Jump to content

Zeki insanlar daha az inanıyormuş.

Recommended Posts

Zeki insanlar daha az inanıyor 06.03.2009

Yapılan son araştırmalar zeka ve dini inançlar arasında ilginç bir bağlantı kurdu. Araştırmacılara göre zeka oranı daha yüksek olan insanlar daha az inanıyor.

Ulster Üniversitesi'nde emekli psikoloji profesörü olan Richard Lynn entellektüel kesimdeki pek çok insanın kendilerini, sıradan insanlara göre daha inançsız olarak tanımladıklarına dikkat çekti.

Richard Lynn, yüzyılı aşkın süredir dinde görülen çöküşün zeka seviyesi yüksek insanlarla doğrudan ilişkilendirildiğine dikkat çekiyor.

İnanç ve zeka arasında doğrudan bir ilişki olduğunu söyleyerek tartışmanın fitilini ateşleyen Lynn, üniversitelerdeki akademik çevrelerin toplumdaki diğer her kesime göre tanrıya daha az inandıklarını söylüyor.

Araştırmada İngiltere’nin entellektüel seviyesi yüksek araştırma topluluklarından “Royal Society” içindeki anket sonucu ele alınmış. Ankete Royal Society içindeki insanların sadece yüzde 3.3’lük bir kısmı Tanrı’ya inanırken İngiltere genelinde yapılan ankette toplumun %65.8’lik kesimi kendisini inançlı olarak tanımlıyor.

90’larda yapılan başka bir anket ise, Amerikan Bilim Topluluğu’ndaki üyelerin sadece % 7'lik bir kısmının tanrıya inandığını gösteriyor.

Ayrıca Lynn, ilkokul çağındaki çocukların çoğunun tanrıya inandığını, ama ergenlik dönemi sonrasında yani zeka seviyeleri yükseldiğinde, tanrının varlığından kuşkuya düştüklerini belirtiyor.

Profesör, “Times Higher Education” dergisine verdiği bir röportajda şunları söylüyor: “Neden akademisyenler toplumdaki genel nüfusa göre daha az inanıyorlar? Bunun cevabının çok açık bir şekilde zekanın göstergesi olduğuna inanıyorum. Akademisyenler toplumdaki diğer sıradan insanlara göre daha yüksek bir IQ ya sahip. Several Gallup’ın anketleri de gösteriyor ki zeka seviyesi yüksek insanlar daha az inanma eğilimindeler.”

Lynn, 20. Yüzyılda gelişmiş 137 ülkede dini inancın gittikçe zayıfladığını çünkü insanların zeka seviyesinin yükseldiğini de sözlerine ekliyor.

Buna karşılık, Profesör Gordon Lynch Birkbeck Üniversitesi’nde Çağdaş Toplum ve Din Merkezi Müdürü, Lynn’nin tezinin ekonomik,tarihsel ve sosyal faktörleri dışladığını belirtiyor.

London Metropolitan Üniversitesi’nde görevli Dr. David Hardman’da, IQ ve dini inanç arasında direkt bir ilişki olduğunu söylemenin çok zor olduğunu belirtirken, zeka seviyesi yüksek insanların sorunlar karşısında daha akılcı davrandıklarını ve kurumlara karşı daha güçlü inanca sahip olduklarını da sözlerine ekliyor.

gerçektende doğru bir tespit bu durumda cennet aptalların cehennemde zekilerinmi olacak*

Sitelerde Paylaş

Zekanın etkisi büyüktür, fakat toplum kültürü, örf adetlerin din ile iç içe geçmesi de, insanların inaması veya inanıyormuş gibi kendini kendırması üzerindeki etkisi fazladır..

