Jump to content

Neden Müslüman Olmalıyım/Olmalıyız?

Recommended Posts

Sen öyle san sevgili jadı,

Obama başkan olduktan sonra abd de kadın ile erkek aynı işe eşit para almaya başladı, evvelinde ise aynı işte kadın erkekten % 20 daha az ücret alıyordu, yeni yasalaştı, obamanın hemen ardından, daha bir yıl bile olmadı yani.

Özellikle kuzey avrupa ülkelerinde kadınlar tamamen eşit haklara sahiptir,kadın is hayatında ve sosyal hayata her zaman aktiftir,ev kadını diye bir meslek mevcut değildir...Sen amerikaya bakıp kendini avutmaya çalışma,Orda da kadınların hakları senin aklının alabileceği sınırlardan çok geniştir bebişim

Sitelerde Paylaş
  • İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1) Kadının mahkemede şahitliğinin değeri erkeğin yarısıdır.

2) Kadın babasından kalan maldan, erkek kardeşinin aldığının yarısını alır.

3) Erkek çok karıyla evlenebilir, kadın tek erkekle evlenebilir.

4) Erkek kadını tek sözle boşayıp sokağa koyabilir, kadın boşayamaz.

5) Kuran açıkça erkeğin kadından "bir derece üstün" olduğunu söylemiştir.

6) Kadın yanında bir erkek akrabası olmaksızın seyahat edemez.

7) Kadın tepeden tırnağa örtünmek zorundadır.

Ludwig, millete dinlerini öğretmek gibi bir misyona girmemiz ne kadar trajikomik değil mi? :)

Dinlerini bilmeyenlere duyrulur...

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sen öyle san sevgili jadı,

Obama başkan olduktan sonra abd de kadın ile erkek aynı işe eşit para almaya başladı, evvelinde ise aynı işte kadın erkekten % 20 daha az ücret alıyordu, yeni yasalaştı, obamanın hemen ardından, daha bir yıl bile olmadı yani.

Sevgili arkadaşım,

Senin inanmıyor/kabul etmiyor olman var olan gerçeği değiştiriyor mu, ben onu soruyorum. Sen şu an dünyada erkek egemen değil diyebiliyormusun net olarak, büyük çoğunluk demen beni destekliyor çünkü. Buna cevap alayım, diğerlerini de cevaplayacağım.

Sevgiler...

Sevgili berquzar..

Sizi bi ara dinden çıkarmak lazım..

Ama bu konuyu bir kenara bırakırsak..

Şunu ele alabiliriz..

Sizin savunduğunuz kuran ile bizim savunduğumuz gerçeklik arasında bir fark var..

Kuran her ne kadar bizim için sapıkça ve bir arap sözü olsa da; sizin için tanrı katından gelen bir nimet.. Kusursuzluk abidesi..

Bizim savunduğumuz gerçeklik ise zamanla şekil alacak bir unsur.. Eksikleri ve sorunları olsa da, gerçeklik.. Bunu atlamamak lazım...

Sizin ise gerçekten daha üstün olarak lanse ettiğiniz inanç, bu şüpheye yer vermeli midir? Kadın erkekten 1 derece eksik görülmeli midir? Kuran eğer gerçeklik ise; her ne şart ve dönem olursa olsun, kadın-erkek eşitliğini savunması gerekmez mi? Yoksa sizin mutlak gerçekliğinize göre kadın erkekten %50 eksik mi olmalıdır?

Neresinden tutarsanız tutun bu işin, ıslak. Kaygan..

İyi bir insansınız.. Ama erdemle, bunun kimsenin tekelinde olmadığı gerçeğini bir anlasanız..

O Kuranda varsaydığınız erdem sizin içinizde.

Sitelerde Paylaş
Sevgili arkadaşım,

Senin inanmıyor/kabul etmiyor olman var olan gerçeği değiştiriyor mu, ben onu soruyorum. Sen şu an dünyada erkek egemen değil diyebiliyormusun net olarak, büyük çoğunluk demen beni destekliyor çünkü. Buna cevap alayım, diğerlerini de cevaplayacağım.

Sevgiler...

Sevgili Bergüzar,

Seni desteklesem ve "evet, erkek egemendir" desem ne değişecek?

Kaldı ki ben bunu böyle değerlendirmediğimi belirttim. Erkek egemen falan değil dünya.

Bu kocaman bir yanlış..

Dünyada erkeğin egemen olduğu, kadının esamesinin okunmadığı pek çok yer var. Öncelikle İslam ülkeleri.

Ama bu zaten yeni bir bilgi değil ki..

