Jump to content

Yunus Emre ve Mevlana neden deist olmadılar?

Recommended Posts

Sevgili Tolonbey,

Mevlana'yı her yönüyle eleştirebiliriz. Biz çoğumuz zaten ateistiz ve eleştirecek milyon tane yanını buluruz ki var..

Fakat onun eşcinselliğiyle ilgilenmek ve sürekli bunu kullanmak bana hiç etik gelmiyor. Şems'e aşıktır, aralarında seksüel bir ilişki de vardır (ki bence de o Şems'e aşık ve aralarında ilişki var) fakat bundan bize ne? Buna tutunmak ve sürekli bunu gündeme getirip de Mevlana'yı sırf cinsel eğilimleri yüzünden karalamak gerçekten etik değil.

Bunu yapabileceğimiz tek yer olur, o da eşcinselliği lanetleyen, aşağılayan, homofobik davranışlar gösteren bir dindarla tartıştığımız bir andır. Hani olur da Mevlana'dan söz açılır, işte o zaman belki konuşulur. Oradaki amacın onu kendi tutarsızlığıyla yüzleştirmek olduğu düşünüldüğünde, bu durum anlaşılır olabilir. Orada bile bir inanırın bu durumu kabulleneceğini sanmıyorum, o ayrı.

Mevlana'nın Şems'e olan tutkusu ve onu dillendirdiği şiirler ilginçtir, renklidir ama bunu Mevlana'yı karalamak amacıyla kullanmak bana göre etik değildir. Ben ateistlere pek yakıştıramıyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Iste böyleee,

Link bizde aciliyor.

Sizde belki Mevleneyi seven kurumlar engelliyordur.

Adres penceresine söyle yaz.Mevlana Sems iliskisi prf,dr.Hüseyin Hatiminin yorumu ve tikla.ilk cikan adresede tikladinmi Hatiminin yorumundasin.

Hatiminin yorumunda hersey gün gibi ortada.

I feel good ve kont Celel ve Sems hakkinda yazilanlari buraya tasidigim icin beni elestiriyorlar.Cigi bunlari sütten cihmis AKKASIK göstermeye calistigi icin,onlarin isledigi suclara hic deginmediginden ,hatta Mevlenenin ve Semsin hele Mevlenenin yazilarindaki cinsellik dolu MECERELERi görmemezlikten gelerek bunlari övmesi ister istemez haklarinda yazilanlari ortaya dökmek zorunda kaliyoruz.

Onlarin özel iliskileri bizi ilgilendirmesede,karsitlarini kendi yedikleri haltlarla sucladiklarindan hemide pervazsizca,bizde dogruyu yazmak zorunda kaliyoruz.

Siradan bir kisiyi tutupda öne cikarip sucunu yüzüne vurmak gercekten yanlis bir tutumdur.Ama birilerini birileri tutupda insanlara örnek örnek gösteriyorsa,bu kisi ve kisilerin gercekten örnek bir kisi olup olmadigini arastirmak herkesin hakkidir.

Cünkü Islam dünyesi genelde kötüleri iyi gösteren bir dünyedir.

Camilerde her agzini acan din adamlari

Muhammed

Ömer

Osman

Ali

Hasan

Hüseyin

derlerde baska birsey cikmaz agizlarindan.

Bunlari ve aylelerini örnek gösterir dururlar.

Halbuki örnek alinacak hicbir taraflari yoktur.

Aysa malüm

Fatima Sama Yezidin yanina kacar,Ali Muhammede durumu anlatir,Muhammet derki habar gönder gelmezse bosa.

Ayisa Aliye kazan kaldirir iki ordu carpisir binlerce insan ölür ve kendiside ve avanasiyla hapisi boylar.

Hasanin gari Sam valisi Yezide gider, onunla anlasir Yezidden aldigi zehirle gocasini zehirler.

Muhammedin kayin biraderi Muaviyede Muhammedin torunu Hüseyini Kerbelede imamin gayigina bindirtir.

