Jump to content

Sıktı bu ezan artık..

Recommended Posts

• İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kosocuk yine gelmiş :D

Ya mesele ezandan öte kişisel özgürlüğümün sınırlanması, ben günde 5 kere hoparlörleri bağlayıp milletin kfasını şişirecek desibelde müzik yayını yapamam, ceza yerim, gece klübü olsam da müzik yayınında ses limitleri saat limitleri vardır, evimde oturan sıradan vatandaş da olsam belli sınırlamalar vardır, komşum şikayetçi olabilir vs. vs. ezan için istisna yapılması yanlış. İsteyen alarm saati kursun namaz saatini öğrensin, televizyon kanalında ya da radyoda okunsun isteyen oradan dinlesin, buna hakları olmamalı.

Sitelerde Paylaş

Ezan sesi duyuyorsun sevmesen bile duyuyor olman güzel değil mi bir de hiç duymayanları düşün. ayrıca şuan bizim kulaklarımız dünyanın dönüş esnasındaki sesleri iyi ki duymuyor sanırım bu daha da rahatsız verici olurdu bu Yüzden sanırım Allah bunu da düşünmüş rahatsız olma die belli bir frekansları duymanı sağlamış.

Sitelerde Paylaş
Ezan sesi duyuyorsun sevmesen bile duyuyor olman güzel değil mi bir de hiç duymayanları düşün. ayrıca şuan bizim kulaklarımız dünyanın dönüş esnasındaki sesleri iyi ki duymuyor sanırım bu daha da rahatsız verici olurdu bu Yüzden sanırım Allah bunu da düşünmüş rahatsız olma die belli bir frekansları duymanı sağlamış.

iyi, bu mantıkla ben de sana günde beş vakit ajdardan

çikita muz ve nane nane mixi dinleteyim.

sen de şükret bunları dinleyebildiğin için.

Sitelerde Paylaş

ezan yalnızca Türklere özgü bir şey değil müslüman ülkelerin hepsinde var ve ezanı duymak beni çok mutlu ediyor. ama isterseniz ezan dışında sizde özel bir beste yapabilirsiniz ben karşı çıkmam ve kulaklarımı tıkamam .kilisenin çanlarının beni rahatsız etmediği gibi

Sitelerde Paylaş

Benim küçüklükten beri uykuyla sorunlarım oldu. Şu an da hiç iyi uyuymıyorum ama en azından seslere hassas bir şekilde uyumuyorum.

Eskiden en ufak seste uyanırdım ve saatlerce uyuyamazdım.

Müslümanken de sabah 4-5 gibi sabah ezanı sesi bile beni uyandırıyordu ve artık o sesten nefret etmeye başlamıştım bile..

Sırf o yüzden de ateist oldum işte:P

Yani beni oldukça fazla rahatsız ederdi, dışardan gelen hiçbir rahatsız edici sesi dinlemek zorunda değiliz, buna hakkımız var.

Sitelerde Paylaş

Bu 5 vakit tüm sokaklarda yankılanan anırtıyı savunmak hayvanlıktır.

azınlık çoğunluğu dinlermiş, siz tamamı süper zencilerden oluşan bir toplumda yaşamak istermiydiniz?Buna seve seve boyun eğermiydiniz? Savunduğunuza göre evet...

Ezanın iğrenç bir anırtı olmasından öte hapsedici, baskı kurucu etkisi vardır.O salak şey millet dinleyipde kabinde nuru hissetsin diye okunmaz, bunu herkes bilir.Ezan sana gün boyunca baskın yönetimin ''biz burdayız'' demesidir. -''Din burda, ihtiyar yukardan bakıyo unutma kork kokrk KORK lan...''

Zaten minare nedir? Penistir. Tıpkı dikili taşlar gibi bir ataerkillği, iktidarı temsil eder.

Tanrının penisidir minareler, ve hergün beş defa o penis size bağırarak varlığını hissettirir, boyun eğmenizi ister vs.

Siz ya ot kafalı olduğunuzdan yada bok kafalı olduğunuzdan bunun inanmayan, korkmayan bir insan için ne kadar can sıkıcı olduğunu anlayamıyorsunuz.Empatiden milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki gerizekalı mutantlarsınız çünki...

Sitelerde Paylaş

sitenin girişinde seviyeli tartışabileceğiniz bir paylaşım platformu diyor bilmem farkındamısınız kullandığınız kelimeleri daha özenli kullanırsanız sevinirim Nihil

Sitelerde Paylaş

Nihil hiçbir görüşü küçümsememeliyiz, sonuçta hiçbir görüş doğru değildir.

Ne büyük filozoflar çıkmış ortaya ve birbirlerine zıt görüşleri savunmuşlar. Demek ki bu zıt görüşlerden bazıları yanlış..

Demek ki hepsi yanlış.

Doğruyu bulmak zordur, ne düşünürsek düşünelim onun doğruluğunu kanıtlayan düşünceler gelir aklımıza, kendi görüşümüzü doğru sanarız.