Dinlerden sıyrılan, modern veya modern/çağdaş olma yolunda hızla ilerleyen tüm ülkelerde, erkek egemenliği yok.

Ve bu ülkelerin sayısı toplam ülke sayısının kesinlikle yarısından çok fazla.

Bizimki gibi kadının kendini küçümsediği ülkelerdeki kadınlar da bu bahaneyi son derece başarıyla kullanıyor.

"Ama ne yapayım, zaten dünya erkek egemen bir yer" demek hakkını kullanabilmek için, sözde olduğu zannedilen bu egmenliği kendi eliyle besliyor.

Dinler de buna pek güzel destek oluyor. Destek olmakla kalmıyor, kadına öyle olması gerektiği konusunda ölümüme baskı yapıyor.

Kadını öldürüyor.

Taşla.

Sitelerde Paylaş
Bak gördünmü sevgili Freddie,

Beni yanlış anlamışsın diyorum, elbet özgürlük ve hak kavramında aynen senin gibi düşünüyorum, hatta kapitalizmin sonuna kadar düşmanıyım ama gerçekler bu yönde demek onları kabullenmek demek değil, gerçeğe göre hareket alanı yaratmak demektir.

Bunu bilimle de bağdaştırabilirsin, şimdi burda birçok evrim savunucusu gelip beni onaylar, canlılık böyle işler der, baskın genin baskın olma durumu ve baskın cinsin baskın olma durumu der vs vs. Bu kadar baskınlığın arasında sen eşitlikçi yaşayabilirsen işte o zaman doğruya ulaşmışsın demektir.

Bunun müslüman kadın olmakla ilgisi ne bergüzar?

Senin bakış açına göre ben, sen, biz, dominan mıyız?

Genlerimize mi borçluyuz yani bu haklarımızı?

Çağdaş haklara sahibiz çünkü..

Sitelerde Paylaş
Bergüzar Hanım hala Müslüman mısınız ? Size çok şaşıyorum kadın olarak Müslüman kalabilmek hemde bu forumda bu kadar süredir bulunurken.Yoksa siz bizim bildigimiz Müslümanlardan mısınız ?

Yok canım ben senin bildiğin müslümanlardan değilim.

Yalnız kuran diyen bir müslümanım.

Başım açıktır, namazımı kılarım hemde tırnaklarımdaki ojelerimle.

Hepimizin kardeş olduğunu bilirim, bu yüzden kimseyi incitmem, üzmem.

İnsan olan herkese sonuna kadar saygı duyarım.

Bana direk bir saldırı olmadığı zaman kendimi savunma ihtiyacı hiç hissetmem.

Kadın olarak dinin bana verdiği hakları sonuna kadar biliyorum ama bu hakların toplumdaki durumlarının olumsuz yönleri benim dine bakışımı değiştirmiyor, onlar toplumun ayıpı ve sorunudur diyorum ve elbirliği ile çözüm üretilmesinden yanayım.

İslam sosyalleşmeye önem verir diyerek elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya gayret ediyorum.

Kocaman bir yüreğim var, oraya herkesi sığdırabiliyorum, hatta nefilimlileri bile :rolleyes:

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Merhaba IFeelGood,

Geleneksel İslamcılar kadını arka plana iten, toplumsal hayattan soyutlayan, abuk sabuk bir inancı savunuyorlar, bu açıdan söylediklerininin pek çoğunu ben de destekliyorum. Böyle birşeyin kabul edilmesi mümkün değil. <_<

Bir kadının avret yerinin neresi oldugunun (el-yüz ve ayaklar hariç bölgeleriymiş!) kararı bile örümcek kafalı erkekler tarafından veriliyor... Toplumsal hayattan soyutlanmış, elinden hakları alınmış, cahil kadın da bunları sorgulamadan kabul ediyor ne yazık ki! :angry:

Ben kendi adıma, müslüman bir kadın olarak, bu tarz söylemlerde bulunan dincilerle elimden geldiğince mücadele ediyorum, her zaman da edeceğim.

Dün gece Siyaset Meydanı'nı izledim. Belki izlemişsindir, konu “Din, Bilim ve Darwin”di. Katılımcılar da iki tane ilahiyatçı -Abdülaziz Bayındır ve Mehmet Bayraktar- ve evrim konusuna vakıf bir jeolog-akademisyen Celal Şengör. Programın sonlarına doğru öğrencilerden birisi Şengör’e aklın-zekanın evrimiyle ilgili bir soru yöneltti. Şengör ise aklın evrimini, beynin büyüklüğüyle ilişkilendirdi. Açıkçası duyunca kulaklarıma inanamadım. Biliyorsun kadın beyni erkek beynine oranla daha hafif. Hatrımda yanlış kalmadıysa yaklaşık 150 gr kadar bir fark var arada. Bu iddiaya göre erkeğin beyni kadının beynine göre daha çok evrilmiş oluyor... ! Stüdyoda bir insan evladı da kalıp şu soruyu yöneltmedi hocaya, sinir olduğumla kaldım...(zaten seyirciler çok kalitesizdi)

“Dinci” yobazlarla nasıl mücadele ediyorsak, bunlarla da edilmeli diye düşünmekteyim.

