Jump to content

İbn Miskeveyh ile Kuran yine bir adım daha attı.

Recommended Posts

Sümer:

Bilgelik Tanrısı, kilden şekiller yapıyor ve Tanrıça'ya şöyle sesleniyor:

"Ey annem! Adını vereceğin yaratık oldu.

Onun üzerine Tanrıların görüntüsünü koy

Dipsiz suyun çamurunu karıştır.

Kol ve bacakları meydana getir.

Ey annem! Yeni doğanın kaderini söyle!

İşte o bir insan."

Peki sen şimdi bütün Kuran'ın tamamen Peygamberin kendisine sorulan sorulara verdiği cevaplar olduğunu mu söylüyorsun. Yani o bir kısım cevaplar verdi? Düzenlemeler yaptı. Millet de nerden öğreniyor diye soruyor birbirine bunları, O zaman belki o kendisi çıkıp 'Ben bunlar Cebrailden öğrendim' bile demedi , ama kensi yaşarken ve kendisinden sonra ortalıkta dolaşan söylemler ile tüm bu düzenlemelerin hepsinin Cebrailden geldiği fikri yayıldı hakim oldu. Ve şimdi biz bu tüm Kuran'ın şu an Cebrail tarafından gönderildiğini sanıyoruz. Halbuki o zaman da o sadece bir lider olarak olması gerekenleri yazıd ve insanlara dağıttı. Yani beyannamler sundu. O kadar. Onu dolduran yine kendi Arap halkıydı. Kendi dedikodularıydı mı demek istiyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ayrıca son derece tutarsız ayetler var... Sudan mı, çamurdan mı, testiden mi, meniden mi, et parçasından mı, bitki gibi mi kardeşim? Bu ne karmaşadır...

Kuranın sana karmaşa gibi geliyor olması doğada algıladığın karmaşaya baktığın gibi baktığından olmasın.

Yani şunu demek istiyorum, sen şunu kabul ediyorsun, sistem karmaşık gibi görünebilir ama bu karmaşanın içinde bir düzen var.

E aynısı kuranda da var.

Doğada olunca cici, kuranda olunca niye tu kaka oluyor?

ikl dönem Müslümanlarin kitaplari resimli ,

Mutezile gibi iman ve ameli bir tutan bir meshepin imamlarinin bir kismi evrimi soyle veya boyle savunuyorlar ,

demeki Islam ve Müslümanlar zanedildiyi gibi gerici ve yobaz deyilermis ,

ateistler "yigidi öldür ama hakkini yeme" uygulayayin .

O günleri göremezsin sevgili arkadaşım, mümkünatı yoktur göremezsin.

Öyle davrananlarının ipini çekiyorlar burda, misal baglantı ;)

Sevgiler...

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arkadaslar arkadaslar arkadaslarrrrr

mutezile diye bir mezhep yoktur. onlar kendi doneminin "only kurancilaridir".

mutezile-itizal-azl..ve bu isim onlara donemin mesepcileri tarafindan yaftalanmistir.mesepcilerin kendileri mesep pisliginin icinde olduklari icin her kategoriyi bu zaviyeden yapmislardir.

Sitelerde Paylaş

*

Kuranın sana karmaşa gibi geliyor olması doğada algıladığın karmaşaya baktığın gibi baktığından olmasın.

Yani şunu demek istiyorum, sen şunu kabul ediyorsun, sistem karmaşık gibi görünebilir ama bu karmaşanın içinde bir düzen var.

E aynısı kuranda da var.

Sevgiler...

Baglantıya ne oldu ki?

Sitelerde Paylaş

(Tolonbeyin açılışını yapacağım, beni bağışlasın zira yeri geldi feci halde)

İşte böyleeeeee.

Sonunda müslüman kardeşlerimize evrimi kabul ettirdiiiik.

Ettirdik mi ettirmedik mi siz ona bakın...

Vallah bizden korkulur be!

Çamur mamur, evrimi kabul ettiniz, ne oldu, hani maymundan gelmemiştik. Yoksa maymunun çamuru farklı mı..

Ne çabuk pes ettiniz kıvırtkanlar ordusu.

Daha düne kadar evrime karşı geliyordunuz.

Darwin 200 kampanyası, Bilim Teknik dergisi rezaleti, Katoliklerin evrimi kabul etmesi derken, baktınız durum vahim, tren kaçıyor, paçanız tutuştu. N'apalım, n'apalım, sandıktan İbn Miskeveyh'i çıkaralım ha.

Sizi gidi soytarılar siziii.. Sizde sihir büyü, fitne fecir, elem terefiş, kem gözlere şiş hiç tükenmiyor.

