Jump to content

Ateistlerin realizm anlayışları nasıldır?

Recommended Posts

Arkadaşlar ateistler realist oldukları için mi ateistler yoksa ateist oldukları için mi realistler? Sizce hangisi? Katılımcı arkadaşların realizm anlayışlarını ve hayata bakış açılarını yazmalarını isterim. Bakalım ateistler realizmi nasıl algılıyor ve yaşıyor?

Sitelerde Paylaş

Müneccimiyiz biz, nerden bilelim?

Ateist, elbet biri öbüründen çıkmıştır, merak eden araştırır bulur diyen insandır. Teist ise, o ilk yumurta gökten zembille indi, bir melek onu ısıtıp kuluçkasını yaptı diye yalan dolan savurup, "Ey yumurtaya can veren allahım" diye sayıklayan kişidir..

Sitelerde Paylaş

Diğerlarini bilmem ama ben realist olduğum için ateistim.Bir şeyleri sorguluyorum ki ateistim.Tanrı yok hani nerede diyip işin içinden sıyrılmıyorum.Ayrıca teizmin hiç heyecanı yok.Her şeye allah bilir diyorsun.Oysa ateizm öyle mi?Ne yiyip ne içiceğime bile hatta yatak odama bile karışan bir dine niye inanayım.

Sitelerde Paylaş
hayattan beklentılerımız doğrultusunda kendı realıtemızı oluşturmalıyız ben böyle düşünmekteyım che nın ünlü sözü gerçekçı ol ımkansızı ıste aynen bu bakış açısını yansıtmakta..

Goddess kendi realiteni oluşturmak ne demek? Teistler gibi mi yani? Ahiret olmasını istiyorum o zaman ahiret var vs. tarzı mantık :) Gerçekliğin bilinçten bağımsız olduğunu bilmiyor musun?

Gerçekçi olup imkansızı istemek nasıl oluyor bu arada :lol:

Sitelerde Paylaş
Goddess kendi realiteni oluşturmak ne demek? Teistler gibi mi yani? Ahiret olmasını istiyorum o zaman ahiret var vs. tarzı mantık :) Gerçekliğin bilinçten bağımsız olduğunu bilmiyor musun?

Gerçekçi olup imkansızı istemek nasıl oluyor bu arada :lol:

sen gıbıler sureklı para dinini savunurken bılınçlımı oluyor astur????eğer sızler para dinine ınanmasaydınız paraya tapmasaydınız ahıret safsatasına gerek kalmazdı dıncılerın ok.centılmensın dıye sınırlenmıyım dıyorum ama düşüncelerıme saygı duymayıp bır de dalga geçıyosun..ha eğer felsefı konulara geçersek belkı gerçeğin sadece basıt bır yansımasıyız kım bılır..

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sen gıbıler sureklı para dinini savunurken bılınçlımı oluyor astur????eğer sızler para dinine ınanmasaydınız paraya tapmasaydınız ahıret safsatasına gerek kalmazdı dıncılerın ok.centılmensın dıye sınırlenmıyım dıyorum ama düşüncelerıme saygı duymayıp bır de dalga geçıyosun..ha eğer felsefı konulara geçersek belkı gerçeğin sadece basıt bır yansımasıyız kım bılır..

Para dini neymiş goddess saçma saçma konuşma. Senin para nedir sorusuna cevap verebileceğini bile sanmıyorum.

Para dini dediğin kapitalizm mi liberalizm mi? Bu ikisi ne zaman ortaya çıkmış? Dinler ne zaman ortaya çıkmış? Ahiret safsatası ile kapitalizmin ya da liberalizmin ne alakası var? Düşüncelerinle dalga geçmek gibi bir amacım yok ama böyle saygısızca ve ciddiyetsiz bir biçimde yazarsan esas ben sinirleneceğim.

Felsefi konulara geçersek de ne demek istediğini daha iyi anlatman gerek, yazdığından birşey anlayamadım, gerçeğin basit yansıması ne demek? Bir önceki mesajda kendi beklentilerimize göre oluşturduğumuz gerçekliğin yansıması mıyız şimdi?