Selam

Sitelerde Paylaş
Programın sonlarına doğru öğrencilerden birisi Şengör’e aklın-zekanın evrimiyle ilgili bir soru yöneltti. Şengör ise aklın evrimini, beynin büyüklüğüyle ilişkilendirdi. Açıkçası duyunca kulaklarıma inanamadım. Biliyorsun kadın beyni erkek beynine oranla daha hafif. Hatrımda yanlış kalmadıysa yaklaşık 150 gr kadar bir fark var arada.

“Dinci” yobazlarla nasıl mücadele ediyorsak, bunlarla da edilmeli diye düşünmekteyim.

Selam

Şimdi biz erkeklerden 150 gr civarında daha mı az akıllıyız epifun, bunu mu diyorsun yani :unsure:

O zaman evrimde bile erkek egemenliği var, böyle ise benim tezim güçlenmiş oluyor.

Yani ne olursa olsun erkek egemen dünya :huh:

Sevgiler canım...

Sitelerde Paylaş
Şimdi biz erkeklerden 150 gr civarında daha mı az akıllıyız epifun, bunu mu diyorsun yani :unsure:

O zaman evrimde bile erkek egemenliği var, böyle ise benim tezim güçlenmiş oluyor.

Sevgiler canım...

Kadınların beyinleri değil bütün uzuvları erkeklerden daha küçüktür.Vücudun bütünüyle oranlarsan kadın ve erkek beyni eşit orana sahiptir,

Büyük beyni olan zeki olsaydı,şu an dünyayı filler yönetiyor olurdu.

Sitelerde Paylaş
Yok canım ben senin bildiğin müslümanlardan değilim.

Yalnız kuran diyen bir müslümanım.

Başım açıktır, namazımı kılarım hemde tırnaklarımdaki ojelerimle.

Hepimizin kardeş olduğunu bilirim, bu yüzden kimseyi incitmem, üzmem.

İnsan olan herkese sonuna kadar saygı duyarım.

Bana direk bir saldırı olmadığı zaman kendimi savunma ihtiyacı hiç hissetmem.

Kadın olarak dinin bana verdiği hakları sonuna kadar biliyorum ama bu hakların toplumdaki durumlarının olumsuz yönleri benim dine bakışımı değiştirmiyor, onlar toplumun ayıpı ve sorunudur diyorum ve elbirliği ile çözüm üretilmesinden yanayım.

İslam sosyalleşmeye önem verir diyerek elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya gayret ediyorum.

Kocaman bir yüreğim var, oraya herkesi sığdırabiliyorum, hatta nefilimlileri bile :rolleyes:

Sevgiler...

Bergüzar, tırnaklarındaki ojeler ve başındaki açık saçların için yollarda sopalayacak olan gerçek müslüman kardeşlerinizin çok yakın yolda olmaları seni hiç ürkütmüyor mu?...

Sitelerde Paylaş

Sevgiler canım...

Hayır, öyle bir şey demiyor olması lazım.

Aradaki fark zeka veya akıl azlığı olarak değerlendirilemez.

Vücuda oranlamalısın!

Nitekim IQ skorlarında erkeklerden kat ve kat üstün kadınlar vardır.

Mesela Marilyn von Savant.

Erkek ve Kadının evrimsel süreç içerisinde beyinlerinin bazı fonksiyonlarındaki gelişen farktan bahsedebiliriz.

Örneğin erkeklerin ortalama olarak uzamsal zekalarını daha gelişmiş olduğu gözlenebilir.

Kadın'ın da hakeza linguistic zekasında ortalama olarak bir gelişmişlik gözlenebilir.

Ama bu Kadın erkekten daha az akıllıdır veya daha az zekidir anlamına gelmez.

Bu arada akıl ve zekanın farklı kavramlar olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Kısacası erkek ve kadın için zihinsel yönden aşağı olma veya yukarı olma gibi bir şeyden şu an için bahsedemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Merhaba Epifun,

Benim gibi düşündüğünüzü ve yaşadığınızı biliyorum. Sizinle ve sizin gibi düşünenlerle ayrıldığımız nokta, sadece inançlı olup olmadığımız.

