Jump to content

Sıktı bu ezan artık..

Recommended Posts

Çok teessüf ederim Pinokio.

Çan sesiyle ezan sesi bir mi? Çan kulağa gayet hoş geliyor. Bir de evrenselbir ses. Heerhangi bir kültürün müzik gamı/makamı çalınmıyor. Tabi bazi çanlar ikili üçlüdür. Onların gamı Avrupalıdır. Major gam heralde. Herkesin sevebileceği bir gam.

Ezan ise hem belli bir kültürün müzik makamı, hem de dilinden oluşuyor.

Bu her insanın kulağına hoş gelmez.

Ben şahsen Arap dili benim kulağıma hiç hoş gelmez. Arap gamı da keza.

Buna bir de her camide okunan ezanın profesyonel müezzinler tarafından değil de, bazı durumlarda o mahallenin esnafı, ve gençlerinin de amatörce okuması; ve sesin de bazen çok açık olması; ve de bikaç caminin birbirineden ayrı olarak, senkron dışı "leeeaaaaaeeeeeeellleeeeeeeeaaaaa" diye bangır bangır bağırmaları, olayı çirkin yapıyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çok teessüf ederim Pinokio.

Çan sesiyle ezan sesi bir mi? Çan kulağa gayet hoş geliyor. Bir de evrenselbir ses. Heerhangi bir kültürün müzik gamı/makamı çalınmıyor. Tabi bazi çanlar ikili üçlüdür. Onların gamı Avrupalıdır. Major gam heralde. Herkesin sevebileceği bir gam.

Ezan ise hem belli bir kültürün müzik makamı, hem de dilinden oluşuyor.

Bu her insanın kulağına hoş gelmez.

Ben şahsen Arap dili benim kulağıma hiç hoş gelmez. Arap gamı da keza.

Buna bir de her camide okunan ezanın profesyonel müezzinler tarafından değil de, bazı durumlarda o mahallenin esnafı, ve gençlerinin de amatörce okuması; ve sesin de bazen çok açık olması; ve de bikaç caminin birbirineden ayrı olarak, senkron dışı "leeeaaaaaeeeeeeellleeeeeeeeaaaaa" diye bangır bangır bağırmaları, olayı çirkin yapıyor.

Ezanın hak ettiği gibi okunmaması durumlarındaki eleştirilerınızde doğruluk payı olabılır.Bence de ezan sesi güzel olan ve okunması gerektiği gibi olmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Evet bencede fena olmazdi. Mesela Almanyada sadece Hristiyanlardan %3 gibi bir rakam maaslarindan cekiliyor ve kiliselere cekilen %3lük rakam bagis yapiliyor.

Din haneleri bos olanlar veya baska bir dine mensup olanlardan böyle bir cekim hic bir sekilde yapilmiyor.

Sitelerde Paylaş
Evet bencede fena olmazdi. Mesela Almanyada sadece Hristiyanlardan %3 gibi bir rakam maaslarindan cekiliyor ve kiliselere cekilen %3lük rakam bagis yapiliyor.

Din haneleri bos olanlar veya baska bir dine mensup olanlardan böyle bir cekim hic bir sekilde yapilmiyor.

arkadaşım pinokio ve şuan yazılarını bulamadığım mohammed----castro ve benim hatırlayamadığım bütün arkadaşlarım sizlere karşı yapmış olduğum hem ithamlar hemde yazılar için hakkınızı helal edin --------ben sadece bu siteye baktığımda çok küfürlü ve ahlaksızca yazıları gördüm------ ve------- bu arkadaşlara bir ayna olayımda insanların inançlarına hakaretin ne kadar kötü birşeyolduğunu göstereyim dedim-----şimdi anladım ki bu yol çok yanlış bir yol ----hata yapanın hatasını---o hataya ortak olarak gösterilemeyeceğini anladım---bunun inançla falanda pek alakası yok kimin neye inanıp inanmadığı çokta önemli değil benim için------- ama sizlerin inananlara çok saygısız bir tavırda olmanız beni üzmüştü-------oysa aynı saygısızlığı benim sizlere yapmam beni daha çok yıprattı---bu nedenle bundan sonra pek yazı yazmak istemiyorum---böylece benden kutulmak isteyen arkadaşlarda rahatlar---sizlere kolay gelsin------kucak dolusu sevgi ve saygılarımla------hepinizi çok seviyorum

Sitelerde Paylaş
arkadaşım pinokio ve şuan yazılarını bulamadığım mohammed----castro ve benim hatırlayamadığım bütün arkadaşlarım sizlere karşı yapmış olduğum hem ithamlar hemde yazılar için hakkınızı helal edin --------ben sadece bu siteye baktığımda çok küfürlü ve ahlaksızca yazıları gördüm------ ve------- bu arkadaşlara bir ayna olayımda insanların inançlarına hakaretin ne kadar kötü birşeyolduğunu göstereyim dedim-----şimdi anladım ki bu yol çok yanlış bir yol ----hata yapanın hatasını---o hataya ortak olarak gösterilemeyeceğini anladım---bunun inançla falanda pek alakası yok kimin neye inanıp inanmadığı çokta önemli değil benim için------- ama sizlerin inananlara çok saygısız bir tavırda olmanız beni üzmüştü-------oysa aynı saygısızlığı benim sizlere yapmam beni daha çok yıprattı---bu nedenle bundan sonra pek yazı yazmak istemiyorum---böylece benden kutulmak isteyen arkadaşlarda rahatlar---sizlere kolay gelsin------kucak dolusu sevgi ve saygılarımla------hepinizi çok seviyorum

