Jump to content

Ateistlerin realizm anlayışları nasıldır?

Recommended Posts

Varlık bir realitemidir..?

Bu soruya benzer bir sorum var benim: Varlık, çoban salataya tat katar mı? Bu iki soru arasında neredeyse hiç fark yok...

Örneğin SEN gerçekte varmısın..?

Elbette var; Olmayan şey nasıl iletişime geçecek?

Realist birisi olduğuna göre sanırım evet diyeceksindir..

Bunun için realist olmak şart değil, konuya hakim surrealist bir kişilik bile bu sorunun ardındaki saçmalığı kavrayabilir.

Ozaman SEN denilen varlığını bana tarif edermisin..!

Bağlantı değilde, ben, "BEN" denilen şeyi tarif edeyim: Organize maddesel etkileşimler bütünü.

Sitelerde Paylaş
Hepimiz gerçeğin peşindeyiz, fark onu algılama araçlarımızın alt yapısından kaynaklanıyor...

Hayır, fark neye itibar ettiğimizden kaynaklanıyor.

Ve gerçek neyse o olarak ortaya çıkacak..

Bu bile senin şahsi varsayımın. Hayır, ortaya çıkmayacak.

Bizim inanmamız yada inkar etmemiz o kaçınılmaz gerçeği asla değiştirmeyecek.. Çünki biz gerçeğe hükmedemiyoruz; Ancak onu keşfedebiliyoruz.....

Siz keşfedemiyorsunuz, siz iman ediyorsunuz; Aramızdaki en belirgin fark işte bu.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Hepimiz gerçeğin peşindeyiz, fark onu algılama araçlarımızın alt yapısından kaynaklanıyor... Ve gerçek neyse o olarak ortaya çıkacak.. Bizim inanmamız yada inkar etmemiz o kaçınılmaz gerçeği asla değiştirmeyecek.. Çünki biz gerçeğe hükmedemiyoruz; Ancak onu keşfedebiliyoruz.....

Evet gerçeği belli ölçülerde keşfedebiliyoruz. Temel gerçek değişmez doğru. Ama tüm gerçek ne? Mesele orada. Sen kesin gerçek inancın anlattığı diyorsun. E orada iş bitiyor zaten. İnanç hepsini tarif etmiş. Birkaç asır sonrada kıyamet kopacak diyor, tamamdır. Yani pek bir çabaya gerek bile yok. Allahın verdiği kadarı ile yaşa geç işte. Birde öbür dünyaya yatırım işleri tabii. Ama herkes bunlara inanmıyor ki. Ne malum bu antin kuntin hikayenin gerçek olduğu? Zaten gerçeklik testlerinden geçtiğini görmedik daha. Mask inançlı birisi için gerçek çok fazla ya. Sizin tek gerçeğiniz Allah, gerisi boş.

Kodoman, salata güzeldi.:)

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bende cevap yazmak istiyorum bizim zamanımızda internet yoktu sadece kuran meali vardı ben ilk okuduğumda bu nedir dedim ya kimseye soramadım çünkü hepsi cahildi imamlar dahil yıl 1983 sonra bu olamaz dedim diyanet mealini okudum fark olmasına rağmen hemen hemen aynıydı

demek istediğim ben zaten realistmişim ateist vb kavramları 2003 ten sonra gördüm nette

anlatabildim mi acaba

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...