Ve tabii İslam'ı ve Kur'an'daki ayetleri yorumlama biçimimiz.

Siz onları benim/bizim okuyup yorumladığımızdan farklı yorumluyor ve pratik hayatta hiçbir engel oluşturmadığını söylüyorsunuz. Bana/bize göre doğru yorumladığını söylediğimiz inanırları da yobaz buluyor, onlardan nefret ediyorsunuz.

Şimdi buraya ayetleri getirip tek tek tartışmamız çok anlamsız olacak çünkü onlar burada yüzlerce kez tartışıldı.

Ne siz, ne de ben ikna olmayacağız tabii.

Ben onların gerici, ilkel ve insanlık, özelde kadın düşmanı ayetler olduğunu söyleyeceğim, siz ise eksik ve yanlı değerlendirdiğimi..

Ve muhtemelen, sonunda da "algıda seçicilik" diyeceksiniz.

Kadın beyninin erkek beyninden daha küçük olduğu doğru. %10 gibi bir fark var sanırım. Gözle görülür bir fark değil belki ama, yine de farklı.

Fakat kaçırdığınız şey, kadınların vücut ağırlığının da erkeklerden %10 kadar hafif olduğu..

Yani kadının beyninin kendi vücuduna oranı ortalama yüzde 2,5, iken erkeğin yüzde 2'dir.

Bir erkeğin beyninin ağırlığı -yine ortalama-, 1,375gr'dır.

Sonuçta kadınlar vücutlarına oranla daha büyük bir beyne sahiptirler.

En doğru şekilde ifade edersek, erkeklerin beyinlerinin kadınlarınkinden büyük olma nedeni yalnızca yaş, vücut ağırlığı ve cinsiyet farkından kaynaklanır.

Ve zekayla hiç ilgisi yoktur.

Celal Şengör de kendi cinsi içindeki en zeki adamlardan biridir.

Eğer böyle düşüneceğinizi bilse, emin olun bunu da açıklardı.

Hem sizin baktığınız gibi bakarsak, çocukların hepsini yetişkinlerle kıyaslayabilir ve düşük zeka ilan edebiliriz..

Fırsat bulursanız, sevgili Hacı'nın Bilim Forumu'nda beynin evrimiyle ilgili oldukça yararlı bir yazı dizisi var, onu okuyun.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=14592

Sevgiler..

*Bergüzar'ı da yanıtlamış oldum sanırım.

Sitelerde Paylaş
Kadınların beyinleri değil bütün uzuvları erkeklerden daha küçüktür.Vücudun bütünüyle oranlarsan kadın ve erkek beyni eşit orana sahiptir,

Büyük beyni olan zeki olsaydı,şu an dünyayı filler yönetiyor olurdu.

Celal Şengörün dediğine cevabın var mı?

Bergüzar, tırnaklarındaki ojeler ve başındaki açık saçların için yollarda sopalayacak olan gerçek müslüman kardeşlerinizin çok yakın yolda olmaları seni hiç ürkütmüyor mu?...

Kesinlikle hiç ama hiç ürkmüyorum.

Hatta geçenlerde cuma namazında bir amca camide beni tersledi.

Hristiyan bile böyle başık camiye gelmiyor saygısız dedi bana :rolleyes:

Bende dedim ki,

Amca amca o hristiyana sen kafasını zorla kapatıp camiye sokuyorsun, ben ise buraya ibadete geliyorum, ah aradaki farkı bir görebilsen ;)

Bence bu lafım amcaya 10 sene yeter :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Sevgili Peygamberimiz Muhamed zaten kadınların erkeklerden daha aptal olduğunu açıkça söylemiştir. Bakınız Buhari 1:301

Kuran'daki bir ayeti açıklamıştır. Ayet "bir erkeğin şahitliği, iki kadının şahitliğine eşittir" diyor. Hz Muhammet de açıklıyor bunun niye böyle olduğunu. Kadın aklen eksiktir diyor.

Olayın otoritesi bunu söylüyor. Tartışacak birşey kalmadı.

Sitelerde Paylaş
Celal Şengörün dediğine cevabın var mı?

Kadınların bütün organları erkeklerden küçüktür.Kalp,ciğerler,böbrekler....hepsi...Bu durum erkeklerden daha az yaşamamıza neden oluyor mu?Hayır.Hepsini gömüyoruz evelallah..

Cevabımı ayrıca verdim zaten.Beyin büyüklüğüyle akıllı olunsaydı,fillerden akıllısı olmazdı.Beynin vucut ile orantısal büyüklüğüdür önemli olan.

