Jump to content

Yerel Seçimlerde CHP'ye Oy Vermek İsteyen Ama Baykal'dan Nefret Edenler.

Recommended Posts

Kurtulma niyetiniz mi vardı, hiç belli olmuyor. :rolleyes:

Bu söylem AKP'li liberal takımına ait. Kurtulmayı düşünenlere değil. ;)

1- Kurtulmayı, CHP'ye oy vermeye eşdeğer sayarsan, başka birşey gözükmesi mümkün değil maalesef. :)

2- 'Reductio ad Hitlerum' nedir, bilir misin? :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kayserililerin, Konyalıların büyük çoğunluğu, korktuğunuz gibi aşırı şeriatçı, birgün toplu katliamlar yapacak düzeyde çıldırmış insanlar değiller. Böyle olsalardı, şu an dahi, Türkiye iki yaşam tarzının çatışmasını, çok daha genelleşmiş ve tabana yayılmış bir biçimde deneyimlerdi. Yani sadece partilerden değil, milyonların kutuplaşmasından bahsedeceksek, neden toplu cinayetler, katliamlar, yerel ölçekte dahi olsa toplumsal ayaklanmalarla karşılaşmadığımızın açıklanması gerekir.

Tabi canım, gericiler-yobazlar iyi insanlardır.

Hiç katliam yaparlar mı?

Kanlı pazar, Çorum, Sivas, Malatya, Maraş katliamlarını da gerici-faşistler değil Ergenekoncu laikler yapmıştır değil mi?

Sitelerde Paylaş
1- Kurtulmayı, CHP'ye oy vermeye eşdeğer sayarsan, başka birşey gözükmesi mümkün değil maalesef. :)

2- 'Reductio ad Hitlerum' nedir, bilir misin? :)

1- CHP'nin çözüm değil, geçici bir zorunluluk olduğunu belirtmiştim.

2- Bilirim, tartışmayı rayından çıkarma taktiklerinden biridir.

Sitelerde Paylaş
Tabi canım, gericiler-yobazlar iyi insanlardır.

Hiç katliam yaparlar mı?

Kanlı pazar, Çorum, Sivas, Malatya, Maraş katliamlarını da gerici-faşistler değil Ergenekoncu laikler yapmıştır değil mi?

'Kayserili insanlar gerici değiller', ibaresinden, 'gericiler iyi insandır'ı mı anladın? :) Vah vaah :) (Ki iyi, ama AKP'li bir çok insan tanıyorum, kastın buysa)

İşte 'Kayserililer iyi insanlardır', lafzına, Kayserilileri gericilerle eşleyerek, 'tabii, gericiler iyi insanlardır' şeklinde ironi yaptığını sanarak, yanıt veren insanların zihniyetinin, AK Parti zihniyetinden daha karanlık olduğunu söylüyorum, sosyalist-darbeci faith ten buraya bakmasını talep ediyorum :)

Sitelerde Paylaş
1- CHP'nin çözüm değil, geçici bir zorunluluk olduğunu belirtmiştim.

2- Bilirim, tartışmayı rayından çıkarma taktiklerinden biridir.

1- 'Leviathan', doğası gereği 'geçici bir çözüm' olamaz.

2- Hah, 'AK Parti'den kurtulmak isteyenlerin görüşü başkadır', diyerek, benim görüşümü AK Parti savunucusu birilerinin -'kötü adamların'- görüşüne eşitleyip, sadece bunun üzerinden değillemeye çalışman, 'Reductio Ad Hitlerum' oluyor :)

Sitelerde Paylaş
Sizi tebrik eder, yazınızın altına -izninizle- ben de imza atmak isterim.

lafı mı olur :rolleyes: teşekkür ederim.

yahu arkadaşlar burada sosyalist olan benim yahu yazılarıma bakınız:)

aşırı genelleme yapıyorsunuz, sosyalist solun İslamcılara payende olması sözkonusu değildir ancak yerel seçimlerde CHP adaylarını destekleme konusunda oldukça isteksizdirler..bunun nedenleri farklıdır..