Çok iyi karar vermişsin :good:

Sitelerde Paylaş

darknessofcreation, bu söyledigin ne kadar güzel farkindamisin? Yani güzel derken pek cok insanin yapamayacagi birsey yapmissin aslinda, yani özür dilemeyi herkes beceremez, veya özürün acizlik oldugunu düsünürki öyle olmadigini gösterdigin icin tesekkür ederim. :)

Sitelerde Paylaş

işte bu ya...

o kadar akli deliller tartışmalar hiç etkilemiyor...

ama güzel insani bir davranış olan özür dileme hemen ısıtıyor...

işte dinler hep böyle yayılmıştır aslında...

ne kadar insani davranışları içeriyorsa ve ne kadar samimi ise o kadar etkileyici ve başarılı olmuşturlar..

Sitelerde Paylaş

En Çok Neye Uyuz Oluyorum ßiliyomusun arkadaş.Hani Tayyeap Gibi Baltalar Çıkıp Türkiye Demokratik ßir Ülkedir Diyo Ve Milyonları inandrıyoya boku bokuna insanımız iki çift söze kanıyoya diyorum benim ülkemin insanları bukadar safmı bukadar

Türkiye diger islam ülkelerini ßi kenara atarsak Dünyadaki En son azınlıkların hakkını Düşünücek üLKedir.hani siyasetede Giricemde yeri digil şimdi.

Sitelerde Paylaş
En Çok Neye Uyuz Oluyorum ßiliyomusun arkadaş.Hani Tayyeap Gibi Baltalar Çıkıp Türkiye Demokratik ßir Ülkedir Diyo Ve Milyonları inandrıyoya boku bokuna insanımız iki çift söze kanıyoya diyorum benim ülkemin insanları bukadar safmı bukadar

Türkiye diger islam ülkelerini ßi kenara atarsak Dünyadaki En son azınlıkların hakkını Düşünücek üLKedir.hani siyasetede Giricemde yeri digil şimdi.

Bende bunu uzun süre düşündüm...

Ve sonunda Avam tabakasının hiç bir zaman bilinç seviyesinin çıtasının yükseleceğine inanmıyorum..

Belki yanılıyorumdur.Belki bende uyuyanlardanımdır.Ama malesef durum bu

Bir koyun gibi güdülmeyi hak ediyoruz

Sitelerde Paylaş

bir kaç hödük köylü kafalı cennete gidecek diye günde beş kere rahatsız edilmeli miyiz

hoşgörü diyorsunuz ama yıllardır siz cennete gideceksiniz diye biz hoşgörü gösteriyoruz

siz olsanız yakar ya da keser ya da öldürür üstüne de bizim dinimiz hoşgörü dinidir derdiniz eminim

siz nesiniz ne acayip yaratıklarsınız ben anlayamadım vallah

Sitelerde Paylaş
bir kaç hödük köylü kafalı cennete gidecek diye günde beş kere rahatsız edilmeli miyiz

hoşgörü diyorsunuz ama yıllardır siz cennete gideceksiniz diye biz hoşgörü gösteriyoruz

siz olsanız yakar ya da keser ya da öldürür üstüne de bizim dinimiz hoşgörü dinidir derdiniz eminim

siz nesiniz ne acayip yaratıklarsınız ben anlayamadım vallah

onlar beyinleri ortaçağın arabistan çöllerinde unutulmuş, günümüz insanlığının virüsleri..

bu virüse henüz çare bulunamadı..çok hızlı yayılıyor..

direk beyne saldırıyor ve kişiyi adeta ortaçağa ışınlıyor..

virüs kurutulana kadar dinleyeceğiz artık bu eşşeklerin anırtılarını..

Sitelerde Paylaş

harbiden bu ezanlardan bende şikayetçiyim. en olmadık yerde bangır bangır çalıyor... Ben şurda 3 dk lık şarkı için sesini açsam müziğin,milklet başıma üşüşür noluyo burda kıs diye.. ama orda bangı r bangır ezan okunur hiç anlamadıkları bi dilde ama saygı duyarlar... bncede yukarda bi arkadaş demiş; televizyonda ezan okuyan kanllar olsun özel yada alarm falan kursunlar diye.. bncede en mantıklısı o... hangi zihniyette vardır bu, diğer insanları rahatsız etmek sırf kendi işleri için ...

ha bide ''yine'' bi arakdaşın dediği gibi camilerin mimarisi yani görünüşleri hiç iç açıcı değil. mesela biyere giderken etrafa bakıyorum arabayla ve güzel güzel yüksek,yeni yapılmış,modern binalar var,göze hitap ediyor ama arada ordan 3-4 tane up uzun,garip şekilli bişiler gözüküyor ve o bütün estetik gidiyor ... bari şekillerini gzl bişi yapsınlar...

tarihinde BritneySpears tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...