Bunu da geçelim,eğer evrimsel olarak kadınları incelersek her açıdan erkeklerden daha başarılı evrim geçirmiş organizmalar olduğumuzu görürüz.Ama taptığım put senin gözünü o kadar karartmış ki,kendinin ikinci sınıf olduğunu ispatlama derdine düşmüşsün.Bir adamın üzerinde fazla düşünmeden ortaya attığı asılsız bir iddaya balıkma daldın

Sitelerde Paylaş
Kadınların bütün organları erkeklerden küçüktür.Kalp,ciğerler,böbrekler....hepsi...Bu durum erkeklerden daha az yaşamamıza neden oluyor mu?Hayır.Hepsini gömüyoruz evelallah..

Cevabımı ayrıca verdim zaten.Beyin büyüklüğüyle akıllı olunsaydı,fillerden akıllısı olmazdı.Beynin vucut ile orantısal büyüklüğüdür önemli olan.

Bunu da geçelim,eğer evrimsel olarak kadınları incelersek her açıdan erkeklerden daha başarılı evrim geçirmiş organizmalar olduğumuzu görürüz.Ama taptığım put senin gözünü o kadar karartmış ki,kendinin ikinci sınıf olduğunu ispatlama derdine düşmüşsün.Bir adamın üzerinde fazla düşünmeden ortaya attığı asılsız bir iddaya balıkma daldın

Kıçından element uydurur gibi benim dine ve kurana bakışımı bile bile hala element uydurmaya devam ediyorsun...

Adam öyle demiş, bende niye demiş diye sordum epifunun iletisine karşılık.

Ve sana yazarken Ifeelgood açıklamış zaten, bu konuda fazla bilgim olmadığı ve ıfeelgood'un da bilgisine güvendiğim için tamam diyorum.

Ama ben bir inanır olarak ve bir yıldan fazla bir süredir bu forumda nasıl bir dindar olduğumu anlatarak ağzımda tüy bitirdim ama sen nasıl bunu beceriyorsun anlamıyorum

Benim Tanrım erkek ile kadın arasında böyle bir ayrıcalığı uygun bulmuyor, eşitiz. Üstünlük takvada.

Sen birgün inanır olursan kafadan kendini 2. sınıf insan olmaya doğru itiyorsun farkında değilsin.

Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...

Müslüman olup İslami gelenek ve kurallara göre yaşamayı tercih ettiğimde, bugün sahip olmadığım ne gibi hak ve özgürlüğe, rahatlığa, veya belki ayrıcalığa sahip olabileceğim?

İslam, bir kadına bugün sahip olamadığı neyi/neleri kazandırabilir?

Neden müslüman olmalıyım?

İslami kurallara göre:

Çalışıp para kazanmaya devam edebilecek miyim?

İstediğim an istediğim yere gitme özgürlüğüm sürecek mi?

Kocamı boşayabilecek miyim?

Veya ona "hayır" deme hakkım ve özgürlüğüm olacak mı?

Örtünmem gerekecek mi?

Bütün bunlar hali hazırda sahip olduğumuz en temel haklarımızdan bazıları.

Bunlar devam edecek mi?

Daha da önemlisi, bunların üzerine ne ekleyecek?

Müslümanlar neden gelip bize "İslam'ı kabul edin" der?....

------------------------------------------

demiştim. Ve hiçbir yanıt gelmedi neredeyse. Pratik hayatta İslam'ın şu günkünden daha nitelikli, satandartları daha yüksek ne gibi yararları olacak?

Hep 1400 yıl öncesini konuşuyoruz.. Biraz da günümüze bakalım.

Sitelerde Paylaş

Yanlış örnek. Sen dibe vurmuş, hayatını "uyuşturucu, partiler ve seks"ten ibaret gören bir kadının, saygınlık kazanmak için müslüman olmaktan başka yol bulamadığını ifade ettiği bir video getirmişsin.

Birincisi, bizler zaten öyle yaşamıyoruz ve hayatımız yeteri kadar düzgün, ikincisi saygınlık kazanmak için bir dine (hele de İslam'a) ihtiyaç yok. Hayat çok basittir, dinler uyuşturucular gibi, o basitliği görmeyi engeller.

İnsan aklı her şeye yeter cübbeli. Saygınlık kazanmak için en son ihtiyaç duyulacak şeydir din.

Onu ben kendim, kendi aklımla kazanırsam kıymeti var.. Ötekisi aldatmaca..

Olmadı cübbeli. Yanlış örnek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...