bunun dışında burada yazan diğer karşıt görüşlü arkadaşlar Sosyalist değillerdir zaten..(bildiğim kadarıyla)

faithnomore genelleme aşırı olmuş olabilir. elbette islamofaşizmle mücadele eden birçok platformda olduğu gibi burada da birçok arkadaş sosyalisttir. ben buradaki yazı sahipleri üzerinden konuyu kişiselleştirmek istemem. birçok ortamda gözlemlediğim bir eğilimden bahsettim. üniversitedeyken marksist bir arkadaşım "devrim olsun da isterse yeşil olsun" demişti. elbette "kızıl"ını tercih ettiğini de belirterek. bundan bahsetmeye çalıştım. hiçbir "gerçek" sosyalist islamofaşizme bilinçli destek vermez tabii ki.

söylemek istediğim şu ki, akp yi tercih edecek arkadaşlar, akp iktidarı boyunca, geleceğin şekillenmesi açısından en önemli konular olan eğitim ve medyada yaşanan gelişmeleri, güçlenen cemaatleri, bunların gazete ve televizyonlarında her gün nelerden bahsettiğini, bunların en ufak bir "falso" verilmeksizin nasıl bir disiplin içinde yapıldığını, eskinin "azılı" şeriatçılarının şimdilerde halk nazarında önemli derecede meşruiyeti bulunan trt'de nasıl yorumcu olabildiklerini dikkate alsınlar. türkiye'nin dokusunun sadece 7 yılda nasıl değiştiğini gözlemlesinler. yerel seçim deyip geçmeyin. bu değişimde belediyelerin rolü çok önemlidir.

chp nin, hatta cumhuriyetin yanlışları, hızlı aydınlanma sürecinin getirdiği sıkıntılar, bunların nasıl telafi edileceği ayrı konular. ama bu sıkıntılar siyasal islam tarafından, sürecin tamamen yok edilmesi için kullanılmakta. böyle giderse her tarafımız nurcu "bilim" adamlarıyla, cemaatçi bürokratlarla dolacak, en önemlisi okullar cumhuriyetin elinden tamamen çıkacak.

sosyalist arkadaşların öncelikle feodal ve teokratik zihniyet yıkılmadan gerçek anlamda sosyalizmin söz konusu olamayacağını anlaması gerekir. aksi takdirde olsa olsa ali şeriati tipi sosyalizm (!) olur. bu, ister bizdeki gibi tepeden inme reformlarla, ister burjuva demokratik devrimle olsun, zorunludur. ikincisi pek imkan dahilinde olmadığı için birincisini desteklemek, hatalarını gidermek, yerleştirmek ve yaşatmak zorundayız. gerçi pek umut da kalmadı gibi artık.

Sitelerde Paylaş

Ak Parti ile CHP arasındaki herhalde farklardan birisi Bİlim-Teknik dergisinin kapağı olacaktır..

Benim memleketimde belediye CHP'ye ait ve gayt düzgün iş yapıyorlar...Caminin hemen önüne çok güzel ve şık bir kütüphane açtılar, halkın kullanımına açık ayrıca...buda ayrı bir fark..

şimdi bu yerel seçim konusunu ve oy kullanma sorunsalını Devrim Stratejisi problemine dönüştürmeden düşünmek gerekiyor..

CHP gelsin iktidar olsun tüm sorunlar çözülürü zaten çok az kişi savunuyor ya da savunmuyor....

özetle, kadir topbaş başarısız ve yolsuzluğa bulaşmış bir belediyecidir ne şekilde olursa olsun gitmesi gerekir..

İ.Melih zaten sabıkalı, içki sattığı için zabıtadan dayak yemeyi yeğleyen süperzeka insanlar varsa buyursunlar Ankara-Keçiören'de yaşasınlar..

Sitelerde Paylaş
Hah, 'AK Parti'den kurtulmak isteyenlerin görüşü başkadır', diyerek, benim görüşümü AK Parti savunucusu birilerinin -'kötü adamların'- görüşüne eşitleyip, sadece bunun üzerinden değillemeye çalışman, 'Reductio Ad Hitlerum' oluyor

Başlığın CHP'lilere hitap ettiğini belirtmiştim.