Dahasida coh.

Bunlarida bize örnek almamiz icin Cicileyip ,bicileyip SUNUYORLAR.

Celeli Semsi sunduklari gibi.

Arhadaslar,bunlari yutmah zorundamiyiz.

Atatürke HAIN deyen Osmanlinin son adalat bakani bakin ne diyor?

.

Mustafa Kemal bir haindir.

Yunanli dostlarimiz,onun hesebini görecekler ve bizde SERiET devletini tekrer kuracagiz.

Onun pesinden gitmeyin o bir haindir.

Gercekte kimdir HAIN?

Düsmanla birlik olan.

Bugün ,Osmanli deye YIRTINIYORLAR.

Bugün Kürt sorununu bize MiRES birakan Osmanlidir.

Görülüyorki Türke altin tabak icinde sunulan bütün dolmalar SAHTA ici pislik dolu.

Bu nedenle uyanik durmak zorundayiz.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Tarihin yorumlar ile yazilmamasi ve okunmamasi gerektigi bir türlü algilanamamakta.

Arap asigi Hatemi'nin yorumunun bizim tartismamizla ne ilgisi var?

Adi üstünde "yorum"...!!!

Üstelik Mevlana'yi kafir olarak damgalayan bir bedevi asiginin yorumunun tartismaya alinti olarak alinmasini dogru bulmuyorum.Konu hakkinda abuk subuk alintilar ve tartismada olmamasi gerekn kisisel yorumlari okumaktan gina geldi.

Ayrica dikkat edilirse Mevlana'ya camur atan zihniyetlerin hepsi bedevi ve cöl kültürünün usakliklarini yapan zihniyetler...

...bunu nasil algilanamiyor hayret ediyorum.

Ve büyük bir celiski icinde oldugu farkedilmiyor!

Mücadele edilmesi gereken bedevi ve cöl kültürünün usaklarinin fikirleri savunuluyor ve onlari müdafaa eder bir konuma gelinildigi nasil algilanamiyor?

Su anda Anadolu'da Mevlana ve Yunus'un anlayisinda bir islamiyet yasaniyor olsa idi o müslümanlik anlayisi ile de mücadele ediyor olacaktik fakat inancli insanlarimiz daha cok hosgörülü ve humanist olacaklardi diye düsünüyorum.

Mezhepler arasi catismalar ve katliamlarda azalmalar olacakti.

Mevlana'ya camur atanlarin yorumlarinin hepsinde bedevi ve cöl kültürü dayatmasi var bu nasil aligilanamiyor?

Ateist birisi olarak olaylara tarafsiz bir gözle yaklasiyorum ve Mevlana'nin tarafinda degilim.

Bir insanin özel hayati hakkinda yorumlar yapilarak yazilar yazilmasi adilikten baska bir sey degildir fakat nedense insanlarimiz bireylerin özel hayatlarinin gizliligi ve dokunulmazligi konularinda kendilerini gelistiremediler.

Nobel edebiyat ödülü almis bir insan dahi cikip ulu orta Mevlana escinseldi diye aciklamalarda bulunuyorsa...bundan kendine bir cikar saglamayi düsünüyorsa...

...bu toplum kokusmus bitmis!

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Sevgili Cigi,senin Mevlene sevgisini anladikta YUNUSUN mevlene ile birlikte anmani anlayamadim dogrusu.

Yunusun düsüncesi milletler arasi, Mevleneninkiyse Arap Acam garmasi cif batilli birsey.

Yunus nerdeeeeee,Mevlene nerde.

Mevlene Kargadan baska kus tanimayan biri.

Yunussa bütün kuslari seven hörmet eden biri..

Sanirim,Yunusun sayasindan SAYABANetmek istersin Mevleneyi.

Ikisi hic birbirlerine yakismayan tiplerdir.

Celele yakisan ancak Semsdir.

Yunus mizrak kimin dosdogru ,

Celel dervisse orah kimindir.