Şimdiii ben sizin yerinizde olsam, İbn Miskeveyh hazretlerini Nobel'e aday gösterirdim. Ee madem Darwinden 800 yıl önce önce bulmuş evrimi, adamcağızın hakkı yenmesin..

Sitelerde Paylaş

İşte böyleeeeee.

Çamur mamur, evrimi kabul ettiniz, ne oldu, hani maymundan gelmemiştik. Yoksa maymunun çamuru farklı mı..

Darwin 200 kampanyası, Bilim Teknik dergisi rezaleti, Katoliklerin evrimi kabul etmesi derken, baktınız durum vahim, tren kaçıyor, paçanız tutuştu. N'apalım, n'apalım, sandıktan İbn Miskeveyh'i çıkaralım ha.

Sizi gidi soytarılar siziii.. Sizde sihir büyü, fitne fecir, elem terefiş, kem gözlere şiş hiç tükenmiyor.

Şimdiii ben sizin yerinizde olsam, İbn Miskeveyh hazretlerini Nobel'e aday gösterirdim. Ee madem Darwinden 800 yıl önce önce bulmuş evrimi, adamcağızın hakkı yenmesin..

Bilimin önünde hiçbirşey duramaz.

Sitelerde Paylaş
Peki sen şimdi bütün Kuran'ın tamamen Peygamberin kendisine sorulan sorulara verdiği cevaplar olduğunu mu söylüyorsun. Yani o bir kısım cevaplar verdi? Düzenlemeler yaptı. Millet de nerden öğreniyor diye soruyor birbirine bunları, O zaman belki o kendisi çıkıp 'Ben bunlar Cebrailden öğrendim' bile demedi , ama kensi yaşarken ve kendisinden sonra ortalıkta dolaşan söylemler ile tüm bu düzenlemelerin hepsinin Cebrailden geldiği fikri yayıldı hakim oldu. Ve şimdi biz bu tüm Kuran'ın şu an Cebrail tarafından gönderildiğini sanıyoruz. Halbuki o zaman da o sadece bir lider olarak olması gerekenleri yazıd ve insanlara dağıttı. Yani beyannamler sundu. O kadar. Onu dolduran yine kendi Arap halkıydı. Kendi dedikodularıydı mı demek istiyorsun?

Dikkat edersen Kuran bir şeyler anlatırken hani biz İbrahime, Musa ya ... demiştik, görmedin mi diye kelimelerle başlar. Bunlar zaten o dönem toplumunun bildiği, iyi kötü bir yerlerden duyduğu şeyler.. İnsanlar tarihin arasından süzülüp gelen ve artık neden ve ne için uygulandığı unutulan pagan uygulamaları ve bilgileri yaşadığı kültürün doğrultusunda devam ettirmiştirlerdir...

Sana en basitinden bir örnek vereyim.. İlk inen sure Alak suresi.. Orada allah zebanilerden bahsediyor ve Kuran ın ilk sözleri.. Kimsede kalkıp ulan bu zebani nedir dememiş.. Demek ki daha Kuran inmeden zebaninin ne olduğu halk tarafından biliniyormuş.. Ardından gelen surede ahiret ve ahiret azabı diyor.. Yine aynı şey ilk defa kullanılan İslam a özgü terimler ama kimsede bunlar ne demiyor..

Balık sahibi gibi olma diyor.. Ama kalkıp kimsede bu balık sahibi kim, başına ne gelmiştir diye sormuyor..

Sitelerde Paylaş
Dikkat edersen Kuran bir şeyler anlatırken hani biz İbrahime, Musa ya ... demiştik, görmedin mi diye kelimelerle başlar. Bunlar zaten o dönem toplumunun bildiği, iyi kötü bir yerlerden duyduğu şeyler.. İnsanlar tarihin arasından süzülüp gelen ve artık neden ve ne için uygulandığı unutulan pagan uygulamaları ve bilgileri yaşadığı kültürün doğrultusunda devam ettirmiştirlerdir...

Sana en basitinden bir örnek vereyim.. İlk inen sure Alak suresi.. Orada allah zebanilerden bahsediyor ve Kuran ın ilk sözleri.. Kimsede kalkıp ulan bu zebani nedir dememiş.. Demek ki daha Kuran inmeden zebaninin ne olduğu halk tarafından biliniyormuş.. Ardından gelen surede ahiret ve ahiret azabı diyor.. Yine aynı şey ilk defa kullanılan İslam a özgü terimler ama kimsede bunlar ne demiyor..

Balık sahibi gibi olma diyor.. Ama kalkıp kimsede bu balık sahibi kim, başına ne gelmiştir diye sormuyor..

