Jump to content

TÜRLEŞME

Recommended Posts

• İleti 315
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Anibal kardeşim..

Bu bilgiler türleşme için çok temel ve eksik..

Ben senden biraz daha ayrıntı bekliyorum.

Çünkü ilerdeki tartışmalarımızda onlar temeli oluşturacak.

Evrim temel olarak türleşme demektir. Dolayısıyla evrim konusuna açıklık getirecek her kuram ve gözlem, türleşmeyi yeterince açık bir şekilde açıklamak zorundadır.

Senin evrimi bu şekilde özetlemeni anlıyorum. Bir yerde yanlış yapmak istemiyorsun.

Çünkü yaptığın tanımlamalara birkaç kelime daha eklersen, yanlış yorumlanacağından korkuyorsun.Ve bu korkunda da haklısın.

Çünkü evrim temel olarak senin yazdığın gibi olsa da, o temel de eksiktir.

Sen yalnız allopatrik türleşmeye değinmişsin. Bir sürü türleşme şekli ve onların farklı mekanizmaları vardır.

Bu tartışmalar sadece bir başlangıçtır. Konu dağıldığı için ben yeniden başa geçmeyi yeğledim.

Sen devam etmezsen ben devam edeceğim. Ama mümkünse senin de devam etmeni istiyorum.

Hep yorum yapmak zorunda hissediyorsun kendini.

Biraz da üzerinde yorum yapılabilecek bilgi verirsen memnun olacağız.

Sitelerde Paylaş

>>> Sen yalnız allopatrik türleşmeye değinmişsin. Bir sürü türleşme şekli ve onların farklı mekanizmaları vardır.

Elbette vardır, hatta bilmediğimiz bir sürü türleşme mekanizması daha olabilir.

Ama türleşmeyi anlamak için, öncelikle adaptasyon kavramını anlamak gerekir. Bunu anlamadan atlamak, çamura batmaya sebep olacaktır.

Adaptasyon nedir? Ne iştir?

Bir canlı popülasyonu düşün. Bu popülasyondaki canlıları düşün. İlk göze çarpan nedir?

Sitelerde Paylaş

Alakası yok hacı..

Sadece göze çarpan ilk şeyi veya şeyleri saymanı bekliyorum.. Bir canlı topluluğuna bakar bakmaz adaptasyon filan göremezsin. Ancak onların uzun süreli yaşam döngüsüne bakarsan o zaman adaptasyonları görebilirsin..

Sitelerde Paylaş
Alakası yok hacı..

Sadece göze çarpan ilk şeyi veya şeyleri saymanı bekliyorum.. Bir canlı topluluğuna bakar bakmaz adaptasyon filan göremezsin. Ancak onların uzun süreli yaşam döngüsüne bakarsan o zaman adaptasyonları görebilirsin..

Bu soru bizim hastalara sorduğumuz soruya benziyor.

Pencereden dışarı bakarsan ilk ne görürsün?

Doğru cevap: Pencereyi görürüm..

Ama bu cevabı çoğu vermez. Senin benim cevabımı yanlış bulman gibi.

Aslında öyle bir soru soruyorsun ki hem konu ile ilgili değil, hem de her türlü cevabı yanlış bulabilirisin.

Bu sorunun cevabını sen ver ve ben seni yanlışlayım. Çok kolay.

Yukadaki açıklama bir soruya yanıt değil.

Önce soruyu sor.. Sonra yanıtla. Yukardaki soru şu:

Bir canlı popülasyonu düşün. Bu popülasyondaki canlıları düşün. İlk göze çarpan nedir?

Bunun cevabı

Bir canlı topluluğuna bakar bakmaz adaptasyon filan göremezsin. Ancak onların uzun süreli yaşam döngüsüne bakarsan o zaman adaptasyonları görebilirsin..

olamaz.