CHP'lilere akıl veren öncelikleri farklı kişilerin ise AKP'ye çalıştıkları açıkça ortada.

Hiç eşit gördüğüm falan yok, tersine "yurtseverler sizi sever" diye ayırmıştım. Sizden zarar gelmez.

Sizi gördükçe Humeyni'ye katılan solcuları hatırladığımdan çok duygulanıyorum.

Gerici-yobazlarla aynı tutar mıyım hiç? Gericiler kurnaz, takiyyeci, hileci.

Aynı hatayı akıllanmayıp 2-3 kez yapana Dummkopf deniyordu değil mi?

Sitelerde Paylaş
Ak Parti ile CHP arasındaki herhalde farklardan birisi Bİlim-Teknik dergisinin kapağı olacaktır..

Benim memleketimde belediye CHP'ye ait ve gayt düzgün iş yapıyorlar...Caminin hemen önüne çok güzel ve şık bir kütüphane açtılar, halkın kullanımına açık ayrıca...buda ayrı bir fark..

şimdi bu yerel seçim konusunu ve oy kullanma sorunsalını Devrim Stratejisi problemine dönüştürmeden düşünmek gerekiyor..

CHP gelsin iktidar olsun tüm sorunlar çözülürü zaten çok az kişi savunuyor ya da savunmuyor....

özetle, kadir topbaş başarısız ve yolsuzluğa bulaşmış bir belediyecidir ne şekilde olursa olsun gitmesi gerekir..

İ.Melih zaten sabıkalı, içki sattığı için zabıtadan dayak yemeyi yeğleyen süperzeka insanlar varsa buyursunlar Ankara-Keçiören'de yaşasınlar..

Bilim-Teknik olayında, daha önceki yazılarından tanıdığım, fazlasıyla 'aşırılaşmış', 'din-dışına çıkarılmış' bir tür İslam'ı savunduğunu bildiğim -Muhammed'e 'iyi bir filozoftur', diyor bir yerde-, aydın bir yazar ve kurumun başındaki devlet bakanı olan Mehmet Aydın'ın açıklamasının farklı yönde olduğunu biliyorum. O olay ne şekilde ve neden gerçekleşti, tam olarak bilemiyorum(z). O yüzden o konuya girmeyeceğim :)

Aynı argümanları ısıtıp, ısıtıp kullanmaktan sıkılmıyor musunuz? Olayı AK Parti 'geneline' çıkardınız, CHP 'genelinden' örnekler verdim. Yerel adaylar farklıdır, dediniz. O zaman neden her ilde ve ilçede Chp desteklensin ki, diye sordum, yanıt vermediniz. Eğer AK Parti adayı başarısızsa, başarısız olsun, neden Kılıçdaroğlu'nun başarılı olacağından bu kadar eminsiniz? Sordum, yanıt yok :)

Ben ne Bilim-Teknik vakıası istiyorum, ne de DSM-2'yi kullanarak, eşcinselliği tüm dünya bilim adamlarının hilafına hastalık sayan ordunun, egemenliğini genişlettiği bir toplum istiyorum. Oldu mu şimdi? Birincisinden yola çıkarak, sizin kanılarınıza varmak mümkünse; ikincisinden yola çıkarak, benimkilere varmak neden mümkün olmasın? :)

tarihinde Vilppu7 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
lafı mı olur :rolleyes: teşekkür ederim.

faithnomore genelleme aşırı olmuş olabilir. elbette islamofaşizmle mücadele eden birçok platformda olduğu gibi burada da birçok arkadaş sosyalisttir. ben buradaki yazı sahipleri üzerinden konuyu kişiselleştirmek istemem. birçok ortamda gözlemlediğim bir eğilimden bahsettim. üniversitedeyken marksist bir arkadaşım "devrim olsun da isterse yeşil olsun" demişti. elbette "kızıl"ını tercih ettiğini de belirterek. bundan bahsetmeye çalıştım. hiçbir "gerçek" sosyalist islamofaşizme bilinçli destek vermez tabii ki.

