Jump to content

İNANÇ NEDİR VE İNSANLARI NEDEN BU KADAR ETKİLER?

Recommended Posts

Einstein Tanrı hakkında çeşit çeşit laf etmiş. Adamın kafası karışmış zaman zaman belli. Hemen pay çıkarma kendine. Panteizmi bilirim tabii. Senin ucubik bilgilerine kalmadım. Çarpıtma işini iyi yaparsınız siz.

He anlat sen anlat. Atelerin mucize kelimesini ne anlamda kullandıklarıyla ilgili kıvır dur. Biz mana deyince kuduruyorsunuz ama. Bize kıvırıyorsun diyorsunuzya şimdide sen kıvırıyorsun işte.

Değer teorisini biliyorum. adı üzerinde teori. Sizin işiniz gücünüz teorileri gerçek diye kakalamak zaten. Teori her zaman işler yada kesin doğru diye birşey yok.

Ayrıca çok sinirli gördüm seni. Bir doktora görün. Çok patlayabilir bakıyorsun, maazallah durum vahim.

tarihinde maaviyesil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Andromeda olacak iş mi senin dediğin? Ben inanç diye genel bir kavramdan bahsediyorum. Ama tabii onu dinlerden bağımsızlaştıramayız. Artık hepsi iç içe olmuş gitmiş. Deist bile dinlerden alıntı yapmıyor mu Tanrıyı? Din olmasa Tanrıyı nereden bilecek? Dinlerin dogmatik ve garip hikayelerle dolu halini biliyorum. Ama o inancı pek bir güzel anlatıyorlar. Gariptir ki genel hatlarına bakınca en baba kuramlara taş çıkarttırdığını görüyorum. Yok böyle bir kuram ya. Atıyorsun gelip gene yapışıyor. Tatlı tatlı ben buradayım diyor. Kimileri için çalkantılı ve acı verici bir durum olabilir. Ama benim için öyle değil. Ben normal bir vatandaş olmadığımdan her durumda pek bir rahatım. Kendi halimle eğleniyorum. Bu inanç denilen şey çok bir cazibeli. İnanmasanda sevdiriyor ve farkettiriyor kendisini. İşte ben bunların farkında olduğum için insanlığın neden inançlardan vazgeçemediğini anlıyorum ve zaten topluma bakıp vazgeçmeleri halinde vay halimize diyorum. İnsanlık böyle birşeyi kaldıramaz. Sen bunu hiç görmüyor musun?

Belli bir kültür düzeyi ve beyin olgunluğuna erişememiş insanlar için ateizm gerçekten zor... Zaten bu site de onun için var...

Sitelerde Paylaş
Einstein Tanrı hakkında çeşit çeşit laf etmiş. Adamın kafası karışmış zaman zaman belli. Hemen pay çıkarma kendine. Panteizmi bilirim tabii. Senin ucubik bilgilerine kalmadım. Çarpıtma işini iyi yaparsınız siz.

He anlat sen anlat. Atelerin mucize kelimesini ne anlamda kullandıklarıyla ilgili kıvır dur. Biz mana deyince kuduruyorsunuz ama. Bize kıvırıyorsun diyorsunuzya şimdide sen kıvırıyorsun işte.

Değer teorisini biliyorum. adı üzerinde teori. Sizin işiniz gücünüz teorileri gerçek diye kakalamak zaten. Teori her zaman işler yada kesin doğru diye birşey yok.

Ayrıca çok sinirli gördüm seni. Bir doktora görün.

Hayır sinirli değilim, tespitlerim seni rahatsız etmesin. Bunlar sadece bir tespit. Zekadan yoksun oluşunuz, içinizin boş olması, duygusal dengesizlikleriniz, gerçek hayatta sorunlarınız ile rasyonel bir şekilde mücadele edip çözüm bulacak kapasite de olamayışınız vs vs.

Einstein'in bir panteist olması ve Teistik Tanrı inancının saçmalık görüp doğa'yı kendine Tanrı bellemesi kendi sözlerini okuyunca pek hoşuna gitmedi anlaşılan. Ondan kafası karışık diyorsun. Evet Einstein'in kafası karışık sizi gibi dehaların kafası karışık değil. Yukarıda zeka ve eğitim hakkında yapılan bilimsel istatistikler var. Bak ne dediğimi belki anlarsın. Hiç kimsenin teistik düşünüş biçimlerini kabul etmediğini ve benimsemediğini görmek seni üzüyor anlaşılan. Üzülme, bunun yerine biraz kafanı kullan. Panteizm güzeldir. Biraz incele istersen.