Halbuki bu, zihniyetin yanıltmasıdır bizi..

Bence hepsine saygı göstermeliyiz, saygı da lafta olmaz. Ben saygı gösteriyorum dersen sadece o görüşü savunan kişilere saygını göstermiş olursun, görüşe değil.

Bence onların da doğru olabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir, islamiyetin doğru olma ihtimali %0.0001 olsa da..

Hakaretlerin hiç hoş olmamış..

Sitelerde Paylaş
Arkadaşın kullandığı nickden de bellı zaten GodDAR :lol:

çok saygılı geniş fikirli müslümanlar kusura bakmayın..

hoşunuza gitmeyen şeyler söylendiğinde bu tarz saldırılarınız yeni değil..

siteye ilk girdiğim günlerde de kuyruğunu sıkıştırdığım bir müslüman bana DARgot demişti..

:lol:

bırakın ezanın kaldırılmasını; türkçe okunmasına, yeniden bestelenmesine bile tahammülünüz yok..

bu mudur geniş görüşlü müslüman olmak..

başlık kurduğum bu tuzaktan ibaretti..ama sazan müslüman çok tabi..

bu başlık müslümanların ne kadar tanrıları gibi dar kafalı olduklarını bir kez daha ispatlıyor..

şimdi oturun sazan müslümanlar, nickimden yeni anlamlar türetin..

sizin beyniniz işte ancak bu kadar basıyor..

kurandan 19 mucizesi çıkartan bu familya goddar nickinden daha neler çıkartacak kimbilir..

hoca anırmaya devam ediyor, sizde onu savunurken..

Sitelerde Paylaş

İSteyen istediğini desin %90 müslüman olan bir memlekette dini inancının sesini duymaları hakkıdır..

Diyorumki ateistler bizde böle ezan gibi metal bir parça besteleyip birleşsek ha?

Sitelerde Paylaş
İSteyen istediğini desin %90 müslüman olan bir memlekette dini inancının sesini duymaları hakkıdır..

Diyorumki ateistler bizde böle ezan gibi metal bir parça besteleyip birleşsek ha?

evet haklısın bu beim gibi tüm müslümanların hakkı ama sizde böyle bişi yapabilirsiniz

Sitelerde Paylaş
Zaten minare nedir? Penistir. Tıpkı dikili taşlar gibi bir ataerkillği, iktidarı temsil eder.

Tanrının penisidir minareler, ve hergün beş defa o penis size bağırarak varlığını hissettirir, boyun eğmenizi ister vs.

HAHHAHAHHAHAH.

Kubbeler de meme mi aceba :D

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
çok saygılı geniş fikirli müslümanlar kusura bakmayın..

hoşunuza gitmeyen şeyler söylendiğinde bu tarz saldırılarınız yeni değil..

siteye ilk girdiğim günlerde de kuyruğunu sıkıştırdığım bir müslüman bana DARgot demişti..

:lol:

bırakın ezanın kaldırılmasını; türkçe okunmasına, yeniden bestelenmesine bile tahammülünüz yok..

bu mudur geniş görüşlü müslüman olmak..

başlık kurduğum bu tuzaktan ibaretti..ama sazan müslüman çok tabi..

bu başlık müslümanların ne kadar tanrıları gibi dar kafalı olduklarını bir kez daha ispatlıyor..

şimdi oturun sazan müslümanlar, nickimden yeni anlamlar türetin..

sizin beyniniz işte ancak bu kadar basıyor..

kurandan 19 mucizesi çıkartan bu familya goddar nickinden daha neler çıkartacak kimbilir..

hoca anırmaya devam ediyor, sizde onu savunurken..

Sen daha ezanın ne anlama geldiğini bile çözebılmiş değilsin.Sana göre ezan kulağa makam tarzında okunan bir türkü gibi gelebılır.Belkı de bu nedenle sana göre bu türkünün makamı hatta sözleri ve bestesi değişmelidir.İşte senın ezan anlayışın bu olsa gerek.Bir muslumana göre ise ezan ;

Namaza çağrıdır,davettir.Bu ister ınsan sesiyle olsun ister herhangi bir aletten çıkan ses ile olsun.Bundan anlaşılan ibadet için toplanma vaktının geldiğidir.Bu din kurulduğundan beri süregelen ezan esi hiç dinmediğine göre dindirmeye çalışanlarınlarında çabaları boşunadır.

Sitelerde Paylaş
Ya bu tavri anlayamiyorum. Hristiyan bir ülkede can sesi duymak ne kadar dogalsa müslüman bir ülkedede o kadar normaldir ezan sesi duymak.

Başlığı açan arkadaş çan sesınden de rahatsız oluyormu acaba ? Çan sesi yerine hangi enstruman olmasını dilerdi acaba ? Bence bu ileri (!) görüşlü fikirlerini birazda diğer dinler üzerıne yorumlasa ne derdi ? Ben bir müslüman olarak çan sesinden rahatsız olmadığımı açıklıkla dile getiririm.Çünkü bizim dinimizin özünde hoşgörü yatar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...