söylemek istediğim şu ki, akp yi tercih edecek arkadaşlar, akp iktidarı boyunca, geleceğin şekillenmesi açısından en önemli konular olan eğitim ve medyada yaşanan gelişmeleri, güçlenen cemaatleri, bunların gazete ve televizyonlarında her gün nelerden bahsettiğini, bunların en ufak bir "falso" verilmeksizin nasıl bir disiplin içinde yapıldığını, eskinin "azılı" şeriatçılarının şimdilerde halk nazarında önemli derecede meşruiyeti bulunan trt'de nasıl yorumcu olabildiklerini dikkate alsınlar. türkiye'nin dokusunun sadece 7 yılda nasıl değiştiğini gözlemlesinler. yerel seçim deyip geçmeyin. bu değişimde belediyelerin rolü çok önemlidir.

chp nin, hatta cumhuriyetin yanlışları, hızlı aydınlanma sürecinin getirdiği sıkıntılar, bunların nasıl telafi edileceği ayrı konular. ama bu sıkıntılar siyasal islam tarafından, sürecin tamamen yok edilmesi için kullanılmakta. böyle giderse her tarafımız nurcu "bilim" adamlarıyla, cemaatçi bürokratlarla dolacak, en önemlisi okullar cumhuriyetin elinden tamamen çıkacak.

sevgili Gargoyle,

merak etme, Sosyalist kesim Siyasal İslam gerçeğini ve islamofaşizmi geçen yıl 1 mayısta acı şekilde tecrübe etti ve uyandı....biz önceden uyarıyorduk ancak illa yaşamaları gerekti..

ancak şu var, günümüzde başımıza bela olan gericiliğin büyümesinde yine bu ülkenin egemenlerinin başrolü vardır, 12 Eylül askeri darbesi Eğitimi ve toplumu dincileştiren en büyük faktördür..

Hal böyle olunca müthiş bir güvensizlik içerisindeler, duygusal açıdan da oldukça kinliler..bu tip duygusal refleksler ilginçtir bizim gibi doğlulu toplumların sosyalistlerinde olsa gerek..

Sosyalistler zamanında bu yerel seçimlere herkesin onaylıacağı bağımsız adayları tespite edip ardından mahalle mahalle, sokak sokak çalışarak hazırlanabilirlerdir..ama yapmadılar, yapmaları gerekeni yapamyıncada geriye sadece laf salatası kalıyor..

CHP nin adayları o akdar irrite edici olmamasına rağmen neden oy kullanmaktan kaçınıyorlar bilemiyorum..oturdukları yerden herşeyin kendi lehlerine gitmesini bekliyorlar sanırım..

birde işin TKP boyutu vardır..TKP kendi çapında seçimlere hazırlanan ve giren bir partidir onların sempatizanlarına CHP ye oy verin demek mantıksız olacaktır ancak TKP nin kazanma şansının zayıflığıda onların düşünmesi gereken bir konudur..

Kenar mahallelerde kömür ve bulgur dağıtan ak parti militanları var ama akıl ve bilinç dağıtan sosyalist militan elimizde yok:)

Sitelerde Paylaş
Başlığın CHP'lilere hitap ettiğini belirtmiştim.

CHP'lilere akıl veren öncelikleri farklı kişilerin ise AKP'ye çalıştıkları açıkça ortada.

Hiç eşit gördüğüm falan yok, tersine "yurtseverler sizi sever" diye ayırmıştım. Sizden zarar gelmez.

Sizi gördükçe Humeyni'ye katılan solcuları hatırladığımdan çok duygulanıyorum.

Gerici-yobazlarla aynı tutar mıyım hiç? Gericiler kurnaz, takiyyeci, hileci.

Aynı hatayı akıllanmayıp 2-3 kez yapana Dummkopf deniyordu değil mi?