Tabi sen Tanrıyı Muhammed ve Kuranla işbaşı yaptı gibi görürsen ancak yukarıdaki iletiyi yazarsın sevgili Mohammed ;)

Sitelerde Paylaş
Tabi sen Tanrıyı Muhammed ve Kuranla işbaşı yaptı gibi görürsen ancak yukarıdaki iletiyi yazarsın sevgili Mohammed ;)

Bergüzar ben ortada Tanrı falan göremiyorum..

Olan biten sadece Muhammed in zaten toplumun çoğunun bildiği bilgileri Tanrısal diye kakalamasıdır..

Sitelerde Paylaş

Bergüzar abla, kesinlikle Britannica'nın Dünya Dinleri Ansiklopedisi(İngilizce) isimli eserini alıp okumalısın. Hayal gücü, işte kutsal olan bu diyeceksin. :) Baştan beri faaliyette olan Tanrı değil, insanoğlu'nun hayal gücü çünkü... İnsanların günümüzde bile nelere nelere inanıp ömür sürdüklerini görünce bana hak vermeye başlarsın.

Sitelerde Paylaş
Bergüzar ben ortada Tanrı falan göremiyorum..

Olan biten sadece Muhammed in zaten toplumun çoğunun bildiği bilgileri Tanrısal diye kakalamasıdır..

Seninde bunları bize pagan kültürü diye kakalaman öyle mi:

Ya başka benzetme bulamadım ama eğer burnuyla çişini yapan bir insan varsa, o zaman sana inanırım.

Ama eğer yoksa ortada tek yöntem vardır, bunlar birbirinden aşırmış denmez buna. Ha zaman içinde insan egosuna yenik düşüp abuk subukluk yapmışmıdır, evet yapmıştır.

Sevgiler...

Bergüzar abla, kesinlikle Britannica'nın Dünya Dinleri Ansiklopedisi(İngilizce) isimli eserini alıp okumalısın. Hayal gücü, işte kutsal olan bu diyeceksin. :) Baştan beri faaliyette olan Tanrı değil, insanoğlu'nun hayal gücü çünkü... İnsanların günümüzde bile nelere nelere inanıp ömür sürdüklerini görünce bana hak vermeye başlarsın.

Sevgili Dragon:

Okumayı isterim ama üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum.

Yapar bu insan denen varlık, güç bulmak için erkeklerin bazı organlarını yiyen yamyamlar bile var hala yeryüzünde, yapılacak birşey yoktur.

Sana da sevgiler olsun...

Sitelerde Paylaş

İşte böyleeeeee.

Sandıktan yeni çıkan birşey yok.Yaşar Nuri bunu yıllardır vurguluyor..Şimdi daha gündemde ve evrime karşı bir sempati var bilim camiasında.Yoksa İbni Miskeveyh hatta Anti yunan söylemleri bilinmeyen bir durum değil.Birde AKP'nin kurumlardaki kadrolaşmalarına tepki var.Bilim camiasının asal tepkisi bunadır.

Müslümanları genelleyerek yaptığın hakaretleri birdaha yapmamanı umut ediyorum.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sandıktan yeni çıkan birşey yok.Yaşar Nuri bunu yıllardır vurguluyor..Şimdi daha gündemde ve evrime karşı bir sempati var bilim camiasında.Yoksa İbni Miskeveyh hatta Anti yunan söylemleri bilinmeyen bir durum değil.Birde AKP'nin kurumlardaki kadrolaşmalarına tepki var.Bilim camiasının asal tepkisi bunadır.

Yaşar Nuri ne zamandan beri "bilim adamı" sayılıyor. Evrim biyolojisi, genetik bilimi alanlarında akademik derece sahibi de bizim mi haberimiz yok. "İnsanı önce bir balçıktan yaratmış. Sonra ona şekil vermiş ve en son olarak da ona ruhundan üflemiş." İyice saçlmaladınız artık. Yaşar Nuri batan bir dini kurtarmaya çalışıyor, bunu yaparken de saçmalıyor. Bilim camiası cahilliğinize tepki veriyor. Bunu da bilin.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yaşar Nuri ne zamandan beri "bilim adamı" sayılıyor. Evrim biyolojisi, genetik bilimi alanlarında akademik derece sahibi de bizim mi haberimiz yok. "İnsanı önce bir balçıktan yaratmış. Sonra ona şekil vermiş ve en son olarak da ona ruhundan üflemiş." İyice saçlmaladınız artık. Yaşar Nuri batan bir dini kurtarmaya çalışıyor, bunu yaparken de saçmalıyor. Bilim camiası cahilliğinize tepki veriyor. Bunu da bilin.

al benden de o kadar.

mesele üç beş arkadaş değil yalnız,

bilime direnen bir zihniyet.

ayrıca yaşar nurinin nasıl bir adam olduğunu herkes biliyor.

ciddiye alınmaya değmez.

bu arada yaşar nuri isterse yitmi yıldır bunu söylüyor olsun.

evrim bu kadar geniş kabul görmeseydi ve de tartışılmayacak kadar net bi olgu haline gelmeseydi

bu şarlatan gene de kuranda evrim var diyecek miydi acaba?

eee, seve seva olmayınca başka türlü oluyor.