Bir canlı topluluğuna bakarsan orada çeşitli yaşlarda, büyüklükllerde ve cinslerde canlıları görürsün. Adapte olup olmadıklarını bir bakışta anlayamazsın. Bu absürd bir iddia. Soruyu başka türlü sorman gerekiyor.

Sen bize başka bir türleşme mekanizmasından bahsetmeyecek misin?

Yoksa ben mi bahsedeyim?

Sitelerde Paylaş

>>> Bir canlı topluluğuna bakarsan orada çeşitli yaşlarda, büyüklükllerde ve cinslerde canlıları görürsün. Adapte olup olmadıklarını bir bakışta anlayamazsın.

Hacıi, adaptasyon denen mereti bu kadar sığ algıladığın için bunu söylüyorsun Hacı.. Emin ol, uzun incelemeler yapmadan canlının adaptasyonunu göremezsin. En azından iki farklı canlıyı kendi habitatlarında karşılaştırmadan.. Ve dahası cidden adapte olup olmadıklarını göremezsin..

Sen türleşme mekanizmasından filan bahsedemezsin hacı.. Gördük, başından beri güya bahsediyorsun..

Türleşmeyi anlamak için, bir kaç şeyi anlamak elzemdir Hacı.. Bunlar atla deve değildir. Velakin, anlamak önemlidir.

Evet, hacı, ilk bakışta ne veya neler görürsün..

Sitelerde Paylaş
>>> Bir canlı topluluğuna bakarsan orada çeşitli yaşlarda, büyüklükllerde ve cinslerde canlıları görürsün. Adapte olup olmadıklarını bir bakışta anlayamazsın.

Hacıi, adaptasyon denen mereti bu kadar sığ algıladığın için bunu söylüyorsun Hacı.. Emin ol, uzun incelemeler yapmadan canlının adaptasyonunu göremezsin. En azından iki farklı canlıyı kendi habitatlarında karşılaştırmadan.. Ve dahası cidden adapte olup olmadıklarını göremezsin..

Sen türleşme mekanizmasından filan bahsedemezsin hacı.. Gördük, başından beri güya bahsediyorsun..

Türleşmeyi anlamak için, bir kaç şeyi anlamak elzemdir Hacı.. Bunlar atla deve değildir. Velakin, anlamak önemlidir.

Evet, hacı, ilk bakışta ne veya neler görürsün..

İlk bakışta neyi görmediğini yazmıştın. Adaptasyonu görmüyordun. Ama neyi gördüğünü yazmamıştın.

Ben ilk bakışta neyi gördüğümü artık yazamam. Aptal mı sanıyorsun beni.

Ne yazsam o değil diyeceksin.

Sen yaz.. Ve türleşme konusundaki görüşlerini bize bildir.

Sen yazmazsan ben devam edeceğim.

Madem bu konuda derin bilgin var, bize de biraz feyz ver. Hepsini kendine saklama.. Bu bencillik olur.

Yani ahkam kesip durma.. İşe yara biraz.

Sitelerde Paylaş

>>> Ben ilk bakışta neyi gördüğümü artık yazamam.

Demekki bir şey görmüyorsun :)

Öncelikle göreceğin şey bireylerdir. Bu topluluk bireylerden oluşur.

Her birey ise, bir sürü özelleşmiş yapıdan. Ve bu noktada göreceğin şey, bu özelleşmiş yapılaırn diğerine destek vererek sistemik bir yapıya sahip olduklarıdır.

Bu bireylerde, birlikte topluluğu oluştururken, benzer bir sistem içinde yer alırlar. Bu kez, topluluğun organizasyonu kendi iç dinamikleri ve çevredeki şeyler ile irtibatlıdır.

Bu topluluklar bir tek bireyden, binlerce bireye kadar çıkabilen, organize yapılar olarak karşımıza çıkar.

Bunu göreceksin en başta.. İşte mesele burada.

