Jump to content

İnançlara saygı meselesi üzerine...

Recommended Posts

Bir chat odasındaki yazışmalar üzerine bu başlığı açmayı uygun gördüm.

Müslüman arkadaşlar sık sık inançlarına saygı duymamız gerektiği konusunda serzenişlerde bulunurlar. Kuran yakmak, cami yıkmak onlara göre inançlarına yapılmış bir saygısızlıktır.

Müslüman arkadaşlar cevap verirlerse memnun olurum:

İslamın peygamberi muhammed, neden kabedeki putları yıkarak putperest insanların inançlarına saygısızlık etmiştir?

Verilen cevaplara göre sorulara devam edeceğim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnanç zaten çok göreceli bişey.İnanca saygı sonucunda en saçma batıl inançlara bile saygı göstermek zorundamıyız,yoksa sadece çoğunluğun inancımıdır saygı duyulması gereken..Yada en basiti müslümanlar neden satanistlerin inancına saygı göstemiyor da onların kutsalına gece gündüz sövüyor?Değil mi?

Sitelerde Paylaş
İslamın peygamberi muhammed, neden kabedeki putları yıkarak putperest insanların inançlarına saygısızlık etmiştir?

Okkalı bir tokat olmuş bu... Kuran'dan, hadisten ve İslam tarihinden daha binlerce "inanca saygısızlık" örneği de getirilir aslında... Ama bu örnek bile tek başına İslam'ın kendinden başka hiçbir inanca saygısı olmadığını gösterir.

Sitelerde Paylaş

Müslüman arkadaşlar sık sık inançlarına saygı duymamız gerektiği konusunda serzenişlerde bulunurlar. Kuran yakmak, cami yıkmak onlara göre inançlarına yapılmış bir saygısızlıktır.

bu konuda bir konu açtım.

burada cevap var bakabilirsiniz....

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=19739

Sitelerde Paylaş

Peygamber kabede putları yıkarken orda putperestmi kalmıştıki?Saygısızlık olsun!

Diğer inançlara saygı duymuyor diye düşündüğün islam onlara cizye karşılığında güvenlik sağlamıştır.

Şimdi bülbül gibi ötmeye başlarsın yok efendim cizye haraçta bilmemnede hayır efendim cizye haraç değildir.

Şu an devletin aldığı vergiden zerre farkı yoktur.Mesela bu ülkede türk vatandaşı olmayan bir insan türklerle aynı haklara sahip değildir.Ve bu gayet normaldir.Neyse asıl mesele şudur.Diğer inançlara saygısızlık vs.yoktur.

Cizyesini veren islam devletinin güvenliği altında hayatını sürdürür.Yani diğer inançlara tahammülsüzlük yoktur.

O ancak komünistlerde olur hatırlayalım tüm dindarları kesmişti rus devrimcileri islam o kadar vahşi olamaz.

Sitelerde Paylaş

İnançların hiç bir saygınlığı yoktur.

Neden olsun ki..

Dünyada o kadar çok ve çeşitli inanç var ki. Onların hepsine saygınlık duymak herşeyden önce aptallıktır.

İnançlara saygı duyulmaz.

Saygı duyulan, onlara inananların inanma özgürdüğüdür.

Hepsi o kadar.

Biri putlara inanır.

Diğer putları kıramaya inanır..

Her iki inanç da bende saygınlık uyandırmaz. Kimsede de uyandırmamalıdır.

Ama hem putlara inananların, hem de onları kırmaya inananların inanma özgürlüğüne saygı duyulmalıdır.

Siz sapla samanı karıştırıyorsunuz.

Burada iki ayrı kavramı birlikte tartışıyorsunuz.

Biri inançlar, diğeri inançlara inanmak özgürlüğü..

İnançların saygınlık uyandırmaları için bizim kendi inançlarımızla örtüşmeleri gerekmektedir.

Benim inancımla örtüşmeyen bir inanaca saygı duymak, benim ne kadar hoşgörülü değil, ne kadar aptal olduğumun işaretidir.

Sitelerde Paylaş
Hz. Muhammed, putlara tapmaya isyan ediyor. Bu isyan aslında otoritelerini o putlardan alan Mekke aristokrasisine isyandır.

