Jump to content

Bir İnsanın Peygamber Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Recommended Posts

''Sahte Peygamberler'' isimli başlıkta, bu soruyu soracaktım ama sonra bir konu olarak açmam daha iyi olur diye düşündüm :)

Evet soru yalın ve basit..

Tabii ki soru bir peygamberin varlığını kabul etmiş, teist arkadaşlara..

Bir insan, ''Ben Peygamberim'' dediği zaman mı?? Yoksa, gönül okşayışı sözler sarfettiği zaman mı?? Yada olağanüstü/doğaüstü işler başardığı zaman mı peygamber olduğunu anlarız..

Bir insanın peygamber olduğunu anlamın yolu nedir?? Böyle bir iddiada bulunan bir insanla karşılaştığımız zaman (Tarihi bir kişilikte olabilir), o kişide öncelikle ne aramalıyız??

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah da nedense kendini hepimizden gizliyor, ama bu sara hastası "özel kullarına" kendini açıklıyor. Neymiş onnun aracılığıyla mesaj gönderecekmiş. O zaman direk söylesin. Yok o zaman "imtihan" olmazmış. E peki peygambere konuşunca da varlığı alenen belli olmuyor mu? Hayır dersen o zaman ortaya çıkacak şudur: Peygamberlerden şüphe etmek akıldışı değilmiş.

Peki Allah o zaman neyi imtihan ediyor? Bizim peygambere inanmamızı. Allah'a inanmamızı değil. Ne kadar saçma bir hikayedir.

Sitelerde Paylaş
teesüf ederim yanlız hakkaniyetli olması ile peygamber olur mu dedim ben :)

Bu onda bulunması gerekn bir değerdir ;)

He tamam o zaman anlaştık :)

Teistlerin cevaplarına göre, şu ana kadar benim peygamber olabilmemde her hangi bir sakınca yok..

Bir peygamberde başka ne tür özellikler olmalıdır.. Şu ana kadar yüzmilyonlarca insan peygamberin özelliklerini taşıyor.. Verilen yanıtlara göre kaç kişi kalacağını göreceğiz.

Sitelerde Paylaş
He tamam o zaman anlaştık :)

Teistlerin cevaplarına göre, şu ana kadar benim peygamber olabilmemde her hangi bir sakınca yok..

Bir peygamberde başka ne tür özellikler olmalıdır.. Şu ana kadar yüzmilyonlarca insan peygamberin özelliklerini taşıyor.. Verilen yanıtlara göre kaç kişi kalacağını göreceğiz.

Sen hakkaniyetli bir kimsemisin?

Sitelerde Paylaş
dürüst olması ilk şart...

Muhammed için de çok dürüsttü felan derler. Ne kadar doğru bilemem ama sonuçta adam büyük ihtimal sara hastasıydı. dürüst olsa kaç yazar? Kendi halüsinasyonlarını sana aynen dürüstçe aktarıyorsa bu ne anlama gelir ki?

Sitelerde Paylaş
Bildiğim kadarıyla hakkaniyetli demek, adil olmak demektir.. Farklı anlamda kullandıysan bilemeyeceğim :)

http://sozluk.bibilgi.com/hakkaniyet

Kullandığım anlamı söyliyeyim...

Sözleri ile uygulamaları çelişmemeli..

Örneğin hz.Peygamber..

İslamdaki ibadet çeşidlerini yapar hem en güzelini yapar hemde en fazla o yapar..

Hz.Peygamberin çizdiği ahlak çerçevesi var.Bu çerçevenin dışına en ufak bir şekilde çıkmamıştır...

Örneğin yetimi koruyun demiş..Ama kendisi yetimi korumamazlık etmemiş..

Aç Buhariyi iman temizlik cihad amel vs.. gibi ne dedi ise muhahak uygulamıştır hem en güzeli uygulamıştır hemde en fazla uygulamıştır..Bunun dışındada bir hareketi gözlemlenmemiştir..

İşte bir peygamberde bulunması gereken hakkaniyetlilik...

Yani içi ne ise dışıda o..

Sen böyle birimisin?

Sitelerde Paylaş
Allah da nedense kendini hepimizden gizliyor, ama bu sara hastası "özel kullarına" kendini açıklıyor. Neymiş onnun aracılığıyla mesaj gönderecekmiş. O zaman direk söylesin. Yok o zaman "imtihan" olmazmış. E peki peygambere konuşunca da varlığı alenen belli olmuyor mu? Hayır dersen o zaman ortaya çıkacak şudur: Peygamberlerden şüphe etmek akıldışı değilmiş.

Peki Allah o zaman neyi imtihan ediyor? Bizim peygambere inanmamızı. Allah'a inanmamızı değil. Ne kadar saçma bir hikayedir.

Cok oz ve dogru soylemissin Ludwig, tebrikler..

Sitelerde Paylaş
Muhammed için de çok dürüsttü felan derler. Ne kadar doğru bilemem ama sonuçta adam büyük ihtimal sara hastasıydı.

Sara hastası ile histerik bayılmaları karıştırıyorsunuz gibime geliyor. Sara organik bir patolojinin sonucudur oysa histerik bayılmalar psikojenik bir bozukluktur ve çok daha iyi tanımlar muhammedi.

Sitelerde Paylaş
Sara hastası ile histerik bayılmaları karıştırıyorsunuz gibime geliyor. Sara organik bir patolojinin sonucudur oysa histerik bayılmalar psikojenik bir bozukluktur ve çok daha iyi tanımlar muhammedi.

O dediğin hastalığı duymadım. Muhamed'in halüsinasnyonlar gördüğü kesin. Hezeyanları da vardı. O zaman bir çeşit hastalığı vardı. Bu sara olabilir, şizofreni olabilir. Senin dediğin hastalık hezeyan yapıyor mu bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...