Yunus Alevi Türkmenlerden APPACIK insan.

Celelse Acamin goyusu saytanliginda GUYUSUDUR.

Adamda ne arasan bulursun YUNUSLUGUN DISINDA.

Adami babalihtan atan sultana galhipda söyle der.

Sen beni babalihdan attin bir Türkmen dervisini baba sectin,bende yeni bir evlat bulacam,haydi hoscakal deyip meclisi terk eder.

3 hafta kadar sonra Melik ölü bulunur ve yeni melik secilir ve o Melikte Mevleneyi tekre BABALIH makamIna otutturur.

Celel efendi sözünde durdu ve yeni bir evlet buldu.

Degerli Hatimi hocayida Arap yaptinya senden gorhulur:-)))))).

YUNUS nireeeeeeeeeeeeee,Celelettin nireee.

Yunus ASALAK hic yasamadi,Türk milletini uyarmah icin dolandida dolandi ,deyisleriyle insanlarini uyardi birlige cagirdi ve bir lokma ekmek verdiseler yedi,.

Ne siyeset yapti

Ne kin duydu kimseye

Ne onun bunun malina kondu

Ne gizli islerle ugrasti

Ne askerleri yönlerdirdi

Nede bir sineye kiydi

Alinterisiz kazanc zatan Türkmenlerde HARAMDIR.

Mevlevilerse ve digerleri hep devletin milletin sirtindan gecinmislerdir geciniyorlarda.

Biri SU

BIRI ATAS.

Ostaligi gaynatirlar FASI FAS:-))))).

Dimek Yumusah Hatimi abegimizi begenmedin.

Sanada adam begendüremiyük Celelden gayrI.

Ne deyolardi senün gibilerine FASiSTMi:-))))).derseler Hahlilar ama.

O kaka

Bu tu kaka

Öteki kuka olmazki canim.

Hatimi hoca melek gibi adam.

AgzI varrrrr dilide sankim yoh adamIn:-))))

Bizde hecmi eyi yoh a Cigi Cigi:-)))).

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili tolonbey,

Anadolu insanina gönül vermis hic bir ozanimizi ayirt etmem.

Yunus ile Pir Sultan'in benim anlayisimda bir farki yoktur.

Onca tuzaklar savaslar katliamlar ve ayristirma cabalarina ragmen Anadolu insanlari hala birlikte yasamaya devam ediyorlarsa...

...bu insanlarin sayesindedir diye düsünüyorum.

Farkliliklarin bir arada huzur icinde yasayabilmesi icin ayristirma yerine birlestirici...

Dayatmalarin yerine bireylerin esit hak ve özgürlüklerine saygi duyulan bir anlayisin olmasi gerekir.

Bireylerin!

Sapik yorumlarini astigin kisiler adaletsiz ve kokusmus sistemin koruyuculuguna soyunanlardir.

Bu kisiler cuvallar dolusu sacmaliklari yalanlari ile din adina racon keserler ama allahi kurani test etmeye yanasamazlar.

Bunlarin varliklarini sürdürebilmeleri icin kandirilmis ve yobaz insanlarin coklugu olmazsa olmazlaridir.

Hatemi Totemi Nacar Kacar hic farketmez...

Sartlarin esit oldugu bir ortamda dogmatizm hakkinda yapilacak tartismada 5 dakika icinde düsünceleri madara olacak kisilerdir.

Bunlarin süslü zottiriliginin borulari ancak Türkiye'de gecerlidir bunu sakin unutmayalim!

Tartismalara baska kisilerin yorumlari tasindigi icin ister istemez fakat gereksiz yere onlar hakkinda düsüncelerimi yazmak zorunda kaliyorum.

Baskalarinin agzi ve yorumu ile ne olursa olsun birisine camur atilmaz ve karalanmaya calisilmaz fikir beyan edilmez!

