Jump to content

Siz olsaydınız neyi tercih ederdiniz.?

Siz olsaydınız..?  

8 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Not:Bu konu forumun eski üyelerinden illegaltm in msn adresime göndermiş olduğu mail nedeniyle açılmıştır..

Bizim bir hulusi ağabeyimiz vardır alah rahmet eylesin.Yaşamında ki inişler çıkışlar hulusi abinin hayatını kararttığı onlarca insan ve hayatlarını kurtardığı binlerce insan.Hulusi abinin yaşamı bir örnek oldu bizler için.Hayatını çok iyi bildiğimiz hulusi abi şimdi tartışma konusu oldu.Bir yanda onun çok kötü cani cimri sahtekar olduğunu söyleyen yüzlerce insan,öteki tarafta onun çok iyi harikulade örnek alınması gereken bir insan olduğunu söyleyen milyonlar var.

Bizler Hulusi abiyi severdik.Ancak onun kötü olduğunu söyleyen insanların anlattıklarına bakınca kararsız kalıyoruz.Hulusi abi kötü müdür yoksa iyi mi?

Bu bizde bir fikir uyandırdı ve hulusi abinin tüm akrabaları ile görüştük.Hulusi abinin arkadaşlarıyla onu tanıyan herkez ile konuştuk.Bizimde bayağı tanışmışlığımız olduğundan başından gelen olayları çok iyi biliyorduk.tam 6 kişi çalışarak hulusi ağabeyin anılarını yaşantısını ses kaydına aldık.Sonra oturduk gecemizi gündüzümüze kattık.Hulusi abinin yaşantısını 2 dönem altında yazdık.1.bölümde yaptığı kötülükleri yazdık.2.bölümde ise iyilikleri yazdık.Ancak hulusi abi kötülük yaptıktan sonra iyilik yapar sonra kötülük yapar sonra pişman olur cezasını çeker iyilik eder ama yine kötülükten vazgeçmezdi.kötülükten vazgeçemediği gibi iyiliktende vazgeçemezdi.Bu yüzden kötülük ve iyilikler tarih sırasına göre yazılmadı.kötülükler ve iyilikler ayrı ayrı iki bölüm olarak toparlandı.Aslında bizler kitabın tamamını bildiğimizden hulusi abinin kötülüklerinin arkasında bile iyi niyet gördüğümüz oluyor.Bu yüzden iyi olduğuna hükmediyoruz.Neyse Çok güzel bir kitap oldu.Kitabı daha piyasaya sürmedik çünkü bir araştırma yapmak istedik.İnsanlar bu kitabı okusunlar ve hulusi abi hakkında görüş bildirsinler.iyi yada kötü olduğuna karar versinler.10 kişiye okuttuk ve

''Elimizde iki bölümden oluşan bir kitap var.kitap 500 sayfa.372 sayfası iyiliklerin yazılı olduğu bölüm 128 sayfada ise kötülükleri yazılı.Ancak 1.bölüm kötülükleri içeriyor.kitabı eline alıp okuyan 1. bölümü 1,2 sayfa okusa kötü olduğuna kanaat getiriyor.10 kişiden 8'i 1.bölümü ortalarına bile gelmeden hulusi abiye sövmeye başladı.Sonra bu kişiler o kitapta anlatılan kötülüklerden bir çok insanlara bahsettiler.insanların hepsi hulusi abiye düşman oldular.Oysa ki hulusi abinin kötülüklerine mukabil(denk) iyilikleride var.Ama malesef iyilklere sadece bir göz atmakla yetinenler oldu hulusi abinin iyi yönünü göremediler.

Peki siz olsaydınız hulusi abi hakkında nasıl hüküm verirdiniz.

1-O 8 kişi hata etmemiş.Çok büyük kötülükler yapan bu adamın yanlızca kötülüklerini okumak onun kişiliğini anlamaya yeter.Bu hüküm vermek için yeterlidir.

2-2.Bölümü okumak yeterlidir.İyi davranan büyük iyilikler yapan kişi iyidir.Kötülüklerini okuyup kafa karıştırmaya gerek yok.

