Jump to content

TÜRLEŞME

Recommended Posts

>>> Bu çalışmalar sıçramalı evrime destek gösterilebilir mi?

Pek değil.

Scorpaenidae türleşmiş gibi görünen ama tür kavramı tanımında yer alan birlikte ürememek tanımına pek uymayan bir sürü türden oluşur. Temel özellikleri, her bir alttürün/türün, yüksek oradan mutasyon sahibi olabilmesidir. Kısaca, varyasyonları çoktur. Bu nedenle, evrimsel olarak hızlı olmaları beklenen bir sonuçtur. Benzer bir özelliğe kırlangıçlarda sahiptir.

Ve marmara'da büyük yokoluştan bu iki türün başarıyla çıkabilmiş olma sebepleri de budur. Oysa, marmarada varolan pek çok tür son yüzyılda yok olup gitmiştir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 315
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sadece üç nesilde evrim!

Okyanusta yaşayan bir iskorpit türü, sadece 3 nesil boyunca iklim değişikliklerine uyum sağlamış.

devamı

Bu çalışmalar sıçramalı evrime destek gösterilebilir mi?

Türleşme hakkında kesin olarak bilinen hemen hiç bir şey yok..

Anibal dışında tabii.. Bir o biliyor.

Nedeni de çok basit.. Türleşme tek ve spesifik bir olgu değil. Çok çeşitli nedenleri ve şekilleri var.

Bazıları diğerlerinden daha iyi biliniyor.

Evrim linear da olabilir, sıçramalı da..

Evrim şöyle olmalıdır, böyle olmalıdır, şu olursa bu olmaz, bu olursa şu olmaz gibi zırvalardan uzak durmalısınız..

Shit happens..

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

türleşme ortak atadan evrilen canlı topluluklarının artık birbirleriyle ve ortak ataları ile döl veremeyecek kadar farklılaşması ve değişikliğe uğraması sonucu ortaya çıkan durumdur.

Daha birinci sayfada belirtilmesi gereken tanım. 15. sayfada belirtiliyor.

Tebrikler suicide

Sitelerde Paylaş

türleşme ortak atadan evrilen canlı topluluklarının artık birbirleriyle ve ortak ataları ile döl veremeyecek kadar farklılaşması ve değişikliğe uğraması sonucu ortaya çıkan durumdur.

Bu neden gibi duruyor ama değil. Burada açıkça bir sonuça varılıyor.

Biz burada türleşmenin nedenlerini de tartışıyoruz. Hatta ana konu o değil mi?

Bu açıklama bize ortak atadan evrilen canlıların birbirleri ve ortak ataları ile neden döl veremedikleri hakkında hiç bir bilgi vermiyor...

Buna rağmen bu tümce Drekinci kardeşimizi tatmin etmiş.. Anlayışı yüksek kardeşimizi tebrik ederim.

Bu açıklamadan türleşmenin mekanizmaları hakkında neler anladı acaba drekinci kardeşimiz.

Bizleri de aydınlatsa bari...

Sitelerde Paylaş

genetik varyasyonlardır diye düşünüyorum. bu varyasyonlar türün bireylerinde meydana geliyor arasıra, bazen çok farklı özellikler şeklinde. doğal seçilim doğal ortamda bunları değişen çevre koşullarına uyduruyor olabilir. en azından kısa tanımla böyle diyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

genetik varyasyonlardır diye düşünüyorum. bu varyasyonlar türün bireylerinde meydana geliyor arasıra, bazen çok farklı özellikler şeklinde. doğal seçilim doğal ortamda bunları değişen çevre koşullarına uyduruyor olabilir. en azından kısa tanımla böyle diyebiliriz.

Genetik varyasyonlar alt yapı.

Her toplumda genetik varyasyonlar var zaten.

Onlardan yeni bir tür çıkıyor.

Doğal baskılardan önce bireyler etkileniyor. Ve çoğu kere bir bireyin genetik yapısının değişmesi topluma yayılarak zamanla ondan yeni bir tür ortaya çıkıyor.

Yani çevre topluma baskı yaptığı için toplum evriliyor iddiası yanlış..

Çevre bireylere baskı yapıyor ve çoğu kere yalnız onlardan birinin geni topluma yayılıyor. Birkaç nesil sonra yeni bir türün tohumları atılıyor.

Bu genetik değişiklik herşey olabilir. Nedeni çoğu kere mutasyon.

Türleşme gözlemlenmemiştir. Gözlemlenen değişiklikler doğada mevcut türleşme kadar dramatik değildir.

Tür içnde bireylerin artık birbirleri ile çiftleşememesinin çeşitli nedenleri var.

Bazan aynı türden oluşan toplumların arasına dağlar, göller, nehirler, denizler giriyor.