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunlar zırvadır çünkü kuran'a göre İsa'nın yaratılışı da Adem'in yaratılışı gibidir ve İsa da Adem gibi topraktan yaratılmıştır,İsa meryem'den doğduğuna göre Adem'in topraktan yaratılışı evrimle ilgisizdirütamamen çamurdan insan yapılması olayıdır.

İblis ne diyor 'Beni ateşten yarattın onu çamurdan'

Kısaca Kuran'dan her şey çıkar ama Evrim çıkmaz !!

Deha,

Evet sen iyiki 90 gün gitmişsin..

İsa topraktan çamurdan oldu demişsin:) Meryem'den doğan nasıl çamurdan olmuş?

Demek ki çamurdan yaradılış bir anne babası olmayacağı anlamına gelmiyor.İlk insan olması anlamına da gelmiyor.

İsa'da Adem'de tüm insanlar topraktan bu hale gelmiş.Evre evre kademe kademe tabaka tabaka..

Kuran'dan evrim ve değişim çıkar.Ama sizin gibi tanrıyı reddeden evrim çıkmaz tabi:)

Dönünce görüşmek üzere.

Sitelerde Paylaş

İbnü Türkete'l- İsfahânî, Füsûs Şerhinde demiştir ki :"Yeryüzünde ilk meydana gelen madenler, sonra bitkiler, sonra hayvanlardır. Ve Allah Teâlâ bu mevcut şeylerin cinslerinden her sınıfının sonunu, takip edenin başlangıcı kıldı da madenlerin sonunu ve bitkilerin evvelini mantar, bitkilerin sonunu ve hayvanların evvelini hurma, hayvanların sonunu ve insanın evvelini maymun kıldı ki, birbirine ulanma birliği bozulmadan, değişmeden, aralanmadan, kesilmeden korunsun ve birbirine bağlansın."

[İbnü Türkete'l- İsfahânînin Füsûs şerhinde geçen bu mesele, İbn-i arabinin Fütühat-ı mekkiye sindedir]

[Daha geniş bilgi için Elmalılı ve Fahrettin Razi Müminun-12 tefsirlerine bakılabilir.]

Aslında bu ileti içinde yapılan genel hakaretten dolayı bu iletiye yazmak istemezdim.

Fakat insan böylesine şaşkınlıkla yapılan hakaret ve yanlışlara cevap vermeden duramıyor.

Bilemiyorum, belki de forumda bu tarz hakaretlere varan çıkışlara ilgi ve tartışma potansiyelini sabit tutmak için izin veriliyor.

Neyse konu özüne dönelim:

Müslümanlar hangi evrimi kabul ediyorlar?

Hangi müslümanlar Tübitak a sansür uyguladı?Etse idiler neden sansür uygulansın?

Vatikan ın evrimi kabul ederken vazgeçilmez şerhi neydi?

Daha doğrusu Vatikan hangi evrimi kabul etmiş?Tanrılı evrim mi Tanrısız evrim mi?

Başlığa konu İbn Miskeveyh El-Hazin ( el-Fevzü'l -Asgar-Küçük Başarı ) isimli kitabında şöyle demiş(miş)

... Bu etki kendisinden aşağı mertebedeki hayvanlara göre değerli olmakla birlikte düşünme gücü, gelişmiş yetkin insana nispetle gerçekten düşük ve bayağı sayılır. Kuzey ve güneyde, yeryüzünün en uzak meskun bölgesinde ve onun civarında bulunan Türkler ve zenciler böyledir. Onlar ile anlattığımız hayvanlığın son mertebesi arasında pek büyük bir fark yoktur....

Darwin amca bence daha iyi.. :)

tarihinde WerderBremen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

E aynısı kuranda da var.

Sevgiler...

İmzana koyduğun uğur böceği nasıl bir tutarsızlık gösteriyor ki tüm evren bir Kaostan ibaret olsun, değil mi? Haklsın! ;)

ugur_bocegi_3.jpg

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...