3.Bütün kitabı okumak gerek.Hem kitabı bitirmeden asla bir yargıya varılmamalı.1.bölümü okurken kötü olduğunu akla bile getirmemek gerek.İyiliklerini okumak gerek o iyilikleri yapan kişi belkide o kötülükleride kötülük olsun diye yapmamıştır

Buyrun seçtiğiniz seçeneği yazın.

Şimdiden çok teşekkür ederiz...

tarihinde SkeptiC tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buradan çıkarmak istediğiniz sonuç ne?

Bir insan hayatı boyu pek çok kötülük yapmış olabilir ama o arada yaptığı bir veya birkaç iyilik o kadar büyük ve değerlidir ki, diğer tüm kötülükleri siler atar.

Bu mudur?

Allah'ın iyilik ve kötülüğe bakış açısına, iyilik ve kötülüğün O'nun tarafından nasıl değerlendirileceğine bizim aklımızın ermeyeceğine, bunu hiçbir zaman bilemeyeceğimize mi gelecek?

Bence bu bakış açısı kötülüğü onaylamaktan başka bir şey değil..

Bu da diğer tüm olumsuzlukları gizlice onaylamakla aynı.

Ayrıca kötülük ve iyilik nedir?

Kime göre iyi ve kötü?

Pek çok insanın kötülük addedeceği bir şey, öyle bir durum olur ki, en büyük iyiliktir aslında.

Liste çıkararak değerlendirilemez dolayısıyla.

Sitelerde Paylaş

Not:Bu konu forumun eski üyelerinden illegaltm in msn adresime göndermiş olduğu mail nedeniyle açılmıştır..

Bu mailde "benim için bu konuyu açın" mı diyor?

Bizim bir hulusi ağabeyimiz vardır alah rahmet eylesin.Yaşamında ki inişler çıkışlar hulusi abinin hayatını kararttığı onlarca insan ve hayatlarını kurtardığı binlerce insan.Hulusi abinin yaşamı bir örnek oldu bizler için.Hayatını çok iyi bildiğimiz hulusi abi şimdi tartışma konusu oldu.Bir yanda onun çok kötü cani cimri sahtekar olduğunu söyleyen yüzlerce insan,öteki tarafta onun çok iyi harikulade örnek alınması gereken bir insan olduğunu söyleyen milyonlar var.

Bu hulisi denen adamın iyi olduğunu söyleyen insanlar hayatlarında onu kitabını okumuşlarmı?

Yoksa bu hulisi denen adama birileri iyi olduğunu söylüyorda eğer bu hulisiye kötü derseniz size sonsuza dek işkenceler yapılacak falan diyormu?

Bizler Hulusi abiyi severdik.Ancak onun kötü olduğunu söyleyen insanların anlattıklarına bakınca kararsız kalıyoruz.Hulusi abi kötü müdür yoksa iyi mi?

Herkezin iyi ve kötü yanları vardır. Bu hulisininee vardır mutlaka, ama bu adam eğer diyorsa bir allah var beni elçisi yaptı bana itaat edin tüm karılar bana helal, benim gibi düşünmeyenleri gördüğünüz yerde öldürün, annalarımız kardeşlerimiz olan kadınlara mal diyorsa onları dövün diyorsa, 52 yaşında iken 9 yaşında kız ile yatıyorsa, kocası, kardeşi onun ile yapılan savaşta ölüyor ve hulisi bu kadın ile aynı gece yatıyorsa, gelini ile yatabilmek için insanların duygularını sömürüyor insanların evlat edindiği insanlara onlar ile yatılabilmesi için ayteler indiriyorsa bu adam kötü ve sapıktır.

Bu adama iyi diyenler inandıklarından habersiz insanlardır. birde bu adamı bile bile savunanlarda var bunlar dahada alttalar onlarada nurcu diyorlar.