O zaman biz de oıtoritesini dinden alan islamcı burjuvaziye isyan olaraktan gidip tüm camileri ve kuranları yakarsak anlayışla karşılarsın, öyle mi???

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Peygamber kabede putları yıkarken orda putperestmi kalmıştıki?Saygısızlık olsun!

Diğer inançlara saygı duymuyor diye düşündüğün islam onlara cizye karşılığında güvenlik sağlamıştır.

Şimdi bülbül gibi ötmeye başlarsın yok efendim cizye haraçta bilmemnede hayır efendim cizye haraç değildir.

Şu an devletin aldığı vergiden zerre farkı yoktur.Mesela bu ülkede türk vatandaşı olmayan bir insan türklerle aynı haklara sahip değildir.Ve bu gayet normaldir.Neyse asıl mesele şudur.Diğer inançlara saygısızlık vs.yoktur.

Cizyesini veren islam devletinin güvenliği altında hayatını sürdürür.Yani diğer inançlara tahammülsüzlük yoktur.

O ancak komünistlerde olur hatırlayalım tüm dindarları kesmişti rus devrimcileri islam o kadar vahşi olamaz.

Demek putperstlerin yanında putları kırmak saygısızlık oluyor.Bak kereste ibrahim ne yapmış?

Enbiya

51- And olsun ki biz daha önce İbrahim'e de rüşdünü vermiştik (akla uygun olanı göstermiştik). Biz onu biliyorduk.

52- O zaman o, babasına ve kavmine: "Bu tapınıp durduğunuz heykeller nedir?" demişti.

53- Onlar: "Biz atalarımızı bunlara tapar bulduk" dediler.

54- İbrahim: "And olsun ki sizler de, atalarınız da apaçık bir sapıklık içindesiniz" dedi.

keresteyi görüyorsun değilmi,babasına sapık diyor.

55- Onlar : "Sen bize gerçeği mi getirdin (Sen ciddi mi söylüyorsun), yoksa şaka mı ediyorsun?" dediler.

56- O şöyle dedi: "Hayır Rabbiniz göklerin ve yerin Rabbidir ki onları O yaratmıştır. Ben de buna şahidlik edenlerdenim."

57- "Allah'a yemin ederim ki, siz arkanızı dönüp gittikten sonra, ben putlarınıza elbette bir tuzak kuracağım."

58- Derken o, bunları parça parça etti. Yalnız kendisine başvursunlar diye onların büyüğünü sağlam bıraktı.

Saygısız öküz ne olacak işte.

Sitelerde Paylaş

Ha yani putperest yoktu diyorsun. :blink: E o zaman Bedir, Uhud ve Hendek savaşları kimlerle yapıldı? Olmayan putperestlerle mi? :lol:

O ancak komünistlerde olur hatırlayalım tüm dindarları kesmişti rus devrimcileri islam o kadar vahşi olamaz

Atma atma! Tüm dindarları kestiysek nasıl oldu da 70 yıllık sosyalizm deneyiminin sonrasında bile küçümsenmeyecek sayıda inanan vardı geride? Sovyetler Birliğinde herkesin inanç ve ibadet hürriyeti vardı ve kimseden de sırf inancı yüzünden fazladan para(cizye) alınmıyordu. İftira atıp durmayın artık. Ayıp...

Sitelerde Paylaş

İyi valla , sen din diye önümüze bir kitap atacaksın. Ve bu kitap kendisini kabul etmeyen herkese alenen küfredecek sonra da o kitaba saygı bekleyeceksin.

Var mı öyle 3 kuruşa 5 köfte..

Benim inancıma göre , İslama küfretmek ibadet sayılıyor. İslama her ettiğim küfür sayısı kadar sevap kazanıyorum. O yüzden ben de İslama küfrederek dini bir vecibemi yerine getirmiş oluyorum.

Lütfen benim inancıma saygı duyunuz...