Humeyni meselesine yukarıda değindim. İran konusunda bağımsız kaynaklardan yanlışlayın beni. Duymuşsunuz biryerden İran olayını, atıp tutuyorsunuz. İran'ın tarihi, kültürü, ekonomisi, Şah dönemi hakkında ne biliyorsunuz mesela? İran'ı şeriat devleti yapan, grevlerle çöküşün eşiğine gelmiş Şahlık İran'ının iktidarını parçalayamayan işçi sınıfının, akılsız öğretmeni Sovyetler Birliği'nin tavsiyeleridir. Nasıl Fransa'da 2. Dünya Savaşı ardından 'Halk Cephesi' dediyse, burada da İran'a karşı demokrasi mücadelesi verilmesini engelleyen aynı devlettir.

Sitelerde Paylaş

Baykal gider Maykal gelir. Belki gelen gideni aratir. Hangi partide bir Baykal yok ki? Hepsinin basindakiler yillardir baskan. Partiler yasasi degismeli ve lider rotasyonu baslamali. Yoksa hep insanlara gina getiren parti baskanlari olacak.

Recep Tayyip yaslaninca gorecegiz o "karizmasinin" ne kadar is yapacagini. Ecevit ve Erbakan gibi maskara olacak.

Sitelerde Paylaş
Humeyni meselesine yukarıda değindim. İran konusunda bağımsız kaynaklardan yanlışlayın beni. Duymuşsunuz biryerden İran olayını, atıp tutuyorsunuz. İran'ın tarihi, kültürü, ekonomisi, Şah dönemi hakkında ne biliyorsunuz mesela? İran'ı şeriat devleti yapan, grevlerle çöküşün eşiğine gelmiş Şahlık İran'ının iktidarını parçalayamayan işçi sınıfının, akılsız öğretmeni Sovyetler Birliği'nin tavsiyeleridir. Nasıl Fransa'da 2. Dünya Savaşı ardından 'Halk Cephesi' dediyse, burada da İran'a karşı demokrasi mücadelesi verilmesini engelleyen aynı devlettir.

Vİlpu, İran konusunda doğru yazıyorsunda zaten onlarda buna parmak basıyorlar ya!! :)

SOvyet uzantısı TUDEH İran İslam Darbesinde başrol oynamıştır ve cezasını çekmiştir..İran Solu halen bunun günahını çıkarıyor...(tabi kaç kişi kaldılarsa)

az önce yazmıştım, umudumuz ecevit diyen dogmatik solcular bugünlerde tamamen anti-chp moduna girmişler..insanlar dogmatik oldular mı girmeyecekleri mod yoktur.

bunun dışında istediğim ne o nede o demişsin güzel, aynı fikirdeyiz ancak uzun vadede gerçekleşebilecek isteklerimizi kısa vadeli bir konuya lanse ettirmek ne kadar doğrudur?

biz, kötünün iyisine mecbur kalalım demiyoruz, bugün Topbaş gider Kılıçdaroğlu gelir onada muhalefet ederiz, zaten adama bizim üniversiteli solcular belge imzalattılar, toplu taşımadan tut burslara kadar pek çok şeye söz verdi..hem de belgesiyle.

eğer sözünü tutmazsa inan bana CHP yi düşürmek kadar kolay bişey yoktur..

ancak kenar mahallelerde müslüman kardeşler gibi sadaka dağıtan ve toplumu buna alıştıran oldukça gerici bir partiyi düşürmek o kadar kolay olmayacaktır..

Sitelerde Paylaş

Tamam, onlar parmak bastıkları şeyin manasını anlamıyor işte. Bir, ben AK Parti'ye karşı alternatif bir hayat kuralım diyorum. Ne bunu yaptı TUDEH, ne de alternatif bir politik mücadele yürütmeyi becerebildi. Şahlık İran'ına karşı mücadele etmedi, sadece kuyrukçuluk yaptı. Hem Şahlık İran'ına, hem kuyrukçuluğa karşı bir politika tutturulabilirdi, bu yapılamadı diyorum ben. Yapılması gereken de buydu.

Yani mücadeleden, Humeyni yararına çekildiler. Mücadele edelim diyorum ben de, ama CHP safında değil. Birilerinin kuyrukçuluğunu yapmak, İran'daki olaya daha çok benzemiyor mu? Orada doğru duruş, Humeyni'ye karşı, işkence şampiyonu Şahlık İran'ını desteklemek miydi? :)

Sitelerde Paylaş
Şahlık İran'ına karşı mücadele etmedi, sadece kuyrukçuluk yaptı.