''Elimizde iki bölümden oluşan bir kitap var.kitap 500 sayfa.372 sayfası iyiliklerin yazılı olduğu bölüm 128 sayfada ise kötülükleri yazılı.Ancak 1.bölüm kötülükleri içeriyor.kitabı eline alıp okuyan 1. bölümü 1,2 sayfa okusa kötü olduğuna kanaat getiriyor.10 kişiden 8'i 1.bölümü ortalarına bile gelmeden hulusi abiye sövmeye başladı.Sonra bu kişiler o kitapta anlatılan kötülüklerden bir çok insanlara bahsettiler.insanların hepsi hulusi abiye düşman oldular.Oysa ki hulusi abinin kötülüklerine mukabil(denk) iyilikleride var.Ama malesef iyilklere sadece bir göz atmakla yetinenler oldu hulusi abinin iyi yönünü göremediler.

Böyle yapanda olabilir ama birde bu hulisinin yaptığı onca kötülüğe, sapıklığa, sadistliğe, ramen hala o çoooookk iyi diyenlerde oluyor.

Peki siz olsaydınız hulusi abi hakkında nasıl hüküm verirdiniz.

1-O 8 kişi hata etmemiş.Çok büyük kötülükler yapan bu adamın yanlızca kötülüklerini okumak onun kişiliğini anlamaya yeter.Bu hüküm vermek için yeterlidir.

Bu yaptığı kötülüğe bağlı.

Bir adam kendi uçkuru için pek çok insanın ölümüne sebep olduysa, bu adama inanan zavallılar hala dünyada sürüm sürüm sürünüyorsa, onca insan bu kadar sapıklığı, sadistliği olanca saçmalığına ramen hala savunuyorsa, bu adama inananların duyguları günümüzde bile hala şerefsizler tarafından sömürülüyorsa, bu adam kötüdür.

2-2.Bölümü okumak yeterlidir.İyi davranan büyük iyilikler yapan kişi iyidir.Kötülüklerini okuyup kafa karıştırmaya gerek yok.

Bir adamın nasıl iyilikler kötülükler yaptığını bilmek gerekir, ama tabi müslümanlar için böyle bir şeyi bilmeye gerek yok, onlara birileri bu hulisi iyi eğer ona ötü derseniz vay halinize dediği için korkudan bu adam onların sülelesini öldürse yine iyi derler.

3.Bütün kitabı okumak gerek.Hem kitabı bitirmeden asla bir yargıya varılmamalı.1.bölümü okurken kötü olduğunu akla bile getirmemek gerek.İyiliklerini okumak gerek o iyilikleri yapan kişi belkide o kötülükleride kötülük olsun diye yapmamıştır

Kitabın tamamını okumak gerek bir yargıya varabilmek için.

Ama bu kitabın içinde bu hulisi ben ne söylersem doğrudur, ne yaparsan doğrudur, bunları ben değil allah söyletiriyor, gibi yaptığı sapıklıkları insanların inançlarını kullanarak kendisine çıkar sağlıyorsa, hala bu adama iyi demek olsa olsa onun ne olduğu konusunda ön yargıları olan kişilerin işi olabilir.

Sitelerde Paylaş

Konuyu illegaltm in isteği üzerine açtım.

Kendisinin bu anketle nereye varacağını tam olarak kestiremiyorum..Zira konunun ana temasını bana da bildirmedi..Mail attım cevap verir bir zaman sonra..Ben sadece ricasını yerine getirmek istedim o kadar..

Yalnız benim tahminlerime göre konuda adı geçen hulusi adlı kişi,muhammed..

İllegaltm muhammedin kötü yanlarının varlığının yanında iyi yanlarınında olduğunu söylemeye getiriyor..

Dolayısıyla hulusi hakkında geniş kapsamlı bir yargıda bulunmamız için hayatının her noktasını okumamız gerektiğini,sadece bir noktadan değerlendirmememizi söylüyor..

Belkide konunun seyrine bakarak başka bir yargıya varacak bunu bende bilemiyorum..

Ancak konuyu okuyan her arkadaşın ankete katılmasını rica ediyorum.

Sitelerde Paylaş

"Çok büyük kötülükler"den kastedilen nedir?Bu kötülükler;cinayet,tecavüz,sübyancılık,yağmacılık... gibi gerçekten çok büyük kötülüklerse artık o adam ağzıyla kuş tutsa da farketmez.Kötü bir insandır...