Ayın yarılması mı mana, yunusun balık tarafından yutulması ve günlerce yaşaması mı mana, bakirenin doğurması mı mana? Dini literatürde mucize'nin nasıl kullanıldığından bi habersiniz kuzum siz...

Teori demek. Çok pis kaka şeyler zaten. Yuh, Bilim'de teori neye denir ondan bile bihabersiniz. Açık okuyun kardeşim biraz. Bu kadar hazırcı olmayın be yahu.

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sevgili Bağlantı,

Eğer söylediğin gibi oluyorsa, yani inançlarını atmış olduğunu düşünmene rağmen gelip gelip kendini sana hatırlatıyorsa, sen de onu hatırladığından manevi huzur duyuyorsan inanmaya devam et.

Bu, onunla savaşılarak halledilecek bir mesele değil.

Bu, kendiliğinden gelen bir süreç.

Bunun için açıklama yapmak, hesap vermek zorunda değilsin. İnancın iyi bir şey olduğuna bizleri ikna etmek zorunda da değilsin. Kaldı ki hemen hiçkimseyi ikna edebileceğini sanmıyorum.

Bizler inançları saçma buluyor, küçümsüyor ve kimi zaman da aşağılıyoruz.

Ama dünyanın dörtte üçünden fazlasının da inandığını, buna ihtiyaç duyduğunu, inancını da ölesiye savunduğunu biliyoruz.

Yine de bu bizim yanlış veya haksız olduğumuz anlamı taşımaz.

Bizler hayata ve evrene, bilime ve sanata belki biraz daha farklı bakıyor, biraz daha farklı yaşıyoruz.

İnançsız yaşıyoruz.

Buna hiç ihtiyaç duymuyoruz. Aklımıza bile gelmiyor.

Ve bir çoğumuz da iyi ahlaklı, düzgün, aklı başında, kafası en az ortalama çalışan, kendi çevresinde saygı gören insanlarız.

Yani senin sandığın gibi karanlık, karamsar, umutsuz, manevi değerlerden yoksun insanlar değiliz.

Hem de büyük bir çoğunluğumuz böyle değiliz.

Bununla beraber kimseden bir üstünlüğümüz falan da yok.

Son derece sade insanlarız.

Kendini nasıl iyi ve mutlu hissedeceksen öyle yaşa.

Ve kimseye açıklama yapmak, hesap vermek zorunda olmadığını da bence aklından çıkarma.

İnancın iyi bir şey olduğunu savunman, bir tür kendini savunman gibi görünüyor çünkü.

Senin inancın veya inançsızlığın kimseyi ilgilendirmez.

Önemli olan mutlu olman.

Sevgilerimle..

Her kelimesine tamamen katıldığım çok güzel bir post olmuş; teşekkürler IFeelGood...

Sitelerde Paylaş
Dragon benim kapı gibi dinim var. Hepinize kapak olur o. Siz eşelenin durun. Panteizm bizi kesmez. Siz İslamı anlamıyorsunuz. İslamın bilgisi birgün teorilerinizi çöpe gönderecek. O zaman görecem ben sizi.

Eğer öyle bir şey olursa ben ve burada ki tüm ateistler eminim ki senden daha müslüman olur...

Sitelerde Paylaş
Dragon benim kapı gibi dinim var. Hepinize kapak olur o. Siz eşelenin durun. Panteizm bizi kesmez. Siz İslamı anlamıyorsunuz. İslamın bilgisi birgün teorilerinizi çöpe gönderecek. O zaman görecem ben sizi.

Boş slogan yerine eleştirilere ikna edici cevaplar verebilsen keşke; ne güzel olur değil mi?... Panteizm seni neden kesmiyor, huri mi vermiyor?... :)

Sitelerde Paylaş
Yaaaa ispat öyle yapar işte. Olursunuz tabii.

Yahu ispat, kanıt, işaret olsa neden inanmayalım. Sen bizi ne sanıyorsun yahu? Biz inkar etmiyoruz, biz böyle bir şeyin olmadığını söylüyoruz. İnkar varolduğunu görüp bilip kabul etmemektir.

Bak sana bana Allah'ı göster demeyeceğim. Bana bir tek metafiziksel veya supernatural bir şey göster. Cin göster,melek göster veya ne bileyim işte aklına gelen her türlü dogaüstü bir şey göster. Diğer ateist arkadaşları bilmem ama ben buna bile razıyım kabul etmek için...