Bunu yazan mı biliyor iran'daki karşı devrimin nasıl yaşandığını. :lol:

Şahlığı devirenler solcular oldu. Müttefikleri yobazlar da onları yoketti.

Asıl yapılması gereken, önce yobazlığın ezilmesi ve asla onlarla ittifaka gidilmemesiydi.

Burjuva demokrasisi kuruluyor sandılar, teokrasiye mahkum oldular.

Feodalizme, gericilere karşı bırakın sosyal demokratları kapitalistlerle dahi ittifak yapılır.

CHP'yi bırak, ulusalcıları bırak, milliyetçileri bırak ne kaldı geriye?

%1-2 ile mi alternatif kuracaksın?

Bunlar deneyimli ve ileriyi gören fikirler değil.

Sitelerde Paylaş
Bunu yazan mı biliyor iran'daki karşı devrimin nasıl yaşandığını. :lol:

Şahlığı devirenler solcular oldu. Müttefikleri yobazlar da onları yoketti.

Asıl yapılması gereken, önce yobazlığın ezilmesi ve asla onlarla ittifaka gidilmemesiydi.

Burjuva demokrasisi kuruluyor sandılar, teokrasiye mahkum oldular.

Feodalizme, gericilere karşı bırakın sosyal demokratları kapitalistlerle dahi ittifak yapılır.

CHP'yi bırak, ulusalcıları bırak, milliyetçileri bırak ne kaldı geriye?

%1-2 ile mi alternatif kuracaksın?

Bunlar deneyimli ve ileriyi gören fikirler değil.

İşte bağlamı içerisinde okumazsan yazıları, olacağı bu. Kırp küçük bir kısmını, as buraya :)

İran'da Sovyetler, TUDEH'in bir devrim yapmamasını, fakat cumhuriyetçilerle (!) birlikte demokratik bir burjuva cumhuriyeti kurulmasını savunuyordu. Siz ve CHP neyi savunuyor? Hanedana karşı demokratik burjuva cumhuriyeti! :)

İran'da solun tabanında yaşanan kayıpların nedeni şuydu ki, İslamcıların sol sloganları kullanırken teşhir edilmesi, İslamcılarla 'siyasi ortaklık' fikrinin terk edilerek özgürlük nosyonunun toplumsal-genelleştirilmesi yoluyla, savunulması başarılamadı, aslında tam da bu 'taktiksel ortaklık' fikrinden dolayı gerçekleştirilemedi. Siz nasıl CHP zihniyetinden kopamıyorsanız, onlar da Burjuva cumhuriyetçilik fikrinden kurtulamadı. Açık mı? :)

Mücadele bağımsızlaşarak, her tür iktidarın ve otoritenin imhasına yönelmedikçe, hakim sınıfsal ilişkilerin yeniden ve yeniden-üretiminden başka bir yere var(a)mayacaktır. O yüzden 'Halk Cephesi' fikrini teşhir edip, bağımsızlaşmak; özgürlükleri hem İslamcılara, hem Kemalistlere karşı savunurken, hedefe burjuva devleti ve iktisadi ilişkilerini yerleştirmek gerekir. İran olayıyla bir benzerlik kurabildin mi şimdi? :)

Sen, yüzde 40'lık oy oranı karşısında, yüzde 20'lik CHP oyuyla, nasıl bir alternatif düşünüyorsun 'ileri görüşlü' beyefendi? Bir yüzde 20 daha almak mı? Sen ekstra yüzde 20'yi, sıfırdan ve şimdiden isteyince oluyor da, ben yüzde 20 için -aynı koşullarda, sıfırdan- mücadele edince neden olmuyor? :)

tarihinde Vilppu7 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Laikliğin korunacağına dair güveni çok fazla beslemeyin.. Çok güvenmeyin..

İmkanınız varsa, yavaş yavaş yurtdışına çıkma ihtimallerini araştırın.

