme amacı taşımıyor. Sadece bilmek istedim o kadar...

Sitelerde Paylaş
Galiba haklısınız... :rolleyes:

elbette haklıyım...

norveçli satanist black metal grubunun dead lakaplı vokalisti 1991'de intihar etmişti. kafayı satanizmle bozmuş ve şeytanın kendisini çağırdığına dair hayaller gördüğünü söylerdi. intihar edeceği eve geldiği zaman ilk olarak bileklerini kesti ve sonrasında bir çifteliyle kafasına ateş etti. dead'in cesedini euronymous isimli grup arkadaşı buldu. ancak euronymous polislere haber vermeden önce dead'in resimlerini çekti. hatta bir rivayete göre, euronymous diğer grup elemanlarınıda eve çağırmış. sonrasında dead'in anısı üstüne dead'in dağılmış beyninden bi kısım alıp grup elemanlarıyla birlikte yemişler. hellhammer adlı mayhem grubunun davulcusununda dead'in kafatası kemiklerinden kendine kolye yaptığı söylenir. euronymous daha sonra polisleri eve çağırır. olayın arkasından polisler euronymous'un elindeki resimleri alır. ancak euronymous bu resmi saklar ve mayhem'in dawn of the black heart isimli albümünde kapak olarak kullanır. euronymous dead'in ölümünden sonra kilise yakma olaylarına filan girişir. fakat kendiside 2 sene sonra grubun basçısı varg vikernes(burzum) tarafından 23 bıçak darbesiyle öldürülür. olaylar tamamen gerçektir ve gerçektende beyni dağılmış bir vaziyette resmi çekilen dead'in resmi albüm kapaklarını süsler...

tarihinde deicide tarafından düzenlendi
Mide bulandırıcı resim silindi
Sitelerde Paylaş

Şeytan, satan, cin, iblis, huri, gılman, zebani, ifrit, kanatlı melekler, gökten inen masalar, balığın karnında yaşayan peygamberler gibi Arap binbir gece masallarının gerçek olduğuna ateistler değil teistler inanır arkadaşım...

Aklı başında ve rasyonel düşünen insanlar niye bu tuzaklara düşsünler ki.. İdealist düşüncelere yakın olanlar teistlerdir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...