Sitelerde Paylaş
Yahu ispat, kanıt, işaret olsa neden inanmayalım. Sen bizi ne sanıyorsun yahu? Biz inkar etmiyoruz, biz böyle bir şeyin olmadığını söylüyoruz. İnkar varolduğunu görüp bilip kabul etmemektir.

Bak sana bana Allah'ı göster demeyeceğim. Bana bir tek metafiziksel veya supernatural bir şey göster. Cin göster,melek göster veya ne bileyim işte aklına gelen her türlü dogaüstü bir şey göster. Diğer ateist arkadaşları bilmem ama ben buna bile razıyım kabul etmek için...

Melek ve cin gibi şeyler sembol zaten. Ama hiç yokta değiller. Onları görmek dünyada mümkün değil. Gördüğünü söyleyenler kendi hayalgücüne göre görüyor. Aslı demek değil. Sende görsen bile bu hayalgücün olur. Ama bazı özel durumlarda hissedilmez değiller. Onları sadece İslamın anlattığı gibi alma. Sembolik anlatımlar onlar. Ayrıca metafiziksel çok olay oluyor. Sanrısal olanları demiyorum. Ciddi ciddi olanlar var. Yıllarca çocuğu olmayıp doktor doktor gezenler var. Doktor hamile kalamaz demesine rağmen birgün oluyor. Hep dua ediyor onlar. İyileşmez denen hastalıklar iyileşiyor. Tonla örneği var. Ben birkaç tane biliyorum. İslam bir tekliftir. Alan alır almayan almaz.

Sitelerde Paylaş
Melek ve cin gibi şeyler sembol zaten. Ama hiç yokta değiller. Onları görmek dünyada mümkün değil. Gördüğünü söyleyenler kendi hayalgücüne göre görüyor. Aslı demek değil. Sende görsen bile bu hayalgücün olur. Ama bazı özel durumlarda hissedilmez değiller. Onları sadece İslamın anlattığı gibi alma. Sembolik anlatımlar onlar. Ayrıca metafiziksel çok olay oluyor. Sanrısal olanları demiyorum. Ciddi ciddi olanlar var. Yıllarca çocuğu olmayıp doktor doktor gezenler var. Doktor hamile kalamaz demesine rağmen birgün oluyor. Hep dua ediyor onlar. İyileşmez denen hastalıklar iyileşiyor. Tonla örneği var. Ben birkaç tane biliyorum. İslam bir tekliftir. Alan alır almayan almaz.

Kuran'da ne melek ne cin sembol olarak kullanılıyor?Diğer din kitaplarında da. Kullanılıyor mu yoksa? Bunların sembol olduğu iddiasını desteklemeni istemiyorum çünkü gösterilemeyeceğini zaten baştan kabul etmişsin. Hissedilmek derken ise neyi kastettiğini anlamadım. Nasıl hissediyoruz yani Cin ve Meleği?

Doktor doktor gezip çocuğu olmayacağı söylenen kişiye neden doktorlar böyle bir tanı koymuşlar? Rahimi olmayan bir kadın olduğu için mi? Bak, doğal olmayan bir örnek vermek istiyorsan şöyle bir örnek vermelisin: Kadının rahimi yoktur ama sürekli Allah'a dua etmiştir ve dünya'ya bir bebek getirmiştir. İşte bak bu hiç doğal değil.

Hiç bir doktorun veya bilim adamının yüzde yüz bir şeyi mutlak kabul etmediğini biliyor olmalısın. Bu yüzden yüzde yüz iyileşmez tanısı koyan veya koyacak olan bir doktor veya bilim adamı olduğunu sanmıyorum. Kanser hastalığı örneğin. Bazı kanser hastalarında iyileşme görülmüş. Ama bu kanser hastalarının tümü dua ederek veya bir Tanrı'ya sığındığı için iyileştiğini gösteren bir bulgu yok. Ayrıca dua ettiği halde ölenlerde bir o kadar cabası.

Eğer plasebo etkisinden bahsedecek isen bu ise herzaman olumlu sonuç doğurmuyor bilmen gerekir.

''Alan alır, almayan almaz,bu sadece tekliftir.'' demişsin ama hiçte öyle değil. Sen bir insana ''bana inanmanı teklif ediyorum yoksa sana işkence edeğim.'' diyen normal bir insan gördün mü? Teklif ise cehennem de neyin seni? İnanmayanlar neden cehenneme atılmak ile tehtit edilir? Teklif mi tehtid mi iyi düşün...