Sitelerde Paylaş

Yapılan kötülükler önemli, İyilik göreceli bir kavramdır kime göre iyilik yapmış önemli, ilk bölümü sadece kötülüklere ayırırsan insanda ister istemez bir yargı oluşur. Yazan kişilerinde yazarken tarafsız yazıp yazmadığı önemli. Bu kadar çok soru işareti ve açıklığı olan kitap beynini kullanabilen insalara uymaz buda önemli. İllede cevap verilcekse 3. şıkkı işaretledim ama sadece ¨Kitabın tamamını okumadan bir yargıya varılmamalı¨ kısmı için.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleeeeee

Sevgili Jadi

Neden öyle, melül melül bakiyorsun

Bakma öyle,

Yüreyimi yakiyorsun.

Yanani tanri görmüyor isde

ancah ,sen kadirsin buna

Gel ,Benden gayrisina kis de.

Yüzü güzel olanin,ruhuda güzeldir derler

Güzelin yamyami cohdur

Tutsalar, cig cig yerler.

Benden gayri kim yerse seni

Midesine otursun.

Eski ambulans alarak

Hastaneye götürsünnnnnnnnnnnnn:-))

tolonbeg

Coh gisgancimdir vallaaaaa

Beddualarimda tutar yani.

Cünkü serde azda olsa din adamligi varya.

Dede

Baba

Kayin baba

Amca

Dayi

Bacanak

Hepsi din adami

Onlardan azda olsa birseyler kaldi üstümde.

Bu nedenle beddualarim tesirlidir.

Dikkat edinde

Sevgili Jadiya asilmayin:-)))).

Tabiiki saka.

sevgiler ,mehebbetler,mutlu ,umutlu gelecekler.

tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Sevgili İllegaltm mailime cevap vermiş..Bir kaç cümle haricinde olduğu gibi veriyorum.

Aslında sizlerin konuda ki hulusi abiyi peygamber sanacağınızı biliyordum.Ama aslında hulusi abi dediğim şahıs tüm insanlıktır.muhammed,isa,dawkins..gözetmeden oluşturduğum bir bireydir.Din dil ırk gözetmeden oluşturduğum birisi..

Şunun altını çizerim.

Hulusiyi peygamber olduğunu varsayan kişi -buna sende dahilsin kardeşim- onu peygamberlikten çıkar ve sıradan bir insan gibi yargıla.

Çünkü hulusi abi sıradandır.

Konuda bir yere dikkat çekmek istiyorum.

bir cümleye...

10 kişiden 8'i 1.bölümü ortalarına bile gelmeden hulusi abiye sövmeye başladı.Sonra bu kişiler o kitapta anlatılan kötülüklerden bir çok insanlara bahsettiler.insanların hepsi hulusi abiye düşman oldular.

Sorun şu cümlede kardeşim.Benim peygamberi yada başka bir insanı eleşttiren kişiyle tek derdim adaletsiz olmaları.Birçok kişi peygamberi bu şekilde dünyanın en cani bireyi haline getiriyor.

Hulusi abinin kötülüklerinin bahsedildiği insanlar neden hulusi abinin kitabını eline alıp okumazlar?

Neden kitabı alsalar okusalar bile kitabı ne canilik yapmış ne şerefsizlik yapmış bu hulusi diye açıp okurlar?

Sitelerde Paylaş

Sorun şu cümlede kardeşim.Benim peygamberi yada başka bir insanı eleşttiren kişiyle tek derdim adaletsiz olmaları.Birçok kişi peygamberi bu şekilde dünyanın en cani bireyi haline getiriyor.

bir insan aynı anda çok feci kabahatler işliyorsa

ama öte yandan çok da güzel şeyler yapıyorsa

yaptıklarının göstermelik olduğu düşünülebilir.

yani peygamberlik iddiasındaki adam yeri inandırıcı olabilmek adına

gerekince cömertlik de yapar,

günde tek öğün de yer,

bir çulun üzerinde de uyur.

amaç insanları etkilemek değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...