Sitelerde Paylaş
Para dini neymiş goddess saçma saçma konuşma. Senin para nedir sorusuna cevap verebileceğini bile sanmıyorum.

Para dini dediğin kapitalizm mi liberalizm mi? Bu ikisi ne zaman ortaya çıkmış? Dinler ne zaman ortaya çıkmış? Ahiret safsatası ile kapitalizmin ya da liberalizmin ne alakası var? Düşüncelerinle dalga geçmek gibi bir amacım yok ama böyle saygısızca ve ciddiyetsiz bir biçimde yazarsan esas ben sinirleneceğim.

Felsefi konulara geçersek de ne demek istediğini daha iyi anlatman gerek, yazdığından birşey anlayamadım, gerçeğin basit yansıması ne demek? Bir önceki mesajda kendi beklentilerimize göre oluşturduğumuz gerçekliğin yansıması mıyız şimdi?

yazılarımla ılgılenmıyosan cvp verme astur..paranın değer ölçüsü olduğunu bılıyoruz..ben asla saygısızlık yapmam kımseye damarıma basılmadıkça tabkiki....sorduğun soruları gogıldan gıt öğren..

Sitelerde Paylaş
yazılarımla ılgılenmıyosan cvp verme astur..paranın değer ölçüsü olduğunu bılıyoruz..ben asla saygısızlık yapmam kımseye damarıma basılmadıkça tabkiki....sorduğun soruları gogıldan gıt öğren..

Oldu :lol: "Gogıl"dan bakmama gerek yok canım, dilersen sen araştır, bana yönelttiğin paraya tapma vb. ithamlardan "gogıl"a senin ihtiyacın olduğu görülüyor. Bu forumda herkes görüşünü savunuyor, tartışıyor, eleştiri oluyor vs. sen ise acayip tahammülsüzsün eleştiriye, hemen meseleyi kişiselleştiriyorsun.

Sitelerde Paylaş
Oldu :lol: "Gogıl"dan bakmama gerek yok canım, dilersen sen araştır, bana yönelttiğin paraya tapma vb. ithamlardan "gogıl"a senin ihtiyacın olduğu görülüyor. Bu forumda herkes görüşünü savunuyor, tartışıyor, eleştiri oluyor vs. sen ise acayip tahammülsüzsün eleştiriye, hemen meseleyi kişiselleştiriyorsun.

hayır tahammulsuz değılım hıçbır alakası yok ama sen ısrarla sol görüşlü olmak için ıktısat uzmanı olmak gerektığını ıma eden söylemlerle benı sıkıştırmaya çalışıyorsun eleştırıye tahammulsuz bırı olsam yazılarımla ılgılı yapılacak her türlü yorumu göze alıp başlık açmazdım..

Sitelerde Paylaş
hayır tahammulsuz değılım hıçbır alakası yok ama sen ısrarla sol görüşlü olmak için ıktısat uzmanı olmak gerektığını ıma eden söylemlerle benı sıkıştırmaya çalışıyorsun eleştırıye tahammulsuz bırı olsam yazılarımla ılgılı yapılacak her türlü yorumu göze alıp başlık açmazdım..

Sol görüşlü olmak için iktisat uzmanı olmaya gerek yok, bana sorarsan tam aksi gerek :) Mesele sıkıştırma falan değil, kişisel hiç değil, biri ortaya yanlış olduğunu düşündüğüm bir iddia atınca eleştiriyorum, her zaman yaptığım şey, forum ortamında bundan doğal ne olabilir.

Sen bana paraya tapıyor vs. saçma suçlamalarda bulununca hoş mu oluyor peki onu söyle?

Sitelerde Paylaş
Sol görüşlü olmak için iktisat uzmanı olmaya gerek yok, bana sorarsan tam aksi gerek :) Mesele sıkıştırma falan değil, kişisel hiç değil, biri ortaya yanlış olduğunu düşündüğüm bir iddia atınca eleştiriyorum, her zaman yaptığım şey, forum ortamında bundan doğal ne olabilir.