Sitelerde Paylaş

"Teklif" değil "Tehdit" diyelim arkadaşım... Düpedüz, sadece felsefi bir fikir ayrılığı sebebiyle sonsuza kadar ateşte yakma tehditi... Kelimelerin anlamını saptırmada da üstünüze yok doğrusu ama karşınızda her şeyi kabule hazır müslümanlar ve güllü dallı siteler yok, bak uyarıyorum; bizde diken bol müslümanlar için; hazırlıklı ol...

TDK Sözlüğü:

Teklif: İncelenmek veya kabul edilmek için bir şey sunma; önerme; öneri...

Tehdit: Gözdağı; göz korkutma çabası; manevi cebir; bir kişinin, bir diğer kişiyi, yapmaması durumunda başına kötü şeyler geleceği iddiasıyla, herhangi bir şey yapmaya zorlaması hali...

Sitelerde Paylaş

sevgili kulum...

Sen BENİ tanımazken BEN seni tanıyordum

Ben senin ne zaman oturup kalktigini biliyorum

Senin bütün yollarini biliyorum

Ana Rahmine düsmeden önce seni bildim

Sen bir hata, bir tesadüf degilsin

Bilmelisin ki, bütün günlerin Kitabim'da yazilidir

Dogum saatini ve yasayacagin yerleri ben saptadim

Seni müthis ve harika yarattim

Seni ana rahmindeyken ben sekillendirdim

Ve dogdugun gün ben seni ana rahminden çikardim

Sana armâgânlarim dünyadaki babanin

verebileceklerinden kesinlikle çok daha fazladir

Aldigin her nimet benim elimden sana gelmekte

Çünkü ben sana sahip çikaninim ve tüm karsilastigin

zorluklarda sana dogru yönelirim, ihtiyaçlarini biliyorum

Senin gelecegin hakkindaki planlarim ümit dolu

Çünkü seni ebedi bir sevgi ile seviyorum

Hiçbir zaman sana iyilik etmekten vazgeçmeyecegim

Sen benim degerli gözdemsin, hazinemsin

Sana bilmedigin büyük ve erisilmez

seyleri göstermek istiyorum

Bütün yüreginle ve bütün caninla aradiginda,

beni bulacaksin

Bu istekleri senin yüregine koyan da benim

Dilediklerinden,düsündüklerinden daha

fazlasini yapacak kudretteyim.

Seni sonsuz bir sekilde yüreklendiren,

cesaretlendiren de benim

Kalbin kirildiginda sana en yakin olan benim

Günün birinde bütün gözyaslarini silecegim ve bu dünyada seni

üzen tüm acilari ortadan kaldiracagim, yok edecegim

Ve hiç bir sey bizi birbirimizden hiç bir zaman ayiramaz

Ben kucagimi açtim ve seni bekliyorum

Seni seven

rabbin...

Sitelerde Paylaş

kirec ne yaptın sen yaw? Vahiy mi alıyorsun? Peygamberliğini mi ilan edeceksin? Yahu yanlış yerde ilan ettin peygamberliğini...

Bu arada seni Zohanizm'e bekliyoruz. O da kucağını açmış bekliyor. Özellikle seni...

Sitelerde Paylaş
Dinlerin ve inançların getirdiği karışıklıklara rağmen getirdikleri çözümlerde olmuştur. Bence o çözümler toplumların vazgeçilmezi. Çünkü bu kadar insan ihtiyaç duyuyorsa onlarsız ne yaparlardı?

Bu kadar insana çocuklugundan beri belirli dozda uyuşturucu verirsen uyuşturucuda toplumların vazgeçilmezi olur

Sitelerde Paylaş
Kirec, hiç Budizm'i inceledin mi? :) İnsanlık için daha az zararlı olacağını düşünüyorum... İlle de bir din seçeceksen yani... :)

Sevgili Andromeda, elimizden müşterimizi almayın lütfen. :) Tamam Zohanizm henüz kuruluş aşamasında ve Budizm kadar eski değil ama oldukça modern bazı anlayışları da barındıracak inşzohan.

