Jump to content

19 Şubat 1972-Ulaş Bardakçı

Recommended Posts

ulas.jpg

19 Şubat 1972 de güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada hayatını kaybeden Ulaş Bardakçı'yı saygı ve sevgiyle anıyorum.

Hele Ulaş'a Ulaş'a

Ulaş benzerdi güneşe

Ulaş gardaş can veriyor

Yüreğim düştü ateşe.

Ulaş'ın elinde mavzer

Mavzeri türküye benzer,

Bizimkiler böyle ölür

Böyle ölür bizimkiler

Tohumlar düştü toprağa

Donandı yeşil yaprağa

Kurban olam kurban olam

Seni yaratan toprağa.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 99
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

alev saçan namluların ortasından,

bir direniş abidesi yükseliyordu.

anadolu, yıllar var ki, böyle yiğitliğe tanık olmamıştı.

işte yeniden başlıyordu her şey,

ayaklanmalar, ellerde çoğalan isyan bayrakları,

sıkılı yumruklar, sıcaklaşan namlular.

her şey yeniden başlıyordu.

“bize ölüm yok!”

ulaş’ın sesi bu...

niyazi’yle, ibrahim’le ölüme meydan okuyor...

“hadi, cesaretiniz varsa gelin!”

ulaş’ın sesi bu...

vatanımızın dört bir yanına dalga dalga yayılıyor...

“asıl siz halkın savaşçılarına teslim olun!”

ulaş’ın sesi bu...

umudun adını kanla yazıyor...

“tililili”

ulaş’ın sesi bu...

isyan tarihimizi geleceğe taşıyor...

ulaş bu.

adım adım, an an direnişi öğretiyor..."

Sitelerde Paylaş

"Ulaş Bardakçı adım, 1947 doğumluyum. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi'nin bir savaşçısıyım.."

Promete'den Demirci Kawa'ya, Bedreddinlerden Baba İshak'a, Pir Sultan'dan Çakırcalı'ya, Stalingrad'dan Sierra'lara, Maltepe'den Arnavutköy'e, Kızıldere'den günümüze hep aynı türkü söyleniyor...

Dünyanın en büyük ailesinin hep bir ağızdan söylediği bu türkü umudun türküsüdür, "yarın yanağından gayrı her yerde her şeyde hep beraber" diyebilmenin türküsüdür, sosyalizmin türküsüdür...Ulaş'ın mavzeriyle söylediği türküdür..

teşekkürler Mac...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Bilmeden konuşmayı hiç sevmem ama kendi devletinin güvenlik gücüyle çatışmaya giren adamın nesini bu kadar övüyorsunuz...Yani bu Ulaş Bardakçı bir güvenlik görevlisini öldürse öldürülen kişiyi kim hatırlayacaktı?.. Belkide öldürdü hatırlayan yok... İnsanların düşüncelerine her zaman saygı duyarım her ne olursa olsun isterse şeriat bile istesin bu sadece düşüncede kaldığı sürece saygı duyarım ama bana en yakın düşünce bile şiddete dönüştüğü zaman asla saygı duymam düşünceye değil o düşünceyi şiddete çevirene saygı duymam... Diyorsunuzki çatışmaya girmiş yani şiddet yanlısı bir kişi..

Sitelerde Paylaş
Bilmeden konuşmayı hiç sevmem ama kendi devletinin güvenlik gücüyle çatışmaya giren adamın nesini bu kadar övüyorsunuz...Yani bu Ulaş Bardakçı bir güvenlik görevlisini öldürse öldürülen kişiyi kim hatırlayacaktı?.. Belkide öldürdü hatırlayan yok... İnsanların düşüncelerine her zaman saygı duyarım her ne olursa olsun isterse şeriat bile istesin bu sadece düşüncede kaldığı sürece saygı duyarım ama bana en yakın düşünce bile şiddete dönüştüğü zaman asla saygı duymam düşünceye değil o düşünceyi şiddete çevirene saygı duymam... Diyorsunuzki çatışmaya girmiş yani şiddet yanlısı bir kişi..

Düşüncede kalan düşüncenin kimseye faydası olmaz,Ulaş bu düşünceyi icraate dökerken öldü.