Bu noktada dikkat kesilmek gereken husus, canlının organları ve dış dünya arasında bir izolasyon söz konusu olmayışı, dış etmenlerin adeta canlının bir organı gibi onun hemen her şeyini etkilyior oluşudur. Kısaca, canlıyı ve çevresini ayrıştıramaz, ikisini birbirinden izole edip, soyutlayamazsın.

Bu noktada canlı organları + Çevre etkilerini incelersen, birinin diğerinin tamalayıcısı olduğunu görürsün. Örneğin, gözler vardır, ama beyin yoksa anlamsızdır. Kan vardır, ama oksijen yoksa anlamsızdır gibi. Canlı ve çevresi bir bütün teşkil eder. Birinde oluşacak değişim, diğerlerinin de o değişime uyumunu gerektirir.

İşte ilk gözlenecek şey ve varılacak sonuç budur hacı.

Bu gözlemden sonra detaylara girişirsen, çevre koşullarının dönemsel olarak değişimini, mevsimler, su basması, uzun dönemli iklimsel eğişimler, volkan vs. gibi ekstrem durumlar vs. vs. ile sürekli mekandan mekana ve çbuk gözlenebilir zaman içinde değiştiğini görürsün. Canlıların ise, benze rşekilde, her bireyinin diğerinden farklı olabilidğini kolayca farkedersin.

Kısaca, canlılar her bireyi farklıdır, buna varyasyon denir. Çevre ise, belli sınırlar içinde kalmaksızın mekandan mekana veya zaman ile değişmektedir, o da farklılaşmaktadır.

Bu durumda, zaman içind edeğişen çevre, canlını bir organı kadar onunla entegre olduğu için, canlının değişen yeni çevre durumuna kendini uydurması gerekecektir. İşte buna da adaptasyon denir.

Bunlara bir itirazın var mı?

Sitelerde Paylaş

İtirazım var tabii..

Senin sorunun cevabı için ben varyasyon demiştim.

Sen hayır demiştin.

Ama şimdi varyasyon diyorsun..

Bak ne demişsin..

Kısaca, canlılar her bireyi farklıdır, buna varyasyon denir

Şimdi sana nasıl güvenelim biz?

Evvela hayır diyorsun. Sonra evet diyorsun.

Bu huyundan vazgeçmediğin süre, seni kimse anlamayacak. Ve bu yazdıkların hiç işe yaramayacak..

Ciddiye alınmak istiyorsan bu huyundan vazgeç..

Sitelerde Paylaş

>>> İtirazım var tabii.. Senin sorunun cevabı için ben varyasyon demiştim. Sen hayır demiştin. Ama şimdi varyasyon diyorsun..

Hacı illa muhalefet edeceğim diye, böyle acayip çıkışlar yapmaya hacet yok..

Ne diyorum? İlk göreceğin?

Ve daha ne diyorum: Bu gözlemden sonra detaylara girişirsen... (Varyasyonlaır görürsün..)

Yani, ilk göreceğin şey, varyasyon değildir. ama bundan varyasyon diye bir şey göremezsin gibi bir anlam çıkarmaya mı çalışıyorsun? Daha pek çok şey göreceksin merak etme..

Sitelerde Paylaş
>>> İtirazım var tabii.. Senin sorunun cevabı için ben varyasyon demiştim. Sen hayır demiştin. Ama şimdi varyasyon diyorsun..

Hacı illa muhalefet edeceğim diye, böyle acayip çıkışlar yapmaya hacet yok..

Ne diyorum? İlk göreceğin?

Ve daha ne diyorum: Bu gözlemden sonra detaylara girişirsen... (Varyasyonlaır görürsün..)

Yani, ilk göreceğin şey, varyasyon değildir. ama bundan varyasyon diye bir şey göremezsin gibi bir anlam çıkarmaya mı çalışıyorsun? Daha pek çok şey göreceksin merak etme..

Anibal.

Saçmalıyorsun.. Bu tartışmaya devam etmenin anlamı yok.