Sitelerde Paylaş

herkesin olduğu gibi benimde kendime göre bir dini anlayışım var elbette...

kendi dini anlayışımı geliştirmeye her zaman açık olmaya çalışıyorum...

biraz özetlemek gerekirse benim dinim...

insanlık dini...

fıtrat dini....

vicdan dini....

kalp dini....

biz bu din ile yoğrulmuş olarak yaratıldık...

bu dinin şartları neler...

vicdana uyan insanlığın benimsediği hoş bildiği şekilde yaşamak...

hiç bir şeyi rabb edinip boyun eymemek....

sadece allaha....

insanlığa uymayan çirkin kötü her davranıştan uzak durmak...

insanların ortak değerleri denen dürüstlük yardımseverlik adalet gibi değerlere sahip çıkmak...

insanların ortak nefretini kazanan sahtekarlık zalimlik gibi çirkinliklere karşı durmak...

tüm dinlerin vicdani ve akli özelliklerini benimsemek...

tüm dinlerdeki vicdana uymayan şeyleri dışlamak...

elimdeki temel ölçü birimi kendi kalbim aklım vicdanım...

bunlara uymayan şeyleri tanrının önerdiğini düşünmüyorum...

aklınızı kullanın birde kalbinize sorun diyen peygamberler de bunlara aykırı şeyler önermez...

allah insanlara vicdanının sesi olarak sürekli konuşmaya devam ediyor...

bu sese kulak veren doğruya ulaşıyor..

o sesi örten karanlıklarda kalıyor...

peki peygamber ve kitabın görevi ne....

sadece hatırlatmak.....

bize insan gibi yaşamamız gerektiğini zulumlerden uzak durmamız gerektiğini kulluğu sadece allaha yapmamız gerektiğini hatırlatmak...

bütün bunları bildiğimiz halde unuttuğumuz için hatırlatmak....

bu hatırlatma her şekilde devam edecek...

bu hatırlatmayı yapan herkes allaha yardımcı olacak...

insan olduğumuzu unutmayalım...

vicdanımızın sesine kulak verelim...

işte bu büyük imtihanımız...

Sitelerde Paylaş
"Teklif" değil "Tehdit" diyelim arkadaşım... Düpedüz, sadece felsefi bir fikir ayrılığı sebebiyle sonsuza kadar ateşte yakma tehditi... Kelimelerin anlamını saptırmada da üstünüze yok doğrusu ama karşınızda her şeyi kabule hazır müslümanlar ve güllü dallı siteler yok, bak uyarıyorum; bizde diken bol müslümanlar için; hazırlıklı ol...

TDK Sözlüğü:

Teklif: İncelenmek veya kabul edilmek için bir şey sunma; önerme; öneri...

Tehdit: Gözdağı; göz korkutma çabası; manevi cebir; bir kişinin, bir diğer kişiyi, yapmaması durumunda başına kötü şeyler geleceği iddiasıyla, herhangi bir şey yapmaya zorlaması hali...

Sen ve diğerleri sadece saldırır ve çarpıtırsınız. Böyle oyunlarla insanları bildiğinden şaşırtamazsınız. İslamın literatürünü ve yerleşmiş açıklamalarını baş aşağı etmekle olmaz bu işler. Buraya gelen kaç kişi yiyor bunları. Millet kanmıyor ama size. Aklı, mantığı ve bilimi sahte ve yalan ateizm için kullanıyorsunuz. Ama onlar sadece sizin malınız değil. Onlar herkesin malı. Akıl bir sizin aklınız değil.

Zaten milletin işinde, gücünde, inancında devam etmesi size en güzel cevaptır. Kaç kişi okuyor sizi? Gelenlerden kaç kişi uyuyor size? Çoğu kaçıp gidiyor. Bu size ders olsun. Ama nerde?

Sen koca bir çarpıtmacı ve yalancısın.

Sitelerde Paylaş
Sen ve diğerleri sadece saldırır ve çarpıtırsınız. Böyle oyunlarla insanları bildiğinden şaşırtamazsınız. İslamın literatürünü ve yerleşmiş açıklamalarını baş aşağı etmekle olmaz bu işler. Buraya gelen kaç kişi yiyor bunları. Millet kanmıyor ama size. Aklı, mantığı ve bilimi sahte ve yalan ateizm için kullanıyorsunuz. Ama onlar sadece sizin malınız değil. Onlar herkesin malı. Akıl bir sizin aklınız değil.

Zaten milletin işinde, gücünde, inancında devam etmesi size en güzel cevaptır. Kaç kişi okuyor sizi? Gelenlerden kaç kişi uyuyor size? Çoğu kaçıp gidiyor. Bu size ders olsun. Ama nerde?

Sen koca bir çarpıtmacı ve yalancısın.

adamın yazdıklarının nesi yanlış?

teklifle tehdit arasındaki farkı kestiremiyor musun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...