Sitelerde Paylaş
Düşüncede kalan düşüncenin kimseye faydası olmaz,Ulaş bu düşünceyi icraate dökerken öldü.

ya öldürdükleri ?

peki diğerleri ne için öldürüyor ve faşist olarak adlandırılıyor.

onlarda düşünceleri için öldrmüyorlarmı.

peki ya müslümanlar , zevkten mi adam öldürüyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bazı müslümanlarda şeriatı düşünüyorlar o zaman onlarında düşüncesi düşüncede kalmasın, bazı ırkçılar faşist bir yönetim peşinde onlarında düşünceleri düşüncede kalmasın, bazıları devleti bölmek istiyorlar onlarında düşüncesi düşüncede kalmasın zaten kalmıyor ( Bakınız: pkk ) vs.. Böyle herkes düşüncesini diğer insanlara kabul ettirmek için şiddete başvurursa bu dünyada yaşanmaz değil mi efendim...

Sitelerde Paylaş
Bazı müslümanlarda şeriatı düşünüyorlar o zaman onlarında düşüncesi düşüncede kalmasın, bazı ırkçılar faşist bir yönetim peşinde onlarında düşünceleri düşüncede kalmasın, bazıları devleti bölmek istiyorlar onlarında düşüncesi düşüncede kalmasın zaten kalmıyor ( Bakınız: pkk ) vs.. Böyle herkes düşüncesini diğer insanlara kabul ettirmek için şiddete başvurursa bu dünyada yaşanmaz değil mi efendim...

Aynı şey onlar için de geçerli tabi , düşünce düşüncede kaldığı sürece ne zararı ne de faydası olur.Önemli olan zarar ile yarar ayrımını yapabilmekte.Silahlı mücadeleden önce bu ayrımı çoğunluğun yapması ve buna inanması gerekiyor.Atatürk önderliğinde yapılan devrim şiddete başvurulmadan mı yapıldı?

Sitelerde Paylaş

Sevgili Volkan'ın Ulaş'a şiiri

ULAŞ

Hep yaşayan arkadaşlarımın adını sordular…

Bir isim isteselerdi çarpışarak düşen,

Hemen çözülürdüm şebekede…

Hayatında tek bildiği soruyu duyan,

En arka sıradan parmak kaldıran çocuk gibi…

Koparırdım ses tellerimi…

Ulaş…

Volkan İPEK

http://www.mevsimsiz.net/index.php?showtopic=11397

Sitelerde Paylaş
Aynı şey onlar için de geçerli tabi , düşünce düşüncede kaldığı sürece ne zararı ne de faydası olur.Önemli olan zarar ile yarar ayrımını yapabilmekte.Silahlı mücadeleden önce bu ayrımı çoğunluğun yapmasını ve buna inanmasını gerekiyor.Atatürk önderliğinde yapılan devrim şiddete başvurulmadan mı yapıldı?

Atatürk öncelikle teröristlik yapmadı , hiç bir zaman vicdanını ne batıya nede moskovaya sattı.

devrim adı altında vicdanlarını moskovaya satanların hareketlerini düşünce suçu olarak görmek

soylu bir iki yüzlülükten öteye geçemez.

Sitelerde Paylaş

Aslında haklsınız hiçbir devrim şiddete başvurulmadan yapılmaz.. Atatürk devrimi de böyledir, İslam da şiddetle yayılmıştır.. Lakin sorun artık ne Atatürk devrinde ne 1400 yıl önce Arap çöllerinde yaşıyoruz.. "İnsan Hakları" diye birşey var.. Ben bu Ulaş arkadaşın fikirlerini kabul etmiyorum temsil misal ne düşünüyor bilmiyorum ama kabul etmiyorum ben onun düşüncesini kabul etmiyorum diye beni öldürmesi ne kadar doğru?.. Günümüz dünyasında herkes düşüncesinde özgürdür şiddete başvurmadığı sürüce şiddete başvurduğunuz anda iş düşünceden terörizme sıçrar... Medeni dünyanın düzeni bu ayak uydurmak zorundasınız doğrusu da bu.. Atatürk döneminde ve 1400 yıl öncesi Arap çöllerinde yaşamıyoruz..

Sitelerde Paylaş
Cemil;

Ulaş'ın eylemi ne için yaptığı,amacı ve güvenlik güçlerine karşı neden kendini savunmak zorunda kaldığı çok önemli.Onurlu bir amaç uğrunda savaşıp onurlu bir şekilde öldü Ulaş.

yarın seni IBDA C yolda öldürse onursuzmu olacak peki onlar.