Sen bana paraya tapıyor vs. saçma suçlamalarda bulununca hoş mu oluyor peki onu söyle?

hoş olmuyor ama sen che nın lafını burada beyenerek örnek gösterdım dıe dalga geçtın buna kızdım :unsure: ..tamam işte uzman değılım ben de savunuyorum ondan. :lol:

Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar ateistler realist oldukları için mi ateistler yoksa ateist oldukları için mi realistler? Sizce hangisi? Katılımcı arkadaşların realizm anlayışlarını ve hayata bakış açılarını yazmalarını isterim. Bakalım ateistler realizmi nasıl algılıyor ve yaşıyor?

Önce realizm nedir..? Onu bi tarif etsen...!

Sitelerde Paylaş

Ateist olduğun için realist olmak başka sonuçlar doğurur. Bu ateist bakış açısının gereksindirdiği realist olma çabasıdır ki biraz yapmacık kalır. Kişide yeterli bilgi altyapısı yoksa çok düz düşünceler olarak kendisini gösterir. Ancak bir insan realist olduğu için ateist olduysa işte bu başkadır. Onun öncesindede aradığı zaten gerçektir. Bu sebeple bu yolda çabalamış ve epey okuyup düşünmüştür. Gerçeği arama yolculuğunda ateist olduysa daha önce edindiği bilgiler yine işine yarayacaktır. Bilinçli ateist ile bilinçsiz ateist bir değildir.

Benim realist bakış açım bilim temelli. Benim düşüncelerimi en çok bilim etkiler. Ancak günümüzde dahi bilimin bir insanın iç dünyasını ve düşüncelerini tümüyle dolduramayacak olduğu gerçektir. Çünkü bilgi yetersizdir henüz. Bu sebeple kişi kendine göre bir dünya görüşü bina etmek durumunda kalır. Ben o boşlukları kendime göre ürettiğim düşüncelerle dolduruyorum ve bunları forumda anlatıyorum zaten. Her ne kadar realist birisi için fazla yorumsal olsalarda benim dünyam böyle. Bunda bir sakınca görmüyorum. Orası benim özgür dünyam. Boşlukları istediğim gibi doldururum. Ama mantıklı ve gerçekçi bir anlayışta olma çabasını yinede çok önemserim. Hayalcilik sevmediğim birşey.

Normal hayatımda ise o kadar fazla gerçekçiyim ki, bazen bunalıyorum. Çok arka plan bakarım insanlara ve olaylara. Bu yorucu oluyor. Ama düşünme tarzı işte değiştiremiyorsunuz ki. Ancak faydalı olduğunuda söyleyebilirim. En azından susmayı öğreniyorsunuz. Millete anlatmaya kalksan olacak iş değil. Zaten gereksiz ve zararlı olur.

Sitelerde Paylaş

Peki sn. bağlantı....

Varlık bir realitemidir..? Örneğin SEN gerçekte varmısın..? Realist birisi olduğuna göre sanırım evet diyeceksindir..

Ozaman SEN denilen varlığını bana tarif edermisin..!

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Peki sn. bağlantı....

Varlık bir realitemidir..? Örneğin SEN gerçekte varmısın..? Realist birisi olduğuna göre sanırım evet diyeceksindir..

Ozaman SEN denilen varlığını bana tarif edermisin..!

Mask, sen bana evreni ve maddeyi tarif et ben sana insanı tarif ederim. Ama ne madde ne evren tariflere sığan şeyler değil. Senin inancının tarifi ise sözlerden ibaret. Üstelik içerik ikna edici değil. İnanırsan ne ala inanmazsan ortada hiç birşey yok. Sizi öve öve bitiremediğiniz o eşref-i mahlukatlara kendinizi ikna etmenizle inanmanız bağlıyor sadece. Aramızdaki fark bu. Biz o iknayı yapmamayı tercih ediyor ve büyük gerçeğin peşine düşüyoruz.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hepimiz gerçeğin peşindeyiz, fark onu algılama araçlarımızın alt yapısından kaynaklanıyor... Ve gerçek neyse o olarak ortaya çıkacak.. Bizim inanmamız yada inkar etmemiz o kaçınılmaz gerçeği asla değiştirmeyecek.. Çünki biz gerçeğe hükmedemiyoruz; Ancak onu keşfedebiliyoruz.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...