Geçenlerde akraba ziyaterindeyiz, uzaktan akraba yaşlıca bir amca, "ne okuyon sen yağen" dedi. Mühendis olacam dedim. "Oku oku yeğenim, ülkeyi hep ateistler yönetiyo, sizlerin okuması bizi gururlandırıyo" falan filan dedi.. 5 saniye bön bön yüzüne baktım, ne cahil adamsın der gibi, sonra cevap vermeden kafamı çevirdim.. Toplumun büyük bi kesimi bu kafada, ve hiç höşgörüleri yok..

Sitelerde Paylaş
Zekanın etkisi büyüktür, fakat toplum kültürü, örf adetlerin din ile iç içe geçmesi de, insanların inaması veya inanıyormuş gibi kendini kendırması üzerindeki etkisi fazladır..

Geçenlerde akraba ziyaterindeyiz, uzaktan akraba yaşlıca bir amca, "ne okuyon sen yağen" dedi. Mühendis olacam dedim. "Oku oku yeğenim, ülkeyi hep ateistler yönetiyo, sizlerin okuması bizi gururlandırıyo" falan filan dedi.. 5 saniye bön bön yüzüne baktım, ne cahil adamsın der gibi, sonra cevap vermeden kafamı çevirdim.. Toplumun büyük bi kesimi bu kafada, ve hiç höşgörüleri yok..

Ülkeyi de hakikaten ateistler yönetse içimiz yanmayacak; elimizi sallasak tarikatçi, cemaatçi birisine çarpıyor...

Sitelerde Paylaş

Zeki insan dünyadaki onca kötülüğe karşı psikolojisini koruyabilmek için inanmayı tercih eder, inanmamayı değil. Bu yüzden çok yukarlarda birinin seni koruduğuna inanmak iyidir, birşey kaybettirmez.

tarihinde Beze tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
London Metropolitan Üniversitesi’nde görevli Dr. David Hardman’da, IQ ve dini inanç arasında direkt bir ilişki olduğunu söylemenin çok zor olduğunu belirtirken, zeka seviyesi yüksek insanların sorunlar karşısında daha akılcı davrandıklarını ve kurumlara karşı daha güçlü inanca sahip olduklarını da sözlerine ekliyor.

Kurumlara karşı daha güçlü inançlara sahip olmaları derken hangi kurumlar oluyor bunlar?

Zeki insan dünyadaki onca kötülüğe karşı psikolojisini koruyabilmek için inanmayı tercih eder, inanmamayı değil. Bu yüzden çok yukarlarda birinin seni koruduğuna inanmak iyidir, birşey kaybettirmez.

Eğer inançlı bir insan senin şu söylediğin gibi düşünerek inanıyorsa ben o insana gerçekten çok zekiymiş derim. Ama gerçek öyle mi? Öyle olmadığını biliyoruz değil mi?

Sitelerde Paylaş

Zeki insan o kötülüklerin nedenlerini ve kaynaklarını da doğru analiz edebilir.

Kendini nasıl koruması gerektiğini de iyi bilir. Psikolojisi falan bozulmaz.

Bilgi iyi bir şeydir. Her tür bilgi..

Bilgiyle donatılmamış bir zeka, ne kadar yüksek olursa olsun işe yaramaz, insanı müslüman bile yapar.

Zeka ve bilgi bir araya gelince de inançlar çöpe gider.

Hem de kendiliğinden...

Kısacası, yukarıda bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

Yaşanılan tecrübeler ve gözlemler sonucunda böyle bir korumanın olmadığını anlamak uzun sürmez sanırım.En azından zeki olan insanlar için. ;)

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zeka ile inancı aynı doğrultuda irdeleyen bir iradenin zeka seviyesini araştırmak gerekir. Zeka insanların yeteneğidir herkeste aynı ölçüde bulunmaz inanmak insanın kendi seçimidir yine herkes inançlı olamaz.

Dünya satranç şampiyonları, bilim adamları, vs... zeka gerektiren mesleklerde çalışanlar nasıl olurda bununla yargılanabilir?