Sitelerde Paylaş

müslümanlar dni denen bir dogma için adam öldürüyorlar hem de kendi dinine inanmadı diye veya iktidarda olduğu ülkede dininin kurallarını yerine getirmedi diye... dönemin devrimcileri ulaş,mahir ve diğerleri kendilerini korumak için silahlandılar ve silahlarını hiç bir zaman halka çevirmediler. siyonist israil'in mossad ajanı elrom'u öldürdüler, 3 ingiliz'i öldürdüler... başka kimseyi öldürmediler... bugün faşistlerin işledikleri cinayetleri görüyoruz diri diri sivas'ta, anne karnında çocukları maraş'ta katledenleri biliyoruz... devrimcilerin böyle bir katliam yaptığını bu ülke tarihi yazmadı yazmaz!

hizbullah'ın domuz bağlarını gördü bu ülke, diri diri boğazı kesilen hıristiyanları da gördük...kendi dininden değil diye 6-7 eylül'de zorla sünnet edilmeye çalışan papazı gördük... bunların hepsi münferit olaylar değil mi, üç beş kendini bilmez... tabii canım, ülkenin %99'u müslüman lafa geldi mi ama yılbaşında taksimde o saatte kadınlar eğlenmeye çıktı diye herkes ırzına geçecekti nerdeyse...

Sitelerde Paylaş
Bilmeden konuşmayı hiç sevmem ama kendi devletinin güvenlik gücüyle çatışmaya giren adamın nesini bu kadar övüyorsunuz... Diyorsunuzki çatışmaya girmiş yani şiddet yanlısı bir kişi..

Evet bilmeden konuşmamak lazım.

Hele hele bilmeden konuşmayı sevmediğimizi söyledikten sonra konuşmak daha büyük bir hata.

Evet Ulaş Bardakçı şiddet yanlısıdır... Şiddetin içeriği önemlidir ama burada... aynı zamanda şiddetin nasıl ortaya çıktığını ortaya koymak lazım... Şiddet her zaman karşı şiddeti doğurmuştur... Engels'in "Mösyö burjuvazi.." diye dile getirdiği yerde aramak lazım şiddetin kökenini . Arnavutköy'de aramak isterseniz doğru adresie bakmanız lazım olacak Şiddet karşıtlığınız güzel ama tarafsız bir şekilde bunu dile getirmek önemli...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
müslümanlar dni denen bir dogma için adam öldürüyorlar hem de kendi dinine inanmadı diye veya iktidarda olduğu ülkede dininin kurallarını yerine getirmedi diye... dönemin devrimcileri ulaş,mahir ve diğerleri kendilerini korumak için silahlandılar ve silahlarını hiç bir zaman halka çevirmediler. siyonist israil'in mossad ajanı elrom'u öldürdüler, 3 ingiliz'i öldürdüler... başka kimseyi öldürmediler... bugün faşistlerin işledikleri cinayetleri görüyoruz diri diri sivas'ta, anne karnında çocukları maraş'ta katledenleri biliyoruz... devrimcilerin böyle bir katliam yaptığını bu ülke tarihi yazmadı yazmaz!

hizbullah'ın domuz bağlarını gördü bu ülke, diri diri boğazı kesilen hıristiyanları da gördük...kendi dininden değil diye 6-7 eylül'de zorla sünnet edilmeye çalışan papazı gördük... bunların hepsi münferit olaylar değil mi, üç beş kendini bilmez... tabii canım, ülkenin %99'u müslüman lafa geldi mi ama yılbaşında taksimde o saatte kadınlar eğlenmeye çıktı diye herkes ırzına geçecekti nerdeyse...

Volkan hoşgeldin, seni burda görmek çok güzel.Bu satırları yazan ellerine sağlık.

ULAŞ

Hep yaşayan arkadaşlarımın adını sordular…

Bir isim isteselerdi çarpışarak düşen,

Hemen çözülürdüm şebekede…

Hayatında tek bildiği soruyu duyan,

En arka sıradan parmak kaldıran çocuk gibi…

Koparırdım ses tellerimi…

Ulaş…

Volkan İPEK

Sitelerde Paylaş

Bilmeden konuşmayı hiç sevmem ama kendi devletinin güvenlik gücüyle çatışmaya giren adamın nesini bu kadar övüyorsunuz...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayin Cemil,

Onlar, bagimliligin, yoksullugun ve somurunun olmadigi, herseyin kardesce paylasildigi bir Turkiye inanciyla yola ciktilar.

Ozgurlugun, esitligin, paylasmanin, ancak halkin kendi iktidarini kurdugu bir sistemde var olacagina inandilar.

Kisisel cikarlari yoktu..

Inanclari vardi.

Yurekleri vardi.

Inanclari ugruna olduler..

Bu nedenledir ki, onlara saygi duyuyor, yeri geldiginde ovuyoruz.

Gaye

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...