Sitelerde Paylaş

6/108 Onların Allah dışında dua ettiklerine/çağrıda bulunduklarına sövmeyin! Yoksa onlar da düşmanlıkla ve bilgisizce Allah'a söverler. Biz her ümmete yaptığı işi bu şekilde süslü gösterdik. Sonra hepsinin dönüşü Rablerinedir. O, onlara, yapmakta olduklarını haber verecektir.

O putları kırarak bu ayeti de ihlal etmiş olmuyor mu?

Bir de Kabe'de gerçekten 360 put var mıydı?

Sitelerde Paylaş
6/108 Onların Allah dışında dua ettiklerine/çağrıda bulunduklarına sövmeyin! Yoksa onlar da düşmanlıkla ve bilgisizce Allah'a söverler. Biz her ümmete yaptığı işi bu şekilde süslü gösterdik. Sonra hepsinin dönüşü Rablerinedir. O, onlara, yapmakta olduklarını haber verecektir.

Bu ayet Mekki mi Medeni mi?

Sitelerde Paylaş

Belki sövmeden kırmıştır... :)

Sitelerde Paylaş

Iste böyleeeeee

Nakilci müslümanlar hanki dine saygi duyuyorlarki,onlarinda inancina saygi duyulsun.

Jadi hadi yine gözüme girdin,Din konusunda verdigin FETVANLA.

Sonraaaa,asli astari olmayan nesine hürmet duyalimki.

Hem Allah her yerde deycen,sonrada binecen deveye Arsa Allahla bulusmaya gidecen.

Üstelikte Allah biz size sah damarindanda yakiniz dedigi halde.Yani icinizdeyiz dediyi halde.

Adama sormazlarmi ,allah yaninda ne isin var arsda senin.

YOHSA bIZI ABTALMI SANIYON derler valla..

Icimizde olan Tanriyla ,ARSDA bulusmaya gdecem dedinmi,adami BAKIRKÖYE götürüp dikarlar.

Birsey ya heryerdedir,yada bir yerlerdedir.

Hem her yerde hemde biryerlerde olalamaz.

Olur dersen ,sana kimse saygi duymaz.

Cünkü bu sözü akli basinda birileri söyliyemezler.

Zatan bundan dolayidirki,DIN AKIL ISI DEYIL , NAKIL ISIDIR DENMISTIRLER.

Halbuki ,Tanrida diyorki, USUNU KULLANMAYANIN BASINA PISLIK YAGAR.

Nakilci müslümanlarin neyin pesine kostugunu bundan güzel ne anlatabilirki.

VAR EDEN GÜC , EVRENLERIN HER MILIMETRESINDEDIR.

Onun ,gitme gelme.inme cikmak diye bir sorunu yoktur.

Bir baska ayattada söyle diyor:Beni tek bilen ,birgün ahretin gercekleseceyine inanan,INSANLAR ICIN FAYDALI ISLER ÜRETENE ÖTEKI DÜNYADA SORUN YOKTUR.

Müslüman,Hiristiyan,Yahudi demiyorve ekliyor,NE YAZIKKI BÖYLE INANANLAR COKMUCOK AZDIR.

BUrnumuzun dogrultusuna deyil,BIRAZ KELLEYI CALISTIRALIM.

Bir Islam bilgini söyle diyor.

CAHAL (ilahiyat bitirip prof olupda hala cahal olanlarda bu cahallara dahildir) BIR KIMSENIN , 70 yillik ibadeti,AYDIN BIR KIMSENIN YARIM SAATLIH UYKUSU KADAR DEYER TASIMAZ.

Nakilcilar diyorki: SIRAT KÖPRÜSÜ , KILDAN INCE ;KILICTAN KESKINCEDIR :-)))

YUnussa Alay ediyor:VARIP ANIN ÜSTÜNE BIR EV YASIM GELDI :-))))).

Iste sizin dindarliginiz.

Ama KOCA YUNUSU ANLAYACAK KAFA NERDEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.

tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Varsayalım böyle birşey yapmış muho..

İslam inancına göre öğretide putperestlere karşı bir görüş varsa mutlak o inanca saygı duyulmuyacak..

Ayrıca islam inançlara saygılı bir din değildir. Hiç bir din değildir... Eğer olursa o din Sevgi Saygı Dinsizlik Tanrısı Deizmdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...