Üstelik söz konusu olan kisi 800 sene önce yasamis, dünya literaturune gecmis birisi ise bin defa arastirilir onbin defa karsilastirilma yapilir düsünülür ve karar verilmeye calisilir kisisel görüs edinilir.

Abdülbaki Gölpınarlı'nin tercümesi Mesnevi'yi okumani öneriyorum.

Milli egitim bakanligi yayinlari kitaplarinin satildigi yerden kolaylikla bulabilecegini düsünüyorum.

Mesneviyi okuduktan sonra Mevlana hakkinda olusacak kisisel görüsünü tekrar bu basliga yazarsin ve tartisiriz.

Kal saglicakla.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Demek Abdulbaki mesneviyi kendi görüsüne göre renöviye yapmis,

Nekadar Cimag dolu yazilari varIsa,onlari ilahi ASKA cevirmis demek.

Bukadar yazar cizer düsünürlere inanmaycamda PINARLIYA inanacam.

Yani sen diyorsunki,mevlenenin yazilarinada degil Pinarliya inan,Cigi, Cigi biz bu saclari degirmende agartmadik,

Mevlene,Yavuz ve Sülümanin Seyhul Islami Ebussuuddan 100 kellim daha tehlikelisidir.

O bence Ibni -Sinanin din konusunda degisik bir versiyonundandir.

Mevlene kendi kendini cok güzel anlatmis Tamda oldugu gibi.

CELEL,Selcuklunun PILAYBOYUYDU(cinsi iliskiler bakimindan,hatta dahada fazlasi)

Sevgili Cigi.

Allahdan direk buyruk aliyor oldugunu söyliyerek.Insanlari ABTAL yerine koymaya calisan tehlikeli bir sözde din adami acimasiz bir politikaci bu nedenlede yamyam mogollarin dostu,ömcülerinin basiydI.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Sevgili tolonbey,

Yazdiklarinin tartistigimiz konu ile bir alakasi yok diye düsünüyorum.

Sorulan soru:

"mesnevinin icinde bulunan hikayeler okununca Mevlana'nin Mogol ajani olarak algilanip algilanmayacagi."

Kac defa Mevlana'nin düsüncelerini savunmadigimi yazdigim halde devamli savunuyormusum gibi bir uslüp kullaniliyor.

Mevlana'nin Mogol ajani olamiyacagini olmadigini savunuyorum. Bu kisisel görüse tarih okuyarak variyorum.

Mesnevi neden okunmamak isteniyor ve birilerinin yorumlari dogrultusunda tartisilmiya calisiliyor...

...anlamakta güclük cekiyorum.

Sitelerde Paylaş

Dikkat edilirse Mevlana da Yunus Emre de Moğol istilası döneminin adamları.

Yaptıkları iş de,halkı pasifleştirmek,sufizm afyonu ile içe dönük tepkisiz koyun gibi bir toplum yaratmak.

İşgalcilerin işine en çok yarayacak,arayıpta bulamadıkları şey yani.

Ne hikmetse AKP döneminde bu Mevlana hayranlığı yeniden hortladı.

Çünkü memleket yine Moğol istilası benzeri bir süreç yaşıyor ve halkın koyunlaşması gerek.

Asıl örnek alınması incelenmesi gerekenler Pir Sultan Abdallar,Şeyh Bedrettinlerdir.

Afyoncu tayfa değil...

Sitelerde Paylaş

Çünkü memleket yine Moğol istilası benzeri bir süreç yaşıyor ve halkın koyunlaşması gerek.

Katilmiyorum bu düsünceye.

Tam tersine Mevlana Yunus Haci Bektasi Veli düsmanligi cogaldi.

800 sen önce olan islam yorumu ve günümüzde dayatilan islam ve gelinen nokta karsilastirilsa konu daha kolay anlasilir diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Mr,Kont,Jül sezerin bir lafi vardIr.

SENDEMi BIRITUS demis.

Sezer,kendisini öldürmeye gelenler arasinda iyi tanidigi birinide görünce SENDEMI BIRUTUS demis.

