Jump to content

Prag da gördüklerim

Recommended Posts

Iste böyleeeeee

Cumartesi ,pazari Ceklerin bakenti PIRAGda gecirdim.

Böyle kücük bir ülkenin baskentinde gördüyüm tarihi binalar sasirtti beni,Pek cogu piril piril sayilamayacak kadar cok.Sokaklarin her iki yani muazzam güzellikte Tarihi binalarla dolu.

Bir okadarda tarihi binalar cok kirli,nerdeyse simsiyah.

Bizdeki gibi yikik dökük olani yok.

Osmanli ile Cekleri söyle bir Tarttim.

Sanirimki Piragdaki Tüm tarihi bina kadar,deyil Istanbulda koca Osmanli imparatorlugunda yoktur.

Aklima hemen su geldi, Ukraynadaki yüzbinlerce bekleyen Cariyeler Osmanli ülkesi ,özelliklede Istanbul icin toplanirdi.

Bir keresinde Ukraynada 600,000 cariye toplanmisti Osmanli ülkesine giris müsaadesi icin.

Bukadar kariya düskün müslüman napacak muazzam tarihi binalari,bir barakamsi saray yeterde artar bile.

Kafani hanki tarafa cevirsen göz kamastiran tarih cikiyor karsina.

Arkadaslara dedimki,yahu bizim Osmanli olaki buralara ugramadi.

Birde önümüze bir köprü cikti,sagi solu hekellerle dolu.

Birde ne gördüm,Osmanli bagri acik karni oldukca göbek yapmis,belinden asilan bir kilic,pala biyikli umursamayan bir külhan beyi edasiyla yaslanmis diyer heykellere.

Ben dahil herkes kostü önünde fotograf cektirmeye.

Papazin birinin köpeyiyle heykeli yapilmis,dilek tutup köpeyi oksarsan dileyin kabul olurmus.Papazin heykeli simsiyahken köpeye millet elini süre süre öyle yapmislarki Altin gibi parliyor.

Bizim hacilarin hecerul esved tasi gibi.

Bunlardada Fittiriklar az deyil diyecemde,oksayanlarin hemen hepsi Turist:-))))))).

Ceklerin ülkesinde % 75 ateist ,geriside karisik.

Kiliseler,

Saraylar

Tarihi binalarin bir kismi

Konser salonu

Kütüphane

Tiyatro

Elcilik binasi

Müze

hükümet dayresi

Belediye binasi

Mahkeme binasi gibi islerce kullaniliyorlar.

Cek halki,kimden kär ,kimden zarar geleceyini artik biliyor.

Sukadar duayla suna sahip olursun bu ülkede gecmiyor artik.

Papazlar artik günah cikartmaya gelen kimse bulamiyor

Burda halk ,ne kiliselerden nede papazlardan birsey bekledikleri yok.

Dogru yolu bilim teknik ve kültürle bulmaya calisiyorlar.

Bir Türk firmasiyla karsilastikki gercekten göysumuz kabardi.

Dört katli büyük bir bina

Mücevher isleriyle ugrasiyorlar.

Altinin bir cok cesidi

Kimetli taslar

Cam ve kiristan esya

Her katta birkac konuda ürettiklerini sergiliyorlar.

Kiristallere hayran hayran baka kaldik .

Cesit cok fazla ,renk cümbüsü alabildigine.

Altin,gümüs ,yakut ve diyer taslardan mücevherleri hayran hayran seyrettik.

Piragin nerdeyse bütün dükkanlari magazalari bu firmanin mallariyla dolup tasmakta.

En hos taraflari,din adina burda hic kimse pirim yapamamasi.

Zaten cogu kilise baska maksatlarda kullanilmaktaymis.

Almanyada vaya Firansadaki gibi,müsterisi olmayan kiliseler bos bekletilmiyor.

DARISI BASIMIZA DIYELIM:-)))))))).

Ne derler ,cok bilen cok yanilir.

Müslümanlarda cok bildiginden cok yanilmaktadirlar.

tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Bir zamanlar biz de millet, Hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya millet, Milliyet nedir öğretmişiz.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;

Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

BİRİ ECDADIMA SALDIRDI MI HATTA BOĞARIM

–Boğamazsın ki!

–Hiç olmazsa yanımdan kovarım.

ÜÇBUÇUK SOYSUZUN ARDINDAN ZAĞARLIK YAPAMAM

Sitelerde Paylaş

Himmler2... Sen nasıl bir vatansevermişsin ki Nazi Himmler'in ismini kendine rumuz yapmışsın. Himmler Türk müyüdü yoksa?

Asıl tabir sorunum Nazis ideolojisinin ve soykırımcılığının kötülüğünden hiç rahatsız olmadan bu adamın ismini nick yapman. Sen rahatsız mısın? Sosyopat falan mısın? Nazi özentisi misin?

Ayrıca Himmler seni görse, seni "üstün aryan ırkının" bir üyesi sayacak mı zannediyorsun? Biraz boşuna yalakalık yapmıyor musun nazilere?