Oluşumlarını tamamladıkları vakit, 1 sene içinde rejimi değiştireceklerdir. Oluşum daha tamamlanmadı. Türk ordusu sorunsalı var; onun hakkında da dış odakların bazı düşünceleri mevcut.

Türkiye'nin gidişatına bakıldığında; 10 yıl sonra laik olarak kalması mümkün görünmemekte. Ve projenin hızlandırıldığını "biliyorum".

Sitelerde Paylaş

Siz aydın insanlar oy vermezken AKP'liler, SP'liler, BBP'ciler akın akın, amca, teyze,kardeş sandığa koşacaklar. CHP'ye vermeyecekseniz TKP'ye verin, ÖDP'ye verin hatta DTP'ye verin, yeterki verin.

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İran'da Sovyetler, TUDEH'in bir devrim yapmamasını, fakat cumhuriyetçilerle (!) birlikte demokratik bir burjuva cumhuriyeti kurulmasını savunuyordu. Siz ve CHP neyi savunuyor? Hanedana karşı demokratik burjuva cumhuriyeti!

İran'daki sol, şah rejimine karşı gericilerle ittifak yaptı. Önderliği gericilere kaptırdı ve evdeki bulgurdan da oldu. Türkiye'de bu yanlışa düşülmemesi savunuluyor. CHP'yi faşist görüp AKP'yi daha demokrat görmek de İran'daki solcuların hatasına düşmektir.

İran'da solun tabanında yaşanan kayıpların nedeni şuydu ki, İslamcıların sol sloganları kullanırken teşhir edilmesi, İslamcılarla 'siyasi ortaklık' fikrinin terk edilerek özgürlük nosyonunun toplumsal-genelleştirilmesi yoluyla, savunulması başarılamadı, aslında tam da bu 'taktiksel ortaklık' fikrinden dolayı gerçekleştirilemedi. Siz nasıl CHP zihniyetinden kopamıyorsanız, onlar da Burjuva cumhuriyetçilik fikrinden kurtulamadı. Açık mı?

Yanlış!

İran'daki sol, CHP gibi bir partiyle ittifak yaptığı için ülke teokrasi batağına sürüklenmedi. AKP gibi dincilerle ittifak yaptığı için kaybetti. AKP gibi dincilere güvendi. Demokrasinin geleceğini sandı. AKP'ye güvenenler de aynı yolda. AKP kaşıkla demokrasi veriyor, kepçeyle önündeki engelleri temizliyor. Köprüyü geçince kaşıkla verdiklerinin tümünü bir çırpıda alması çok kolay.

Mücadele bağımsızlaşarak, her tür iktidarın ve otoritenin imhasına yönelmedikçe, hakim sınıfsal ilişkilerin yeniden ve yeniden-üretiminden başka bir yere var(a)mayacaktır. O yüzden 'Halk Cephesi' fikrini teşhir edip, bağımsızlaşmak; özgürlükleri hem İslamcılara, hem Kemalistlere karşı savunurken, hedefe burjuva devleti ve iktisadi ilişkilerini yerleştirmek gerekir. İran olayıyla bir benzerlik kurabildin mi şimdi?

Mücadele, en başta eldeki kazanımların korunmasıdır. Elinizdekileri kaybederseniz, bir daha mücadele edecek ortamı dahi bulamazsınız. Bugün karşı olduğunuz, AKP saldırısında "oh olsun!" dediğiniz burjuva medyasını dahi mumla ararsınız. Önce dinci faşizme geçit vermemek gerekir. Dinci faşizmin önünde, tüm muhaliflerle birlikte set oluşturmak gerekir. Ülkesini dinci faşizmden, emperyalizmden korumaya yanaşmayan zihniyetin, diğer çözüm düşüncelerini de kimse samimi bulmaz, güvenmez. Gün, Kemalizmle, ulusalcılarla mücadele günü değil, onlarla birlikte dinci faşizme, emperyalizme karşı ittifak günüdür. Aksini savunanın devrimciliği, sosyalistliği şüphe götürür. Lafta devrimcilik olmaz. Önceliği farklı olup bunu sol düşünce arkasında gizleyenlerin günü gelince maskesi düşecektir.