Bu konuda senden hayır gelmiyor.

14 sayfa yazmışız. Yeter artık.

Bir hayvan sürüsüne baktığım zaman ilk göreceğim sen olacaksın bundan sonra..

Keeeeeeeh keh kehhhhhhhhhhhhhhhhhh

Sitelerde Paylaş

Hacı, 14 sayfadır terane okuyorsun. Senin yazdıklarını okuyunca, hayalet avcılarının broşürlerini okuyor gibi hissediyorum boyuna..

Evet, ilk göreceğin şey bunlardır: Canlıdaki organlar, bu organlar ile çevrenin organize - sistemik ilişkileri..

Var mı bir itirazın?

Sitelerde Paylaş
Hacı, 14 sayfadır terane okuyorsun. Senin yazdıklarını okuyunca, hayalet avcılarının broşürlerini okuyor gibi hissediyorum boyuna..

Evet, ilk göreceğin şey bunlardır: Canlıdaki organlar, bu organlar ile çevrenin organize - sistemik ilişkileri..

Var mı bir itirazın?

Var tabii..

Tonla var hem de..

Sen pencereden tarafa bakınca ne görüyorsan, ben de bir hayvan sürüsüne bakınca önce onu görüyorum.

Bir hayvan sürüsüne balomca önce karaciğer, dalak, mesane ve kolon gibi organları görmek ne anlama gelir bilmiyorum. Pek akıllıca bir şey olmamalı.

Pencereden tarafa bakan bir insanın pencereyi değil de, dışardaki bir adamın ciğerlerini görmesine benziyor..

Çok saçma gerçekten..

Soruyu düzelterek yeniden sormalısın.

Bir hayvan sürüsüne bakarken organlar en son göreceğimiz şeylerdir.

Ben önce boynuzlarını görürürüm varlarsa..

Sakatatçı veya ahçı ve kasap değilim ki bir koyun sürüsünde önce kokoreçin yapıldığı organı göreyim.

En son göreceğim organlar ile çevrenin sistemik ilişkisidir.

Ona gelene kadar görecek görecek çok şey var.

Ne demek istediğini yaz da kurtulalım oynadığın şu oyundan.

Sitelerde Paylaş

>>> Bir hayvan sürüsüne balomca önce karaciğer, dalak, mesane ve kolon gibi organları görmek ne anlama gelir bilmiyorum. Pek akıllıca bir şey olmamalı.

Hacı onu bilmem ama, sana bakınca, beyin dene şeyi görememeye başladım Hacı..

Eğer cevap verseydin, konu oraya gelirdi, ama ne dedin? Uzatmayalım... Bizde sana kestirmeden gösterdik işte.. Daha ne olacaktı?

>>> Bir hayvan sürüsüne bakarken organlar en son göreceğimiz şeylerdir. Ben önce boynuzlarını görürürüm varlarsa..

He ya, çok doğru valla, boynuzlar organ değildir, gözlerde, kulaklarda, ayaklar hele, hiç değildir.. Yav bunu neden atladık biz, bunlar organ değil, süs, nazarlık ve takı aslında di mi Hacı?

>>> En son göreceğim organlar ile çevrenin sistemik ilişkisidir.

Yaaa, sahi mi, ama sen nedense hemen varyasyonları görmüştün ilk defasında.. Nasıl gördüysen..

Yahu hacı, beynini kesin bir yerde unuttun sen, git bir gazeteye filan ver bari..

Sitelerde Paylaş

Seni görüyorum hacı, aklını peynir ekmekle yemeye çalışan, ama yavan geldiği için, kafatasına ketçap doldurmaya uğraşan birini..

Sana soruyoruz, ver cevabını.. Zira böyle olmasını sen istedin.. Yok, soruyu ben sorayım diyorsan, buyur kendi sorunu sor..

Sitelerde Paylaş
  • haci pinned this Başlık
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...