Sitelerde Paylaş

Prag gerçekten muhteşem bir şehir, gezdiğim yerler arasında en beğendiğim yerdi. Çekler hayran olduğum bir millet zaten, biraları ve kadınları çok güzel, Dvorak ve Smetana gibi besteciler de çıkarmışlar falan, orada tanıştığım insanların hepsi de çok kaliteliydi, umarım tekrar gidebilirim.

tarihinde Astur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Iste böyleeee

Araba,Amerikaya ,Avrupa birligine yaptigin ZAGARLIGI , ZAGARLIK saymiyon galiba.

tolonbeg

İşte ŞÖYLEEEEEEEEE...

"""acırım tükrüğe billahi tükürsem yüzüne.."""

Sen şimdi 600 den fazla yıl ayakta kalan imparatorluğa saldırdınya gerçek aydınsın artık.

yaa 71 yaşında aydın.

Sen bunlara söveceğine 600 den fazla yıl nasıl ayakta kaldı onu bir anlatıver.

Bence disiplin ve organizasyon.

Bak Cumhuriyet'e.

Her 10 yılda bir darbe oluyor.

Hem senin Türk büyüklerin kim ?

Geçen bir liste yayınlamıştım galiba.

Onlar saz çalmaktan ve şiir yazmaktan başka ne yapmış.

Sitelerde Paylaş
Himmler2... Sen nasıl bir vatansevermişsin ki Nazi Himmler'in ismini kendine rumuz yapmışsın. Himmler Türk müyüdü yoksa?

Asıl tabir sorunum Nazis ideolojisinin ve soykırımcılığının kötülüğünden hiç rahatsız olmadan bu adamın ismini nick yapman. Sen rahatsız mısın? Sosyopat falan mısın? Nazi özentisi misin?

Ayrıca Himmler seni görse, seni "üstün aryan ırkının" bir üyesi sayacak mı zannediyorsun? Biraz boşuna yalakalık yapmıyor musun nazilere?

Sen nik ve avatarlara takılma..

Sitelerde Paylaş

tolonbey...

Çok eleştirdiğin Osmanlı sayesinde bugün İstanbul gibi gözde bir vilayete sahibiz.

Sizin yaptığınız ayıp be.

Evet haklısın.HİMMLER nick ve avatarını değişmeli bence.

tarihinde Canavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Alıntıdır

Seni gene Vatan şairine havala ediyorum.

"""acırım tükrüğe billahi tükürsem yüzüne.."""

asıl suratına tükürülmesi gereken sensin bush'u kendine avatar yapan nazizt

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
yaa 71 yaşında aydın.

Sen bunlara söveceğine 600 den fazla yıl nasıl ayakta kaldı onu bir anlatıver.

Bence disiplin ve organizasyon.

Bak Cumhuriyet'e.

Her 10 yılda bir darbe oluyor.

Hem senin Türk büyüklerin kim ?

Geçen bir liste yayınlamıştım galiba.

Osmanlıda isyanları say

Kaç padişahın kellesi gitti siyasi oyunlarla yeniçeri baskısıyla falan onları say

Sitelerde Paylaş
Osmanlıda isyanları say

Kaç padişahın kellesi gitti siyasi oyunlarla yeniçeri baskısıyla falan onları say

Kardeş katlini,boğdurulan bebekleri,baba-evlat-kardeş katili sultanlarıda say

Sitelerde Paylaş

Evet haklısın.HİMMLER nick ve avatarını değişmeli bence.

asıl suratına tükürülmesi gereken sensin bush'u kendine avatar yapan nazizt

Ne mesaj vermeye çalışıyorsun bu avatar ve nickle?

Takılmayın.. Tepki ve nefret uyandırmaktan bizim anlamakta zorlanacağımız bir tür haz alan birisidir.. Avatarını ve rumuzlarını en sevilmeyen tiplerden özellikle seçer. Çoğumuz mazoşistleri de anlamayız ya.. Öyle bir şey; ben çözdüm!..

Sitelerde Paylaş
Takılmayın.. Tepki ve nefret uyandırmaktan bizim anlamakta zorlanacağımız bir tür haz alan birisidir.. Avatarını ve rumuzlarını en sevilmeyen tiplerden özellikle seçer. Çoğumuz mazoşistleri de anlamayız ya.. Öyle bir şey; ben çözdüm!..

nazizt olduğu bir gerçek ama,kendiside inkar etmiyor zaten

Sitelerde Paylaş
nazizt olduğu bir gerçek ama,kendiside inkar etmiyor zaten

Jadı, malesef forumda bu tarz çok adam var. Metal1'in de avatarında Hitler ve Nazi sembolu vardı. Nasıl adamlarsa bunlar. Ya aşırı cahiller ya da sosyopatlar.

tarihinde ludwig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiye'de bir dönem hatta devam etmekte bu dönem tarihi birçok bina restorason yerine yıkılmıştır ya da çürümeye bırakılmıştır.Karadenize gittiğimde birçok kilise ve manastır kalıntıları gördük hiçbiri restorasyon yapılmadan çürümüş yokolmuş kimisi koyuna kuzuya konaklama yeri olmuş.

Asıl sorun Türkiye'nin tarihi dokusuna saygı duymaması ve yoketmesidir.

Avrupa'da Atina ve Roma ve Floransa'yı görmek isterim.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...