Sen, yüzde 40'lık oy oranı karşısında, yüzde 20'lik CHP oyuyla, nasıl bir alternatif düşünüyorsun 'ileri görüşlü' beyefendi? Bir yüzde 20 daha almak mı? Sen ekstra yüzde 20'yi, sıfırdan ve şimdiden isteyince oluyor da, ben yüzde 20 için -aynı koşullarda, sıfırdan- mücadele edince neden olmuyor? :)

Kimse sana "bırak uğraşmayı, başaramazsın boşver." demiyor. Zaten 30-40 yıldır uğraşanlar var. Gelinen nokta ortadadır. İşte TKP, yıllardır didiniyor. Şimdi de seçime giriyor. Girsinler, yolları açık olsun. Ama bunu yaparken bile yanlış ikilem getiriyorlar." Ya Osmanlı saltanatı ya sosyalist cumhuriyet" diye. Bu mudur? Bu halka bunu sorarsanız çok büyük farkla "Osmanlı" diyecektir.

Sol örgüt ve partilerin yıllardır verdikleri mücadele (!) saçmalıklarla, hatalarla doludur. Deniz'lerin dönemi haricinde 30 yıllık sol geçmişin mücadelesinde örnekleyebileceği tek bir doğru yoktur. O yüzden de elde varolan sıfırdır. CHP, nasıl Atatürk sermayesinden harcıyorsa; sol da, Deniz'lerin sermayesinden yemiş, sermaye bitirilmiştir. Devam edin. Eskiden salon sosyalistleri vardı, şimdi de internet sosyalistliği çıktı. İnternetten lafazanlıklarla ülkeyi kurtarırsınız artık. :angry:

Sitelerde Paylaş

Konu başlığı ile ilgili bilgilendirici bazı şeyler yazayım,

Boş oy geçersiz oy demektir,üzerinde evet mührü bulunmayan oy pusulaları geçersiz oy olarak değerlendirilir.Ve geçersiz oylar partilerin alacakları oy oranlarında yer almaz.Sayılan geçerli oylar üzerinde parti oranları ortaya çıkar.

Örneğin son 2007 seçimlerinde AKP'nin aldığı %47 oy geçerli oyların %47'sidir tüm seçmenlerin %47'si değildir.

Fakat geçersiz ve boş oy orana şöyle etki eder.

10 geçerli oyun içinde 3 oy almak %30 oy almak demek.Bir kişi daha boş ve geçersiz oy kullanırsa

9 geçerli oya düşecek ve 3 oy aldığında oranı %33'e çıkacaktır.

Yani geçersiz oy vermek genelde birinci gelenin oy oranına daha çok yansır.

Eğer AKP politikalarınızdan memnun değilseniz ve durumunuzdan memnun değilseniz veya tersi şeklinde memnunsanız görüşünüzü geçerli oyla ortaya koyunuz.

ABD'de genelde oylar iki partiyedir ya Cumhuriyetçiler ya da Demokratlaradır.Böyle bir temel anlayış doğmuştur.Türkiye'de ise sürekli darbelerle engellenen demokrasi anlayışından köklü partiler doğmamış CHP dahi 80 darbesiyle kapatıldıktan sonra SHP'nin dönüşümüyle yeniden doğmuştur 90'larda.

Aynı adamları değişik partiler altında defalarca görmekteyiz bu yüzden.Türkiye'de önce partiler kapatılmamalı ve köklü partiler doğmalıdır.Seçmen sürekli parti değişimlerinden dolayı belirli bir siyasal kökene sahip olamamış aş, ekmek, işsizlik kaygısıyla oyları sömürülmüştür.

Onun için iradenizi tam uyuşmasa da bir partiden veya bağımsız adaylardan yana kullanın.Boş oy yani geçersiz olacak oy kullanmayın.

Selamlar.

Dipnot:Yerel seçimler(belediye muhtarlık vs) genel seçim(milletvekili,hükümet) olmasada siyasette ve ülke politikasında belirleyici yönü çok yüksektir.Hükümetleri sarsar ve poltikalarının değişiminde rol oynar.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...