Simdi,Cigi bu islerden pek anlamiyorda bu nedenle esip savuruyor derken,sende bende Cigi gibi düsünüyorum deyince acayIp oldum valla.

Cünküüüüüüüüüü

AHi EVREN

HACE BEKTESi VELi

AHMAT YESEVi

YUNUS EMRE

Baska yollarin yolcusu

Celelettinse bambaska yollarin yolcusu.

Birisi Alivi felsefesi güdüyor

72 türlü insani ayni gözle görüyor.

Bunlarin felsefesine tamaman zit sunni hemide sunniligin en azgin goyusunu getir,.

Yunusla

Hace Bektasla

Ahi Evrenle bir tut.

Bunlarin Ahi tarafi KUZU

Azili Farisi Celelse kurt yaninda melek kalir.

Gercekten iki gurup biribirinin tamtamina zIDDI.

Ahi gurubu VATAN sever

Insan sever

Tüm insanlari ayni gözle görür

Celelse, Mogol ajani

Sunni inaninisindan baskasina gecittanimayan bir tip.

Babasida Harzam Sahi tarafindan bu yüzden kovulmustu.

Kacip sunni Tenbeller cennetine gelmisti.

Kendilerine yakisan kötü laflari,külhanbeyi laflarini Ahi Evrene ve Hace Bektaslara söylemislerdir.

Kötü laflar onda

oglu dahil binlerce Ahiyi Mogollara öldürtten kendisi.

Ahilerin konyadan sonraki merkezini mevlevilerle Mögollara bastiranda Celel.

Büyük noglu ,AhiEvren ve binlercesi Celelin kiskirtmasiyle kirsehirbaskininda yok edilmislerdir.

Ismayil Nacar hocanin Hatimi hocanin,Mikäil hocalarin hepsi yanlis sizinkiler dogru.Nacar hocanin dedigi gibi,haliyle biz yanlarinda deyildik.sizde degildiniz.,Cesitli arastirmacilarin arastirmalarina dayanarak iddia ediyoruz..Sizse Celelin kendi yazdiklarini bile inkere gidiyorsunuz.

Neymis,cevirisi iyi cevirilmememis.

Sen nerden biliyorsun böyle oldugunu?

Hadi sizin esseginiz kancIk olsun:-)))))))

Baska ne deyimki:-))))).

Türkcenin yasaklanIp Farscanin resmi di yapilmasida bunun hüneridir.

Daha nekadar mal-anat varsa cogu bunun basinin altindan cikmaktadir.

Melek gibi insanlari nasil Celelin giratina düsürebiliyorsunuz.,cidden hayrat.

Bir sürü insanin ölüm olaylarindan bu sorumlu tutulmaktadir.

Ama siz beyeniyorsaniz,ALIN TEPE TEPE KULLANIN deye bir söz varya.

Tümünü size verdik.

Onun bize geregi yohdur :-)).

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili tolonbeg,

Hemen hemen her iletide tekrarlanan düsüncenin anlasilmamis olmamasina hayret ediyorum.

O tarihte yasamis bu insanlarin kimi islama farkli bir yorum getirmis kimi ise insan sevgisini hos görüyü Anadolu insanlarina ögretmislerdir.

Dolayisi ile bunlari inkar etmek nankörlük olur diye düsünüyorum.

800 sene önce olan bu anlayisi o zamana göre degerlendirip simdiki anlayisi objektif olarak karsilastirilmasinin yapilmasinda ben bir problem algilamiyorum.

Mesnevi bir okunsa ne demek istedigim anlasilacak fakat okunmadigi gibi hakkinda yorumlar yazilmaya devam ediliyor.

Aslinda Mesnevi sevgili tolonbeg'in dünya görüsünü de biraz icermekte.

:)

Kimbilir belki okununca Mevlevi olurum diye korkuluyor düsüncesi ile okunmamakta.

800 sene önce ajanlik ve sistemi mi vardi?