Birbirlerinden uzaklaşan türler arasında gen alışverişi yapılamıyor ve her iki grup kendi evrimsel sürecini deneyimliyor.

Araya fizik engeller girmeseydi, türleşme olmayacaktı diyebilirsiniz yani.

Daha başka nedenleri de var..

Altını çizerek birşeyler söylemem gerekirse, türleşmenin nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinmiyor...

Sitelerde Paylaş

sır değil hacı. mutasyon, transmutasyon ve crossing over sözkonusu varyasyonları oluşturan. bu tür mekanizmalarla ortaya çıkan varyasyonlar çevre tarafından elemine ediliyor ve sonunda tedrici bir süreçle türleşmeye yol açıyor. misal 5 gen mutasyonu ile türleşme olmaz, bu mutant bireyler eski ataları ve soydaşlarıyla melez döl verebilirler. ama 50 bin gen farklılık (ki buna zamanın artması olanak sağlar) sözkonusu olduğunda artık bu nesil, eski ataları ve soydaşları ile döl veremez hale gelecek. kendi küçük gen havuzunu genişleterek yeni türe dönüşecektir.

gizemli tarafı yok, her şey basit ve çok açık.

bugün %1 lik fark taşıdığımız bonobo maymunları ile döl veremiyorsak %1 lik genom parçasının onbinlerce genden oluşması yol açmaktadır.

tarihinde suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sır değil hacı, mutasyon, transmutasyon ve crossing over sözkonusu varyasyonları oluşturan. bu tür mekanizmalarla ortaya çıkan varyasyonlar çevre tarafından elemine ediliyor ve sonunda tedrici bir süreçle türleşmeye yol açıyor. misal 5 gen mutasyonu ile türleşme olmaz, bu mutant bireyler eski ataları ve soydaşlarıyla melez döl verebilirler. ama 50 bin gen farklılık (ki buna zamanın artması olanak sağlar) sözkonusu olduğunda artık bu nesil, eski ataları ve soydaşları ile döl veremez hale gelecek. kendi küçük gen havuzunu genişleterek yeni türe dönüşecektir.

gizemli tarafı yok, her şey basit ve çok açık.

bugün %1 lik fark taşıdığımız bonobo maymunları ile döl veremiyorsak %1 lik genom parçasının onbinlerce genden oluşması yol açmaktadır.

5 gen mutasyonu ile neden türleşme olmasın?

Olabilir. Şempanzelerle aramızda kaç gen farkı var?

Bir gen farkı ile başlamıyor mu evrimsel süreç..

Bir yerde türleşme oluyor.

Beynin gelişmesinden birkaç genin sorumlu olduğu düşünülüyor.

Hem 50 bin nedir? İnsandaki bütün gen sayısı 20 bin civarında.. Onların yüzde 98'i şempanzerle aynı.. Hesabı sen yap..

Aramızda 200 civarında gen farkı var.

Türleşme gözlenmediği için nasıl gerçekleştiği bilinmiyoruz ve belki de daha uzun zaman bilinemeyecek.

Bu işi biliyormuş gibi tavır takıyorsun ama senden başka bile yok galiba.

Yazdıkların bilimsel tahminler. Yanlış değil ama, muhtemelen eksik.

Sitelerde Paylaş

sayısını bilmem fazlada ayrıntılarıyla ilgilenmiyorum. ama türleşmeye yol açan şey değişikliğin derecesidir. özel bir türler arası çizgi ya da set sözkonusu değil. at ve eşekten katırın verimsizde olsa çıkması bu savımı destekler nitelikte.

her değişim türleşme olmaz. türleşme, değişimlerin üstüste birikmesi sonucu yeni toplululuğun eskileriyle döl veremez hale gelmesi sonucu ortaya çıkar.

Sitelerde Paylaş

sayısını bilmem fazlada ayrıntılarıyla ilgilenmiyorum. ama türleşmeye yol açan şey değişikliğin derecesidir. özel bir türler arası çizgi ya da set sözkonusu değil. at ve eşekten katırın verimsizde olsa çıkması bu savımı destekler nitelikte.

her değişim türleşme olmaz. türleşme, değişimlerin üstüste birikmesi sonucu yeni toplululuğun eskileriyle döl veremez hale gelmesi sonucu ortaya çıkar.

Senin tezin nedir? Bu iletilerinden anlaşılmıyor.

Sitelerde Paylaş

Senin tezin nedir? Bu iletilerinden anlaşılmıyor.

kesin bir şey söyleyemem. ama bir "türleşme" geni olabilir. buna karşılık bu gen olmasa bile türleşme olabilmesi için yeni topluluğun atalarından çok farklılaşmış olması şart. mesela 200 gen fark dedin, bu 200 genlik fark bizi maymundan çıkarıp insan eden büyük farklılık ve türleşmeye yol açacak derecede. ben burada değişikliğin derecesi yani sayısal büyüklüğü ile alakalı olduğunu sanmaktayım. tabi bir üçüncü alternatif sözkonusu değilse. farkı yaratansa yüzbinlerce yıllık mutasyon, transmutasyon, cross over ve varyasyonların doğal seçilim etkisinde şekillenmesi.