Yukarıda da gördüm zeka yanlış kullanılmış bilgili veya araştırıcı vs denmeliydi. Tabi genellemeleri yaparken dikkatli de olunmalı...

Sitelerde Paylaş

Sen başörtülüsün diye devlet tarafından bizzat üniversitelere alınmazsan, müslümansın diye akademilerden kovulursan, askeriyeye giremezsen tabiki olacağı budur. Akademik özgürlük ortamı oluştuğunda zannediyorum durum değişecektir.

ikinci olarak da dinler zeki insanlara değil akıl sahibi insanlar için gönderilmiştir. Zeka bir öncelik değil hediyedir, düzgün kullanmak gerekir ve amaca yöneltilmelidir. Ama akıl karar mekanizmasıdır, Karar alıcıdır dolayısıyla Allaha inancın olup olmamasını akıl belirler zeka değil. Dolayısıyla bir araştırma yapılsa zannediyorum Din sahibi olanlar daha akıllı çıkarlar, Çünkü kararları bu hususta sabittir, kararları sabit, fikirleride değişmediği için hayatlarını daha düzgün idame ettirebiliyorlar. Tabiki araştırmak lazım...

Sitelerde Paylaş
Zeki insan o kötülüklerin nedenlerini ve kaynaklarını da doğru analiz edebilir.

Kendini nasıl koruması gerektiğini de iyi bilir. Psikolojisi falan bozulmaz.

Geçenlerde üniversite öğrencisi gencecik çocuğunu kanserden kaybetmiş biriyle karşılaştım, yazdıklarını okusa sana kıçıyla gülerdi.

Sitelerde Paylaş

Aslında zeki insan derken genelleme yapıyoruz. Ama ifade yanlış. Zeka başlı başına bir insanın inanma veya inanmama kararı alması için yeterli değildir. Sosyal ve insani diğer konular içinde bu böyle. Mantık ve idrak gücü bu konularda zeka kadar önemlidir. Çok zeki bazı insanların epey sorunlu oldukları bilinir. Zekası yüksek olupta mantık ve idrak gücü düşük insanlar vardır. Bu ayrımları bilmek bence önemlidir. Bu başlıkta zeka yerine akıl kelimesi daha uygun olurdu. Tabii yinede akıl kelimesini kullanmak zor. Çünkü IQ testi yapabiliyorsun ama akıl testi yapamıyorsun. Bu sebeple bu tür araştırmalarda hep zeka kelimesi kullanılmak zorunda kalınıyor ve okuyanlar tarafından zeka kelimesi akıl kelimesi gibi değerlendiriliyor. Bu işte aksayan birşey var.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Eğer inançlı bir insan senin şu söylediğin gibi düşünerek inanıyorsa ben o insana gerçekten çok zekiymiş derim. Ama gerçek öyle mi? Öyle olmadığını biliyoruz değil mi?

Bazıları bunu bilinçli yapar bazıları içgüdüsel olarak. Ama hepsi aynı kapıya çıkar, işin kolayı varken niye zoru seçsinler...

Sitelerde Paylaş
Bazıları bunu bilinçli yapar bazıları içgüdüsel olarak. Ama hepsi aynı kapıya çıkar, işin kolayı varken niye zoru seçsinler...

:):):) Çok uyanıkız biz diyorsun yani. İşin doğrusu bazen inanırların gizli bir anlaşması olup bir kısım insanı kandırdıklarını düşünmüyor değilim.:) Ortada gerçekten normal olmayan bir durum var.

Sitelerde Paylaş

zeki insanların daha fazla inanmama potansiyeli taşıdıkları gün gibi ortadadır.

ama bu inançlılar arasında onlar kadar zeki insanların olmadığı anlmına gelemez.

ama genel olarak zekilerin oran olarak arttığı yerde

inançsızlığın oranının da artacağı söylenebilir.

tabi inançsız olabilmek için zekadan dağa önemli olan

faktör kişinin içinde bulunduğu koşullardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...