Sahtekarlik ve baska amaclar pesinde olundugu bu kelimenin kullanilmis olmasindan da kolaylikla anlasilmiyor mu?

Sevgili tolonbey,

Yukarida acikladigim islam anlayisi kesintiye ugramasa idi bu gün Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun en az yarisi müslümanliga inanmamis olacakti ve yobazlik bu kadar üst seviyelerde olmayacakti diye düsünüyorum.

Savunulan düsüncenin anlasilabilmesi icin günümüze ve bu insanlari karalama kampanyasinin sebeplerine bakip iyice arastirmak yeterlidir.

Alevi yurttaslarimizin ise sorunlari olmayacak ve katledilmiyeceklerdi.

Bunlari görüp anlayabilmek icin beyin jimnastigini iyi yapmak gerekir.

Bu sekilde devam ederse kafamda "tolonbeg diyanet ajani" düsüncesi olusmaya basladi.

Alintilarin sahipleri ile yazilarinin savunulmasi yeterli kanitlardir diye düsünüyorum.

Üstelik "ajan" cagimiza uygun bir kelime.

Degil mi?

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Aslina baharsaniz Yunus Emre DEiST degüldü emme Celel efendi süper deistti,hemide tüm deistlerden daha deist TIPKI Mehemmet efendi gibi.Cühkü ,kureysin Allahi onunlada konusuyordu.Gomyalilara söyle DEMISTIi?

Icinizden hickimseye Alölah yapacahlarini söyle yapacan deye hic ? seslenmedimi?

CElel bu sözüyle halka böyyüklük tasliyordu.Sizin icinizde böyle bir kimse yohda.Allah bana yapacahlarimi nasil yapacagimi söylüyor.

Türk cesi, ULAN CAHALLAR,benim agzimdan ne cihiyorsa Allahin buyruguyla cIhIyor.

Gelde bu Sarlatanin pesine git.

Insanlari ENEYI saniy.

Gerci Gonyalilarda bu sözünden sonra,Celele kendi inanclari dogrultusunda bahmaz oldular.

Nasil bahsinlarki?

Direk demek istediki ben Allahla oturup söbet ediyem:-)))).

Ondan sonra Celele olan baglilihlari hizla düsmeye basladi.

Sonrada cafcafli törenlerle,süslenen tekkeleriyle,bir sürp masrafla Celel beg Yükseltildile yükseltildi.

Neymis,gel,kim olursan ol bize gel,bu kapi ümitsizlik gapisi degülmüs dimis.

Meger bu sözün Celel efendiylen hec bir iliskisi yohmus.

Cooooooooooohhhhhhhhh derün arastIrmacIlar ancah bulmuslar bunun Cele efendiye eit olmadugunu.

Acam kültürünün kökü PALAVRA.

Celelide SIHSAN bir dirhem Türklük dökülmez.

ÖZÜ

SÖZÜ

DiLi

AGZI

GÖZÜ

GULAGI

BEYNI- FARISI ve Arab hamuruyla yogurulmus.

Gözümüz yohda,ihsanlarimizi Allahla gonusuyom deye neden gandiriyorki.

Birde soruyor icinizde böyle biri varmi.

Onu get ACAMLARA sor:-)))).

SeyIh efendi.

Türkde Allahhin arhadasiyiyimdiye iddia eden kimse yohdur.

MEZERCIDEN gayri.

Onunda kökü Gürcistandan gelme.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
  • 6 years later...

İbni Sİna ve Arabi gibi yaşadığı kesin olan ve arkasında yazılı bir eser ve şahitler bırakan iki şahıs düşünceleri yüzünden işkence ile öldürüldü.

Mevlananın yaşadığına falan inanmıyorum tamamen hayali karakter  ama Yunus Emre yaşamışsa neden deist olmadığı ortada. Vahşi bir köpeği sırf diğerlerine benziyor diye güvenip de elinizi ağzına  sokarmısınız? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...