Sitelerde Paylaş

kesin bir şey söyleyemem. ama bir "türleşme" geni olabilir. buna karşılık bu gen olmasa bile türleşme olabilmesi için yeni topluluğun atalarından çok farklılaşmış olması şart. mesela 200 gen fark dedin, bu 200 genlik fark bizi maymundan çıkarıp insan eden büyük farklılık ve türleşmeye yol açacak derecede. ben burada değişikliğin derecesi yani sayısal büyüklüğü ile alakalı olduğunu sanmaktayım. tabi bir üçüncü alternatif sözkonusu değilse. farkı yaratansa yüzbinlerce yıllık mutasyon, transmutasyon, cross over ve varyasyonların doğal seçilim etkisinde şekillenmesi.

Gerçekten evrim genleri olduğuna inananlar da var.

Ve bunda bir gerçek payı da olabilir.

Evrim hala gizemini koruyor.

Bazı master genlerin olduğu biliniyor. O genler vücut dizaynından sorumlu.

Hox geni gibi. Onlar vücudun alacağı şekilden sorumlular. Buna morfogenez deniyor.

Onlarda mutasyon son derece az. Çünkü etkileri çok derin.

Vücudun şeklini değiştiriyorlar.

Onlarda olan genetik değişikliklerin bütün evrimi, yani türleşmeyi, açıklaması mümkün.

Sitelerde Paylaş

Türleşme genetik bir olgudur.

Bu kadarını biliyoruz.

Ama hangi genler ve nasıl değişikliğe uğrayarak yeni türler ortaya çıkmaktadır?

Bu sorunun cevabı henüz verilememiştir ama, bu konuda ilerlemeler kaydedilmiştir.

Hayvanların vücut planını denetleyen oldukça geniş bir gen denetleyen şebeke vardır.

İngilizcesi gene regulatory network (GRN) olarak bilinir.

Vücut planının evrimi için bu şebekedeki genlerin değişmesi gerekmektedir.

Bu şebeke çeşitli zamanlarda ve farklı oranlarda evrilmiş genlerden oluşmuştur.

Ayrıca bu şebekenin hiyerarşik olduğu da bilinmektedir.

Bazı değişiklikler bu hiyerarşik dizilimin uçlarını tutarsa türleşme ortaya çıkmaktadır.

Şebekenin diğer ve önemli diziliminde ortaya çıkan değişiklikler vücut planının önemli ölçüde deforme olmasına neden olabilir ve ağır deformitelere neden olacağı için yaşamla uyumlu değillerdir.

Erken Kabriyen döneminde hayvan vücut planları saptanmış ve filumlar ortaya çıkmıştır.

Son 600 milyon yıl içinde onlara sadece birkaç filum eklenebilmiştir.

Evrim vücut planı çerçevesinde vuku bulmamaktadır.

Vücut planı korunmakta ve terminal şebekeyi tutan genlerdeki değişiklikler, aynı vücut planını idame ettiren türleşmeye neden olmaktadır.

Kaynak:

Science 10 February 2006:

Vol. 311. no. 5762, pp. 796 - 800

Review

Gene Regulatory Networks and the Evolution of Animal Body Plans

Eric H. Davidson1* and Douglas H. Erwin2

Sitelerde Paylaş
  • 7 years later...
  • haci pinned this Başlık
On Wednesday, August 15, 2018 at 17:40, haci yazdı:

Anibal kendiarada bir kayboluyor.. Sonra geliyor. Bu arada nereye gittiğini ve ne yaptığını bilmiyoruz.

Ben yanlışlıkla anibalın profiline girmiştim Oğuzhan276 nickli biri beni anibal sanıp bana özelden anibalın terörist oldugunu "Pkk Sadece kendi topraklarını koruyan bir örgüttür" Dedigini ve forum yönetiminin bunu saklamaya calıstıgını söyledi ve bana hakaret etti 

Bu şahısın forum yönetimine iftira ve hakeret  etmmekten AatıLmasını rica etmekteyim

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, ateistik yazdı:

Ben yanlışlıkla anibalın profiline girmiştim Oğuzhan276 nickli biri beni anibal sanıp bana özelden anibalın terörist oldugunu "Pkk Sadece kendi topraklarını koruyan bir örgüttür" Dedigini ve forum yönetiminin bunu saklamaya calıstıgını söyledi ve bana hakaret etti 

Bu şahısın forum yönetimine iftira ve hakeret  etmmekten AatıLmasını rica etmekteyim

Bu kişinin üyeliği sonlandırılmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...